SpaceX připojí k internetu celý světSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:74
Počet zobrazení:5 837

SpaceX si vytyčilo pořádně ambiciózní cíl – v následujících letech hodlá do vesmíru vynést tisícovky satelitů, které budou poskytovat internetové připojení po celém světě v rámci projektu Starlink. Už teď v květnu firma vyšle prvních několik desítek družic určených pro ostrý provoz. V patách však mají řadu dalších vážných konkurentů. Více o projektu Starlink najdete v článku na ElonX.

Video už je trochu starší, takže u některých věcí mezitím došlo ke změnám a obsahuje pár nepřesností:

  • SpaceX místo 4425 satelitů nakonec vynese skoro 12 000 satelitů. Má na to už jen 8 let.
  • OneWeb nakonec vynesl prvních šest družic až v únoru 2019, a i když plánuje v budoucnu využít také raketu New Glenn, ta poletí nejdříve v roce 2021.
  • Zmíněná cena 5 milionů dolarů za start je spíše dlouhodobým cílem SpaceX, kterého bude možné dosáhnout až s chystanou raketou Starship (dříve BFR).

 

Přepis titulků

Jak se díváte na tohle video? Pravděpodobně přes wifi nebo mobil připojený k 4G síti. Ve vyspělých zemích máme snadný přístup k internetu pomocí kabelu nebo 4G, ale široké zavedení těchto technologií je na venkově a v rozvojových zemích drahé. 3,5 miliardy lidí stále nemá přístup k internetu. Vzhledem k přínosům internetu to je velká škoda. Jak ty lidi připojíme? Připojení miliard lidí během několika let místo několika desetiletí je otázkou měřítka.

Není možné, aby kabelovka nainstalovala přípojky do miliardy domovů. Drátový internet je rychlý, ale jeho rozšíření do zbytku světa je moc pomalé. Naštěstí existují další způsoby připojení. Například jedna vysílací věž dokáže připojit ke 4G tisíce lidí najednou. Věže ale mají omezený dosah a jsou ovlivněny krajinou. Kompletní pokrytí venkova a rozvojových zemí vysílači není ekonomické.

Radiové vysílače se umisťují co nejvýše, aby měly co největší dosah. Tak co kdybychom vysílač umístili ještě výše? Přesně o to se snaží Google a Facebook. Projekt Loon společnosti Google nedávno vypustil balón, který z hranice vesmírů vysílal internet do odlehlých oblastí. Facebook zkouší něco podobného pomocí solárních letadel, která se dokáží udržet ve vzduchu po dobu 3 měsíců. Těmto inovativním řešením však stále dělají problémy špatné počasí a vítr.

Co kdybychom atmosféru opustili úplně? Tím se dostáváme ke SpaceX. Firma SpaceX založená Elonem Muskem plánuje do vesmíru vynést satelity, které by poskytovaly připojení k internetu. Projekt se nazývá Starlink a zatím neznáme všechny podrobnosti. Podle žádostí u úřadu FCC SpaceX plánuje provozovat přes 4000 družic, což je trojnásobek všech aktivních družic, které jsou teď na oběžné dráze. To je velmi ambiciózní plán, který bude mít dvě fáze. V roce 2020 by byly pokryty Spojené státy a kolem roku 2023 zbytek světa.

Připojení by bylo rychlé a mělo nízkou latenci srovnatelnou s optickým připojením, což by umožňovalo hraní online her. Jak toho dosáhnou? Satelitní internet už existuje a stojí za prd. Je pomalý, drahý a s omezeným množstvím přenesených dat. Tajemství SpaceX spočívá ve znovupoužitelných raketách, které zcela mění ekonomiku letů do vesmíru. Výroba a start běžné rakety stojí 100 milionů dolarů. Před příchodem SpaceX všechny tyto rakety končily na dně oceánu po jednom letu.

Jeff Bezos před časem sponzoroval expedici, která z moře vylovila motory z misí Apollo, jež dostaly lidi na Měsíc. Porovnejte si to s leteckou přepravou. Kdybyste po každém letu zahodili letadlo, bylo by to extrémně drahé. Opakované použití raket drasticky snižuje náklady stejně jako u letadel. Start rakety tak místo 100 milionů stojí jen 5 milionů, tedy 20krát méně. Levnější starty vedou k tomu, že místo pár obřích a drahých satelitů je lepší vynést spoustu malých a levných.

