Měli byste sníst sami sebe?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:761
Počet zobrazení:7 837

V dnešním videu Vsauce odpoví na 5 otázek, které mu byly položeny na Twitteru. Kdybyste se ho mohli na něco zeptat vy, co by to bylo?

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. A Jake a Kevin. A jsme v Santa Monice, což znamená, že písmeno V, na které začíná Vsauce, bude značit římskou pětku. Jako pět otázek od vás. První otázka je od Notche. Nezeptal se mě na to přímo, ale líbí se mi, jak nečekaná je odpověď. Předpokládejme, že je Země naprosto kulatá, a lano, napnuté kolem rovníku, by přilnulo.

Co by se stalo, kdyby bylo lano třeba o šest metrů delší? Šest metrů není moc, ale kvůli vztahu mezi obvodem a poloměrem, by šest metrů lana navíc nepřiléhalo těsně kolem Země, ale bylo by metr nad celou Zemí. To je super. Ale co kdybychom místo lana použili něco pevnějšího?

Třeba most. Postavili bychom most kolem celé Země. Potom bychom najednou zničili všechny jeho pilíře. Vznášel by se? Gravitace by táhla most dolů, ale dolů by bylo opačně pro druhou část mostu. Ukázalo se, že taková stavba by byla velice nestabilní. Gravitace Země není všude stejná. Pokud nás sledujete na Twitteru, viděli jste několik map s gravitací, která se mění dle podloží.

Když do toho zahrnete i Slunce a Měsíc, skončíte s mostem, který nezůstane tam, kde je. Pokud by most byl nezničitelný, začal by hopsat kolem Země, narážel by do ní. Tak silný materiál, který by to dokázal, ale není zatím znám, místo toho by vám zůstaly poletující kusy mostu. Kulová plocha kolem Země by byla stabilnější, ale prstenec ne. Rotující prstenec by se rozlámal na menší části. Minulý týden jste se mě ptali na otázku, která mi už dlouho ležela v hlavě.

Řekněme, že jsem uvězněný v horách a čekám na záchranu, ale nějak to trvá. Mám spoustu sněhu i vody, ale mám hlad, umírám hlady. Mělo by smysl uříznout si nohu a sníst ji? Zní to logicky, ne? Měl bych celou nohu, abych se najedl a zasytil, a navíc bych musel držet při životě o jednu nohu míň. Jediný problém je, že trauma, které by tělo prodělalo ztrátou končetiny, by značně převážilo užitek ze snědení nohy.

Radši si tu nohu nechte, protože proces využití zásob energie v těle je mnohem efektivnější než trávení. Nechte si tu nohu chřadnout, aby vás udržela naživu, neřežte ji a nepokoušejte se ji strávit. Jak chlupy ví, kdy mají přestat růst? Dobrá otázka. Chlupy na mé ruce, kterých mám hodně, nikdy nebudou delší než teď.

Pokud bych si celou ruku oholil, chlupy by narostly do stejné délky jako teď. Ale s vlasy je to jiné. Například, moje vlasy, to, co z nich zbylo, by rostly dál, pokud bych je nestříhal. Žádné zvíře se do takové situace nedostane. Neuvidíte vlky v lese, jak si říkají: "Hele, jak mi narostly chlupy, radši bych si měl skočit k holiči."

Proč mají lidé vlasy, které dorůstají do velké délky, a chlupy, které rostou a pak najednou růst přestanou? Popořadě. Vlasy nebudou růst donekonečna. Limitu dosáhnete asi po šesti letech růstu. Když vlasy rostou, říká se tomu růstová fáze. Pro vlasy ta fáze může trvat až šest let. Růstová fáze pro chlupy na těle, obočí, řasy, je mnohem kratší. Kromě tohohle chlápka, jehož obočí rostlo jako vlasy, čímž stanovil světový rekord za nejdelší obočí.

Lidé pravděpodobně ztratili kožich, tlustou vrstvu srsti, protože nám nepomáhala, když jsme honili kořist nebo běhali zpocení po savaně. Na rozdíl od ostatních zvířat jsme objevili oheň a vyrábíme oblečení, abychom se udrželi v teple bez zabudovaného kožichu. Dlouhé vlasy, které vám spadají po krku a ramenou, vás zahřívají. Některé teorie ale tvrdí, že dlouhé vlasy mohou být naší chybou.

Výsledek faktu, že pravěcí lidé si vybírali druhy, kterým rostly dlouhé vlasy. Ti, kteří měli dlouhé vlasy, byli pravděpodobně zdravější a v chladném klimatu měli doslova zabudovanou čepici, která je udržovala v teple. Otázka, kterou dostávám nejčastěji, je o očních plovácích. Takových těch malých tečkách a čárách, které vidíte, obzvlášť když se díváte na splývavé pozadí, například na modrou oblohu.

