TikToker vypil sklenici muškátového ořechu a tohle se stalo s jeho mozkem

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:137
Počet zobrazení:7 424
Internetové výzvy jsou jednou z možností, jak se prezentovat na sociálních sítích a získat velký počet sledujících. Zdá se, že čím šílenější výzva, tím lépe, ovšem některé z nich mohou být nebezpečné, a dokonce vést k trvalým zdravotním následkům. Podívejte se, co se stalo jednomu mladíkovi poté, co si do proteinového drinku vysypal celou sklenici muškátového ořechu.

Přepis titulků

Ahoj, jsem doktor Bernard a jsem toxikolog. Lidé to dělají už po staletí. Přestaňte. Nedělejte to. TikToker vypil sklenici muškátového ořechu v proteinovém koktejlu. Takhle to zapůsobilo na jeho mozek. GG je devatenáctiletý muž, kterého přivezli na pohotovost se suchem v puse, zrudlými tvářemi a nevolností.

Sestře na příjmu řekl, že mu u nohou tancují malí šmoulové a někteří se mění v nakládané okurky. Nic vtipnějšího ještě neviděl. GG byl obyčejný devatenáctiletý Američan v roce 2020. Školy byly zavřené, takže měl hodiny online. Neúčastnil se jich, místo toho sdílel vtípky na netu. Nedávno začala být populární tzv. #nutmegchallenge. Je to fotbalový trik, hráč při něm kopne míč mezi nohy soupeře, ale jeho název lze brát doslovně.

A GG se ho chystal vzít doslovně. Chtěl vypít proteinový koktejl s celou sklenicí muškátového ořechu a sdílet video online. Krátce poté, co vypil muškátový ořech s koktejlem, se GG cítil dobře. Nebylo to dobré. Když to spolkl, v krku cítil zrnitost. Zanechalo to nezvyklou pachuť. Očekával mentol, ale mýlil se. Směs byla smíchaná s ledovou vodou a ihned ho zamrazilo v mozku.

„Teď jsem BadlandsChugs. Čas dát video na internet a zahrát si pár her,“ pomyslel si. Po několika hodinách začal mít GG sucho v puse. Jazyk měl jako brusný papír, který drtil horní patro na piliny. Vypil 4 litry vody, ale čím více pil, tím větší měl žízeň. V zrcadle v koupelně se sledoval, jak běží, ale čím rychleji běžel, tím byl kulatější. Zdi se začaly roztékat.

Rozbušilo se mu srdce. Potom se mu pod kůží začali hemžit malincí brouci. Zkusil pít ještě více vody a své matce řekl, že vypije oceán. Obličej měl rudý jako rak. Cítil návaly horka a měl pocit, jako by měl vyletět z kůže. Dohromady vypil 15 litrů vody během několika hodin a začal mít problémy s řečí. Začal být hodně nervózní, a ať se snažil, jak chtěl, nedokázal se vymočit.

Jeho močový měchýř byl plný k prasknutí. Zpátky v koupelně GG zkolaboval a dostal záchvat. V tom stavu ho na podlaze našla matka, chvílemi byl v bezvědomí. Zavolala sanitku, která ho odvezla na pohotovost. Tam se nyní nacházíme. Při prohlídce byl GG rozrušený, ale při vědomí. Byl rozpálený, ale bez horečky.

Dýchal normálně, ale měl zrychlený tep, vysoký krevní tlak a arytmii. Lékařům řekl, že mu ze žaludku šplhají malincí skřítci, a varoval je, že brzy vylezou ven a přinesou dárek – zavařenou mrkev. Řekl, že i když vypil celý oceán, pořád ten den nebyl na záchodě. Ale GG tiše sklonil hlavu. Sevřel opěradla židle, potlačoval nutkání na zvracení, když vtom ho přepadl druhý záchvat.

Lékaři netušili, že GG vypil lahev muškátového ořechu. Neřekl jim to, ale vzhledem k vývoji jeho příznaků existuje několik vodítek. GG si stěžoval na sucho v puse. Proto měl takovou žízeň. Ale pokud mu nepomohlo 15 litrů vody, tak co to bylo? Vypadalo to, že jeho tělo netvořilo žádné sliny. Byl rudý a rozpálený, ale neměl horečku ani se nepotil. To nás přivádí k myšlence „odpočinku a trávení“.