SpaceX plánuje vynést 4425 satelitů během 5 let. Na oběžné dráze se nyní nachází 2200 aktivních satelitů, takže SpaceX během 5 let ztrojnásobí počet družic na orbitě. SpaceX není jediná firma, která chce využít této příležitosti. Podobnou satelitní konstelaci plánuje firma OneWeb s penězi od Googlu. OneWeb je vážný konkurent, který začne vynášet satelity v roce 2019 na raketě New Glenn firmy Blue Origin. Blue Origin založil Jeff Bezos a také vyvíjí znovupoužitelné rakety, ale New Glenn ještě neletěl.

Závod o globální internet je v plném proudu. SpaceX už vyneslo dva testovací satelity a OneWeb plánuje to samé do konce roku. Do deseti let připojíme k internetu druhou polovinu světa a do vesmíru bude vyneseno nepředstavitelné množství družic. Žijeme v úžasné době. Překlad: scr00chy www.elonx.cz

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zapomněli říct podstatnou věc. Na jaké vlnové délce to bude fungovat. Navíc s rychlostí optického kabelu si nejsem tak jist, i vzhledem k tomu, kolik uzlů máme po celé Evropě, na to je 4000 satelitů (nebo dokonce i těch 12000) docela málo.

00

Odpovědět

Přenos ze satelitu k uživatelským terminálům: 10,7 – 12,7 GHz
Přenos ze satelitu k pozemním bránám: 17,8 – 18,6 GHz + 18,8 – 19,3 GHz
Přenos z terminálů k satelitům: 14,0 – 14,5 GHz
Přenos z bran k satelitům: 27,5 – 29,1 GHz + 29,5 – 30,0 GHz
Sledování, telemetrie a příkazy směrem dolů: 12,15 – 12,25 GHz + 18,55 – 18,60 GHz
Sledování, telemetrie a příkazy směrem nahoru: 13,85 – 14,00 GHz
Komunikace vesmír-Země (pásmo V): 47,2 – 50,2 GHz
Komunikace Země-vesmír (pásmo V): 50,4 – 51,4 GHz

https://www.elonx.cz/vse-o-konstelaci-starlink/

20

Odpovědět

Teď už jen čekám, kdy začneme krom těch tun odpadu v oceánu řešit i bordel, co po sobě necháváme ve vesmíru.
Ach jo.

92

Odpovědět

Tenhle bordle nás ale netrápí. Teda ne k životu biologickému, jen technologickému (což se vztahuje pouze na zlomek populace v Zápdním světě).
Bordle ve vesmíru, pokud spadne, tak shoří v atmosféře. Tam je jediný problém se srážkami s novými družicemi. A ty vlastně k normálnímu životu nepotřebujeme. Sice jsme si na ně zvykli, ale i bez věcí ve vesmíru bychom se vrátili jen o 50 let nazpět a to jen opravdu v málo věcech (jako je GPS a podobně).
Navíc je stále možné využít spoustu dalších oběžných drah, kterých je až k Langrageově bodu prakticky nekonečně. :) Zatím jsme si zasrali jen malinké promile. Z pohledu z vesmíru jsou naše satelity daleko asi jako slupka rajčete od dužiny. ;)

30

Odpovědět

+MikeNa co narážím je nereálná "fotka" satelitů v 1:45...

00

Odpovědět

ten bordel vo vesmíre neohrozí planétu ani ľudí na planéte. Jedine čo to može sposobiť je technologický problém do budúcna ale tá budúcnosť je ešte sakra ďaleko. Vačšina aj tak zhorí v atmosfére :)

01

Odpovědět

Zajímavé to je, ale těch 3,5 miliardy lidí nemá přístup k internetu z jiného důvody než že k nim nedosáhnou kabely nebo signál. Řekl bych, že většina z těch 3,5 na to nemá peníze a nebo nechce. Třeba Rusko (49%), Kanada (83%) a USA (77%) i přestože mají hustotu zalidnění velmi malou. Zato taková Indie má 10%, Bangladéš 5%, Nigérie 28%, Ukrajina 30%, Čína 38%

16

Odpovědět

Nejde o to, že by ti uživatelé neměli peníze (cena za připojení k internetu obecně není až tak vysoká), ale problém je v tom, že oni vůbec nemají možnost se připojit, protože tam chybí potřebná infrastruktura, jelikož firmám se nevyplatí do těch vzdálených oblastí tahat dráty nebo stavět mobilní vysílače, protože kvůli řídkému zalidnění to pro ně není ekonomické (nebo by musely nastavit extrémně vysoké ceny, což by si zas nemohli dovolit uživatelé).