Oční zákalky jsou tvořeny malými vlákny, které se objevují v oku s přibývajícím věkem. Nemůžete se podívat přímo na ně, protože jsou ve sklivci. Tím, že se na ně snažíte podívat, otáčíte oko i sklivec a tím i zákalky. Věc, kterou na nich miluji nejvíc, je fakt, že jsou mikroskopické. Pouhým okem je nemůžete vidět. Pokud nejsou přímo ve vašem oku. Pokud byste plovák vytáhli ven, neviděli byste ho.

Ale v oku je dost blízko sítnici na to, aby na ní zanechal stín. A to je to, co vidíte. Na závěr, kolik by vážila Wikipedie, kdybych ji vytiskl a svázal jako knihu? O tomto tématu existuje naštěstí na Wikipedii článek. Anglická verze Wikipedie obsahuje asi 2 345 154 626 slov. Pokud bychom je vytiskli stejnou hustotou jako encyklopedii Britannica, činilo by to přibližně 1 759 svazků. Což by vypadalo takhle.

Dohromady by vážily asi 3,5 tuny. Pokud je vám mezi 13 až 18 lety, podívejte se na Google Science Fair. Je to úžasná soutěž, skvělí lidé. Vlastně mi pomohli s animací mostu. Určitě se podívejte na googlesciencefair.com. Já si prohlédnu Los Angeles. Jsem tu s Kevinem a Jakem z Vsauce2 a Vsauce3 úplně poprvé. My tři jsme doteď společně nebyli na jednom místě. Určitě nás odebírejte, protože brzy přijdou úžasná videa.

A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (53)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já vždycky všechny otravuju s touto otázkou:
Dejme tomu, že mám někde ve vesmíru svou planetu, která je podobná jako země - má souše + kapalné oceány. Kdybych vzal odněkud nějaký měsíc, a nechal bych ho obíhat kolem ní, začal by na ní příliv a odliv jako na zemi. Teď bych postavil na té planetě všude přílivové elektrárny.
A teď problém: Lze chápat tuto soustavu planeta+elektrárny+měsíc jako perpetuum mobile? Měsíc bude obíhat pořád, voda tedy bude dělat pořád příliv-odliv a elektrárny vesele pojedou.

182

Odpovědět

No to je pěkná otázka. Z krátkodobého hlediska se to tak určitě může jevit.

O gravitaci toho moc nevíme, ale pokud se Einstein nepletl s teorií světla, tak z toho vyplývá, že hmota jde přeměnit do čisté energie a zpět.

Ta čistá energie je známa pod vztahem E=m*c² -> m=E/c². Právě díky této energii může hmota disponovat určitými parametry, např hmotností a to dokud se nevyčerpá. Čerpá se v množství gravitační potenciální energii, tedy E_p=m*a_g*h. Teda aspoň tak jsem to pochopil já... možná se pletu.

Můj závěr je takový, že planeta i měsíc budou postupně ubírat na hmotnosti, budou se postupně oddalovat podobně jako je tomu tady Země-Měsíc (ale v tom asi hrají roli i jiné faktory). Jenže porovnejte energie planety a měsíce ze vztahu E=m*c² a potřebnou energii k udržení orbitu ze vztahu E_p=m*a_g*h a vznikne vám ohromný číselný rozdíl, proto se to z našeho krátkého života může jevit jako perpetuum mobile :-)

182

Odpovědět

+jeffry-jordanZkusím to po svém, nějaký nadšenec mě může opravit, zda nepíši nesmysli, budu i rád .
Především jde o to, ujasnit si co znamená perpetuum mobile - Vydáš energii pro běh nějakého generátoru a on ti díky tomu tuto energii vyprodukuje zpět, aby jsi ho byl schopný znovu spustit . To v reálném světě nejde, nemůžeš totiž odchytit všechnu onu vyprodukovanou energii - něco se změní na teplo, pohyb, cokoli . Proto každý odkazuje na problémy se třením atd.

Ty tohle tak trochu porušuješ, protože tím, že na začátku pohyb měsíce vykouzlíš už vlastně vyprodukuješ neexistující energii .

Vypadalo by to asi tak, že by jsi vzal hodně energie a onen pohyb měsíci dodal . Posléze vybudoval elektrárny, kterými by jsi ji zase odebíral zpět .
Je nutné si ovšem uvědomit, že nepůsobí jen měsíc na vodu, ale také voda na měsíc a k tomu všemu se přidává ještě spousta dalších věcí, které způsobují ztráty, nehledě na neefektivnost oněch elektráren .

