Je na oběžné dráze místo pro 12 000 satelitů Starlinku?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
57 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:59
Počet zobrazení:8 979

Už zítra chce SpaceX vynést prvních 60 satelitů pro svou ambiciózní konstelaci Starlink, kterou bude po dokončení tvořit skoro 12 000 malých družic. Je na oběžné dráze vůbec dost místa pro tolik satelitů? Ohrozí to ostatní družice nebo ISS? A co problém vesmírného odpadu? Nově přeložené video se pokusí odpovědět na některé z těchto otázek.

Video už je poněkud starší a v té době se toho o Starlinku moc nevědělo, a tak na problematiku nahlíží jen z jedné strany (potenciální potíže, které může tolik satelitů způsobit). Pro kompletnější obrázek je ale potřeba zmínit také kroky, které SpaceX podniká, aby k nastíněným problémům nedocházelo:

  • Satelity budou mít vlastní pohon a budou schopny se vyhnout případné srážce s jiným objektem – ať už jiným satelitem, vesmírným smetím či nefunkčním satelitem z vlastní konstelace.
  • Dosluhující satelity (předpokládá se životnost zhruba 5–7 let) budou včas přesunuty na takovou orbitu, která zhruba do jednoho roku způsobí vstup do atmosféry, kde satelit shoří. Tento proces je o dost rychlejší, než co momentálně vyžadují mezinárodní standardy.
  • Většina konstelace se bude nacházet na velmi nízké oběžné dráze, kde se problém vesmírného smetí řeší sám. Orbity budou tak nízko, že satelity budou muset periodicky udržovat potřebnou výšku pomocí motorů, jinak by následkem atmosférického tření došlo v řádu týdnů k deorbitaci. I pokud tedy satelit selže a přijde o možnost vlastního pohonu nebo se přeruší kontakt se Zemí, během krátké doby sám shoří v atmosféře a nepřispěje tak k problému vesmírného smetí.
  • Satelity budou v první fázi vypouštěny ve výšce 350–430 kilometrů, takže i pokud vypuštění selže nebo budou některé družice po vypuštění nefunkční, už za pár týdnů dojde k jejich deorbitaci.
  • Družice jsou navrženy tak, že se po deorbitaci kompletně rozpadnou. Žádná jejich část tedy nedopadne na zemský povrch, kde by mohla někoho ohrozit.

Pro více informací o projektu Starlink navštivte článek na ElonX.

Přepis titulků

WEBVTT SpaceX oznámilo plány poskytovat lepší internet po celém světě prostřednictvím konstelace 4425 satelitů vynesených v letech 2019 až 2024. Budou obíhat v 83 rovinách níže než většina komunikačních družic. SpaceX plánuje přidat dalších 7500 satelitů na ještě nižších orbitách, což zajistí rychlejší signál v hustě obydlených oblastech. Zní to skvěle, ale jak můžeme umístit skoro 12 000 satelitů na oběžnou dráhu? Vesmír se zdá nekonečný, ale už teď tam je spousta věcí.

Klíčem k přidávání nových satelitů je to, že všechny neputují na stejné místo. Některé jsou na vysoké orbitě ve výšce kolem 35 400 km nad zemí. To je ideální pro geostacionární satelity, které oběhnou Zemi jednou za den, takže jsou na stále stejném místě na obloze, což se hodí pro meteorologické a komunikační družice. O něco níže jsou středně vysoké orbity ve výšce 20 100 km. Tyto orbity jsou konzistentní, takže jsou ideální pro satelity GPS. A pak tu máme nízké orbity mezi 160 km a 1900 km nad zemí.

Zdejší satelity se nacházejí na rozličných kruhových orbitách a najdete tu také ISS a Hubbleův teleskop. Dostat se na tuto orbitu je nejsnazší, takže je dost populární. Momentálně se na oběžné dráze nachází kolem 1200 funkčních satelitů a SpaceX jich chce přidat desetkrát tolik! Ale SpaceX je tam nehodí jen tak hala bala. Satelity jsou vypouštěny na dráhy tak, aby nepřekážely ostatním družicím. A satelity na stejné dráze mají stejnou orbitální rychlost, takže je nepravděpodobné, že do sebe narazí.