52

Odpovědět

+scr00chyV Indii žije 10% procent obyvatel v městech nad milion obyvatel, další 3% v městech nad 500k, a další 200 měst má přes 100k obyvatel. To nevypadá jako řídké zalidnění. Bangladéš má hustotu obyvatel 1095 ob. / km². Pro srovnání Praha má 2581, Brno 1 759 a Ostrava 1357.
V těch zemích není připojená ani velká část lidí z měst a to mají většinou větší příjem, takže i když dostanou internet i na vesnice, tak se stejně k němu připojí maximálně turisté.

15

Odpovědět

+kilobyteJá moc nechápu ta vaše čísla. Konkrétně Indie má 1,3 miliard obyvatel, z nichž zhruba třetina žije ve městech (https://en.wikipedia.org/wiki/Urbanisation_in_India). Internet má 566 milionů lidí (z toho 300 milionů ve městech): https://economictimes.indiatimes.com/tech/internet/internet-users-in-india-to-reach-627-million-in-2019-report/articleshow/68288868.cms?from=mdr

Takže většina obyvatel měst internet už má, zatímco většina lidí žijících mimo města jej naopak ještě nemá (pravděpodobně z důvodu nedostupnosti a/nebo vysoké ceny). A právě na ně cílí Starlink.

41

Odpovědět

+scr00chyChtělo by to asi porovnání infrastruktury a její využívání. Podle mě by se tak miliarda lidí, kdyby chtěla a měla na to peníze, mohla "okamžitě" připojit.
Ten Starlink zadarmo taky nebude. Navíc by mě zajímalo, jak budou řešit cenzuru, protože třeba Číně se určitě nebude líbit, že nebude moct cenzurovat obsah. Jestli to není hlavně vedeno proti cenzuře atd.

14

Odpovědět

Elon zřejmě neviděl video od Kurzgesagt : End of Space – Creating a Prison for Humanity (dají se tam nahodit i české titulky :) ).

52

Odpovědět

Satelity jsou navrženy tak, aby nepřispívaly k problému vesmírného odpadu.
1) Satelity budou mít vlastní pohon a budou schopny se aktivně vyhnout případné srážce s jiným objektem – ať už jiným satelitem, vesmírným smetím či nefunkčním satelitem z vlastní konstelace.
2) Dosluhující satelity (předpokládá se životnost zhruba 5–7 let) budou včas přesunuty na takovou orbitu, která zhruba do jednoho roku způsobí vstup do atmosféry, kde satelit kompletně shoří. Tento proces je o dost rychlejší, než co momentálně vyžadují mezinárodní standardy.
3) Většina konstelace se bude nacházet na velmi nízké oběžné dráze, kde se problém vesmírného smetí řeší sám. Orbity budou tak nízko, že satelity budou muset periodicky udržovat potřebnou výšku pomocí motorů, jinak by následkem atmosférického tření došlo v řádu týdnů k deorbitaci. I pokud tedy satelit selže a přijde o možnost vlastního pohonu nebo se přeruší kontakt se Zemí, během krátké doby sám shoří v atmosféře a nepřispěje tak k problému vesmírného smetí.

131

Odpovědět

+scr00chyTakže to viděl :)

10

Odpovědět

Vítám každý pokus o hození vidlí do oligopolu telco korporací. Každá konkurence je určitě pozitivní, i kdyby Starlink fungoval jen omezeně.

33

Odpovědět

Dokud se nezmění samotná technologie přenosu signálu, je to jen Elonův vlhký sen.
12 000 satelitů na dejme tomu polovinu populace (ne každý se připojí), což je pěkných 3,5 mld lidí. Jednoduchou matematikou zjistíme, že jeden satelit tak bude muset obsloužit zaokrouhleně 300 000 lidí najednou. A to navíc full-duplex (obousměrně)! Vzhledem k nenažranosti různých skriptů na úplně obyčejných textových stránkách stojí zobrazení pouze titulky u webů klidně 20 a více MB. Slušná konektivita pro takové prohlížení by měla být alespoň 1 Mbit/s (tohle číslo se dá upravovat dle potřeb, je to jen můj nástřel. Kdo chce vytáčené připojení, které mu dnes způsobí timeout, dosadí si svoji rychlost ;) ). Takže to máme pro 300 000 lidí 300 Gbit/s propustnost full-duplex. Plus každá komunikace má dva konce = klient se připojuje na server. Co jde nahoru, musí jít také někde dolů. Každý satelit tak bude muset být schopen obsloužit 600 Gbit linku.
Dále jsou vzpomínané mraky a vítr, jako negativní vliv pro současné řešení na balónu a letadýlka. Vítr sice ve vesmíru není, ale mraky máme v cestě pořád. Co s tím? Jenom pitomá satelitní televize, kde se signál pouze přijímá, má útlum až k hranici šumu. Jenom na příjem signálu se používají talíře velikosti sombrera. Samotný upload tedy bude vždy stát za hovno.
Jinak satelitní internet už dávno existuje. Je to však nouzovka, na kterou se připojuje jen hrstka lidí. Stojí to za prd a stát bude, protože jsou weby nenažrané a současná satelitní technologie to prostě neustojí.