Měsíc by tedy svou rotační energii ztrácel a ztrácel, až by se úplně zastavil, ačkoli nejspíše než by se něco takového stalo, planeta by jeho energii nedokázala dále usměrňovat gravitací a on by se posunul tak daleko, že by nakonec od planety odfrčel pryč .
Nebo by se možná jeho oběžná dráha naopak zmenšovala, jako je to u akrečního disku černých děr a měsíc by do planety nabořil .

Každopádně než by se to nějakým způsobem zvrtlo, nedokázal by jsi při všech nedokonalostech odchytit onu počáteční nutnou energii k rozpohybování měsíce, tudíž žádné perpetuum mobile .

191

Odpovědět

+jeffry-jordanMyšlenka je v základu podobná té mé, ale autor měl asi na mysli, že dodáš sice konečné množství energie na postavení planety a měsíce, ale odebereš nekonečné množství energie z elektráren. Jak jsem psal, tak energie do elektráren by se čerpala z gravit. pot. energie a ta zas z čisté energie, čili hmoty. A jak píšeš, že by měsíc ztrácel svou rotační energii - moc tomu nerozumím (co je to rotační energie?), nezastavil by se přece vedle planety :-). Dle mě by se "ztrácela" samotná hmota - hmotnost a oddalovali by se.

No jo, jenže v praxi to není uzavřený vesmír a budou na to pražit vzdálené hvězdy a absorbované teplo, radiace atd se opět přemění v čistou energii (hmotu). A ani nevíme co je to vesmír, tak nemůžeme říct, že do něj energie nevstupuje, či na opak, je dost pravděpodobné, že to není izolovaný "svět".

181

Odpovědět

Jen me napadlo, proc cizi planeta a soustava? .) co se zmeni tim ze budes mit prilivovou elektrarnu tady, také zní nebude perpetum mobile :)

181

Odpovědět

+DastuReaguji na Marvin napsal moc tomu nerozumím (co je to rotační energie?), nezastavil by se přece vedle planety :-) . Dle mě by se “ztrácela” samotná hmota – hmotnost a oddalovali by se.
__________________________

Pravděpodobně z hlediska času by dříve došlo k odletu měsíce od planety, naboření měsíce do planety, nebo při dokonalém měření jak říkáš, ztráty hmotnosti měsíce. Což by dle mého názoru tedy také mělo za následek jeho výlet skrze atmosféru až k povrchu planety.

Myšlenka ovšem stála na faktu, že měsíc přitahuje vodu a tu zase přitahuje planeta, která ji ovšem drží silněji. Na měsíc tedy v důsledku planeta působí nejen kolmo ke středu, ale také z boku a v podstatě ho zpomaluje. Nelze navíc brát jako jediné gravitační pole v dosahu měsíce planetu, ale také stromy, hory, vše, každý jednotlivý atom - jejich síla(ikdyž malá), která měsíc také přitahuje na něj nepůsobí vždy kolmo. Což znovu zapůsobí na tvar oběžné dráhy a celé se to znovu pokazí nárazem měsíce do planety.

Domněnka je má a může být chybná, ovšem z mně dostupných vědomostí nevěřím tomu, že by měsíc dokázal neomezeně dlouho kroužit kolem planety i za předpokladu, že by neztrácel hmotu a měl by dokonalou oběžnou dráhu.


Budu znovu rád za rozvedení, nebo opravení.

190

Odpovědět

Je to hypotetická otázka, ale jak by to vypadalo kdyby člověk snědl sám sebe? Samozřejmě, že by jeho trávící systém fungoval bez závislosti na srdci apod. Stala by se z něho obrovská krvavá koule? Velký bobek? Zmizel by? :D

189

Odpovědět

Pokud bys nekousal ale prostě by ses od nohou narval sám do sebe, tak bys nejdřív vypadal jako srandovní Uroboros a postupně by ses zmenšoval a zmenšoval s tím, že tvoje hustota by se pořád zvětšovala a zvětšovala, až by se z tebe nakonec stala extrémně malá a extrémně těžká částice. :)

180

Odpovědět

Poslal jsem mu tuhle otázku: Týpek s koněm na voru, spousta vody a žrádla pro koně, ale nic pro týpka (ten je na koňovo žrádlo alergickej). Na moři budou minimálně měsíc. Mohl by amputovat postupně koňovy nohy třeba? aby se mu maso nezkazilo?
Osobní odpověď od Vsauce: Ano, to by šlo, ale mnohem výhodnější jistější a v neposlední řadě příjemnější by bylo každý den koně orálně uspokojovat a polykat jeho semeno, které má víc bílkovin než Jogobella

