Historie nemocnic

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:53
Počet zobrazení:5 912

Nemocnice jsou pro mnohé z nás nepříliš oblíbenou, ale zároveň i neodmyslitelnou součástí života. Nebyly tu ale vždycky a v tomto videu se mimo jiné dozvíte, kdy, jak a proč vznikly a jak to vypadalo kdysi v klášterních špitálech.

Poznámka:
Charité v Berlíně dodnes funguje jako kvalitní nemocniční komplex.

Přepis titulků

Překlad: lenkaz www.videacesky.cz Quarks uvádí: HISTORIE NEMOCNIC Historie nemocnic se píše zhruba od roku 900. Kláštery zakládají ubytovny pro poutníky a bezdomovce, špitály jako centra pohostinnosti. Špitály jsou především pro chudé, bezdomovcům a poutníkům se zde dostává nutné péče a ošetření.

O nemocné z vyšších vrstev se pečuje přímo u nich doma. Kolem roku 1200, ve vrcholném středověku, se vrstva chudých a bezdomovců rozrůstá, staré klášterní špitály tomu množství nestačí. Vznikají větší špitály. Křesťanští bratři a sestry ošetřují nemocné bylinkami, lékaři do špitálů chodí jen zřídka. To se mění až v raném novověku zhruba kolem roku 1600. Většina špitálů nyní spadá pod města.

Lékařskou péči o nemocné zajišťují lékaři zaměstnaní přímo ve špitálech, chirurgové operují. Ve špitálech jsou stále lidé chudí, bez domova a staří, kteří zde tráví poslední roky života. Mimo města vznikají morové špitály pro nakažené morem a syfilis. V 18. století začíná nová éra, přichází nový způsob myšlení. Nemoc už není považována za trest boží, ale za tělesnou vadu, kterou lze odstranit.

Vládcům záleží na tom, aby jejich poddaní zůstali zdraví a schopní práce. Roku 1727 je v Prusku založeno první státní zdravotnické zařízení, Charité v Berlíně. Jeho účelem je nyní vysloveně lékařská péče o nemocné. Místo ve velké hale zde leží pacienti v malých sálech s asi 12 postelemi. Bohužel jsou zařízení často přeplněná a hygienické podmínky katastrofální. Pacienti se stále dělí o místo s chudými a bezdomovci. Teprve na konci 18.

století, roku 1780, se prosazuje nový druh nemocnice. Vzorovým příkladem je Všeobecná nemocnice ve Vídni, s 2 000 postelemi ta největší a nejmodernější své doby. Poprvé v historii se zde ošetřují výhradně nemocní. Pravidelné lékařské vizity jsou už standardem, stejně tak vzdělávání lékařů přímo u lůžka. Nová klinická medicína dělá rychlé pokroky, především na nových univerzitních klinikách podobných Charité. Se zavedením narkózy jsou možné už i náročnější operace.

Vznikají speciální kliniky například pro ženy nebo děti. Péče o nemocné se stává váženým povoláním, zejména pro ženy. Pobyt v nemocnici je ale stále riskantní, počet smrtelných nákaz je vysoký. Za příčinu se považuje zamořený vzduch. Aby se zabránilo infekcím, začínají se nemocnice stavět ve stylu pavilonů. Pacienti leží ve světlem zalitých a dobře větraných nízkých stavbách. Teprve kolem roku 1880 odhaluje Robert Koch, že opravdovou příčinou infekcí jsou malinkaté bakterie.

Díky dezinfekci operačních nástrojů a obvazů se úmrtnost v nemocnicích nyní razantně snižuje. Na počátku 20. století nemocnice konečně přestává být děsivá a ošetřují se v ní všechny vrstvy obyvatelstva. Od 50. let všude vznikají obrovské nemocniční komplexy, kompaktní vysoké budovy s co nejkratšími cestami pro pacienty a personál vybavené nejmodernější technikou.

Mezitím přichází většina lidí v nemocnici na svět a většina zde také umírá. Nemocnice se stala nejdůležitějším místem pro péči o nemocné. To se mi opravdu líbilo, a protože máme dnes štědrou náladu, darujeme vám tady odběrové tlačítko, stačí kliknout a odebírat kanál, a protože to pořád nestačí, tady máme ještě jedno video a tady další.

Dnes jsme opravdu velkorysí... Pouze pro vás.

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

S teorií že za nemoci mohou mikroorganizmy přišel Louis Pasteur https://cs.wikipedia.org/wiki/Louis_Pasteur Robert Koch https://cs.wikipedia.org/wiki/Robert_Koch stavěl na jeho práci.

20

Odpovědět

Má-li někdo zájem a dost času, doporučuji sérii článků HISTORIE: Znamenití lékaři v českých zemích. Již je tam více jak 100 dílů. https://neviditelnypes.lidovky.cz/novinari/petr-andrle.N2031

10