Před dvěma lety začala éra znovupoužitelných raketSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
62 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:29
Počet zobrazení:7 028

Téměř přesně před dvěma lety společnost SpaceX provedla start SES-10, při kterém byla vůbec poprvé použita raketa Falcon 9, jež už předtím jeden start absolvovala. Everyday Astronaut u tohoto startu byl osobně a považuje jej za historicky významný. V krátkém videu se podíváme, jak tehdy start probíhal z jeho pohledu, a také se dozvíme, co by znovupoužitelnost raket mohla znamenat pro budoucnost kosmonautiky. Více o této důležité misi zjistíte v článku na ElonX.

Přepis titulků

Tady Tim Dodd, Everyday Astronaut. Vysvětlím, proč je nedávné opětovné použití raket SpaceX snad největší událostí v raketovém průmyslu 21. století a proč se tento start může objevit v historických knihách jako rozhodující moment lidské historie. Nahlédneme do zákulisí tohoto historického startu a zblízka se seznámíme se slavným, dvakrát letěným prvním stupněm Falconu 9 s číslem 21.

Tak začněme! Rakety! Rakety! Nacházím se asi 400 metrů, možná třičtvrtě kilometru, prostě v nějaké vzdálenosti od rakety Falcon 9. Tamhle stojí nejvíc cool raketa, možná i historicky nejvýznamnější, která bude startovat již brzy. SES-10 je mise, při níž SpaceX znovu použije první stupeň, který letěl poprvé na misi CRS-8.

Strašně se těším! Pojďme na to! Mám rád rakety. Do startu zbývá 1 hodina a všechny systémy fungují. To je super, protože tento Falcon 9 je připraven letět. Znovu. Slyšíte dobře, řekl jsem znovu. Falcon 9 odstartoval. Světově první znovupoužití orbitální rakety. Falcon 9 opustil věž. Dav za námi je opravdu hlučný. Je to velký den pro celý vesmírný průmysl.

Je možné opakovaně použít první stupeň orbitální rakety, což je její nejdražší část. Je to začátek velké revoluce ve vesmírné dopravě. Myslím, že jednou budeme na tento moment vzpomínat a říkat: "Pamatuješ na časy, kdy jsme rakety zahazovali?" Ode dneška je už nezahazujeme. Takže, je toto skutečně tak důležité? Nebo to časem vyšumí? A to ten Falcon 9 poháněla cibule, že kus letícího plechu rozplakal tohle 32leté dítě?

Abychom pochopili revolučnost tohoto úspěchu, podívejme se, jak si NASA představovala blízkou budoucnost v roce 1970. Plavidlo se nazývá raketoplán. Vesmírná loď podobná letadlu schopná 100 cest ze Země na její orbitu. Cílem raketoplánu bylo lety zlevnit a učinit rutinními. A přestože byl opravdu ikonický a nádherný, nakonec byl nejdražším způsobem vynášení nákladu do vesmíru!

Jejda. Porovnejme si cenu vynesení nákladu na různých raketách, abychom zjistili, jak drahé vesmírné lety jsou. Řekněme, že chcete do vesmíru vynést 1 kilogram, což odpovídá velké salámové pizze. Pokud byste ji vynášeli raketoplánem, stálo by to zhruba 19 824 dolarů. Pořádný příplatek za doručení! Pokud byste použili raketu Atlas V, stálo by to přibližně 8 345 dolarů.

Pokud byste ale použili Falcon 9 společnosti SpaceX, což je dnes asi nejlevnější způsob, jak něco dostat do kosmu, stálo by vás to asi 2 719 dolarů, a to s úplně novou raketou! SpaceX tvrdí, že cenu dokážou snížit o 30%, tedy na asi 1 930 dolarů, až bude znovupoužití raket běžnou věcí. To je úžasné. Takže kdy očekáváme, že se znovupoužití stane běžným? Nebude to jen další slib jako u raketoplánu, za kterým se za 30 let budeme ohlížet s mírným zklamáním?

To ukáže až čas, ale zatím to vypadá velmi slibně. Elon Musk říká, že jejich dalším cílem je dosáhnout rychlé znovupoužitelnosti stupňů do konce roku! Cílem je zvládnout přistání, dotankování a start během 24 hodin! Je to ambiciózní, ale SpaceX opakovaně prokázalo schopnost dosáhnout zdánlivě nemožných cílů. Co tohle všechno tedy vlastně znamená?

Proč jsem tak nadšený? Zlevnění přístupu do vesmíru způsobí rozmach zcela nové ekonomiky. V blízké budoucnosti se dočkáme letů do vesmíru pro běžné lidi, těžby na asteroidech, základen na Měsíci či orbitálních hotelů. Slibovaná budoucnost je už na obzoru. Také to znamená lepší GPS, rychlejší internet a lepší meteorologické satelity. A vzrušující vědecké objevy budou mnohem levnější a dosažitelnější, což je super pro každého! Když budou rakety znovupoužitelné stejně jako letadla, let do vesmíru bude asi tak vzrušující jako návštěva tetičky v Arizoně.

Promiň, Shirley. Určitě si zapněte odběr pro více zábavného a poučného obsahu. Obrovské poděkování patří mým přispěvatelům na Patreonu, díky kterým jsem se mohl osobně zajet podívat na tento start. Cesta na Florida mi trvá 21 hodin! Chcete-li pomoci sponzorovat tuto show a ostatní obsah kanálu Everyday Astronaut, navštivte prosím patreon.com/everydayastronaut Děkuji.

Napište mi komentáře a otázky o raketách či vesmíru v sekci pod videem. To je ode mě všechno. Jsem Tim Dodd, Everyday Astronaut a přináším vesmír dolů na Zemi pro běžné lidi. Překlad: Martin Dravecký Korekce: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Prosím prestaňte prekladať tohoto pošahanca v skafandri. Ľudí bolí hlava už len keď zahliadnu len jeho fotku. Radšej tú energiu investujte do niečoho kvalitného a rozumného ako CGP Grey, Veritasium, Vsauce alebo TED Talk.

30

Odpovědět

Proti tomuhle týpkovi nic extrémního nemám ačkoli mi jeho vystupování taky úplně nesedí, nějaký obsah to má.. Každopádně s tvým doporučením na překlad souhlasím na 100% ! Takže jestli to tu čte nějaký zdejší redaktor tak to zvažte :)

20

Odpovědět

Jeho videá sú zaujímavé, poučné ale to vystupovanie, skafander. Neviem na akú cielovku miery na svojom šenl ale trocha serióznosti by neuškodilo. Obsah 4,5* otravné detské vystupovanie -2*

11

Odpovědět


Odpovědět

Opravdu to tomu Lojzíčkovi připadá vtipné vystupovat v tom pseudoskafandru?
Pro mne nedívatelné – nula bodů.

19

Odpovědět

Ten pseudoskafandr byl inspirován skafandrem SK-1, který byl vyvinut speciálně pro Gagarina. Skafandry řady SK byli potom použity na Vostoku 1 až Vostoku 6.

22