Když si během dne zdřímnete, potíte se. Zpomalí se vám tep. To je ten odpočinek. Když vidíte nebo cítíte skvělé jídlo, slintáte. To je to trávení. Oba procesy ovládá váš nervový systém. Ale GG se nepotí, přestože je rozpálený. V puse se mu netvoří sliny, silně mu buší srdce. To znamená, že jeho nervová soustava brání odpočinku a trávení, ale proč se to děje?

V téhle chvíli už GG nevěděl, s kým mluví. Odemkl telefon a ukázal lékařům video, co natočil. Díky tomu se dozvěděli, co potřebovali, protože muškátový ořech ho otrávil a způsobil potíže s mozkem a se srdcem. Muškátový ořech pochází z muškátovníku. Zapomeňte na koření, když totiž vypijete celou lahev kvůli rádoby vtipnému videu na TikTok, už to není jen koření.

Tak jako vše přírodního původu obsahuje i tohle řadu chemických látek. Ve všem přírodním jsou chemické látky. Toto koření obsahuje látku zvanou myristicin. GG ho vypil, dostal se mu do žaludku, střev a poté se vstřebal pomocí jater, kde se rozložil a metabolizoval. To proto, aby se reagující části sloučenin neutralizovaly a nepoškodily další části těla. Ale jak se tento myristicin rozkládá?

Vědci si mysleli, že by se mohlo stát tohle, což vypadá hodně jako alfa-methyl fenyl ethyl amin. Amf-et-amin. Látka, kterou známe mimo jiné jako lék na hyperaktivitu. V synapsi, kde se spojují nervy, vysílají látky signály. Když je hotovo, synapse se musí vyčistit, aby nevysílala signály nonstop. Tyto látky se tedy musí napumpovat zpátky, nebo rozložit.

Ale když je tam alfa-methyl fenyl ethyl amin, synapse se nevyčistí. Dostane se do buňky, vytlačí více látek, signály budou vycházet nonstop a nepřetržitě stimulovat nerv. Proto se tomu říká stimulant. Tohle by mohl být původ GGho obtíží, ale něco je špatně. Alfa-methyl fenyl ethyl amin ve velkém množství zvyšuje adrenalin. Co se děje při návalu adrenalinu?

Rozbuší se vám srdce. Zvýší se tělesná teplota. Můžete se dokonce pomočit. Při návalu adrenalinu přejdete do režimu „boj, či útěk“. To je přesný opak odpočinku a trávení. Oba procesy ovládají opačné konce téhož nervového systému. Překážka v odpočinku a trávení, což je zřejmě GGho případ, neznamená posílení režimu boje, či útěku. Pokud koření, které pozřel, způsobilo vysokou hladinu alfa-methyl fenyl ethyl aminu, měl by být v režimu boje, či útěku.

Nezadržoval by tímto způsobem moč a měl by vysokou tělesnou teplotu, tedy horečku. To on nemá, což znamená, že myristicin se tímto způsobem nerozložil. V muškátovém ořechu jsou i další látky. Elemicin, látka velmi podobná myristicinu, je v něm také. Po přeměně v játrech může vypadat jako další fenyl ethyl amin.

Ten, který pochází z kaktusu a také způsobuje halucinace. To by vysvětlovalo GGho stav, popravdě však nevíme, jestli se ty látky v lidském těle takto rozkládají, protože GG má zablokovaný odpočinek a trávení, ne posílený režim boje, či útěku. Muškátový ořech je sice výborný pro vtípky na TikToku, ale v těle škodí. Možná se v něm stane psychotropní látkou nebo jsou ty látky psychotropní samy o sobě, když jich pozřeme velké množství, třeba celou sklenici, nicméně to pořád nevíme jistě.

Není radno si s tím zahrávat. Důvodem, proč s tím někdo něco neudělal, může být to, že podle většiny je to nepříjemná zkušenost. Prakticky nikdo si to netouží zopakovat a neměli byste to dělat vůbec. Bylinné produkty běžně pocházejí z Řecka nebo Říma, ale muškátovníky v těch oblastech vůbec nerostou.

