UkrajinaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:33
Počet zobrazení:3 419
Za poslední rok si mnozí z nás vzhledem k okolnostem utvořili poměrně přesnou představu o ukrajinské geografii. Barby si dal ale na této epizodě obzvlášť záležet, pozval si spoustu hostů a skoro určitě se v epizodě dozvíte něco, co jste zatím nevěděli.

Přepis titulků

Mám video, kde vysvětluju konflikt Ruska a Ukrajiny, mám video přímo z Ukrajiny a už chybí jenom jedna věc. Samotná epizoda o Ukrajině. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Kupte si merch z webu geographynow.com. Je to jako v McDonaldu, máme v nabídce asi 10 věcí, aspoň není těžké si vybrat.

A je to moje, tak to můžu propagovat. Jak asi víte, na Ukrajinu jsem jel díky iniciativě visitukraine.today. Podpořili mě, abych tam nejen jel, ale také se o Ukrajině něco dozvěděl, ačkoliv tam zrovna probíhá válka. A děkuji United24Media, díky kterým mám skvělé záběry a také rozhovory s hvězdami, které uvidíte v tomto videu. A také moc rád zvu hosty přímo z dané země, dnes tedy přivítejte Mišu, našeho ukrajinského korespondenta.

- Jak se máš, Mišo? - Dobře, co ty? - Chceš světu říct něco o Ukrajině? - Přinesl jsem skvělou vlajku. Dá se na ní najít ukrajinské slovo pro svobodu, tady V, tohle je L, O a Ja. Volja, - to znamená svoboda. - Vysvětlíme to v pátečním videu. - Připraven začít? - Ano, jsem. POLITICKÁ GEOGRAFIE Tyjo, máš fakt bílý zuby.

Ukrajina je složitá země, a to nejenom za současné situace, je složitá ve všech směrech. Rozhodně není snadné to shrnout, hlavně tu část, kterou probereme teď. Ještě upozornění, budeme mluvit o tom, co je mezinárodně uznávané a co je součástí Ukrajiny podle Bělověžské dohody a Budapešťského memoranda, - podepsaných po rozpadu SSSR. - Tak se podíváme na mapu. Ukrajina je největší zemí, která leží celá v Evropě, nachází se na východě Evropy, hraničí se 7 zeměmi a na jihu s Černým a Azovským mořem.

Hlavní a největší město je Kyjev na severu země. Na východ přes řeku od Kyjeva leží největší mezinárodní letiště, Boryspil, přes které se létá do Kyjeva. Blíže centru, na západním břehu řeky, je ještě jedno menší letiště, Kyjev-Žuljany. 2. a 3. největší město jsou Charkov a Oděsa, u těch jsou také velká letiště stejného jména jako města.

Od začátku války na Ukrajině jsou veškeré lety až do odvolání zrušeny. Na Ukrajinu se lze dostat po souši z okolních zemí kromě Ruska, Běloruska a Ruskem okupovaného Podněstří na východě Moldavska. Případně je možné po Černém moři doplout do přístavu v Oděse, ale v době války je nutná obezřetnost kvůli ruským jednotkám na nedalekém Krymu.

Ukrajina je rozdělená na 24 oblastí, jednu autonomní republiku, Krym, a dvě města se zvláštním statusem, Kyjev a Sevastopol. Tady se nám to komplikuje. Už před válkou byl Sevastopol samostatná správní jednotka nezávislá na Krymu, který byl sám autonomní. Během studené války byl také uzavřen. V roce 2014 Rusko anektovalo Krym a město Sevastopol, kde teď kotví ruská černomořská flotila.

V roce 2016 začalo Rusko stavět nejdelší most Evropy, most na Krym. Je dlouhý 19 km a překlenuje Kerčský průliv. Tento most poprvé spojil Rusko s Krymským poloostrovem. Anexi Krymu dodnes uznali představitelé pouhých osmi států, zbytek světa buď neuznává Krym jako ruské území, nebo ho výslovně uznává jako součást Ukrajiny. V Doněcké a Luhanské oblasti také Ruskem podporovaní separatisté obsadili vládní budovy a vyhlásili vlastní nezávislé republiky.