238

Odpovědět

koňovo žrádlo.. lol

192

Odpovědět

Ty vole, to si děláte p***l ne? Já vám tu udělám z vašeho milovanýho Vsauce vodpornýho zoofila a vy mi to tu lajkujete jak divý a jenom jedinej hejt? Vzpamatujte se a začněte moralizovat nebo se fakt rozbrečim

205

Odpovědět

+PoetOfPainsi holt pán

193

Odpovědět

+PoetOfPainTak ale ty máš vlastně pravdu. Sperma je velice energeticky výživné takže by to šlo :-D

191

Odpovědět

+PoetOfPainti nebyl hate :D

181

Odpovědět

brečím smíchem, good one :D

190

Odpovědět

Neuvěřitelné jak je inteligentní. I když je to vidět asi víc na jiných videích, kde říká cizí názvy. :) Je skvělej, jak to umí vysvětlit.

181

Odpovědět

Kruci já ten Vsauce miluju!

181

Odpovědět

Očni plováci .... no, konečně mi to "někdo" potvrdil, všichni mi furt řikají že mám haluze. A jako malej sem si myslel, že to sou nějaky bakterie.. tohle video jsem měl vidět už kdysi :D. Vsauce je borec a měl bych hodně zajimavých otázek

192

Odpovědět

Taky jsem to kdysi řešil, podle mojí oční jde o "Sklivcové zákalky" A je to přesně tak, jak popisuje Vsauce. Zajímavé je, jak se vlastně dovnitř oka dostanou.. No jsou tam celou dobu, jde o "odloupnutou/odchlíplou" oční sítnici sítnici . Nejčastěji se to stává věkem, případně po úrazu (náraz hlavy a tak..) :)

190

Odpovědět

+tomfTo není pravda, nejde o odchlípnutou sítnici. Pokud by šlo o odchlípnutou sítnici, tak bys měl hodně velký problém.
Sklivcové zákalky jsou malé trhliny ve sklivci, mikroskopické, jak říká Vsauce. Sklivec není tekutý, vypadá spíš jako želé, takže se v něm drobné trhlinky mohou vyskytovat. Můžou vzniknout úrazem nebo stářím, ale asi nejčastěji vznikají u lidí, kteří mají vysokou krátkozrakost. U nich oko bývá lehce větší (v řádech desetin mm), ale sklivec má stále stejný objem, jaký by měl u normálního oka. A když se sklivec snaží vyplnit větší oko, tak v něm mohou vznikat drobné trhlinky, které se pak se sklivcem pohybují.

190

Odpovědět

+tomfOK to zní rozumně :)

180

Odpovědět

Ha, konečně vím, co jsou ti malí průhlední vetřelci poletující občas vzduchem zač. :D Že jsou ve skutečnosti mikroskopičtí jsem předpokládal už dlouho, ale myslel jsem si, že je to nepořádek plující po zvlhčeném oku zvenčí a ne že je mám přímo uvnitř oka... :O

191

Odpovědět

To je dobrý, já si myslel úplně to samý :)

191

Odpovědět

Řekl bych, že eye floaters = mouches volantes neboli poletující/létající mušky, podle toho, co se mi podařilo najít na internetu. Jinak díky za překlad a hlavně za rychlost. Tohle bylo uveřejněné před týdnem, takže klobouk dolů.

185

Odpovědět

Já bych si nechal vysvětlit, jak by to vypadalo uvnitř dokonalý koule, kde na vnitřní stěně je zrcadlo a uprostřed se rozsvítilo světlo/laser. A to ve dvou variantách 1) jen jako impulz, 2) stálý světlo.

193

Odpovědět

Prosím, vysvětlí mi to někdo s tím lanem v otázce č. 1? Asi jsem to celé blbě pochopil, ale něják nemůžu pobrat jak je možné, že když se lano prodlouží o 6 metrů, tak se jeho vzdálenost od země zvýší o 1 metr.
EDIT: tak jsem si to před odesláním přízpěvku spočítal a fakt je to zaokrouhleno na průměru země cirka 191 centimetrů. Sakra tomu se mi ani nechtělo věřit, že při obvodu země dělá těch 6 metrů takovej kus. Teď když nad tím uvažuju, tak je to vlastně logický :-) Hold, jak se říká, když je blbá hlava, trpí celá diskuze mojimi trapnými přízpěvky :-)

182

Odpovědět

píše se příSpěvky, ale nevadí :D ..vlastně jsem se zasekla na tom samým, tak díky za objasnění, vzhledem ke své lenosti bych to asi jinak nechala plavat :D

184

Odpovědět

On se ten metr takhle zdá dost, ale když si vezmeš, že poloměr Země je 6 378 000 metrů, tak se to zas o tolik nezvětší. ;)

187

Odpovědět

Já ho miluju. Jen tak dále. Díky za překlady ;) Zrovna jeho kanál za to stojí.

