Překvapivá faktaVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:322
Počet zobrazení:6 254

Jak už název napovídá, dnes se Michael nebude zaobírat pouze jedním tématem, ale bude jako pilná včelka přelétat z jedné zajímavosti na druhou. Dozvíte se například, jestli jste normální a jak moc normální je být normální, jestli se baseball hraje lépe v suchém nebo vlhkém vzduchu a co je homologické přídavné jméno. Hostem dnešního videa je Derek Muller z kanálu Veritasium.

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Co je normální? Jste vy normální? Pojďte si dnes v těchto otázkách vykoupat mozek a vydrhnout z něvěci, které jsou překvapivé a neintuitivní. Co vůbec znamená být normální? Možná to znamená jen být průměrný. Ale průměr může být trochu divný a zavádějící, zamyslete se například nad tímhle: průměrný člověk má jedno prso a jedno varle.

Průměrný člověk taky nevylezl na vrchol Gangkhar Puensumu, kam zatím nevylezl vlastně vůbec nikdo. Gangkhar Puensum je považován za nejvyšší horu na Zemi, která musí být zdolána a pravděpodobně to nebude brzy. Leží na hranici Číny a Bhútánu a tamní vláda věří, že je okolní území posvátné, a proto tam nepouští žádné horolezce. Nemějte strach, je jich mnohem víc. Existuje alespoň stovka dalších vrcholů, které jsou poměrně vysoko, a zatím nebyly zdolány.

To je skvělé. Je překvapivé, že je na Zemi tolik míst, která je potřeba dobýt a prozkoumat. Alespoň jsme se všichni narodili na Zemi. Tohle je Derek z YouTube kanálu Veritasium. Kde ses narodil? V malém australském městě Traralgon. Vážně ses tam narodil? Narodili jste se na Zemi...

ale kde ve vesmíru byla v tu chvíli Země? Derekově odpovědi moc nevěřím, protože říct, že jste se narodili na povrchu Země, je jako říct, že jste se narodili v taxíku. Taxík může nadále jezdit kolem, ale je na stejném místě jako ve chvíli, kdy jste se narodili? Pravděpodobně ne. Země se pohybuje stejně jako taxík, a to velmi rychle.

Země se otáčí. Tohle je záznam rotace Země v reálném čase. Žádný pohyb nezachytíte jen proto, že je Země tak velká. Vzdálený pozorovatel mimo Zemi vás za dvě vteřiny uvidí o kilometr na východ dál, než jste teď. Země rovněž rychle obíhá kolem Slunce. Před třemi dny jsem byl v Singapuru. Vztáhneme-li to k zemského povrchu, je Singapur vzdálený 6000 kilometrů od Sydney v Austrálii.

Ale pokud jde o Zemi obíhající kolem Slunce, tak jsem před 3 dny nebyl jen o 6000 kilometrů dál, ale rovnou o víc než 7 milionů. Jde o to, že místo, kde jste se v daném okamžiku narodili, je jen prázdným prostorem, kam se Země už nikdy nevrátí. Mým oblíbeným překvapením je řešení problému tří vězňů. Souvisí s problémem Montyho Halla, ale jde tu o mnohem víc a jeho řešení naprosto neintuitivní.

Řekněme, že mě, Kevina a Jakea zatkli a řekli nám, že druhý den ráno budou dva z nás popraveni. Nevíme, kteří dva, takže je to děsivá noc. Když požádám bachaře, aby mi řekl něco o tom, co nastane druhý den, odpoví: "Michaele, neřeknu ti, jaký je tvůj osud ani kdo přežije, ale řeknu ti tohle: zítra ráno bude Jake jedním z popravených."

To je úleva! Měl jsem šanci 1:3, že přežiji, ale teď když vím, že Jake umře a je to jen mezi Kevinem a mnou, vylétla moje šance na přežití z 1:3 na 1:2. To je skvělé. Pokud bych si to myslel, tak bych se pletl. Moje šance na přežití se vůbec nezměnila a Kevinova je paradoxně dvakrát vyšší. Jak je to možné?

