Co zmeškáme?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:582
Počet zobrazení:8 729

Za poslední století lidstvo udělalo velký pokrok, vývoj šel neuvěřitelně rychle kupředu. Co nás tedy čeká v budoucnu? Nad tím se Michael zamyslí právě v následujícím videu.

 

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Rok 6009 bude prvním rokem od roku 1961, který napsaný arabskými číslicemi, zůstává stále stejný, i když ho obrátíte. Ale ani vy ani já pravděpodobně nebudeme žít tak dlouho, abychom si užili rok 6009. Lidské životy nejsou dost dlouhé.

Tohle zmeškáme. Které další skvělé budoucí události zmeškáme? Zaprvé, pravděpodobně budeme mrtví před dokončením pyramidy času v německém Wemdingu. Nakonec to bude hromada 120 betonových bloků. Ale stavitelé přidávají jen jeden blok za 10 let. Od začátku v roce 1993 přidali pouze první tři. Touto rychlostí bude pyramida dokončena v roce 3183.

Poslední blok bude postaven našimi praprapraprapra... více než 30x pra vnoučaty. Dokonce i oni zmeškají příležitost si bezpečně hrát nebo skotačit v uzavřené zóně černobylské jaderné elektrárny. V zóně odcizení. Radioaktivní zamoření z katastrofy v roce 1986 zůstane na příliš vysoké úrovni pro bezpečnou lidskou činnost i po roce 4000, i po roce 5000 a 6000.

Bude to bezpečné pravděpodobně až v roce 22 000. Možná během našeho života, ale určitě během následujícího milionu let, explodují hvězdy jako Betelgeuze nebo Eta Carinae v zářivé supernovy viditelné ze Země. Jsem zklamaný, že o to pravděpodobně přijdu, protože několik týdnů to bude vypadat téměř jako by Země měla dvě Slunce.

Navzdory vzdálenosti sto tisíc světelných let, budou jejich supernovy svítit jasněji než měsíc v úplňku. A budou viditelné i během dne. Ale opravdová nebeská show nastane za 3,75 miliardy let. Naše galaxie je plná hvězd. Zobrazené z povrchu Země vypadají jako malé kapky mléka na obloze. Proto naši galaxii nazýváme Mléčná dráha.

Ale všechny galaxie jsou pojmenovány podle mléka. Mléko - mléčný - laktóza - galaktický/mléčný - galaxie. A každá kapka mléka na obloze, každá hvězda, kterou vidíte, je v naší galaxii - Mléčné dráze. Je tam i nejasná vzdálená silueta. Tahle. Není to hvězda, není to oblak plynu v naší galaxii, je to úplně jiná galaxie.

Je to galaxie v Andromedě a je vzdálená 2,5 milionu světelných let. Obsahuje 2x tolik hvězd co Mléčná dráha a míří naším směrem. Řítí se na nás rychlostí 300 kilometrů za sekundu, rychleji než kulka. Teď vypadá obloha takhle. Za 2 miliardy let se Andromeda přiblíží tak moc, že lidé uvidí na obloze tohle.

Za 3,75 miliardy let bude noční obloha vypadat jako scéna ze sci-fi filmu nebo úžasného wallpaperu. Neuvěřitelné. A taky trochu děsivé. Po této scéně bude obloha doslova zářit zrodem nových hvězd, jak se Andromeda a Mléčná dráha srazí a spojí se v oslnivou vesmírnou batiku. Tato simulace ukazuje, jak by se mohla Andromeda srazit s Mléčnou dráhou, ale mějte na paměti, že vidíte uběhnout miliardy let každou sekundu.

Tyto galaxie se pohybují rychle, ale jsou také obrovské. A překonávají ještě větší vzdálenosti. V budoucnosti se srazí, ale během krátkosti jediného lidského života se zdají téměř zmrazené, nehybné.

Několik miliard let po kolizi bude směr obou galaxií spojený dohromady v jasném žhnoucím středu. Země, nyní nevlastním dítětem něčeho, co bývalo Andromedou, je součástí nové větší rodiny, Mléčné Andromedy. Bylo by vážně skvělé být naživu a vidět kolizi naší galaxie s jinou. Ale nebuďte z toho fomo, sžíraní strachem z prošvihnutí. Ať bude v té době jakýkoliv život, bude nám mít hodně co závidět. Možná budou mít velkolepé noční vyhlídky, ale tajně si budou přát, aby žili v naší době.

Aby zažili například začátek internetu. Oni zmeškají spoustu věcí. Protože se Měsíc od Země vzdaluje 1 centimetr za rok, za 600 milionů let nebude Měsíc tak blízko Země, aby došlo k úplnému zatmění Slunce. Budoucí lidé nebo jejich potomci tím ztratí možnost na vlastní oči vidět krásu úplného zatmění Slunce z povrchu Země.

Dlouho předtím než vyschne země, vyschnou Niagarské vodopády. Ne ta část s vodou, ale ta část s pádem. Každý rok nahlodává řítící se voda z Niagary skálu na vrcholu vodopádu o stopu zpátky. Kolem roku 52 000 nahlodá skálu až do Erijského jezera a naše potomstvo nebude mít potěšení z Niagarských vodopádů. Rychlost eroze žuly je asi 1 palec za 10 tisíc let.

