BulharskoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:224
Počet zobrazení:10 369

Další díl Geography Now! je tu a tentokrát se podíváme do Evropy, přesněji do Bulharska. Jakou historií se tento stát může pyšnit?

Přepis titulků

Bulharsko, Bulharsko, Bulharsko. Kde jsem to už slyšel? Jo, Viktor Krum z knih Harryho Pottera. Nemáte zač. Nyní se na tuhle epizodu chcete podívat, co? Ahoj, jsem Barby. Chvilku se zamysleme nad výrazem tripster. Tripster je cestovatelský hipster. Je to někdo, kdo je tak mimo mainstream, že vyhledává jen ty nejzvláštnější oblasti na světě.

A tohle video Tripstery bude zajímat. Tak si rozeberme vlajku. Vlajka je trikolorou složenou ze tří stejně velkých horizontálních pruhů. Bílého, zeleného a červeného. Pokud jde o symbolismus, ani Bulhaři si nejsou úplně jistí, co pruhy znamenají. Ale má se za to, že jsou inspirovány panslavistickým hnutím. Ale také se význam vykládá takto.

Bílá reprezentuje lásku, mír, svobodu a spiritualitu. Zelená znamená mládí nově osvobozeného státu, zemědělství, charakter a přírodní krásu. Červená znamená odvahu a, je to tu zase, prolitou krev těch, kteří padli za vlast. A patří bulharským hrdinům. To bylo snadné, popojedem. Jen málokdo v USA ví, kde Bulharsko leží. Ale když se na to tak podíváte, jeho umístění je důležité pro zbytek Evropy.

Bulharsko je umístěno na východě Balkánského poloostrova. Sousedí s 5 dalšími státy a s Černým mořem. Protože Bulharsko je nejblíže Turecku, bývá považováno za křižovatku mezi Evropou a Asií. Hlavní město Sofia se nachází na západě. Země je rozdělena do 28 provincií a hlavní město je považováno za další. Sofia si zachovává své vlastní kouzlo města, které se vzpamatovává ze sovětské nadvlády, ale s moderním západním demokratickým vzezřením, který se šíří z billboardů a médií.

80 % hranice s Rumunskem tvoří mocná řeka Dunaj. Hranice se Srbskem, Makedonií, čili Bývalou Jugoslávskou republikou Makedonií, a Řeckem tvoří pohoří a kopce jako Stara planina, pohoří Pirin a pohoří Rodopy. Bulharsko má štěstí, protože kromě toho, že je ze západu chráněno horami, má na východě nádherné Černé moře. To hrálo velice důležitou roli v rozvoji Bulharů.

Pobřeží je považováno za subtropickou oblast, kde najdete nádherné zlatavé pláže. Nejpopulárnější jsou ty u Varny a Burgasu. Bulharsko v Černém moři vlastní 5 ostrovů. Každý je pojmenovaný po svatém a každý má svůj příběh a kouzlo. Například ostrov sv. Tomáše je jediné místo v Bulharsku, kde rostou kaktusy. Na ostrově sv. Ivana se mají nacházet ostatky Jana Křtitele. Na ostrově Sv.

Anastázie se nachází vězení, ze kterého vězni utekli. Na území Bulharska je mnoho památek. Na jihu u Gorna Krepost se nachází Perperikon. Jsou to pozůstatky města dávné civilizace Thráků. V Kazanluku najdete thráckou hrobku Kazanlak. Thrácká kultura je s touto oblastí hodně spjata. Není úplně jisté, co způsobilo pád thrácké říše, ale podle historických záznamů o jejich běžném chování není těžké si představit pár scénářů.

Jsme sociopaté! Jste, Thrákové, jste. Památky vypráví zajímavé příběhy, ale přírodní památky jsou ještě šílenější. V Bulharsku existuje rčení. Když Bůh lidem rozdával zemi, Bulhaři přišli pozdě, proto jim dal kus nebe. Ať s tím souhlasíte nebo ne, nemůžete popřít, že v Bulharsku najdete krásná místa.

Zaprvé, Bulharsko je rozděleno do dvou topografických území. Na západě najdete pohoří Balkán, pohoří Rila a pohoří Rodopes. A najdete zde Dunajskou nížinu a Hornothráckou nížinu. Zde je množství řek a jezer. Také zde najdete většinu polí a pastvin pro skot. Pokud je na něco každý Bulhar hrdý, a to si nedělám legraci... Každý Bulhar, se kterým jsem mluvil, zmínil jejich jogurt. Jogurty vyrábí spousta zemí a lidé tvrdí, že vznikly právě na Balkánu, ale Bulharsko je jediným místem na světě, kde je fermentován lactobacillem bulgaricus.

Najdete ho pouze v bulharském vzduchu. Tato bakterie dodává jogurtu odlišnou konzistenci a chuť. Mléko navíc pochází z krav nebo ovcí, které jsou chovány na pastvinách s mnoha bylinami, díky čemuž je produkt ještě zdraví prospěšnější. Vítejte v Bulharsku. S mléčnými produkty nežertujeme. Koupíš si to! Bulharský obchod byl po staletí závislý na Černém moři.

