První lidská posádka SpaceXSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:52
Počet zobrazení:4 475

V dnešním videu se podíváme na to, kdo poletí s lodí Crew Dragon do vesmíru a co vše SpaceX ještě musí splnit, než k tomu dojde. 

Poznámka k překladu: 8. 3. 2019 byla úspěšně dokončena nepilotovaná mise Crew Dragonu, podrobnosti z mise najdete na webu ElonX.

Přepis titulků

Takto vypadá blízká budoucnost amerického vesmírného programu. - Hledí připraveno? - Ano. Dva, jedna, nula a start. Poslední start Atlantis... Už je to téměř osm let, co astronauti NASA letěli do vesmíru z amerického území. 8. července 2011 proběhl poslední let raketoplánu z Floridy. Od té doby se NASA spoléhá při vyslání svých astronautů do vesmíru na Rusko. Rok 2019 možná bude konečně rokem, kdy američtí astronauté opět poletí z USA. Ale tentokrát bude vše trochu jinak.

Dvě americké aerokosmické společnosti, SpaceX a Boeing, vyvíjí vlastní kapsle, které mají dopravit astronauty NASA z a na Mezinárodní stanici. Jedná se o součást nové iniciativy NASA známé jako Program komerčních letů. Jeho myšlenkou je nechat soukromé společnosti, nikoliv NASA, navrhnout, postavit a vypustit rakety, které přepravují astronauty. SpaceX je připravený porazit Boeing. Společnost pracuje na nové kapsli Crew Dragon. Je to varianta nákladní kapsle, která se používá pro dopravu zásob z a na ISS.

Ale tato poveze lidi. V roce 2019 by pomocí rakety Falcon 9 mohla do vesmíru dopravit první komerční posádku. Ze SpaceX nás pozvali do své centrály v Hawthorne v Kalifornii, abychom se seznámili se dvěma lidmi, které mají udržet naživu: Bobem Behnkenem a Dougem Hurleym. Dva veteráni letů NASA, kteří do vesmíru letěli v raketoplánu. Jsou to také dobří přátelé, kteří si byli na svatbě. Všechen čas, který spolu strávili, nese ovoce.

Pracujeme spolu tak dlouho, že jsou části tréninku, kterých se nemusíme bát. Většinou, když se sejde posádka, vidím, že se tomu smějete, ale pro nás je to důležité, když... Vím, jak bude Doug v mnoha situacích reagovat. Nemusím nadbytečně komunikovat. Jen se na mě podívá a ví, jak jsem na tom. Příprava na let pro Crew Dragon se podle Douga a Boba od raketoplánu moc neliší. Jde o to naučit se s plavidlem pracovat.

Start rakety, dokování se stanicí, odpoutání od stanice a návrat na Zem. Spolupráce se soukromou společností má však několik výhod. Co je odlišné, tak například u raketoplánu, když jsme řekli: "Tenhle krok kazím. Můžeme ho změnit, aby se to už nestávalo?", tak to bylo velmi obtížné: "Musíme to probrat se spoustou lidí a nějak to vymyslet." Když tady potřebujeme něco změnit, tak se kolečka rozhýbou raz dva a je to připravené do další misi nebo na následující simulaci. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že se o vše stará SpaceX.

Od řízení přípravy až po návrh skafandru. A skafandry jsou rozhodně elegantní. Jednodílný oblek je z teflonu a materiálu zvaného Nomex. Nejsou určeny pro výstup do vesmíru, ale udrží astronauty naživu, pokud z nějakého důvodu dojde k úniku vzduchu v kapsli. Bob i Doug mají skafandry upravené dle jejich tělesných proporcí. Myslím, že s nimi máme tolik zkušeností, že jejich oblékání a svlékání je pro nás už velmi plynulé.

Být u toho a vidět to, to bylo fakt super. Byli jsme tu v podstatě od okamžiku, kdy se ty obleky začaly kreslit. Spolupracovali jsme se společností a vidět, jak se z nákresu stane skutečný skafandr, který si brzo vezmeme do vesmíru, je super. Tři, dva, jedna... Protože se jedná o plavidlo SpaceX, musí společnost také astronauty naučit, jak jej během jízdy ovládat. Proto SpaceX postavil ještě jeden Crew Dragon, který stojí za mnou.

Tenhle však nikdy vesmír neuvidí. Používá se k simulaci cesty z a na ISS a toho, co by se při ní mohlo stát. Dnes uvidíme dva astronauty během běžné simulace dokování. Projdou všechny kroky pro přiblížení lodi k ISS. A pokud vše půjde dobře, neměla by posádka do procesu téměř vstupovat. Můžeme začít. Nominální mise neboli běžné mise budou automatizovanější než lety raketoplánu.

Toto je Michael Good, bývalý astronaut, který pracuje jako prostředník mezi úřadem astronautů NASA a komerčním programem. Posádka má tak na starosti především monitorování situace. Monitorují situaci, aby věděli, kdy mají převzít kontrolu. Nejen z bezpečnostních důvodů, ale i pro úspěch mise. Mají tak lepší šanci dostat se ke stanici a provést dokování. Když astronauti potřebují Crew Dragon řídit, mají k dispozici velmi moderní prostředí.

Raketoplán měl přes 2000 spínačů a jističů ze 70. letech a každý z nich měl určitou funkci. Tady je mnohem méně tlačítek a dotykové displeje, na kterých toho lze hodně udělat. Vypadá to víc jako telefon, jako iPad. Dragone, můžete si otevřít skafandry, 4.103 pro všechny sekce. SpaceX má také specifický plán, jak chce Crew Dragon nalodit. Společnost chce nejdříve nalodit astronauty a teprve 30 minut před startem natankovat palivo.