Podívejte se na tohle. Tento kruh představuje tři možnosti. Buď bude zítra žít Jake, Kevin, nebo já. Ta srdce představují život. Hezké, že? Soustřeďme se na to, co mi bachař může říct. V případě, že byl Jake vybrán jako přeživší, umřu zítra já i Kevin. Ale bachař mi nesmí říct nic o mně ani o tom, kdo přežije. Pokud přežije Jake, tak mi bachař smí říct jen to, že Kevina druhý den popraví.

V případě, že by přežil Kevin, já a Jake druhý den zemřeme, ale bachař mi nesmí říct nic o mně ani o tom, kdo přežije, takže mi poví jen to, že Jakea zítra popraví. Teď to začne být zajímavé. Pokud bych měl přežít já, pak si bachař může vybrat. Buď mi může říct, že Kevin zítra zemře, nebo že popraví Jakea. Podívejte se, co nám vyšlo.

Pokud mi dozorce poví, že jedním z popravených bude Jake, tak mi zbudou jen tyto možnosti. V jedné třetině jsem já přeživší a ve dvou třetinách případů přežije Kevin. Moje šance se nezměnily a Kevinovy jsou dvojnásobné. Tady v Sydney je krásný den. Než jsem dorazil do Austrálie, byl jsem v Singapuru, kde to bylo rovněž krásné, ale neuvěřitelně vlhké.

Vzduch se zdál těžký jak pro pohyb, tak pro dýchání. Přitom je vlhký vzduch řidší než suchý vzduch. Dereku, řekni nám něco o Avogadrovu zákonu. Avogardos přišel s myšlenkou, že plynu o určitém objemu bude při určité teplotě a tlaku vždy stejné množství částic bez ohledu na to, o jaký plyn se jedná, helium, dusík nebo kyslík. A to platí i pro vzduch, který je směsí plynů.

Správně. Hlavními složkami je dusík a kyslík. Ale v případě vlhkého vzduchu jsou částice dusíku a kyslíku nahrazeny vodou. Voda je lehčí než dvouatomový dusík a kyslík v naší atmosféře. Přesně tak. Kyslík a dusík mají atomovou hmotnost 32 a 28, kdežto voda jen 18. Vlhký vzduch je mnohem řidší než suchý vzduch. Je lehčí a věci se jím pohybují snadněji, obzvlášť při baseballu.

Baseballový míček se vlhkým vzduchem pohybuje mnohem snadněji a doletí při stejném množství vydané energie dále. Pokud je vzduch vlhčí a pokles je pouhých 5 %, může to znamenat rozdíl mezi letícím míčkem a homerunem. To představovalo problém, když si zastřešené baseballové stadiony začaly pohrávat s myšlenkou, že zapnou klimatizaci, když půjdou hosté na pálku.

Klimatizace v podstatě vzduch vysuší a tím pádem je pak hustší, takže by míček po odpalu hostů uletěl kratší vzdálenost. - Slovo "normální" je homologické. - Co to znamená? Homologické přídavné jméno popisuje samo sebe. Například slovo "drobný" je poměrně drobné. Je to krátké slovo. Slovní spojení "bez pomlčky" je opravdu bez pomlčky. Slovo "normální" patří mezi tisíc nejpoužívanějších mluvených i psaných slov.

Slovo "normální" je normální, popisuje samo sebe. Ale existují i heterologická slova. Adjektiva, která nepopisují sama sebe, například "s pravopisnou chybou". Pokud v něm neuděláš chybu. Jasně. Co třeba "zkrácený"?

To se mi taky líbí. Co třeba "Němec/ko"? Není to německé slovo. To je skvělý příklad. Co třeba "jednoslabičný"? Je heterologické, protože nepopisuje samo sebe. Ale co třeba slovo "mnohoslabičný"? Obzvlášť se mi líbí, jak homologické je "pětislabičný". Jo, pět slabik, to je geniální.

Taková už slova jsou, alespoň normálně. A co vy, jste normální? Běžným způsobem, jak definovat normálnost, je říct, že je na vás něco normálního, pokud se zařadíte mezi jednu odchylku průměru všech lidí. Ale člověka vystihuje spousta slov. Snadno si můžete například představit 36 rozdílných nezávislých proměnných, 36 věcí, které o sobě můžete říct.