Lidé z antického Západu o něm nepsali, zřejmě o něm ani nevěděli. První písemná zmínka v Evropě pochází z roku 1195 n. l., když císař vjel do Říma a ulice byly vykuřovány myristicou, tedy muškátovým ořechem, dřív, než věděli o myristicinu. Z ostrovů ho dovezli arabští obchodníci. Jeho účinky na mozek a srdce už známe několik staletí. Kniha léčitelství ze 14.

století, napsaná ve střední hornoněmčině, popisuje jeho použití k opíjení. V roce 1576 popsal vlámský lékař Lobelius ženu z Anglie, která zešílela poté, co jich pozřela 10 nebo 12. V Anglii jím chtěli léčit nadýmání, ale nešlo to. Muškátový ořech je známý po staletí, ale jeho účinky nejsou k smíchu. Toxikologické centrum v Illinois zaznamenává jedno úmrtí během otravy muškátovým ořechem, ale mohlo to být kombinací s jinými léky. Pro GGho šlo udělat jen jedno.

Nechat jeho tělo se pročistit. Ale něco tam nehrálo. Velké množství koření sice může ovlivnit mozek, ale ani naše omezené záznamy se nezmiňují o záchvatech. GG řekl, že od toho kořeněného koktejlu vypil 15 litrů vody a že nebyl ani nemohl močit. Pokud vypil tolik vody a žádná z jeho těla nikudy nevyšla, tak kde ta voda je? Jakmile tu otázku vznesli, GG dostal přímo před lékaři další záchvat.

Když odezněl, GG už nenabyl vědomí. Podezření lékařů se potvrdilo. GG neměl jen otravu muškátovým ořechem, ale měl také hyponatrémii. „Hypo“ znamená málo, „natre“ je sodík neboli natrium, jak můžeme vidět v tabulce prvků, a „émie“ značí přítomnost v krvi. Nízká hladina sodíku v krvi. GG se nedokázal vymočit.

Zadržování moči brání odpočinku a trávení. Když se jeho močový měchýř roztáhl, tělo dostalo signál vodu zadržet pomocí uvolňování tzv. antidiuretického hormonu, známého také jako vazopresin. Jestliže diuretikum působí močopudně, pak antidiuretikum naopak močení zabraňuje. Když se měchýř roztáhne, tělo netvoří další moč, což by ho roztáhlo ještě víc.

Proto vylučuje hormon, který to všechno zastaví a zadrží vodu. GG také trpěl nevolností. Zvracení je způsob, jak vyloučit vodu, takže nevolnost stimuluje produkci antidiuretického hormonu. To znamená, že těch 15 litrů vody je teď v jeho těle a nemůže ven. Ale pokud jeho tělo nic nevyloučilo, jak to, že má nedostatek sodíku? Z jeho těla se nic nedostalo, tak by neměl mít méně sodíku, ne?

Ano, jenže voda v těle je tvořena z 0,9 % chloridem sodným, takže na každý litr vody připadá 9 gramů soli. Většina vody v těle se nachází v buňkách a obvykle obsahuje 0,9 % chloridu sodného. V medicíně tomu říkáme fyziologický či izotonický roztok. Na sodíku je zajímavé to, že ať je kdekoliv, přitahuje vodu. V tomto drobném experimentu rozpustím ve vodě sůl a dám ji do tuby. Tu ponořím do misky s destilovanou vodou a uvidíte, že voda poteče směrem k soli.

Poteče směrem k sodíku. Pokud voda proudí směrem k soli a GG měl nízkou hladinu sodíku v krvi, znamená to, že voda v jeho těle proudí do buněk, a jemu tím pádem otékají orgány. Voda by mu proudila do žaludku a do střev, což by nebyl problém, břišní dutina je měkká, voda by se mu dostala i do jater, proudila by mu do srdce a do svalů, ale ani ty nejsou chráněny ničím tvrdým, takže by tolik nevadilo, kdyby se zevnitř nafoukly.