Takže zajisté kolem roku 7 000 000 nebudou Mount Rushmore a obzvláště její obličeje existovat. Díky pomalému vtahování nebo vyhánění do vesmíru, nebude mít Saturn za 50 - 100 milionů let své krásné prstence. Takže budoucí život na Zemi se může těšit na úžasné supernovy a galaktické kolize, ale pravděpodobně nebudou mít Niagarské vodopády, Mount Rushmore, úplné zatmění Slunce nebo prstence na Saturnu.

Také nebudou mít vás. Ale vy máte sami sebe. Jen ne všechno. Děti nemají epizodickou paměť hned po narození, což znamená, že dost zmeškáte. Nepamatujete si dvě klíčové události ve vašem životě. Vaše početí a narození. Ale kousek těchto událostí můžete zažít hned teď.

Zaprvé, WhenWasIConceived.com (KdyJsemBylPočatý) vám umožní zadat datum narození a vrátit se do týdne, kdy vás vaši rodiče asi stvořili. Zobrazí vám i jedničku mezi písničkami a filmy toho týdne, což mohlo mít vliv. Světlo se šíří rychle. Vlastně nejrychleji. Ale fotonu může trvat miliony let, než unikne z hvězdy, v níž byl stvořen nukleární fúzí.

Zabere to čas. Stejně jako váš vývoj v děloze vaší matky. Nově počaté fotony se prodírají skrz hustou hvězdnou džungli atomů, molekul a elektronů, které pohlcují a znovu vyzařují foton, z něhož si berou malé množství energie, když se náhodně valí kolem jako míček. Někdy po stech i milionech letech jeho náhodná cesta vede k povrchu hvězdy, kde se vynoří do vesmíru.

Svým způsobem se narodí. Šťastné maličké procento fotonů, které dosáhnou povrchu hvězdy, se objeví na cestě, jež se zkříží se Zemí. A pokud budete mít štěstí, zakončí tyto fotony svou cestu vstřebáním do vaší sítnice. Pokud zadáte své datum narození nebo přibližné datum vašeho početí do této online kalkulačky, najdete hvězdu, která je vzdálená od Země tolik světelných let, kolik je vám.

Pokud se na tu hvězdu podíváte dnes, uvidíte světlo, které vydala v měsíc vašeho narození. Nebo fotony, které hvězdu opustily a vstoupily do vesmíru, když celé vaše tělo tvořila jen jedna buňka. Vesmír je vážně obrovský a váš život velmi krátký. Ale vesmír je tak zatraceně velký, že nemusíte zmeškat všechno.

A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz Sponzorem překladu jsou PolymeryFT. Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení.

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak som sa zapozeral do toho, čo všetko zmeškam za 100 milionov rokov až som zmeškal autobus, ktorý mi šiel za 10 minúr

1300

Odpovědět

Kdybych se narodil ve stejný den a stejný měsíc ale v roce 2013 (6.12.2013) ..Měl bych song Harlem shake a film Mocný vládce Oz..co by ze mě asi vyrostlo?! :D

131

Odpovědět

Když si vemu, co dnes vidím ve městě na obloze já, tak si myslím, že přes ten smog tu Andromeru ani za tři miliardy let neuvidí...jinak na tý písničce z data početí něco bude, přeci jen, kdo by nechtěl počít dítě na Roxette :-) http://www.youtube.com/watch?v=xCorJG9mubk

51

Odpovědět

jooo tak tohle je vsauce jak ho mam rad. Spousta vesmiru a tak. btw jdu se mrknout vecer na vezdy jestli to pujde:)

151

Odpovědět

Černobyľ do ďalšich 20 000 rokov neobyvateľný?
Strelok approves! :D

301

Odpovědět

Začátek zajímavej, pak už to bylo o ničem. Vsauce mě nudí čím dál tím víc. Asi už na ty videa nejsem dostatečně chytrej :)

Neberte to prosím jako hate, pouze vyjádření názoru. Ostatním se to zřejmě líbí :)

1445

Odpovědět

http://www.whenwasiconceived.com
(ať to nemusíte přepisovat :) )

904

Odpovědět

A tady je ta kalkulačka:
http://outreach.jach.hawaii.edu/birthstars/year.php

422

Odpovědět

+Frankkalkulačka mi nejde _(

31

Odpovědět

pozrel som sa na tú stránku, a zadával som čísla, a keď som hodlal dať rok, tak som si uvedomil že fakt nemám záujem zistiť kedy sa môjmu otcovi pretrhla guma!

810

Odpovědět

Super! Konečně skvělý video, už mi něco podobnýho od něj chybělo. Už jsem neměl u čeho prokrastinovat skrz tu maturitu :D

564

Odpovědět

vidět srážku dvou galaxií bych fakt chtěla vidět! btw, jsem jediná, kdo si vzpomněl na Stopařova průvodce Galaxií, když Michael mluvil o Betelgeuze? :D

264

Odpovědět

:D vždy keď sa niekde povie betelgeuze začnem sa priblblo usmievať.. :D

70

Odpovědět

Název trochu depresivní, ale video skvělé a poučné :)

311