10 zajímavostí o SpaceX – část druháSvět Elona Muska

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
67 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:106
Počet zobrazení:4 251
Dnešní video vám přináší zbývajících 5 zajímavostí ze světa SpaceX, první díl jsme vydali před 14 dny.

Přepis titulků

Toto video je druhý díl spolupráce o SpaceX s Felixem z kanálu What about it!? Nezapomeňte se podívat na první díl, než si spustíte tohle video. Pěknou zábavu. Říká se, že když něco není moc těžké, není to raketová věda. Což znamená, že když jde o raketovou vědu, tak je to opravdu složitá věc. Elon Musk, zakladatel SpaceX, nemá žádné oficiální vzdělání v raketové technice. V roce 2002 založil SpaceX s excelovou tabulkou a snem o kolonizaci Marsu.

S konkurenty jako Boeing, Lockheed Martin a Orbital ATK Musk nesčetněkrát dokázal, že přesně ví, jak propagovat společnost a myslet netradičně, aby odlišil své vynálezy od zbytku konkurence. Elon Musk kdysi prohlásil, že pokud jde o potenciální zaměstnance, nezajímají ho diplomy. Mnohem důležitější jsou podle něj dosažené výsledky a touha dělat velké věci. SpaceX vždy mělo vášeň pro kreativitu.

Nejen, že jsou jejich výtvory jako z jiného světa, ale i názvy jejich vynálezů se přinejmenším dají označit za kreativní. Hlavním příkladem kreativního pojmenování jsou rakety typu Falcon pojmenované po lodi Hana Sola Millenium Falcon ze Star Wars. Loď Dragon byla pojmenována po písni Puff, the Magic Dragon. Autonomní plošiny pro návrat prvního stupně raket do oceánu se jmenují Just Read The Instructions a Of Course I Still Love You. Oba názvy pocházejí z knihy The Player of Games, která je součástí série Culture od Iaina M.

Bankse. Poslední, neméně zajímavá, je vyvíjená raketa Starship/Super Heavy, která byla dříve známá jako BFR, tedy Big Falcon Rocket, na základě inspirace zbraní BFG 9000 z videohry Doom, kde je BFG zkratkou pro Big F*cking Gun. Elon Musk opakovaně prokázal, že má smysl pro humor. Pokud jste dosud neměli tušení, že si umí dělat legraci, má ve své rohové kóji v ústředí SpaceX zarámovaný plakát, na kterém se píše: „Padající hvězda vám může splnit vaše sny.

Pokud to ovšem není meteor, který míří k Zemi zničit veškerý život. Pak jste v kýblu, ať už jste si přáli cokoliv. Ledaže jste si přáli smrt meteoritem.“ Starship povede k vesmírné revoluci. Celková roční kapacita nákladu na nízkou oběžnou dráhu nyní činí přibližně 500 metrických tun. Starship ji zvedne na přibližně 10 miliónů tun.

Jediná Starship zvládne vynést hmotnost jedné ISS, tedy 420 tun, na nízkou oběžnou dráhu za méně než jeden den. Vynesení aktuální celosvětové roční kapacity do vesmíru by Starship zabralo asi dva dny, protože zvládne vzlétnout asi třikrát denně. NASA nedávno oznámila, že start jedné rakety SLS bude daňové poplatníky USA stát asi 2 miliardy dolarů. SLS Block 1 vynese na nízkou oběžnou dráhu asi 77 tun.

V porovnání s tím bude start Muskovy Starship stát 2 milióny dolarů a zvládne vynést 100 tun. Kolik nákladu by zvládla vynést Starship za 2 miliardy dolarů? 2 miliardy děleno 2 milióny krát 100 tun? 100 000 tun nákladu. Takže za náklady startu jedné rakety SLS, která vynese 77 tun na nízkou orbitu, slibuje SpaceX vynést ekvivalent 238 Mezinárodních vesmírných stanic. Tohle je svět společnosti Space Exploration Technologies.