Ale co mozek? Mozek je uzavřený v tvrdé skořápce, lebce. Mozek může zvětšit svůj objem o pouhých 8 %, než začne tlačit na stěny lebky a pronikat lebečními švy ven. Jak voda dál proudí do buněk přesycených sodíkem v GGho těle, jeho mozek začne tlačit na stěny lebky, při zvětšení objemu rozdrtí cévy, což zabrání průtoku krve a způsobí hypoxii neboli nedostatek kyslíku.

Poškození v důsledku zvětšení objemu mozku se nazývá herniace a v případě GGho znamená trvalé poškození mozku. Psychóza. Halucinace. Poslední záchvat, po němž zůstal v bezvědomí. GG pořád dýchá, možná ještě není příliš pozdě.

Možná mu ještě mozek nevyhřezl. Nejlepší způsob, jak vyléčit jeho potíže, je použít to samé, co mu diagnostikovalo hyponatrémii. Pokud voda následuje sodík a proudí mu do orgánů, potom ji stačí dostat ven pomocí vody s ještě vyšším obsahem soli. Pokud je 0,9 % chloridu sodného v jeho těle norma a voda, kterou vypil, proudí v tom směru, pak infuze hypertonické vody s 3% obsahem sodíku proud vrátí do krevního oběhu a odvede vodu z mozku.

Lékaři pomocí katetru odvedli moč z jeho měchýře. Teď už nemůžou dělat nic jiného než to zkrátka přečkat. To všechno jsou důvody, proč nevíme, jak muškátový ořech na tělo působí. Pokud se z něj stane alfa-methyl fenyl ethyl amin, jeho nadbytek způsobí uvolnění velkého množství antidiuretického hormonu, který zapříčiní zadržování vody. Ale bylo to ono?

Nebo muškátový ořech zabránil režimu odpočinku a trávení a zavinil zadržování moči? Zadržování moči a roztažení měchýře způsobuje vylučování ADH. Stejně tak ho stimuluje i nevolnost. Tak co to bylo? Ty psychoaktivní stavy po pozření mohly zakrýt neurologické znaky zmatení, nervozity a blouznění. To způsobují i fyzické změny na mozku při nízké hladině sodíku, když voda začne proudit do mozku a ten se začne rozpínat a tlačit na lebku.

Naštěstí pro GGho se na jeho mozku žádný výhřez neobjevil a ta 3% infuze sodíku stačila, aby napravila hyponatrémii a odvedla vodu z jeho mozku. Když se probral, došlo mu, že žádný počet zhlédnutí na TikToku za tak hroznou zkušenost nestál. Díky za zhlédnutí, opatrujte se a mějte se hezky.

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Se divím, že přežil těch 15 litrů vody což je otrava vodou

51

Odpovědět

jsem překvapen, TikTokeři mají mozek? Je na to nějaký vědecká studie, která toto tvrzení potvrzuje?

91

Odpovědět

Tak nevím, myslel jsem, že patří k základnímu vzdělání vědět, že muškátový oříšek je toxický, proto se ho při vaření dává jen malinká špetička. Jaký má smysl video, ve kterém nám někdo tluče do hlavy ze zežrat kýbl jedu může způsobit otravu? To opravdu někoho překvapuje?

211

Odpovědět

Tak asi každý tuší že je to toxický, šlo spíš o ty účinky, jaký to může mít :) a taky to, že někteří bez přemýšlení kvůli nahnání sledujících udělají naprostý blbosti.

132

Odpovědět

+Marky98Budiž, to by asi dávalo smysl. Ale za tímhle účelem mi to video v tom případě přijde udělané děsně neseriózně...celé to vyznívalo, jak zpráva z tv nova o tom, že v zimě zamrzla voda a babka uvízla pod kořenem.

310

Odpovědět

Všichni víme, že se to nemá dělat. Dokonce i ten, co toho ořechu sežral kýbl, to věděl.
Zajímavé ale na tom je, co a proč to konkrétně s tělem udělá. Odumřou ti bílé krvinky? Slezou ti nehty? Přestanou fungovat játra? Právě to, když popisuje, jak které chemikálie v těle reagují, mi přijde na tom nejzajímavější.

92

Odpovědět

Otazka je co z toho je pravda a co kecal, co bolo povinne bubu pre deti a co je realita...