122

Odpovědět

Zrovna jsem to chtěl napsat.
I ve videu se tomu tématu šikovně vyhnuli. Ve 2:10 chlapík tvrdí, že současný satelitní internet je extrémně pomalý a drahý a že Elon chce změny dosáhnout znovupoužitelnými raketami (???). Bez vysvětlení, jak to může ovlivnit cenu nebo rychlost. A pak už je jen další óda na znovupoužitelnost.

Ono všichni ti lidi nebudou internet používat současně, ale i tak, pokud vychází jeden satelit na celé centrum Prahy, tak si na tom neumím představit online hry. Podle mě to má hlavní využití v pokrytí základních potřeb v odlehlých oblastech. Objednat léky, zjistit počasí apod.

92

Odpovědět

+jjkPak však nepůjde o připojení k "Internetu", ale k "Intranetu", kde bude půjde síťová neutralita stranou přes QoS. FUP zůstane. Připojení bude kvůli latenci taky jen pro "objednané". Takže úplně stejně, jako dnes. Představa, že se každá chajda (no oni si spíše představují člověka s "mobilem") v Africe připojí k Internetu, jako když sledují satelitní televizi, je totálně mimo. Jako ta myšlenka globálního necenzurovaného Internetu dostupného všude na Zemi se mi velmi líbí, ale i přes příjemné pocity musím být realista :(

12

Odpovědět

Pár poznámek:
1) Starlink nemá nahradit současné způsoby připojení k internetu. Je určen primárně pro odlehlé oblasti a rozvojové země, kde momentálně není internet moc dostupný. Ve vyspělých zemích je obvykle problém jen v odlehlejších oblastech, kam se nevyplatí tahat optiku nebo tam nedosáhnou 4G sítě. Starlink rozhodně nebude nahrazovat kabelové nebo 4G připojení ve městech.
2) Ano, cílem je připojit miliardy lidí, kteří momentálně internet nemají, ale samozřejmě to nebude ze dne na den. Bude to postupný proces, během kterého SpaceX bude neustále upgradovat svoje satelity (případně i zvyšovat jejich počet), aby se zvýšila celková kapacita podle potřeby. Kapacita celé konstelace by měla odpovídat 240 000 Gbps, ale může to být zastaralé číslo.
3) Všichni lidé nebudou připojení najednou a málokdo bude využívat maximální rychlost, takže ty tvoje výpočty jsou mimo. Navíc třeba v Africe to bude vypadat spíš tak, že se celá vesnice připojí pomocí jednoho vysílače a signál se rozvede po wi-fi, takže to připojený satelit nijak extra nezatíží.
4) Počasí nějaký vliv mít bude, ale předpokládám, že to nebude nic hrozného, jinak by celý ten systém byl dost k ničemu.
5) Ano, satelitní internet existuje už dnes, ale jeden satelit obsluhuje třeba čtvrt světa a navíc je umístěn více než 30násobně výše než satelity Starlinku, což vede k nízké rychlosti a vysoké latenci. Starlink tyhle problémy mít nebude.

57

Odpovědět

+scr00chy1) Proč se tedy tváří, že má? Reklamní video je očividně pro všechny ze zbývajících 3,5 mld lidí.
2) Titulka videacesky.cz 2,2 MB. Tahle stránka s videem 2,5 MB. Samotné video v nejnižší kvalitě 13 MB. Youtube stránka s videem si pak sama o sobě vezme 12 MB. S takovou si budou moci prohlížet akorát Wikipedii rychlostí vytáčeného spojení, na které nejsou CDN bastly a pitomosti, takže titulku Wiki načtu za pěkných 10 sekund, což se dá vydržet. 240 000 / 12 000 = nadstandardních 20 Gbit. Vzhledem ke komunikaci "skrz" satelit to bude half-duplex. Použitelných tedy 10 Gbit.
3) Aha, takže tak, jak je to vlastně i teď. Při spojení se vždy využívá maximální rychlost. Požadavky prostě tečou a musí se odbavit. Kdo přijde dříve, bude vyřízen dříve. Jestli se připojí 100 vesničanů přímo na satelit, nebo 100 vesničanů na místní wifinku a ta to pak odešle na satelit, bude mít vliv akorát na zarušení. Ale slabou 10 Gbit propustnost tím neošálíš.
4) Přesně tak. Proto se o tom ve videu raději nezmiňují. Při nuceném opakování požadavků bys měl z 10 Gbit třeba pět a astronomickou latenci, výbornou třeba pro teleportaci při online hraní.
5) Uvěřím až uvidím ;) Zatím jim jdou akorát dělat reklamní videa pro nýmandy. Myšlenka není nová, někdy před 7 lety to už chtěli taky rozjet (myslím, že i MS se angažoval). Moc to však neklaplo. Bude se historie opakovat?

25

Odpovědět

+ehmTohle není žádné "reklamní video", je to amatérské video, ve kterém se nějaký YouTuber snaží Starlink stručně popsat. Je značně zjednodušené a obsahuje i pár chyb. Pro základní představu to stačí, ale nelze to brát jako nějaký spolehlivý zdroj. SpaceX o Starlinku zatím veřejně skoro nemluví a nikde netvrdí, že Starlink nahradí internet ve městech (i když se to řada lidí mylně domnívá). I v tomhle videu se vždy mluví jen o odlehlých oblastech a rozvojových zemích, tak nevím, proč tu tvrdíš něco jiného.

To, že se celá vesnice připojí z jednoho místa, dopad má, protože pokud vím, tak satelit se dokáže připojit jen k určitému množství terminálů najednou, takže pokud bude v malé oblasti jeden vysílač místo stovky, bude to pro satelit menší zátěž, i když množství přenesených dat bude stejné.

Nicméně tu propustnost teď nemá moc smysl řešit, protože nevíme, jaká ve výsledku bude a jak budou nastaveny tarify. To moje číslo je asi 2 roky staré a SpaceX mezitím už několikrát upravilo design satelitů a parametry konstelace, takže realita může být úplně jiná.

41

Odpovědět

+scr00chyAha, tak to pardon. Pokud nejde o oficiální materiál a "SpaceX o Starlinku zatím veřejně skoro nemluví", pak to asi nemá smysl vůbec řešit. Asi jako cestu na Mars.
Jinak k druhému odstavci - chybí ti spojitosti u zpracování signálu. Propustnost 10 Gbit znamená, že je to maximum, co elektronika dá bez zarušení. Tj každý paket projde v pořádku. Překážky signálu (mraky, vychýlení antény) nebo spoustu klientů (interference) poté způsobují opakování komunikace a tím se propustnost sníží. Nejde o žádnou "větší zátěž". Požadavky na konektivitu budou stejné. Pouze budou prolézat užším hrdlem. Proto maximální propustnost neobejdeš, ani kdyby ses na hlavu stavěl a je to objektivní ukazatel toho, jak na tom linka je. A u satelitního připojení je to prostě špatný pro masovější použití.

02

Odpovědět

+ehmAle já nemluvím o propustnosti, nýbrž o fyzickém limitu počtu pozemních stanic, s kterým může jeden satelit komunikovat. Řekněme, že jeden satelit pokrývá oblast o rozloze 100 km2 a dokáže být připojen ke 100 stanicím najednou (čísla jsem si vymyslel). V takovém případě je přínosné, když se připojí více lidí najednou pomocí jedné antény, než aby měl každý vlastní, protože pak hrozí, že daná oblast narazí na limit maximálního počtu stanic ještě předtím, než začne představovat problém maximální datová propustnost jednoho satelitu.

21

Odpovědět

Připomíná mi to Kingsmany. Musíme doufat, že se z Elona nakonec nevyklube superpadouch. :D

41

Odpovědět

Nejenom Kingsman, poslední dobou naráží člověk na spoustu projektů, který už viděl v antiutopickejch filmech, kde lidstvo pokrok (nebo možná radši vývoj) nezvládlo.
Bude to ještě zajímavý...

31

Odpovědět

nemali by sa skor sustredit na to, ako upratat ten bordel, ktory je na orbite a moze nas posunut desiatky rokov dozadu?
End of Space – Creating a Prison for Humanity

83

Odpovědět

Jelikož jako Země nejsme jeden celek ale hromada samostatných států, tak se samozřejmě nikomu nechce investovat peníze do toho, aby uklízel bordel po ostatních.

12