SpaceX už způsobilo převrat ve vypouštění raket a nejspíš v tom bude i pokračovat. Elon Musk získá místo v učebnicích jako ten, kdo svět nasměroval na elektrodopravu. Ten, kdo vynalezl PayPal. Ten, kdo založil první soukromou firmu pro lety do vesmíru. Ten, kdo jako první znovu použil orbitální raketu. Ten, kdo vypustil do vesmíru první auto. Ten, kdo postavil Starship. Ten, kdo kolonizoval Mars… Spolupráce na tomto videu s Chrisem z Beautiful Science byla skvělá.

Určitě si to zopakujeme. Pokud se vám video líbilo, dejte nám lajk a přihlaste se k odběru, aby vám už žádné video neuniklo. Co si o SpaceX myslíte vy? Je to tak unikátní společnost, jak ji popisujeme my? Jako vždy nám to napište do komentářů. Chrisi, jsi jednička. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A to má v hangáru rozpracované 2 rakety StarShip naráz.
Pre ľahko-nechápavých, 2 obilné silá.

22

Odpovědět


Odpovědět


Odpovědět

Sethe, hodnocení tohoto seriálu je bídné, překládej něco zajímavějšího. Škodá tvých schopností.

315

Odpovědět

Srážené jedním zakomplexovaným ubožáčkem. :D

113

Odpovědět

Přesně tak, ještě před půl hodinou to mělo normální hodnocení. A pak najednou PUF a jako kouzlem (nebo VPN) řádově jiné hodnocení. „Vůbec“ to není podezřelé, Jarinine.

135

Odpovědět

+XardassJelikož se ti díky blbostem co tu překládáte a mému BANu rozutekla stálá posádka, tak to docela funguje. :D

014

Odpovědět

+Ing. RakeťákTy se musíš hodně nudit. :D To nemáš žádné kamarády, holku nebo koníčky? Protože tohle už je na psychiatra.

111

Odpovědět

+Huberto TTo je jeden z mých koníčků. :D

211

Odpovědět

+Ing. RakeťákPak lituju tvůj prázdný život. Na takovýho autistu z Cikánova narazíš jen na internetu. :D

70

Odpovědět

+Huberto THuerto T: Jarinin je prachsprostý trol - troly nemá smysl krmit. Na motivace chování trolů jsou studie, obvykle jsou to ubožáci s dobře skrývanými komplexy, v kombinaci s lehce sadistickou radostí z ponižování druhých. Vnitřně uvažují asi ve stylu "čím víc budu srážet lidi okolo, tím relativně lépe na tom budu".

60

Odpovědět

Takže on si nejdřív dělal p***l a když mu to začali lidi žrát tak najmul zámečníky (v USA raketový inženýři) a začal stavět obilná sila. Něco ve smyslu "my jsme jim říkali, že to není plamenomet a oni to stejně kupovali".
https://twitter.com/i/status/1230276876930863105

122

Odpovědět

Netroll tu. Nikdo tu na tebe není zvědavej. :)

110

Odpovědět

ako moc ťa žerie úspech iných, ty maličký úbohý potrat? :) Ukáž, ako moc... :)

152

Odpovědět

Ty jsi ten debílek co si neumí najít žádný kamarády, a tak tu každý video škemrá o pozornost, že jo? :D

60

Odpovědět

Slepá větev homo sapiens, rozšířená i na Slovensko. Ono to nikam jinam nemohlo dojít, stále stejně klesající DNA.
Ještě do toho ty hliníkový sudy a Černobyl. :D

114

Odpovědět

+Ing. Rakeťákjuuuj, vidím, že veľmi, veľmi moc :D Chudáčik :) Až mi je ťa ľúto...

72

Odpovědět

+ehmDočkej času, on ti tu čistou rasu vysvětlí Kotleba.:D

07

Odpovědět

chodíš na twitter niekoho koho nemáš v obľube,
vysvetli mi tvoje pochody mozgové.
Prepáč, nie mne ale každému tu.
Radi by sme nahliadli pod pokličku tvojej lebene,
možno tam nájdeme tie stratené odpovede,
možno len absolútnu prázdnotu.

42