111

Odpovědět

To nedovedu posoudit, ale stačí, aby si z toho děti odnesly, že dělat voloviny kvůli sledujícím se nevyplácí :D

72

Odpovědět

V ořechových haluškách údajně vypil 15 l vody. To je smrtelná dávka, bylo nutné ji dostat z těla ven. The end of story. O skutečných účincích ořechu tam jsou jen domněnky.

65

Odpovědět

Vynikající a strašně zajímavé video

145

Odpovědět

Tá jeho zapálená a mizerne oholená pokožka ma hrozne rozčuľuje.

412

Odpovědět

Veľmi zaujímavé video. Opäť ukazuje, že ľudská hlúposť nemá hranice.

93

Odpovědět

Módu udělat z videa, které mohlo mít tři-čtyři minuty, čtvrthodinovou žvanírnu, fakt nechápu. Půl hvězdy (za video, překlad je dobrý).

721

Odpovědět

To je jednoduché. Do čtvrt hodinové žvanírny se vleze víc reklam než do 5min.

23

Odpovědět

Ni móda je dávať na zložité problémy úžasne jednoduché riešenia ktoré absolútne nefungujú. Alebo si myslieť že zložitý a komplexný problém sa dá vysvetliť a pochopiť po pár riadkoch alebo minútach videa. Potom sa objavuju svetový odborníci na všetko čo zhltli všetku múdrosť sveta. Verím že si všetko čo tam bolo povedané dávno vedel.
Takéto videá sú potrebné pretože ludia sú nepoucitelny a nevedia pochopiť že sú dôležitejšie veci ako like od ľudí ktorých v podstate nepoznám. Mňa osobne zaujíma názor ľudí ktorí ma vážne poznajú a nie od akože kamarátov na sociálnych sieťach. Proste sa stále ukazuje že ľudská hlúposť je nekonečná a treba stále dookola ukazovať že niektoré veci sa nemajú robiť.

53

Odpovědět

+MarioNekritizuju dlouhá a vysvětlující videa obecně, kritizuju tohle konkrétní, tady toho zbytečného balastu byla neskutečná hromada, hlavně v úvodní části. Zbytečné dramatizování, opakování už řečeného a podobně. Zajímavé téma, ale dost špatně podané - oproti třeba tomu, co dělá VSauce.

To, co píšeš - tedy že je potřeba dělat varovná videa pro blbce - je pravda. Ale právě pro ně by to mělo být ještě kratší, protože blbec si dlouhé video nepustí. Pro něj by to mělo být do dvou minut maximálně.

Já osobně taky nemám moc rád dlouhá videa, pokud je ten obsah možné odprezentovat formou článku. Proto neposlouchám podcasty nebo třeba hodinové rozhovory s osobnostmi (i když je to často zajímavé). Jde mě čert vzít, když musím poslouchat půl hodiny něco, co bych si v textové formě přečetl za pět-deset minut. Myslím, že i informace, které jsou v tomhle videu, bych raději konzumoval jako text. Bez zbytečného balastu, ořezané na to podstatné.

21

Odpovědět

Vypadá to, že poškození mozku měl už v době, kdy vypil tu sklenici muškátového oříšku. Díky za zajímavé video.

233

Odpovědět

To bylo extra zajímavé, díky moc!
Nejvíc mě na tom fascinuje jeho tvrzení, že v dnešní době ještě pořád nevíme, jak muškátový ořech působí na člověka. Jako laik bych přitom tipoval, že něco takového už bude dávno jasné. Toxikologie je nejspíš složitá věda.

222

Odpovědět

Kdyby jsme mohli delat pokusy na lidech vedeli by jsme, takhle vime jenom jak se to rozlozi u zvirat.

51

Odpovědět

Děkuji za video, bylo poučné. Na můj vkus to bylo podáno trošku více dramatičněji než mělo být.
Zde mohl zaúřadovat Darwin. Nechápu co některé jedince vede k takovýmto nesmyslným výzvám..

162

Odpovědět

legendarne videa

14

Odpovědět

Viac takýchto videí

195

Odpovědět

Dělám na tom :)

183