Škodí nám glutaman sodný?

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:310
Počet zobrazení:9 902

Glutaman sodný je zvýrazňovačem chuti, který má být zdraví velmi škodlivý. Avšak jak to s ním ve skutečnosti je? Je to reálná hrozba, nebo obyčejný strašák? Poznámka: Zde je odkaz na zmiňovanou infografiku http://www.compoundchem.com/2014/08/25/msg/

Přepis titulků

Všichni vědí, že se mají držet dál od glutamanu sodného. Problémem je, že nikdo neví proč. V dnešní době se víc zajímáme o to, co jíme. Ale i přes to některé mýty o jídle přetrvávají. Toxická, jedovatá, rakovinotvorná, únavová a bolest hlavy vyvolávající reputace glutamanu sodného je jedním z největších mýtů. Glutaman sodný je zvýrazňovač chuti, který je zodpovědný za lepší prožitek umami na jazyku.

Umami může být popsána jako chutnost a její název pochází z japonského slova umai, což znamená chutný. Glutaman byl objeven roku 1908 chemikem Kikunaem Ikedou který zkoumal mořské řasy používané pro zvýraznění chuti. Ukázalo se, že zlepšení chuti způsobovala aminokyselina L-glutamová. Kyselina glutamová se nachází ve spoustě jídel jako součást proteinů. Kyselinu glutamovou obsahuje maso, mléčné výrobky i zelenina. Naše tělo v Krebsově cyklu kyselinu glutamovou samo vyrábí.

Kyselina glutamová je naprosto běžná a je často součástí naší stravy. L-Glutaman sodný monohydrát je sodnou solí kyseliny glutamové. Ta část sodný monohydrát znamená to, že se dá do jídla snadno nasypat. Otázkou tedy je: když je tak běžný a tělo si jeho část samo vyrábí, proč si všichni myslí, že je škodlivý? Vše to začalo dopisem do New England Journal of Medicine z roku 1968, ve kterém vědec popsal nepříjemné vedlejší účinky po snědení čínského jídla.

Tyto příznaky nazval syndromem čínských restaurací a popsal je jako bolest za krkem, která se rozšiřuje do rukou a zad a jako celkovou slabost a bušení srdce. To vše po tom, co se nacpal čínským jídlem. Noviny naznačily, že za to může glutaman sodný. Výzkumy v dalších letech naznačily, že glutaman může ovlivnit jisté jedince, pokud ho nalačno zkonzumují velké množství.

Avšak pro naprostou většinu lidí je bezpečný. Špatná pověst glutamanu přesto nevymizela. Zajímavé je, že v čínských restauracích můžete vidět cedule s upozorněním, že do jídla nepřidávají glutaman. Mnoho lidí si myslí, že je to zdravější. Ale už si neuvědomí, že když si zalijí jídlo bez glutamanu sojovou omáčkou, doslova se glutamanem zahltí.

Prostě se mu nevyhnete, ale to není žádný problém. Kyselina L-glutamová je jednou ze 20 aminokyselin tvořících proteiny. A proto ji Světová zdravotnická organizace a FDA označily jako naprosto bezpečnou, pokud ji konzumujete v normálním množství. Plyne z toho jedno poučení, které by si měl vzít každý z vás k srdci. Pokud vám někdo tvrdí, že je něco nezdravé, ale nedokáže vám dát jasnou odpověď proč, musíte si sami zjistit pravdu.

O tom věda je. Nepřijímá za pravdu něco, k čemu neexistují pádné důkazy. Pod videem najdete odkaz na infografiku o glutamanu od našich přátel z Compound Interest. Nezapomeňte video šířit a odebírat nás. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (44)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V dnešní době internetů (sic!) přece není problém hledat nové vědomosti. Průměrně přemýšlející jedinec si může dohledat, co která chemická vecička vlastně znamená a kde se přirozeně vyskytuje (např. zde je to v sýrech, zelenině apod.). Najít relevantní a pravdivé vědecké studie už zabere malinko více času, stále je to však snadné. Pokud se tu jedná v podstatě o to stejné, co je běžně kolem nás i v nás, tak nářky kolem L-Glutamanu sodného jsou asi jako diskuze o mikrovlnkách. Samá konspirace, čarodějnictví apod. Uškodit si přece můžu téměř čímkoliv, co do sebe peru ve špatné míře. Zácpu můžu mít z kakaa (psa může zabít), 30g soli mě odrovná, atd ...

Problém imho spíše tkví v tom, že si člověk zvyká na nějaký umělý chuťový mix. Vývar přesycený bujónem, levné párky bez masa narvané glutamanem pro chuť masa, nápoje "z ovoce" cukrem a aroma složkami (zde se nebavím jen o E621), čím dál více potkávám pokusy o nové "esence", slátaniny a Babicoviny. Hotové produkty s původní surovinou mají jen malé chuťové pouto, protože by to našinci jinak nechutnalo...