182

Odpovědět

Skvělý jako vždy...ale asi sem úplně nepochopil to s těma chlupama..jak teda poznaj že maj začít po oholení růst

192

Odpovědět

:-) To není tak, že by ti přestaly komplet růst chlupy a vlasy. A po oholení zase začaly. Stejně jako se kůže neustále obnovuje, tak i vlasy a chlupy pořád dorůstají. Pan chlup roste a roste dokud může, pak chvíli zůstane tam kde je, a nakonec vypadne. Místo něj začne růst jiný. Když se pozorně podíváš na ruku, tak všechny chlupy nemají onu maximální délku, ale je mezi nimi spousta kratších, které zrovna dorůstají...

183

Odpovědět

+vetvickaJá teda nevím, ale já jsem si vždycky myslel, že ty chlupy přestávají růst a né, že postupně vypadávají a rostou odznova nové.

198

Odpovědět

+vetvickaVšak přestane růst. Ale nezůstane ti napořád. Po čase vypadne. (a naroste jiný) Chlupy z puberty v důchodu už mít nebudeš.

182

Odpovědět

+vetvickaTo ano, ale já spíš myslel, jak ten chlup pozná, že už má přestat :-) Já si vždycky myslel, že chlup/vlas/vous je od kořínku nahoru už jen mrtvá tkáň a nemůže tudíž zpět do těla posílat informace o své délce (všeobecným mýtem je, že z vlasu se dá odebrat DNA - nedá, ale dá se odebrat z vlasového kořínku, pokud tam ještě je nebo častěji z potu tělního mazu a zbytků tkání, co na tom vlasu zůstávají po vytrhnutí).

191

Odpovědět

+vetvickaNeví jak je dlouhý. Ale ví / má dáno jak dlouho má růst. Tohle opravdu přesně nevím, tipuji že to může být několik týdnů. A za těch pár týdnů prostě nevyroste víc než 1-2cm.


Živý je jen kořínek a zbytek vlasu tvoří odumřelá "hmota"? To se mi moc nezdá. Tuším, že do vlasu nějaké živiny putují. Ale tímhle si nejsem jistý. Na podobné detaily to bude chtít moji vytištěnou wikipedii :-)

182

Odpovědět

+vetvickaa ako to v tom prípade spozná ten vlas po 6 rokoch, že má prestať rásť? keď striháš vlasy, tak rastú stále.

180

Odpovědět

Je to borec,já si některé věty musím přečíst dvakrát abych je pochopil. ´:D

185

Odpovědět

bych se ho asi zeptal jestli se jednoho dne clovek vyvine tak aby se mohl povznest na vyssi uroven existence - kdy by nebylo potreba telo ale byla by jenom mysl samotna ( jako to bylo v serialu Hvezdna Brana). Nebo co se stane kdyby se clovek priblizil k hranici rozpinajiciho se vesmiru nebo kdyby ji prekrocil--- jesi by neskoncil na opacny strane vesmiru D: nebo by zmizel uplne, nevim.

1828

Odpovědět

Odpověď na druhou otázku je celkem jasná. Vesmír žádnou hranici nemá (aspoň ne v našich 3 rozměrech) a je dost možné, že po určité době by ses dostal odkuds vyšel i kdybys šel pořád rovně. Něco jako když obejdeš zeměkouli, nebo ještě lépe nafukující se kouli, jen o dimenzi výš. Myslím, že to sám Vsauce v nějakém videu zmínil.

185

Odpovědět

+Ligerno jasne, tam popisoval ze sme na plose roztahujici se koule ale nedokazu si predstavit ten treti rozmer na ty 2D plose. jinak nas vesmir ma 4 rozmery - zapomnel si cas.

184

Odpovědět

nechapu proc dostavam zaporny hodnoceni, demence tohleto

1830

Odpovědět

Jen drobná chybka v 1:58 - sphere není kruh ale koule (resp. přesněji kulová plocha). Kruh, coby 2D útvar, si kolem Země dost dobře nedovedu představit. :)

182

Odpovědět

Díky, opraveno.

181
Další