Například jak jste vysocí, kolik máte přátel, jak vám smrdí z pusy nebo jak často lžete. Statistická pravděpodobnost, že budete normální ve všech 36 rozdílných charakteristikách, je 1:1000000. Což řečeno matematicky znamená, že být normální je dost abnormální. A jako vždycky, díky za sledování.

Překlad: tynka www.videacesky.cz Sponzorem překladu jsou PolymeryFT. Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení.

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mě by zajímalo proč musí mít člověk zrovna 36 společných znaků s ostatními aby mohl říct že je normální

15

Odpovědět

Slabší díl

68

Odpovědět

Taky sem nepochopil proč do toho tahá nějaký jména vězení bachaře a smrt, když mohl paradox Montyho Halla vysvětlit v jeho původní formě, (troje dveře, za jednima z nich je výhra, soutěžící neví za kterýma, soutěžící označí jedny dveře kde si myslí že je výhra, Monty Hall následně otevře jedny dveře o kterých ví že za nima výhra není, nyní má soutěžící možnost otevřít dveře, které si vybral na začátku nebo se jich zříct a otevřít radši poslední zbylé neotevřené dveře. Myslíte si tedy že máte šanci 50/50, jsou tam přeci už jen dvoje dveře a v jednich je na 100% výhra, ovšem není tomu tak.
Pokud zůstanete u svojí 1. volby a otevřete dveře které ste si vybrali na začátku, máte šanci na výhru pouze 1/3.
Ale pokud se původních dveří vzdáte a otevřete ony poslední zbylé dveře, máte šanci na výhru 2/3.
To je poněkud překvapující fakt.

220

Odpovědět

Můžeme si to ukázat na dvou scénářích, v jednom vždy zůstanete u prvních dveří a v druhém vždy změníte dveře, zde je výsledek:

1, ZŮSTAT
Vybrané dveře: - Výherní dveře: - Výsledek:
1 - 1 - VÝHRA
2 - 1 - prohra
3 - 1 - prohra
1 - 2 - prohra
2 - 2 - VÝHRA
3 - 2 - prohra
1 - 3 - prohra
2 - 3 - prohra
3 - 3 - VÝHRA

2, VYMĚNIT (číslo dveří po změně je relativní)
Vybrané dveře (PŘED ZMĚNOU): - Výherní dveře: - Výsledek:
1 - 1 - prohra
2 - 1 - VÝHRA
3 - 1 - VÝHRA
1 - 2 - VÝHRA
2 - 2 - prohra
3 - 2 - VÝHRA
1 - 3 - VÝHRA
2 - 3 - VÝHRA
3 - 3 - prohra

121

Odpovědět

+klikihak2Pokud by byl zájem o vysvětlení, které lze pochopit bez přemýšlení, vezměme si 1000 dveří. Jedny vyberte. 1:999 Pak Monty Hall otevře 998 špatných dveří. Zbývají dvoje.
Teď každý pozná, jestli má šanci 50:50 nebo je prakticky jisté, že původně vybral špatné dveře a výhra je za těmi druhými.

143

Odpovědět

Říká, že to s problémem Monty Halla souvisí, ale není to přímo on. Je podstatně neintuitivnější.

50

Odpovědět

Jediné, co je ještě na tomto pořadu zajímavé je to, kde všude se nachází při natáčení. Naah....

811

Odpovědět

Když Michealovi vyjde že má vlastně poloviční šanci na přežití než na začátku, je to podle mě blbost vzhledem ke stavu rozhovoru Micheala a bachaře. Logicky nebo aspoň si to myslím já. :D Šance, která mu vyšla po dokreslení obrázku nastává ve chvíli kdy on se zeptá bachaře, ale ten mu ještě neodpoví a jakmile mu odpoví a Micheal ví že popraví např. Jakea tak jsou šance 50/50, že si vyberou jeho nebo toho druhýho. Pokud je to špatně tak mě klidně vyveďte někdo z omylu. :D

12

Odpovědět

Oni si nevyberou Michaela nebo Kevina. To by pak opravdu bylo 50:50.
Oni zprvu vybrali, kdo přežije. Tudíž je třeba nadále pracovat s touto původní pravděpodobností. Výrok bachaře již nijak nemění žádné podmínky, tak se nemění pravděpodobnost.