Rakety se obvykle tankují o dost dříve, než se na palubu dostanou astronauti. Jde o bezpečnostní opatření, protože je tankování je považováno za nebezpečné. V roce 2016 dokonce během tankování explodovala jedna raketa Falcon 9. Ale SpaceX má tuto metodu Load-and-Go v oblibě. Falcon 9 využívá podchlazené palivo, a čím dříve letí raketa po natankování, tím méně času zbývá na zahřátí a rozpínání paliva.

Udržení chladné teploty paliva tak zlepšuje výkon rakety. SpaceX už rok pracuje s NASA na tom, aby byla metoda Load-and-Go schválena. NASA tuto metodu nakonec povolí, pokud SpaceX na pěti misích prokáže její bezpečnost. Museli jsme absolvovat asi 4,5 hodiny dlouhé zhodnocení v centrále, kde nás ředitel programu seznámil se všemi úskalími a jak jim budeme čelit. Moc nám to pomohlo, abychom viděli úsilí, které NASA vyvíjí, aby se ujistili, že věci jako Load-And-Go, které jsou nové a neobvyklé, procházejí stejně pečlivým zkoumáním jako ostatní systémy pro lety do vesmíru.

Program komerčních letů je pro NASA jeden velký experiment. Agentura se do velké míry vzdává kontroly, kterou nad vesmírnými plavidly obvykle má. Nová plavidla budou navržena, postavena a vlastněná společnostmi SpaceX a Boeing. Soukromé společnosti tak z nich budou moci později generovat zisk. SpaceX může například vesmírným turistům prodávat jízdu na palubě Crew Dragonu. Prospěch z toho kroku má však i NASA, protože část nákladů na vývoj je v režii SpaceX a Boeingu.

Finanční úspory jsou pro NASA klíčové, protože její rozpočet má své meze. Mohla by tak nastat nová éra vesmírného průmyslu, ve které nebudou vstup do vesmíru strážit vlády, ale soukromé společnosti. Let Boba a Douga je prozatím předběžně stanoven na červen 2019. SpaceX musí nejdříve vyslat Crew Dragon bez lidí. A pak musí ověřit i jeho únikový systém. Jedině pak, na základě rozhodnutí NASA, Bob a Doug poletí. Přestože to může znít strašidelně, Bob a Doug tvrdí, že jejich přátelé a rodina jsou nadšení, že toto plavidlo otestují.

Oba jsme v situaci, kdy naše protějšky také pracují pro NASA, takže ví, že NASA projde všechny detaily a ujistí se, že jsou spokojeni s naším letem na takové raketě a že tomuto systému věří. Bobovi nejde o to, že SpaceX nebo Boeing staví plavidla, ale o navrácení amerického vesmírného programu zpět na americké území. Když chodím do škol a mluvím s dětmi, vysvětluji jim, že na start Sojuzu se můžou jet podívat do Kazachstánu, odkud létáme do vesmíru.

Je docela rozdíl, když rodina může odjet na jarní prázdniny a podívat se na start rakety z floridského pobřeží. Je mi jedno, na jaké lodi budu, pokud jim toto umožním. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"Dvě americké společnosti, Boeing a SpaceX, vyvíjí vlastní kapsle"
"SpaceX je připravený porazit Boeing"
Takže to znamená, že výherce dostane zakázku od NASA a ten druhý si svou kapsli za miliardy korun schová doma v garáži? Nebo jaký je jejich záložní plán?

40

Odpovědět

NASA bude využívat obě lodě, ale ty společnosti mezi sebou jakoby soutěží o to, kdo jako první vynese posádku na ISS. Plyne z toho větší mediální pozornost a „bragging rights“. Ale jinak na ten kontrakt nemá vliv, kdo bude první.

81

Odpovědět

+scr00chyŽádná státní firma nebude dělat kontrakt s oběmi společnostmi a zaučovat piloty na dva různé stroje. Zvlášť když ti, kterým dá peníze, budou mít následně i logicky lepší vývoj.
Takže ano, druhému to bude ležet v šuplíku, řípadně bude vydělávat na individuálních letech, případně se bude snažit předhodnit (bez financí od NASA) tu druhou společnost a tedy je přesvědčit, aby lítala s nimi.
Ale rozhodně nebudou mít kontrakt s oběmi naráz.

16

Odpovědět

+MikeOmyl. Obě firmy už kontrakty mají a NASA záměrně vybrala dvě různé firmy, aby měla k dispozici dva různé způsoby přepravy astronautů na ISS pro případ, že třeba jedna z firem bude mít nehodu. Během několikaměsíčního vyšetřování příčiny a následné nápravy totiž daná loď nemůže létat, takže NASA by v takové situaci neměla jak dostat svoje lidi na ISS. Takhle bude mít téměř jistě vždycky alespoň jednu firmu, která může létat. Takže bez ohledu na to, která firma na ISS doletí jako první, obě už mají jisté, že NASA je bude alespoň pár let využívat.

60

Odpovědět

konkurencia je zdravá vec, obaja chcú vyhrať a SpaceX značne vedie, priestor určite dostane i Boeing.

42

Odpovědět

Z naší strany nezbývá než držet palce.

50

Odpovědět

Go go SpaceX

101