V roce 2022 Rusko oznámilo, že ta území anektuje, a podle OSN provedlo „pokus o nelegální anexi“. Od ruské anexe Krymu v roce 2014 vedly Rusko a Ukrajina válku a v roce 2022 ruské jednotky vstoupily na části území na východě Ukrajiny. Útok proběhl i na severu, ale Ukrajina území získala zpět. V době vzniku videa válka pokračuje a situace se proměňuje. Ano, území Ukrajiny, to je složité téma.

Ostatně to má být Kyjiv, ne Kyjev, Kyjev je ruský název pro hlavní město Ukrajiny. Možná také narazíte na pojem Donbas, kterým se označují Doněcká a Luhanská oblast na východě. To je zkratkové slovo z názvu Doněcká pánev. Donbas je středem ukrajinského boje. Donbas byl historicky jedním z nejprůmyslovějších míst Ukrajiny. Jak k celému tomu šílenství došlo?

To není jednoduché vysvětlit. Konflikt nevznikl v roce 2022, - musíme se vrátit do minulosti. - K protestům na Majdanu v roce 2014? - K anexi Krymu? - K separatistickým republikám? To jsou některé příčiny. - Nebo myslíš politickou krizi 2008? - Nebo oranžovou revoluci 2004? - No… - Moment, ty se vracíš až k rozpadu SSSR - a dohodám z 90. let. - To hrálo velkou roli, ale… Počkej, mluvíš o Chruščevovu předání Krymu v roce 1954?

Pokud to chcete přidat, tak jo, ale není to tak úplně… - Ještě před Sovětský svaz? Fakt? - Netušíte, jak dlouho ten konflikt trvá. Já k tomu tématu udělal video, nemáme čas to tady rozebírat. Odkazy na jiná videa skvěle šetří čas. Placák! Na Ukrajině v minulosti pobývalo mnoho různých civilizací. Nejstarší archeologické nálezy jsou z doby neolitu, Tripolská kultura. Krymský poloostrov v minulosti patřil mnoha různým říším. Ve 13.

století byl nejzazším výběžkem Zlaté hordy. Moment, tvrdíš, že část Ukrajiny patřila Mongolům? Je to trochu složitější. Spíš turkickým Kipčakům, ale technicky vzato asi ano. Každopádně v 9. století vznikla Kyjevská Rus, to byl v podstatě domov východních Slovanů. Slovo Rus si pro Slovany vymysleli Vikingové. Pokud znáte severskou historii, víte, že to bylo takhle: - Já jdu na západ.

- A já na východ. Tak to já asi na sever. Dost bylo historie, podívejme se na něco jiného. - Známá místa. - Ano. A kdo jiný by o tom měl mluvit než samotní Ukrajinci. - Ahoj, já jsem Tony. - Ahoj, já jsem Maria. Tady je náš výběr významných míst. - 8 památek UNESCO. - První je katedrála sv. Sofie, nejstarší katedrála ve východoslovanských zemích.

Kyjevskopečerská lávra, lávra je velký a významný klášter. Město Oděsa, tam najdete Potěmkinovy schody. Máme vlastní sochu svobody. Je to tak. Také máme takzvaný tunel lásky. Baturyn býval hlavním městem Kozáckého hetmanátu. Park Sofijivka, ten je nádherný, hlavně na jaře a v létě. Máme spoustu hradů a tvrzí. Socha Matka vlast v Kyjevě, pravěké stély, kamenné „baby“.

A na závěr Černobyl, do dneška je 2 600 km² označeno za uzavřenou zónu, ve které je nebezpečné bydlet. Ale lidé jsou zvědaví, rádi tam jezdí, v posledních letech to byl významný cíl. A ještě jsme zapomněli Pripjať. To je město v té zóně. Tak snad budete moci Ukrajinu navštívit. - Sláva Ukrajině. Sláva národu. - Hrdinům sláva. - Děkujeme Tonymu a Marii.

- Věděli jste, že Ukrajina má možná zeměpisný střed Evropy? Je to vesnice Trebušany. Byl jsem tam. Je tam les a křižovatka. „Byl jsem tam, nic tam není.“ Tak vidíte, složitá mapa se složitou historií a ještě složitější správou. Ukrajina není jednoduchá země. Ale zdá se, že krajina Ukrajiny je poměrně jednoduchá. - Je trochu plochá. - Jo, z většiny. - Tak jdeme na to.

- Fyzická geografie. FYZICKÁ GEOGRAFIE Na první pohled vypadá Ukrajina jako velmi plochá země s pár kopci. Ale nemají tady jen farmy, ukrajinská půda je nabitá zdroji, uživí nejen sebe, ale i většinu Evropy. Podívejme se na mapu. Většina Ukrajiny je součástí Východoevropské roviny. To je obrovsky rozlehlá planina, která se rozkládá až na samotné zeměpisné hranice Evropy, k Uralu a Kavkazu.

Na Ukrajině se krajina svažuje od západu k východu, na jihozápadě země najdete nejvyšší pohoří, Karpaty, tam je také nejvyšší hora, Hoverla v Zakarpatské oblasti. Jediné další výraznější vyvýšeniny se nachází na Krymu, ty jsou v průměru 1 500 m vysoké. Poloostrov Krym je připojený jen Perekopskou šíjí, ta je široká 5 km.

Zbytek poloostrova oddělují mělké laguny a zálivy. U těch je 112 km dlouhá, uzoučká Arabatská kosa. To je bariérový ostrov, oddělující zátoku Syvaš od Azovského moře. Pak tu mají Podolskou a Dněperskou vysočinu, na severu je Poleská nížina a podél Dněpru Dněperská nížina. Dněpr Ukrajinu rozděluje od severu k jihu a u Chersonu se vlévá do Černého moře. Je to skutečná tepna Ukrajiny, na Dněpru najdeme několik elektráren a přehrad, které na řece vytvořily 6 nádrží.

Proto vypadá Dněpr na mapě tak široký. Na Ukrajině mají spoustu malých sladkovodních jezer a jezírek, největší sladkovodní plochou je jezero Jalpuh v Oděské oblasti, kousek od Dunaje, který tvoří hranici s Rumunskem. Ano, Ukrajina je poslední země, kterou Dunaj protéká, než se vlévá do Černého moře. Pokud se bojíte hluboké vody, můžete se učit plavat v Azovském moři. To je tak mělké, že jím můžete jít celé hodiny.

Vážně? Nicméně, sice je Ukrajina z většiny plochá, ale plná materiálů. A taky milujete kávu. Byl jsem ve Lvově, tam je snad nejvíc kaváren na počet obyvatel. - Ve Lvově je to asi 1 500 kaváren. - A ta káva je vynikající. Když jsme u toho, je čas na moje espresso, přichází Noah, který vám poví něco o ukrajinském obchodu. Do toho, Noahu. Tak jo, lidi, je na čase zajistit, že budete něco zNOAHt.

Jakožto zemědělské velmoci se Ukrajině přezdívá sýpka Evropy. Velkou část exportu tvoří pšenice a ječmen. Také jsou největším producentem slunečnicových semínek na světě. To proto, že asi ⅔ rozlohy tvoří orná půda, z velké části se jedná o úrodnou černozem. Ta je typická tmavou barvou a vysokým podílem fosforu a humusu, ideální na pěstování plodin. - Humus?

- Ne tenhle. Jde o půdu plnou rozložené organické hmoty, která je schopná zadržet vlhkost. Vlhká organická hmota? To se humusu docela podobá. - Dá se z tohodle humusu dělat humus? - Ty bys už neměl mluvit. Ukrajina má smíšené hospodářství s podílem průmyslu, energetiky, těžby a výroby, stále ale patří k nejchudším zemím Evropy. Jedná se o středně nízkopříjmovou zemi. Důvodů je několik, například hyperinflace v 90. letech, měnová expanze kvůli vládním výdajům, ale nejhorší bylo zpřetrhání vztahů s největším obchodním partnerem.

Od té doby se výrazně zvýšilo obchodování s EU, především s Polskem. Ukrajina je i těžební velmocí, má zásoby asi 90 nerostů, 20 z nich je ekonomicky významných. Nyní má Ukrajina 4 jaderné elektrárny, Záporožská je největší v Evropě. Bývalo jich pět, ale všichni víme o černobylské katastrofě. Jde o největší jadernou havárii.

Nikdo se tam nesmí stěhovat ani tam rodit, ale několik starších obyvatel smí kolem Černobylu dále bydlet, mohou tam dožít a dostávají pomoc. Kupodivu se z této oblasti po rozpadu SSSR stal turistický cíl. Asi takhle: - Je to strašně smutné. Zdrcující. - Můžu se tam podívat? - Není to vtip, museli jsme to uzavřít. - Ale mě zajímají katastrofy. Zaplatím spoustu peněz. Tak jo, dej je sem. A tak to začalo.