12

Odpovědět

Čekal jsem, že se i trochu zaměří na problém, zda homologický je homologické adjektivum, nevadí :D.

Dále bych se chtěl zeptat, jestli byste nepřeložili pár videí z idea channel (videa typu Is math feature of universe or human creation, příp. Is google knowledge atd.) Z toho, co jsem v nich dokázal zachytit, mi přišla celkem zajímavá.

Nakonec, nechtělo se mi popravčímu paradoxu věřit, ale po přepočítání to fakt je pravda.

01

Odpovědět

Nemůžu se zbavit pocitu, že v té vaně byli spolu.... :/ :D

141

Odpovědět

S tema sancema je to tam spinava hra. Michael pracuje se zavedenyma podminkama, o kterych se na zacatku nezminoval . Jen aby mu mohlo vyjit neco "sokujiciho" , zavede tam hovadiny o vyrocich bachare - ze se nemuzou tykat tazatele a ze nesmi prozradit kdo prezije.

211

Odpovědět

čakal som že na konci to ukončí niečim ako..
čím dalej tým viac si o sebe ľudia myslia že sa vymykajú normálu, čo vlastne robí všetkých tých ľudí takých istých, takže vlastne ak je niekto nenormálny, je v podstate normálny..

a keď dal nakonci to 1 k miliónu, dúfal som že povie: nezabudnite že ak ste jeden z milióna, stále je tu 7000 ľudí rovnakých ako vy.. :)

34

Odpovědět

Neviete nazov pesnicky na konci ? :D

00

Odpovědět

Nevím, ale docela mi to připomíná: Justin Timberlake My Love ft. T.I

21

Odpovědět

to stema veznema jsem nepochopil..
zdravym rozumem.. kdyz jsme 3.. mam sanci 1.3 kdyz zbudeme 2.. mam sanci 1.5 ne ?

07

Odpovědět

oznacme si ich skratkou ako na videu, teda MJK.
predstav si, ze kazdemu povie, ze niekoho popravia. vyuzijes to, co si sa dozvedel od bachara. mas teda tieto moznosti, ako to komu moze povedat(Mj znamena, ze Michael-ovi povie ze j popravia)

Mj___Jm___Kj -zijes (popravia JM)
Mj___Jm___Km -popravia ta(popravia MJ)
Mj___Jk___Kj -popravia ta (popravia JK)
Mj___Jk___Km - popravia vsetkych, teda toto je vylucene!

a uz zjavne vidime, ze sanca ze prezije M je 1/3, J ma sancu 0/3 a K ma sancu 2/3.

dalo mi to zabrat, snad je moja uvaha spravna.


z toho mozes vidiet, ze len v 1 pripade z troch prezijes,

20

Odpovědět

To by platilo, pokud by vybírali vězně na smrt postupně. Kdyby nejprve vybrali Jakea, tak to pak bude 50:50 mezi Michaelem a Kevinem.

Ale oni rovnou vybrali, kdo přežije. To je 1:3.
Michael navíc zadání řekl "trochu" nepochopitelně. Lepší by bylo, kdyby řekl: "Nemohu ti říci nic o tvém osudu ani kdo přežije. Ale řeknu ti, kdo z tvých přátel zemře. Zemře Jake."
A ten obrázek, který kreslil ve videu je dobrý způsob, jak to popsat. Jestliže bachař řekl, že zemře Jake, mohl to říci jen v případech, které Michael nakreslil. A protože přeživší byl zvolen s původní pravděpodobností a bachař jen tlumočí informaci, musíme počítat s onou původní pravděpodobností.

Archee: Vysvětlení Monty Hallova problému příliš nepomůže v pochopení tohoto problému. Monty Hallův problém je pochopitelnější.

21

Odpovědět

ty jo dobre schudol :P

41

Odpovědět

07:33 překlep: Němec/ko -> Němec/ký (ale asi by bylo jednodušší napsat prostě německý)

62

Odpovědět

super diel

153

Odpovědět

Ja som to tak aj trochu tušil, že nebudem normálny.

350

Další