Zkrátka, jedna z nejjednodušších zbraní pro spáchání sebevraždy je vidlička, ale je potřeba být pořádný ignorant a čuně.

60

Odpovědět

Ale ono je to, vlastně, velmi jednoduché: všeho moc, škodí.

261

Odpovědět

Včetně čárek ve větě.

20

Odpovědět

Všechny potraviny jsou udělané tak, aby nás to pomalu zabijelo.. illuminati chtěji redukovat společnost - tzn. jedovaté potraviny, otravená voda v kohoutku, zatajování léků na nemoce (nebo umělé šíření nemocí) apod.

4166

Odpovědět

proto místo jídla beru pervitin

1454

Odpovědět

Tj, že zrovna Evropa je přelidněná

62

Odpovědět

+SkaceKachnaAle ano je.. přijetalné by bylo, kdyby zůstalo jen 5% současné populace

1117

Odpovědět

+SkaceKachnaŠkoda že v těch 5% náhodou zrovna nejsi =/, za místního šaška už je vybranej místní thorium net

296

Odpovědět

+SkaceKachnaZlopán, je tady náhodou jedinný komentátor u jehož odpovědí se vždycky od srdce zasměju.

120

Odpovědět

Překvapuje mě, že tvůj komentář dostal tolik liků na stránce, kam chodí tolik inteligentních lidí :D

206

Odpovědět

+AutoTo nevím kteří teda

134

Odpovědět

jasně, Ilumináty tak zrovna bude zajímat to kolik by tu mělo bejt lidí aby to nezatěžovalo zvířata a rostliny :D :D :D

127

Odpovědět

+lenaciaRadši nepiš když víš naprosté hovno

820

Odpovědět

+lenaciaKéž by ses tohodle pravidla sám držel

102

Odpovědět

Na internetu je jednoduše všelijaký obsah, který má jediný cíl, aby jste u toho internetu seděli co nejdéle a klikáním těšili zadavatelé reklam. Já vám radím běžte ven! Tam máte neskutečnou svobodu a můžete si dělat co vás napadne! Užívejte si dobu, kdy vás může živit jakýkoliv váš um či koníček, když ho umíte trochu prodat, protože tyto možnosti žádný z vašich předků nikdy neměl! A protože největší manipulace je umění držet mladé zdravé ve čtyřech zdech před monitorem a nechat je v těchto minimalistických podmínkách dělat si názory o velkém a krásném světě za oknem...

236

Odpovědět

+intronaut"Tam máte neskutečnou svobodu a můžete si dělat co vás napadne!"
"a můžete si dělat co vás napadne!"
"co vás napadne!"

Asi žiješ v jiném světě než já, protože já se tady opravdu svobodně necítím a dělat co mě napadne taky nemůžu

1321

Odpovědět

+intronautPokud nemáš problémy se zodpovědností a respektem k právům ostatních, tak žiješ v té nejsvobodnější době, samozřejmě! Myslím, že si trochu paranoidní, vzhledem k tvému úvodnímu komentáři. Jestli se obklopuješ sestřihy explicitního násilí z internetu a většinou nevíš jak naložit s volným časem, dokážu si představit jak si ke svým představám došel. Začni víc cestovat a věnuj se co nejvíce tomu co tě skutečně baví, získáš nadhled a opravdové zážitky...

73

Odpovědět

+intronautNejsvobodnější doba byla tak 10 let zpátky. Teď nás už moc drží v šchu různé sledovací technologie a kamery. Na druhou stranu, uvolnili se víc mravy a třeba různé menšiny, si mohou užívat větší svobody. Majoritní společnosti se ale práva zkrátila.
Chápu, co pan zlopán myslí, ale i tak, jedinné co vás drží, jsou hranice ve vaší hlavě. Free your mind.

62

Odpovědět

Dostal jsem chuť na čínu

411

Odpovědět

Glutaman sodný není problém, pokud ho nejíme příliš. A právě v tom je ten problém= My totiž jíme glutamanu(a mnoho dalších látek) strašně hodně. Tím že to obsahuje mnoho potravin s touto látkou tak překračujeme ten práh škodlivosti.

289

Odpovědět

Smtelná dávka glutamanu sodného je 16,6g/kg. Smtelná dávka soli je 3g/kg. Takže bych měl větší starost o množství soli v potravinách než o glutaman. :)

509

Odpovědět

+MithrilJo, sůl je obrovský problém(o kterém se i dlouhodobě mluví) a to samé cukr a mnoho dalších přídavných látek(barviva, umělá sladidla a bůh ví co ještě)

Při své honbě za intenzivní chutí a barvou jsme se dostali do stavu, kdy naše potraviny silně zatěžují naše tělo.

Ale zase když jsem zkoušel jednu dobu žít bez přídavných látek tak mi jídlo moc nechutnalo :-D

314

Odpovědět

Můj tata že není můj tata? Tak čemu má pak člověk věřit!?