Také mají vlastní domácí automobilové továrny i značky. Největší je Zaz, Záporožská auta. Navíc patří Ukrajina k 9 zemím, které umí od začátku do konce vyrobit letadlo. Asi nejznámější je jejich produkce velkých nákladních letadel, a to včetně letadla AN-225 Mrija, největšího nákladního letadla světa. To bylo bohužel zničeno 24. 2. 2022 při ruském útoku na hangár u Antonova. Plánují ho postavit znovu.

To bylo hodně detailů, tak si pojďme odpočinout u zprávy našeho odborníka na faunu, Garyho Harlowa. Jdeme na to. Tady Gary Harlow. Je čas do toho vletět jako u-krahujec. Ukrajina je skutečnou pokladnicí flóry, všude potkáte národní květinu afrikán a díky chladnějšímu vlhkému klimatu zde roste přes 6 600 známých druhů hub a nejspíš spousta dalších neobjevených.

Je to skutečně houbové království. Ale ne, už jsou tu střely z Nintenda. V některých hornatých a lesnatých částech najdete vlky, medvědy, rysy, kuny a kance. Ptáci tvoří důležitou součást místního ekosystému. Více než 100 druhů tu žije trvale nebo přes Ukrajinu migruje. Když se na sloupu nebo komínu uhnízdí volavka nebo čáp, prý to nosí štěstí.

Asi takto: „Byl jsi zvolen, obdržíš mé požehnání.“ Ale národním zvířetem je slavík, který umí napodobit zvuky, které slyšel. Teď by spustil: „Byl jsi zvolen, obdržíš mé požehnání.“ Vzhledem k absenci lidské činnosti se do černobylské oblasti vrací divoká zvířata. Dokonce známý kůň Převalského, jeden z nejohroženějších druhů světa, je známý menší, podsaditou, zavalitou stavbou těla. Když jsme u menší a zavalité, mám dceru, kterou musím krmit.

- Mějte se. - Díky, Gary. Ještě k těm houbám, oblíbeným koníčkem Ukrajinců je houbaření. Mnoho druhů je jedlých a vaří z nich. Místní kuchyně stojí za to. Více nám o ní řekne speciální host, asi nejznámější kuchař Ukrajiny, pane Klopotenko, povězte nám něco o jídle! - Prosím, představte se. - Jmenuji se Jevgen Klopotenko, jsem ukrajinský kuchař a měním kulinářskou kulturu na Ukrajině.

Snažím se Ukrajinu proslavit ve světě. - A ukažte ty kalhoty. - Mám takovéhle kalhoty. - Kozácké kalhoty. - Nejslavnějším předkrmem je vepřové sádlo, salo. Nepoužívali jsme máslo. Ale nejdůležitější pokrm je boršč. Je to naše nejznámější jídlo. Od roku 2022 je na seznamu světového dědictví. Dále tu máme syrnyky, jsou smažené a moc dobré.

Také máme knedlíky, kterým říkáme varenyky. Na Ukrajině se často dělají varenyky s višněmi a mákem. A potom kyjevský kotlet. To je kuřecí maso plněné máslem, často je v nádivce také kopr. Dá se kyjevský kotlet smažit na sádle? To bych zkusil. Ukrajinské kombo. - Ne, bylo by to tučný kombo.

- No a? Přesně o to jde, co? Děláme taky kyjevský dort, je v něm šlehaný krém a ořechy. Kvas je kvašený obilný nápoj. A když v tom kvasu naložíte maso, říká se tomu vereščaka. Poslední otázka: jaké jídlo nejraději vaříš? Máš nějaké své typické jídlo? Boršč. Jsem jeho ztělesněním, klidně si sáhni. Vidíš?

Cítíš to? To je asi všechno. Díky moc. Jasně, děkuju. Díky, šéfe. Tak já půjdu, máš slovo, Barby. - Díky, Noahu. - Pro Ukrajinu je kulturně důležitý chléb. Já našel, že máte přes 80 druhů rituálního chleba. Moje máma vždycky pekla tradiční chléb korovai, teď je uznaný jako nehmotné kulturní dědictví Ukrajiny. Každopádně stejně jako místní jídlo i místní lidé mají spoustu rozmanitých vlastností a příchutí.

