Dragon V2 se představuje

Thumbnail play icon
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:153
Počet zobrazení:6 224

V současnosti existuje několik společností, které se zaměřují na komerční lety do vesmíru. Jednou z nich je společnost SpaceX, jejíž zakladatel Elon Musk v následujícím videu odhalí novou generaci jejich vesmírných plavidel Dragon.

Přepis titulků

Dragon je v dosahu vesmírné stanice. Vítám vás v sídle Space Exploration Technologie v Hawthorne. Dnes tu odhalíme plavidlo Dragon V2. Dragon V1 visí nad vašimi hlavami. Je to první plavidlo Dragon, které se vrátilo z oběžné dráhy. Můžete vidět opálená místa na tepelném štítu a trysky, které byly v provozu. Je to skutečné vesmírné plavidlo.

Nejdřív vám povím něco o Dragon V1, než vám odhalím Dragon V2. Když jsme vytvářeli Dragon V1, netušili jsme, jak se vesmírná plavidla staví. Nikdy jsme žádné nestavěli. Ačkoliv je v první verzi spousta zajímavých technologií, jeho přistávací mechanismus je vcelku konvenční. Po návratu z vesmírné stanice vystřelil padák a přistál ve vodě, kousek od pobřeží Kalifornie.

Má i systém na podporu života, ale ne takový, který by vydržel delší dobu nebo udržel při životě víc lidí. Je to dobré vesmírné plavidlo. Byl to dobrý koncept, který se osvědčil a který nám ukázal, co je třeba k návratu z oběžné dráhy. Návrat je velmi náročný. Když něco přiletí z oběžné dráhy, většinou to shoří.

Avšak oproti Dragon V1 jsme chtěli pokročit. Vytvořit něco, co by bylo pokrokem v technologii vesmírných letů. Jednou z důležitých novinek je schopnost přistát za pomoci vlastního pohonu kdekoliv na Zemi. To je jedna z věcí, které Dragon V2 zvládne. S přesností helikoptéry dokáže přistát kdekoliv, což je něco, co by vesmírná plavidla měla umět. Bude v něm moci několik dní cestovat až 7 astronautů.

Také má vylepšenou verzi tepelného štítu. Myslím si, že je to opravdový skok kupředu. Je to vyšší úroveň. Tak se pojďme podívat na Dragon V2. Spustím odpočítávání. Toto je Dragon V2. 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1... Máme tu i animaci, která vám ukáže, jak Dragon V2 funguje.

Pojďme se na ni podívat. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jedno se musí Mlaskovi nechat, a to že umí ty svoje nesmysly opravdu prodat.

00

Odpovědět

Mohl by jste přeložit tohle video?:
https://www.youtube.com/watch?t=83&v=gV6hP9wpMW8

00

Odpovědět

Novodobé zpracování konceptu Apolla. Musk sliboval, že přijde s revolucí a ta reálná nepřišla. Teda pokud tu někdo nebude tvrdit, že upravené motory Merlin jsou tou slibovanou revolucí. Nebo, že revoluce je v designu. Opravdová vesmírná revoluce = technologická a hlavně konceptuální = přijde s projektem Skylon (http://en.wikipedia.org/wiki/Skylon_(spacecraft).

Musk má úžasné konstruktéry v Tesle, ale schází mu inovativní konstruktéři ve SpaceX aspoň pro zatím.

05

Odpovědět

Keby Musk vyvýjal len samotný motor tak dlho ako REL , už by dávno zkrachoval.
REL má zkrátka úplne iné financovanie, nedá sa to porovnávať....

REL navyše funguje už od 1989... Spacex od 2002 tuším...
Spacex za tú krátku dobu priniesol hneď niekoľko rakiet a 2 moduly
REL s tým financovaním čo má zatiaľ priniesol len koncepty...

Rozumiem síce čo chceš povedať, ale porovnávaš neporovnateľné a bohužiaľ technologie sa preskočiť nedajú... ked raz nemôžeš použiť supermateriál, kôli tomu že stojí 1mm 1miliardu, tak holt musíš počkať na efektívnejšiu výrobu... S tým človek proste nevyjebe... Ani musk :D hehe

20

Odpovědět

Jinak "vesmírná loď" je trochu nadnesený název pro něco, co dopravilo pár lidí na oběžnou dráhu a zpět. Připomíná mi to počátky létání...a to ještě tenkrát v prvních horkovzdušných balónech :o)

Podle mě, dokud nebudeme moci nějak elegantně obcházet prostor nebo nějak překonávat rychlost světla, tak můžem o vesmírných lodích jen točit filmy :o)

48

Odpovědět

Loď je plachetnica aj ľadoborec... To že máš zkreslený pohľad na výrazy je už druhá vec :)

100

Odpovědět

Hmmm, jsou nějaké dokumenty k V1? Ono poslat něco do vesmíru fakt není p***l, kdysi jsem se o to dost zajímal a představa, že něco podobného skutečně fungovala mě naplňuje uznáním, ale i pochybnostmi...

10

Odpovědět

Tomu pánovi by měli sebrat část jeho platu, protože vůbec neumí mluvit před publikem. A jeho gestikulace rukama je strašná.
Pokud to měla být přehlídka pro potenciální zákazníky, tak mě by odradil po prvních 3 větách a ještě bych mu doporučil logopeda.

Chápu, že stres je stres, obzvláště, jde li o milionový business, ale tohle všechno se má cvičit a vypilovat do detailu. Kdo prošel sociální komunikací nebo rétorikou tak ví o čem je řeč.

824

Odpovědět

Ehmmm :)
Ten pán je zakladateľ, riaditeľ a hlavný designer :)

V prvom rade je to vizionár, inžinier a obchodník.
Nie žiadny z******? treťoradý predajca :)

421

Odpovědět

+thorium.cekuj.netTo nic nemění na faktu, že neumí vystupovat před lidmi.
Ba naopak, o to víc by se měl naučit sociální komunikaci, aby dokázal svou práci lidem přednést.

14

Odpovědět

Odpovědět

tohle je taky celkově nahovno :D .. kdyby se aspoň starali o to ten bordel co nechali ve vesmíru obíhat okolo naší Země :D ... a stejně raketoplány v dnešní době přistávají jako letadla tak nevím na co plýtvat dalším palivem(penězi) při přistávání :) to bude nějaká ta miliarda dolarů v p****i :D

021

Odpovědět

protoze raketoplany uz se nesmej pouzivat.. soiu moc stary a USA nema penize na modernizaci..

benzin je levnej.. a mnohem levnejsi nez kdyz to spadne do vody a je to cele v p****i

41

Odpovědět

+rodierten raketoplán je stašně těžkej tohle tam dostaneš daleko jednodušeji, posádka timle a materiál bezpilotně, rád bych radši ale viděl výstavbu vesmírnýho výtahu =)

60

Odpovědět

+rodierJo, vesmírný výtah by byl zajímavý. Jen mám pocit, že zatím neexistuje materiál, který by vydržel takový nápor, resp. tah. Každopádně Dragon V2 je pěkná loď... Kdyby existovala ještě druhá komerční firma, mohlo by to být zajímavé, jak by se k tomu Musk postavil...

01

Odpovědět

+rodierMusk by bol evidentne rád...
Po nedávnom darovaní patentov sa o tom ani nedá pochybovať :)

Akurát minule som čekoval že do vesmírnych technologii "fušuje" aj J.Carmack... A to som bol zmätený, kde sa ten človek podel :)

Čert vie, možno sa tie firmy začnú rodiť zo dňa na deň a bude ich ak húb po daždi :)

00

Odpovědět

To video pusobi dojmem ze je useknutý v pulce

190

Odpovědět

Nevím proč, ale mám tendenci to číst jako "fau zwei" :)

234

Odpovědět

Aj tak je úžasné čo dokázali s V1...
V2 je proste nádhera... Po testoch V2, príde spacex vývojom novej a predpokladám, že v nej už nájdeme skutočne revolučné technologie...
Čo chcem povedať, že samotný vývoj im ide neskutočne zľahka...

181

Odpovědět

Elon Musk je borec

185

Odpovědět

Naprosto o ničem, vůbec jsem se nic nedozvěděl.

2820

Odpovědět

Tohle je spíš reklama pro miliardáře na co se můžou těšit ne že by ses měl neco dozvědět je to prostě modul s raketovym pohonem a tepelnym štítem nic víc ...

206

Odpovědět

+Skinn3rvymýšlej akorát ptákoviny miliardáři zazobaný :( kdyby raději využili finance na vývoj nového paliva nebo jiných věcí tady je to akorát vyhození prachy do luftu

640

Odpovědět

+Skinn3rcerva: kdo ví, třeba už je to vymyšlený nějakou dobu :D jen to odhalí až se vyčerpá nafta, kdo ví... ale nevěřim, že by něco takovýho nedokázali vyřešit

41

Odpovědět

+Skinn3rBanda pičusov... dajte si facky...

135

Odpovědět

+Skinn3r^ teach us, master :D

41

Odpovědět

+Skinn3rBože, vy jste ignoranti. Názory jako když se dělali první automobily a letadla. Naštěstí tu jsou takové firmy které se zajímají o lety do vesmíru a vyvíjí nové technologie. Díky nim bude jednou cestováním vesmírem naprosto normální jako je jízda autem nebo letadlem. Ano, výlety do vesmíru budou nejprve stát statisíce nebo miliony dolarů a bude to výsada bohatých lidí ale s lepšími a levnějšími technologiemi bude to cestování levnější a levnější.

210

Odpovědět

+Skinn3rdělaly*

10