223

Odpovědět

Toto video mi príde ako čistý lobing. To mi chce povedať, že vedci, ktorí neustále poukazujú na škodlivosť tohoto prášku sa držia nejakého chlapíka z čínskej reštaurácie z roku 1968 a neoveria si to? Aj chemik mi potvrdil, že je to celkom na nič prípravok.

3310

Odpovědět

Ona je otázka, co vědci zjistí (Glutaman sodný může vyvolat reakci u 0,001% lidí) a co pak prezentují média (Vědci dokázali, že je glutaman škodlivý). Ta čísla jsem si vycucal z prstu, jde mi jen o ilustraci postupu, jak média takové informace často přebírají.

475

Odpovědět

+MithrilAmeričtí vědci zjistili, že lidé věří všemu, co američtí vědci zjistili.

1245

Odpovědět

Odpovědět

Jistě, pokud si dáte jídlo s glutamátem jednou denně, prosím, ale pokud ho máte v každém jídle, vaše tělo rádo opravdu není. Stejně jako vás nemá ráda za všechny ty kyseliny, barviva a sladidla, co mu dáváte dnes a denně.

1115

Odpovědět

1.10: Monosodium glutamate = glutamát sodný (žádná molekula vody, prosím). V titulkách máte "je sodnou solí kyselina glutamová", tak prosím o opravu.

22

Odpovědět

Teď moc nechápu, co je zde za problém (Kromě toho překlepu v kyselině). Podle wikipedie je to správně.
L-Glutaman sodný monohydrát, též L-glutamát sodný monohydrát, je krystalická forma sodné soli kyseliny L-glutamové.

30

Odpovědět

+MithrilTak podle překladu o monohydrátu nemluví, ale jestli to tak je, pak je to zřejmě v pořádku.

00

Odpovědět

+MithrilNemohu zde zcela souhlasit. Pravda že v krystalické formě to je monohydrát (tzn. v krystalické mřížce je zabudována voda v poměru 1:1) což je to jak tam ukazuje co sype... Ale v naprosté většině potravin to je rozpuštěný (tzn. krystalická mřížka je porušena a žádná voda v ní být tedy nemůže...)
Můžeš namítnou (právem), že je to nimrání se v detailech, ale o tom to taky je :o)
Jinak překlad pěkný, těším se na další, chemik hlásí konec :-P

20

Odpovědět

Jo ona tam ta molekuly vody je, ale na tom vzorci co tam měli jim chyběla :D

11

Odpovědět

Tak tohle moje matka neskousne.. :D

232

Odpovědět

Plyne z toho jedno ponaučení, které by si měl vzít každý z nás k srdci. Pokud nám někdo tvrdí, že je něco neškodné, ale nedokáže vám dát jasnou odpověď proč, musíte si sami zjistit pravdu. O tom věda je. Nepřijímá za pravdu něco, k čemu neexistují pádné důkazy.

188

Odpovědět

Dokazuje se vina, nikoliv nevina.

274

Odpovědět

+SvarecNo ve smyslu budhisticke filosofie nas zabiji v podstate cokoliv, uz jen to ze existujete vede ke smrti... ale pointou je vybirat si veci co skodi nejmene a MSG spolehlive ukazuje ty nejvetsi sracky, ktere bez dochucovani jinak nemaji chut zadnou.

82

Odpovědět

Jako další kofein prosím :)

210

Odpovědět

Droga, která je návyková, ale nemá prokazatelně škodlivé účinky? :D

251

Odpovědět

Já bych všechny tyto glutamáty zakázal. Za mých časů to nebylo a nebyl problém dožít se krásných padesáti let.

10911

Odpovědět

Že ty ses te padesátky dožil :)

732

Odpovědět

+PepekJá osobně tomuto videu nevěřím ani slovo ... není to tak dávno, co většina studií potvrzovala jeho škodlivost a to hlavně u dětí, najedno je to naopak? Někdo tady zaloboval ve velkém stylu. Na "očištění" těchto svinstev se vydávají milionové částky, proto můžeme třeba E951 - Aspartam najít skoro v každé sladké potravině a nápojích u nás a přitom prokazatelně způsobuje poruchy mozku, závratě atd.

2410

Odpovědět

+Pepek- příspěvek nahoře není reakce na Pepka, omylem mi ho to šouplo sem, což se mi stává maximálně jednou za 10 let!

40

Odpovědět

+PepekŠkodlivost Glutamanu právě nikdy prokázána nebyla. Bolesti hlavy atd. souvisí se zmíněným syndromem čínských restaurací. Jenže viníkem není glutaman ale (asi) hlavně koření na které evropané nejsou zvyklí.
Bohužel jak bylo zmíněno ve videu tak je glutaman součástí Krebsova cyklu. Německy se rakovina řekne krebs a nějaký "chytrý" internetový výzkumník to dal dohromady a začal šířit info o zlém glutamanu.
A takhle děti vznikají konspirační teorie.

75