Podíváme se na ně. DEMOGRAFIE Mišo, kdo je podle tebe Ukrajinec? Člověk s ukrajinským srdcem, bez ohledu na to, kde žije, kdo je, jakou má barvu pleti. Já žiju tady v USA, ale mám hluboký vztah k ukrajinské kultuře. Ukrajinec se může přestěhovat, ale Ukrajinu mu nevezmete. Přesně tak.

Ukrajinská populace za posledních 30 let výrazně kolísala, nejvíce lidí, 52 milionů, tam žilo v roce 1993, ale pak počet obyvatel prudce klesal kvůli emigraci i vyšší úmrtnosti než porodnosti. Různá sčítání obyvatelstva také ukazují různé výsledky, záleží, zda započítávají Krym nebo oblasti na Donbasu. Do roku 2023 už Rusko anektovalo přes 90 % území Luhanské oblasti a polovinu Doněcké oblasti včetně Doněcku samotného.

Vzhledem k tomu, že konflikt donutil lidi k útěku, počty příslušníků etnických skupin kolísají a je těžké najít přesná čísla. Po zprůměrování různých zdrojů vyšlo toto demografické složení Ukrajiny: Počet obyvatel Ukrajiny je v roce 2023 asi 42 milionů, to je hrubý odhad, který započítává i navrátilce z emigrace. Zároveň v něm není zahrnuta populace Krymu, asi 2,5 milionu lidí, ani část z 2,5 milionu obyvatel oblastí na okupovaném Donbasu. Započítáváme ale půl milionu Ukrajinců na Ukrajinou kontrolované části Donbasu.

Zdá se, že většina populace se považuje za etnické Ukrajince, a to asi 80 %. Zhruba 17 % obyvatel se považuje za etnické Rusy, ale ty hranice se smývají, mnoho lidí má smíšený původ a řada z nich se podle kontextu přiklání k jedné nebo druhé skupině. Ale vychází to zhruba takhle. Zbylá 3 % tvoří různé etnicity především ze sousedních zemí, Rumuni, Maďaři, Poláci, ukrajinští Židé, pontští Řekové, a dokonce malá menšina Korejců.

Stručný přehled. Jako měnu používáme hřivnu, máme zásuvky typu C a F a jezdíme vpravo. Úřední řeč Ukrajiny je samozřejmě ukrajinština, slovanská řeč, která se vyvinula ze středověké rutenštiny. Druhým často používaným jazykem je ruština, která sem přišla za dob ruského carství a SSSR. - A pak je tu suržyk, co to je?

- Suržyk je vlastně můj rodný jazyk, je to taková směs ukrajinštiny a ruštiny, ale zároveň má mnoho vlastních slov, která jinde nenajdete. Od roku 2014 začalo mnohem více lidí mluvit ukrajinsky, že? - Ano. - To je celkem jasné. Když mluvím se svou rodinou, pořád používám suržyk, ale přímo na Ukrajině, se teď častěji mluví ukrajinsky. - Změnilo se to. - Jakým jazykům rozumíte? Běloruštině a polštině?

Asi ano, pokud by někdo mluvil bělorusky, polsky nebo česky, budeme mu rozumět. Rozumíte i češtině? - No teda. - Jinak asi tři čtvrtiny Ukrajinců patří k východní pravoslavné církvi a 10 % ke katolické. - A to většinou na západě. - Ano, a na jihu. Na Ukrajině mají různé regionální komunity, například v Karpatech žijí Huculové, pak je tu oblast Bukoviny…

Ale asi nejtypičtější je pro místní identitu představa kozáků. - Je to tak. - Kdo je kozák? Kozák vlastně znamená svobodný muž, byli to lidé, kteří nechtěli patřit do Polsko-litevské unie ani do Ruské říše. Byli to vyhnanci z obou říší, chtěli vybudovat společnost bez monarchie. - Zní to trochu jako stát dobrodruhů.

- To ano. Přesný původ není jasný, ale ve zkratce: jsou potomky nomádských kmenů z Pontsko-kaspické stepi, přišli ve 13. století po těch šílenostech s Mongoly. A vrcholem kozácké kultury bylo období Bohdana Chmelnického. Ten definoval hranice a udržel je. Byli mezi dvěma velkými říšemi, Ruskem a Polsko-litevskou unií, a když si tyhle říše kozáků všimly, dopadlo to takhle: Tyhleti kozáci jsou drsný, jsou militaristi a chtějí za každou cenu udržet nezávislost.

