Kdy vyšle SpaceX lidi na ISS?Svět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:46
Počet zobrazení:4 774

Už víme, v jakém skafandru posádka lodi Dragon 2 poletí, ale zatím s jistotou nevíme kdy. V tomto videu se zaměříme na samotnou loď Dragon 2 a co vše předchází tomu, než NASA povolí SpaceX první let s lidskou posádkou. Video už je bohužel přes půl roku staré, a tak termíny uvedené v něm už neplatí. Premiéry lodí Crew Dragon a Starliner byly od té doby opět odloženy, ale demonstrační mise se nezadržitelně blíží. Toto jsou nejnovější oficiální termíny pro SpaceX i Boeing:

SpaceX Demo-1 (bez posádky): 18. ledna 2019
SpaceX – test úniku lodi za letu: mezi Demo-1 a Demo-2
SpaceX Demo-2 (s posádkou): červen 2019

Boeing – orbitální test (bez posádky): březen 2019
Boeing – test úniku lodi z rampy: mezi orbitálním a pilotovaným testem
Boeing – pilotovaný test (s posádkou): srpen 2019

Přepis titulků

Tohle je výhled z Mezinárodní vesmírné stanice. Je moc hezký. Pro astronauty, kteří na stanici žijí, je tento výhled asi dechberoucí, ale zároveň je jasně vidět, jak nebezpečná je ve skutečnosti cesta zpět na Zem. Od posledního letu raketoplánu v roce 2011 je ruský Sojuz jediný způsob, jak dopravit posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici a zpět.

V roce 2012 se společnost SpaceX stala první soukromou společností, která pomocí lodi Dragon vyslala náklad na Mezinárodní vesmírnou stanici. Kdy ale SpaceX vyšle na Mezinárodní vesmírnou stanici první lidi? V tomto videu se podíváme na loď Dragon 2 od společnosti SpaceX, která si klade za cíl zajistit přepravu lidí na Mezinárodní vesmírnou stanici a zpět a ještě mnohem dál. Také se podíváme, jaké problémy měla společnost SpaceX s lodí Dragon 2, a také prozkoumáme její nejbližší konkurenci, Boeing.

Na počátku své existence chtěla společnost SpaceX vytvořit vesmírnou loď Dragon, která by zvládla doručit a odvézt náklad na ISS a zpět. Po dosažení tohoto cíle by se společnost zaměřila na loď s lidskou posádkou Dragon 2, která byla navržena pro vynesení sedmičlenné posádky na ISS a její bezpečný návrat na Zemi. Loď Dragon 2 byla vytvořena pro start na raketách Falcon 9 a Falcon Heavy, připojení k Mezinárodní stanici a k návratu na Zemi pomocí propulzního přistání s osmi motory SuperDraco, které jsou umístěny po obvodu celé lodi.

To by umožnilo opakované použití lodi Dragon 2 a také její kontrolované přistání. Po svém odhalení v roce 2014 prošla loď Dragon 2 několika testy. Počínaje testem úniku z rampy, který byl úspěšně dokončen v květnu 2015. Test ukázal, jak by Dragon odnesl astronauty do bezpečí, kdyby na rampě došlo ke stavu nouze.

Později toho roku provedlo SpaceX také test vznášení Dragonu 2, aby bylo vidět, jak lze plavidlo kontrolovat během motorického přistání. Od té doby prošla vesmírná loď Dragon 2 mnoha změnami, což zpozdilo její původní start o více než dva roky. Společnost SpaceX se rozhodla ustoupit od motorického přistání, protože by stálo příliš mnoho peněz a času dokázat NASA, že je tento typ přistání bezpečný pro let s posádkou. Také si uvědomili, že další čas a peníze investované do lodi Dragon 2 by vedly ke zpomalení pokroku na raketě BFR.

Ta bude umět vše, co umí Dragon, a mnohem víc. Vesmírná loď tak využije běžnější variantu přistání, při které loď pomocí padáků přistane v oceánu. SpaceX už má jasno v tom, jak bude loď Dragon 2 fungovat. Otázkou zůstává jen její start a to, kdy na její palubě konečně uvidíme lidskou posádku. První mise lodi Dragon 2 je naplánována na srpen tohoto roku.

Půjde o nepilotovaný testovací let, který má NASA ukázat, že je loď Dragon 2 schopna se spojit s ISS a bezpečně se vrátit zpět na Zemi. Pokud bude první mise úspěšná, pokusí se SpaceX vyslat na ISS loď s lidskou posádkou v prosinci tohoto roku. Ale než k těmto dvěma misím může dojít, musí SpaceX provést test úniku za letu, který se má odehrát ještě letos mezi těmito dvěma demonstračními lety.

Tento test využije motory SuperDraco k uvolnění kapsle od rakety, jakmile dosáhne maximálního dynamického namáhání. V závodu o vyslání amerických astronautů na ISS má však SpaceX konkurenci. Společnost Boeing se chystá vypustit svou pilotovanou loď CST-100 Starliner o měsíc dříve než SpaceX – v listopadu. Obě společnosti uzavřely s NASA smlouvu o provedení nejméně jedné mise na ISS každý rok.

Jakmile se oběma společnostem podaří vyslat své vesmírné lodi, bude SpaceX pro NASA levnější alternativou. Protože se ale budou provádět přibližně dva lety za rok, nemusí být loď Dragon rychle znovupoužitelná. To byl další důvod, proč se upustilo od motorického přistání. Zatímco budeme čekat na okamžik, kdy SpaceX vyšle do vesmíru prvního člověka, můžeme ocenit práci, kterou je třeba udělat, abychom je tam mohli vyslat. A přestože vývoj lodi Dragon 2 zabral nějakou dobu, zdá se, že jsme konečně dospěli do chvíle, kdy uvidíme, jak SpaceX vynese prvního člověka do vesmíru.

Důležitý milník na cestě na Mars. Co si o lodi Dragon 2 myslíte vy? Odstartuje tento rok, nebo si budeme muset na její start počkat? Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář