Vítejte na paluběRok ve vesmíru (S01E05)

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 21
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:95
Počet zobrazení:6 222

V pátém díle série Rok ve vesmíru se podíváme, jak probíhá start rakety a její spojení s mezinárodní vesmírnou stanicí. Kromě prohlídky ISS nám Scott názorně předvede, jak to mají astronauti s jídlem.

V průběhu dílu se objeví následující postavy, jejichž popisky se nevešly do titulků:
Jeffrey Kluger – šéfredaktor časopisu TIME, spoluatuor knihy Appollo 13
Julie Robinson Vedoucí vědecký pracovník, Mezinárodní vesmírná stanice
Scott Stover – ředitel letu, Mezinárodní vesmírná stanice
Samantha Cristoforetti astronautka Evropské vesmírné agentury

Poznámky k překladu:
systém Kurs – ruský systém pro navigaci a setkávání (více na Wikipedii, pouze anglicky)
Poisk - modul ISS válcovitého tvaru, který je vybaven 2 stykovacími uzly (více o modulech ISS např. na kosmo.cz)
Houston ACR (Audio Control Room) – má za cíl uchovat audio záznamy NASA o letech do vesmíru.

Přepis titulků

Na palubě vše v pořádku. Připraveni ke startu. Byl vydán příkaz ke startu. Minuta do kontaktu. Rozumím. Připraveni ke startu. To rád slyším. Zážeh. Hlavní motory. Raketa vypuštěna. BAJKONUR, KAZACHSTÁN 28. BŘEZNA 2015 Rozumím, odlétáme.

RED BORDER FILMS UVÁDÍ VE SPOLUPRÁCI S REEL PEAK FILMS ROK VE VESMÍRU 5. DÍL: VÍTEJTE NA PALUBĚ 20 sekund. Motory první úrovně pracují normálně. Rozumím. Na palubě vše v pořádku. Cítíme se dobře. - Dochází k postupnému růstu přetížení. - Rozumím. Proběhlo oddělení první úrovně.

Rozumím. Gratulujeme k úspěšnému výstupu na oběžnou dráhu. Předávám řízení Moskvě. Tak už to nahrává. Všechno funguje výborně. Míšo, co se to tam děje? Míšo? To jsme čekali, je to v pořádku. Počkej... příprava na pohyb... Míšo, příteli, to už jsme udělali.

Pravda. Moje chyba. - Probíhá to skvěle. - Jo. Jen to nezakřikni. Scotte, příteli, jsi připraven? Dobře. Pojďme, Scotte, otevřit to. - A zavři to. Dobře, Míšo. - Vypínám pohon. Před pár minutami mi došlo, Míšo, že naše životy bez zvuku motorů...

už neexistují. A že to... budeme poslouchat celý rok. Celý rok. Úplně celý rok, hoši. - Gesho, nepřipomínej mi to. - Jste sakra hrdinové. Hrdinové. Jo. - Budete hrdinové. - Ano. Jasně. Úplně v háji... Míšo, to bude v pohodě.

Neboj se. Posádka bude v pohodě, to je důležité. Jasně. Lidé se budou pořád měnit. Bude to v pohodě. - Ještě jsme nedoletěli a už myslím na návrat domů. - No jo. Až poletíme příště, platíš pití. Ne, tohle je poslední let. Můj poslední, kluci. Jo, to už jsi říkal desetkrát. - Ale ne! - Dokud pracujeme a letíme, jsme naživu. Jak se uvelebíte na kanapi, je konec.

Setkání dvou vesmírných lodí na oběžné dráze je jako střelba na cíl ze vzdálenosti 16 miliónů km. Dvě relativně malé kosmické lodě se pohybují milióny kubických kilometrů prostoru. V bodě připojení se musí setkat s přesností několika centimetrů. Z odpalovací rampy v Bajkonuru to na nižší oběžnou dráhu trvá jen 11 minut. Připojení k vesmírné stanici však může zabrat 6 hodin až 2 dny. Používají radarové transpondéry, komunikaci a počítače, ale nakonec je to stejně setkání z očí do očí.

Není to vůbec snadné. Finální přiblížení k modulu Poisk. Dostáváme potvrzení, že anténa systému Kurs byla zatažena. Méně než 10 metrů. Zachycení potvrzeno, roční posádka je na místě. OSM HODIN PO STARTU BAJKONUR, KAZACHSTÁN - Anton se snaží otevřít poklop. - Snaží? Ano, slyšíme raketu. Poklop je otevřen.

Můžete pokračovat. Rozumím. Vyrovnávám tlak. Scott Kelly a Michail Kornijenko se zdraví s členy posádky a zdraví své blízké na následujících 12 měsíců ve vesmíru. Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice jsou nyní všichni členové posádky. Míšo, vezmi si sluchátka. Připraven. Haló? Slyší mě někdo? - Vidíš mě? - Ano, vidím. - Jak to jde?

- Všechno je super. - Ahoj, Míšo. - Ahoj, zlatíčko. Viděli jsme váš úžasný start. Posílám pusu. - Ahoj, tati. - Jak se máš, Charlotte? Bylo to dobré, nádherné. - Milujeme tě. - Já vás taky. Dobře. Na shledanou všem. Často se snažím popsat, jaká Mezinárodní vesmírná stanice je. Ten technický zázrak, kterým je.

Přijde mi spíš jako námořní plavidlo než jako letadlo nebo kosmická loď. ISS je naprosto odlišná od čehokoliv, co jsme kdy postavili. Pouhá dodávka technického vybavení na staveniště vyžaduje kosmické rakety. K jejímu sestavení bylo zapotřebí více než 100 startů a výstupů do vesmíru. Je to pětisettunový kolos větší než fotbalového hřiště, který ve vakuu obíhá Zemi rychlostí 27 720 km/h. A funguje. Vesmírná stanice je vlastně laboratoř a základna v jednom.

Vesmírná stanice je nepřetržitě obydlená od doby, co na ní před 15 lety dorazila první posádka. Je úžasné, že jsou ve vesmíru neustále lidé, kteří nám několikrát denně létají nad hlavou a my o tom nemáme ani tušení. Vesmírná stanice má několik částí, modulů, které vypadají jako velká plechovka. Uvnitř mají čtyři ploché povrchy. Na rozdíl od Země, kde chodíte po podlaze, máte stěny a strop, když jste ve vesmíru, je všechno stejné.

Je to jako dům s pěti pokoji. Od členů posádky jsme slyšeli, že se vám někdo může ztratit nebo ztratíte o někom přehled. A pak musí poletovat kolem a hledat, kam ta osoba odešla. Stanice je prostě veliká. Jsou to velké prostory, takže je tam pro nás šest víc než dost místa. Taky máme trochu osobního prostoru, který tvoří ubytovna pro posádku o velikosti staré telefonní budky. Spíme tam.

Adyž zavřete dveře, je tam docela tma. Legrační na tom je, že všichni mají jinou orientaci. Jeden stojí, další je v pozici, která vypadá jako vzhůru nohama. Je to velice rozdílné od toho, jak to vnímáme na Zemi. Pak je tu jeden modul, ve kterém je naše cvičící vybavení. Taková velká tělocvična. Nemají k dispozici sprchu, takže když se chtějí umýt, používají speciální ubrousky s mýdlem a vodou. Musí si tak najít svůj prostor, aby mohli něco takového provést.

Mám dokonalý účes pro vesmír – žádné vlasy. Vidím, jak si je myjí kolegové, a vypadá to docela namáhavě. Na tom, že se vesmírná stanice využívá jako laboratoř, je nejtěžší to, že pro její bezpečné fungování je potřeba poměrně hodně inženýrských konstrukcí. Máme tu celý systém pro podporu života, členové posádky musí recyklovat svou vodu a znovu ji pít, všechno vyčistit. To vše musí dělat, aby se v tomto drsném prostředí udrželi naživu. A k tomu po nich chceme, aby dělali objevy a prováděli experimenty.

Aby se stali rukama, očima a ušima vědců na Zemi. Máme tady krémový špenát, chřest a... grilované kuře. Dám si k tomu tortillu. Grilované kuře jsem ještě neměl, tak nevím, co od toho mám čekat. Nepamatuju si, že bychom tu měli grilované kuře. Pokračuj, Samantho. Jo.

Nevypadá to moc uspořádaně, ale je to funkční. A není to... rovnoběžné s podlahou. Je to v úhlu 45 °, protože je to možné... a šetří to místo. Pálivá omáčka na tortillu. Nejdřív tam přidám kuře, protože je dost mokré, aby tam drželo. Má lžička. Nemůžu nechat ty malé kapky dostat se moc daleko.

Povrchové napětí je velice důležité. Kdyby ve vesmíru nebylo, měli bychom v mnoha oblastech velké problémy. Jo. Panejo! - Nedávám pozor. - Měli tě varovat, že natáčet večeři... Natáčet, jak jíš večeři, je nebezpečné. Ty máš luxusní výběr. Já mám kus kuřete v tortille s pálivou omáčkou.

A tohle udělal šéfkuchař. A datum... spotřeby je červenec 2016. Tohle má nejspíš datum spotřeby červenec 2013. Jo, má. Rehydratace mého pití. Hotovo. Je zajímavé vidět, jak vesmírná stanice vcelku vzato nevypadá, že od mé poslední návštěvy zestárla o čtyři roky.

Teď žiju tady a jednoho dne se vrátím domů. Beru to tak, že tu teď žiju a pracuju. Budu tu docela dlouho, a tak musím rozložit síly, abych to zvládl. Stanice, tady je Houston ACR. Děkuji, tímto končí naše událost. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Sakra, kdybych mohl, tak letím okamžitě a osobně si myslím že bych tam vydržel hodně dlouho, možná bych tam i zůstal :).

00

Odpovědět

V čase 5:23 říká že to trvá 6 hodin až 2 dny (v titulkách je 60 minut)

00

Odpovědět

Díky, opraveno.

00

Odpovědět

Tvl nedokazu si predstavit ze by jsem tam byl rok zavrenej asi by me hrablo. Respekt. Nerikam ze by jsme se tam nechtel podivat, asi jako kazdej kluk jsem chtel bejt pilot a kosmonaut (samozrejme i popelar povozit se vzadu na stupatku). Ale celej rok to fakt ne. Dokud nebude teleport a mezihvezdenej pohon tak nikam neletim.

80

Odpovědět

Nejraději bych to dokoukal hned všechno naráz. Škoda, že člověk neumí anglicky :-)

50

Odpovědět

To intro této série je naprosto úžasný

40

Odpovědět

To tam opravdu jsou celý rok reálný čas jako na naší planetě? Je to masakr video, další prosím díky! ;)

51

Odpovědět

Jen drobná oprava: 12:24 určitě říká "My spoon" ne "Microphone" :)

10

Odpovědět

Díky, opraveno.

10