- Proč toho nevyužít? - Jak? Milují boj. Najmeme je jako žoldáky, ať za nás bojují, a slíbíme jim samostatnost. Jo, docela rád bych expandoval za Ural. - A ty se hádáš s Osmany. - Přesně tak. Počkat, my se taky nesnášíme, ne? Když to shrnu, kozáci byli vždycky zásadní součástí ukrajinské kultury a identity.

Nemáte o nich i kreslený seriál? Jmenuje se Kozaky. Ano, jsou tam tři kozáci, co bojují proti Rusům. A silný jako kozák musí být člověk taky ve sportu, přichází průvodce sportem s Artem. Veselé Vánoce. I když nejsou Vánoce. Tak jo, jdeme na to. Tak si dáme „Ukrajinu v membráně“. Znáte tu písničku?

Nevadí. Ukrajina si se sportem vždycky rozuměla. Dokonce si vytvořili vlastní disciplínu: combat hopak. Bojové umění vymyšlené záporožskými kozáky kombinuje tradiční tance s bojem. Také mají tradiční šermování hopak a zápasy. Ve videu o Rusku jsi hrál kozáka. To si pamatuju. Měl jsem být hodně naštvaný. Ukrajina soutěžila od roku 1994 jako samostatná zem na všech olympiádách.

Za tu dobu do roku 2023 nasbírala skoro 150 olympijských medailí, z toho 38 zlatých. Nejvíce jim jde gymnastika a zápasy. Larisa Latyninová je skutečný národní poklad. Za SSSR soutěžila na olympiádách a ze všech sportovců a sportovkyň držela 48 let rekord za nejvíce zlatých medailí, měla jich 9. Na třech olympiádách získala celkem 18 medailí. V zápasu má Ukrajina řadu oceněných sportovců. Velmi známým zápasníkem je Žan Beleňuk, v Tokiu získal zlato a dal nám rozhovor.

Barby si s ním popovídal, tady je krátký úryvek. Ahoj. Jmenuji se Žan Beleňuk, jsem afro-ukrajinec, jsem olympijský vítěz v zápasení a člen ukrajinského parlamentu. Mé první velké vítězství přišlo na evropském šampionátu 2014. S panem Zelenským jsem se znal už dříve a on mi říkal, že by mě rád přizval do politiky. Jaké bylo vyrůstat na Ukrajině?

Narodil jsem se v roce 1991, kdy se zrovna rozpadl SSSR. Byla tu nová země, nová pravidla. Já jsem vyrůstal jen s mámou, člověk s mou pletí samozřejmě narazí na různé těžké situace. Přijímají tě Ukrajinci obecně? Ukrajinci jsou velmi tolerantní, mám tu spoustu přátel. Byla to škola života.

A možná proto jsem se rozhodl zkusit řecko-římský zápas. A teď jsi členem parlamentu a držitelem zlaté medaile. - Jsi šťastný? - Ano, je to pro mě čest. - Když si vzpomenu na Baracka Obamu. - Připadáš si jako ukrajinský Obama? - Tak nějak. - Díky moc. Děkujeme Žane. Sympaťák. V oblasti sportu na Ukrajině bychom měli zmínit řadu dalších věcí. Například boxerské bratry, dvojnásobného nejsilnějšího muže světa, člověka, který pokořil přes 35 rekordů ve skoku o tyči, ale především nesmíme zapomenout na FC Dynamo Kyjev.

Nejoblíbenější fotbalový klub, který vyhrál desítky šampionátů v SSSR i v Lize mistrů UEFA. S číslem sedm ukrajinská naděje Andrej Ševčenko, který získal cenu nejlepšího hráče, dva bronzové a jeden zlatý míč a dnes se mu daří dobře, ve volném čase hraje golf.

Kdo by si to nepřál. Ohlížet se za minulými úspěchy a hrát golf. - Zmiz, Arte. - Nevzdávej to, zlato. Třeba budeš hrát golf. - Díky, Arte. - Ostatně ukrajinská akrobatická škola - je taky slavná. - Show Ukrajina má talent je toho plná. Ke kultuře toho máme spoustu. Víte, co nás čeká, vezme si to na starost náhodná Hannah.