Je to jako tým závodníků na okruhu pro motokáry. Nemůžete se přidat s rozdílnou rychlostí, musíte najít mezeru při stejné rychlosti. Ale nahoře nejsou jen satelity. Je tam také spousta odpadu z mrtvých satelitů a odhozených kusů raket. A každý start vytváří odpad. Od roku 1957 proběhlo více než 5000 startů raket, které ve vesmíru vytvořily přes 20 000 kusů odpadu větších než tenisák.

Spoustu z nich dokážeme sledovat, ale malé kousky hlídat nemůžeme. Prach z motorů na tuhá paliva, chladivo ze starých ruských nukleárních satelitů, nebo dokonce i kousky laku velké jako zrnka písku. I takhle malé věci dokážou napáchat velkou škodu. Kousek barvy může trefit satelit stejnou silou jako 250kilový předmět s rychlostí 100 km/h. Ne každý satelit se dokáže odpadu vyhnout, ale třeba ISS musí odpadu uhýbat.

Chystaná konstelace SpaceX nám tedy nabídne rychlejší internet, ale také dost zaneřádí nízkou dráhu, takže bude pro satelity těžší najít bezpečné orbity a také pro mise s posádkou bude těžší bezpečně proletět polem odpadu na cestě k jiným planetám. Dokážete si představit, že byste z okýnka viděli poletující odpad? To by bylo něco, viďte? Mimochodem, věděli jste, že máme kanál SeekerVR? Má všechno, co máte rádi na Seekeru, akorát ve 360 stupních!

SeekerVR vás vezme na neuvěřitelné výpravy, které byste jinak nezažili. Například se můžete projet na jednom z nejsmrtelnějších vlaků na světě. A když jsme u vesmírného odpadu, nejstarší mrtvý satelit je Vanguard 1 z roku 1958. Pokud vás to období zajímá, podívejte se na můj kanál Vintage Space. Co si myslíte o vesmírném odpadu? Napište nám do komentářů a dejte videu palec nahoru. Nezapomeňte si také zapnout odběr. Překlad: scr00chy www.elonx.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Neviem či si to uvedomujete ale to video nebolo schopné odpovedať ani na základnú otázku, ktorou je jeho názov.

00

Odpovědět

Nevíte někdo jak je to s povolením? Může si "kdokoliv" vypustil satelit a nebo musí mít něčí souhlas? Jestli ne, řeší se něco takového do budoucna?

10

Odpovědět

Video zaujimave.. ale realne - viac uzitocnych informacii som sa docítal z popisu videa :D

133

Odpovědět

Je pro mě dost neuvěřitelné, jakou rychlostí SpaceX své nápady realizuje. Většina lidí okolo mě ještě o projektu StarLink ani neslyšela a Musk už vysílá první satelity. Velký obdiv.

124

Odpovědět

Moje mamka nedokáže ani tipnout pár států na Balkáně, ona se učila, že je to Jugoslávie.

Takže asi takto - věci míň jak 10 let staré se k většině populace nedostanou, ledaže byste z toho udělali nějakou earth-gripping story ala dobývání Měsíce.. pardon, už Marsu. :)
Bohužel.
tipnu si, že 80-90% populace Země nemá šajna, o čem nějaký Musk točí. :(

55

Odpovědět

Vzhledem k tomu, že nejde o oficiální vyjádření SpaceX, jsou tyto videa jen fanouškovskou fikcí včetně všech údajů okolo.

21

Odpovědět

+ehmOficiální kanál SpaceX je plný informací o blížícím se startu. Nechápu, o čem mluvíš.
https://twitter.com/SpaceX

02