Je čas na kulturu! V té je Ukrajina jako žádná jiná. Co je tedy typicky ukrajinské? Podívejme se na jejich kořeny. Ukrajina měla vždycky jiné klima a jinou půdu než její ruský soused. To ovlivnilo běžný život. Tady stavěli bílé hliněné domky s doškovou střechou, zato Rusové dřevěné chalupy. Historici také tvrdí, že i kvůli tomu je ukrajinská kultura individualističtější, protože jednotlivé rodiny mohly být soběstačné.

Naopak Rusové byli kolektivističtější, protože neměli tolik zdrojů a přežití záviselo na širší komunitě. Ale je to jen teorie. K tradičním krojům patří vyšyvanka, tato výšivka má specifické motivy a vzory podle toho, v jaké oblasti byla vyšitá. Mnoho vzorů se zakládá na slovanské mytologii a víře.

Do určité míry tyto zvyky přetrvaly a slily se s pravoslavnou vírou. Ukrajinci také dosáhli mnoha objevů a úspěchů. Například CD, „nekrvavé“ krevní testy, očkování proti moru a choleře, PSČ, petrolejové lampy. A první transplantace ledvin také proběhla na Ukrajině. A je toho mnohem víc. Ukrajina se také nebála umění, v obchodech se suvenýry najdete opišeňskou keramiku, často sochy lvů a beranů.

Pokud to není nic pro vás, zkuste petrykivku. Literatura je taky oblíbeným koníčkem. Toto je první moderní ukrajinský autor. Taras Ševčenko je národní básník a všichni znají Lesju Ukrajinku, která usilovala o ukrajinskou nezávislost. Věnovali jí několik pomníků, muzeí, a dokonce je na bankovkách. Za dob SSSR bylo mnoho umělců, filmařů a spisovatelů utlačováno, ale ukrajinská kinematografie přežila.

Asi nejznámějším filmem jsou Stíny zapomenutých předků. Pokud chcete vidět autentické ukrajinské zvyky a tradice, Ukrajinci vám poradí, ať navštívíte Karpaty, tam to má všechno původ. Ukrajinci samozřejmě tvoří také vlastní hudbu. Uvidíme, kdo se toho ujme, poslední dobou se to střídá, ale všechno lepší než Keith. Ahoj všichni, tady Keith. Neměl jsem tolik času napsat si scénář, takže to převezme kamarád Ivan.

A ještě zdravím metalovou kapelu Jinjer, jste skvělí! A teď Ivan s hudebním segmentem. Mějte se. Ahoj. Většina Ukrajinců věří, že hudba je hlavním rysem Ukrajiny. Nejstarší hudební nástroje Ukrajiny jsou triskačka a flétna z mamutí kosti. Jsou staré 20 000 let. Ukrajina má spoustu nástrojů. Lira, kobza, truby, surmy, lytavry, sopilka atd. Slavily se tu pohanské rituály jako kupala nebo malanka, ukrajinské písně mají často pohanské prvky.

Také jsme mívali dumy, historické písně o kněžích, válkách… Přednášeli je kobzarové, hráli na banduru nebo kobzu a zpívali, ale během sovětské éry byli skoro všichni kobzarové zabiti. Kobzy a bandury zakázali, zabavili. Normálně je spálili. Maxim Berezovskyj, narozen 1745, je v podstatě ukrajinský Mozart. Semen Hulak-Artemovskyj napsal ranou ukrajinskou operu Záporožec za Dunajem. Mykola Lysenko, narozen 1842, je zvaný otcem ukrajinské hudby, ale napsal také hymnu SSSR a Ruska, protože střípek jeho kompozice ukradli a nově zaranžovali.

Igor Stravinskij měl nejspíš románek s Coco Chanel a má hvězdu v Hollywoodu. Mykola Leontovyč je autorem asi nejznámější ukrajinské písně: Ščedryk nebo také Carol of the Bells. Mykola se bohužel úspěchu nedožil, bolševici ho v roce 1921 zabili. Volodymyr Ivasjunk, narozen 1949, autor nejlepších hitů své doby. Červena ruta, V daleki hory…

Zabila ho KGB. Ukrajina se od roku 2003 účastní hudební soutěže Eurovize a třikrát už jsme vyhráli. Ruslana v roce 2004, Džamala v roce 2016 a Kalush roku 2022. To je k hudbě vše. Barby? Díky, Ivane. Jednou jsem chtěl v autě zahvízdat a někdo na mě křiknul, ať to nedělám. Jo, to nedělej. U nás se říká, že hvízdání uvnitř nosí smůlu. O kultuře, lidech a demografii už jsme toho řekli spoustu.

Jenže na světě jsou i jiní lidé a Ukrajina s nimi má vztahy. Takže poslední segment. FRIEND ZONE Ukrajina a přátelé ve světě. Je to složité úplně jako jejich historie. - Pořád se to mění. - Tak se podíváme na tu grafiku. Zdá se, že hlavním cílem ukrajinské zahraniční politiky je integrace do euroatlantických struktur.

V roce 2018 oficiálně ukončili členství v SNS a zpřetrhali vztahy s Ruskem. Mimo Evropu Kanada jako 2. stát světa uznala nezávislost Ukrajiny a zároveň má největší ukrajinskou menšinu, asi 1,5 milionu lidí, žijí především v Manitobě a Saskatchewanu. Mají spolu dohodu o volném obchodu a Kyjev a Toronto jsou partnerská města. USA má 2. největší ukrajinskou diasporu v Americe a v nedávné době byly Spojené státy významným spojencem, během války podpořily Ukrajinu miliardami dolarů.

Hlavy obou států se navzájem navštívily a jejich vztahy se obecně zlepšují. V Asii mají zajímavou roli Turecko a Čína. Obě země chtějí alespoň částečně hrát roli prostředníka ve válce, ale přesto se především zajímají o obchodní vztahy. Roku 2008 Čína nahradila Rusko jako největší obchodní partner Ukrajiny a v roce 2022 čínský velvyslanec na Ukrajině Fan Sien-zung uvedl, že Čína Ukrajinu podporuje ekonomicky i politicky, navzdory válce.

S Tureckem je to zajímavé, nejen že obě země neměly dobré vztahy s Ruskem, Turci už za dob Osmanů, ale Erdoğan také bývalému prezidentu Porošenkovi doslova řekl, že Turecko neuzná anexi Krymu. Zároveň je Turecko důležitým obchodním partnerem u Černého moře. V Evropě ale snadno pochopíme, ke komu má Ukrajina pevné vazby.

Od roku 2022 je Ukrajina kandidátskou zemí EU a Zelenskyj podepsal žádost o členství v EU. Zároveň se také Ukrajina přidala do programu interoperability NATO a také podala přihlášku do NATO. Všechny pobaltské země a Finsko Ukrajinu výrazně podporují, tyto státy tomu rozumí, také s Ruskem bojovaly. Sousedi z EU, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Německo, Česko i Moldavsko, které v EU není, přijali mnoho uprchlíků a zavázali se k podpoře Ukrajiny.

Spojené království Ukrajinu obrovsky podporuje. Na každém letišti najdete cedule v ukrajinštině s nabídkou pomoci uprchlíkům. Zároveň VB Ukrajině poskytla pomoc, je členem třístranné bezpečnostní dohody. Co se týče nejlepších přátel, Ukrajinci mi říkali, že je to Polsko, které je také členem té třístranné dohody. Polsko přijalo od začátku války nejvíce uprchlíků, rozumí si, mají společnou historii pod vládou Sovětů a Varšavské smlouvy, mají podobné jazyky a integrace Ukrajinců v Polsku funguje velmi jednoduše.

Konflikty s Polsko-litevskou unií před pár stoletími už vyšuměly. Ukrajinci a Poláci se budou vždy podporovat. Závěr by sis měl vzít ty, Mišo, tady máš vlajku, já jdu. Ukrajinu nedefinují jen hranice, definuje ji její lid, duše, kultura.

Dokud existuje ukrajinský lid a jeho kultura, existuje i Ukrajina, která bude bojovat za svobodu a nezávislost. - Sláva Ukrajině. - Díky, Mišo, žes tu byl. Bylo to super. Počkejte si, příště budou Spojené arabské emiráty. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Docela se divím, že mezi sportovci nezmínili Vitalije Klička.

02

Odpovědět

24:27

01

Odpovědět

Taiwan patří Číně!

629

Odpovědět

A Královec Česku! :D

241

Odpovědět

A Moskva Mongolům.
(Popřípadě Řecku - Ivan III. si začal říkat car až po sňatku s neteří "posledního byzantského císaře", Sophií Palaiologinou ).

142