To jim také přináší zisky z turismu. Mnoho Evropanů považuje pobřeží Černého moře za místo ke klidně dovolené, protože mnoho lidí se zaměřuje pouze na okolí Barcelony a Nice. Valencie je tak přeceňovaná. Já mám radši Burgas, pokud jsi o něm vůbec někdy slyšel. Skvělé je, že díky přírodní hranici z hor a spojení povětrnostních podmínek a srážek, je Bulharsko domovem mnoha zvláštních přírodních památek. Skalní město Belogradčik, kamenné houby v Beliplastu a také skály v Pobiti Kamani.

Zajímavostí je, že Pobiti Kamani a oblast Tabernas ve Španělsku jsou jediné dvě přírodní pouště v Evropě. Dostáváme se k něčemu, čeho v Bulharsku není málo. Jeskyně a vodopády. Máme tu místa jako Ďáblův chřtán s nejvyšším podzemním vodopádem, jeskyně Devataška s otvory ve stropě a jeskyně Boží oči v Prohodně.

V Bulharsku najdete přes 4 500 zmapovaných jeskyní. Také pamatujte, že 32 z 37 druhů evropských netopýrů sídlí v Bulharsku. Z toho si tedy odneste to, že Bulharsko je plné jeskyní. Vodopády naleznete především ve východních pohořích. Největší vodopád v pohoří Balkán Raiskoto Praskalo, fotogenické vodopády Krušuna a město Vrasta s nejpohádkovějším výhledem na vodopád Skaklya, který se rozkládá nad městem a je na něj nádherný pohled.

Proboha, to je taková krása. Nedokážu ani... Pokud se Bulharů zeptáte, na co dál jsou hrdí, zmíní své růže. Růže jsou pěstovány v celé zemi, ale nejvíce v Růžovém údolí pod Balkánským pohořím. Bulharsko produkuje 70 % veškerého růžového oleje, látky získané lisováním okvětních lístků a používanou v parfumerii. Roste tam tolik růží, že jim to dovoluje pořádat festivaly růží, při kterých se zdobí růžemi, mají soutěž Miss růže a pak tančí a rozhazují růže kolem sebe.

Je to podobné festivalu La Tomatina ze Španělska, jen je to čistější a voňavější. To je podruhé, co jsme spojovali Bulharsko se Španělskem. Je tu i něco dalšího, co mají společné? Bulhaři mohou být Slované, tedy tak trochu, k tomu se dostaneme, ale mají svůj bulharský přístup ke všemu. Bulharsko tvoří asi 7,5 milionu lidí, z čehož 85 % se identifikuje jako Bulhaři, asi 9 % jsou Turci a asi 5 % Romové, běžně označováni jako cikáni.

Bulharsko má třetí největší populaci cikánů na světě. Zbytek obyvatel připadá na další národy. Smutné je, že po pádu Sovětského svazu Bulharsko zažilo jedno z největších snižování populace na světě. V roce 1990 měli 9 milionů obyvatel, ale od té doby úmrtnost a emigrace překročily porodnost, a proto se počet obyvatel v Bulharsku nebezpečně snižuje.

Vše je to spojené s privatizací a změnami ve společnosti, které se po prohlášení nezávislosti vymkly kontrole. Statistici spočítali, že Bulharsko každý rok opustí 60 tisíc lidí a v roce 2012 bylo kompletně opuštěno 24 měst. Kolem 170 měst je ohroženo vymřením. Ale dobrou zprávou je, že díky tomu je Bulharsko skvělým místem pro levné nákupy, levné reality, obchody a levné dovolené. Po nedávném připojení k EU a NATO, což vyvolalo kontroverzní reakce, Bulharsko zažilo nevídaný rozmach turismu a obchodu.

Ekonomičtí nerdi, Bulharsko je místem, které lze považovat za Warrena Buffeta. To jen tak. Bulhaři vám řeknou, že mají kořeny u kmene Bulharů. Ten měl přijít z východu Euroasie, především z centrální Asie, a měl se usadit v dnešní Ukrajině. Poté měl zamířit na jih, smísit se se Slovany a založit Bulharsko. Technicky může mít mnoho obyvatel Bulharska kořeny v centrální Asii.

Když vezmeme v úvahu, kam se dostali Hunové, tak to není nic nemožného. Bulharsko se považuje za místo vzniku cyrilice. Využívá ji 250 milionů lidí ve východní Evropě a centrální Asii, dokonce až v Mongolsku. Jak už jsme v dřívějších videích mluvili o určitých regionech Albánie, tak i Bulharsko je jedno z mála míst na světě, kde třesení hlavou znamená ano a přikyvování ne. Promluvme si o tom, jaké vztahy s ostatními Bulhaři mají. Bulharsko má takové spojence, u kterých byste nečekali, že spolu mohou vycházet.

Zaprvé, zajímavé je, že v roce 2004 společně s dalšími post-sovětskými státy Bulharsko vstoupilo do NATO a o tři roky později i do EU. Je to velký krok, protože Bulharsko bylo silně spojeno se sovětskou minulostí. Tento krok otevřel Bulharsku dveře k dříve nevídaným diplomatickým vztahům. To vše z Bulharska dělá jakousi spojovnici mezi Západem a Východem. Bulharsko se bude chovat jako médium pro jednání EU a NATO. A pokud jde o Bývalou Jugoslávskou republiku Makedonii, čili Makedonii, Bulharsko s ní má zvláštní vztahy.

Tyto dvě země mluví stejným jazykem a mají hodně podobnou slovanskou historii, ale problémy nastaly asi před 80 lety. Tohle tvrdí Bulharsko. Hele, Makedonie, my vás milujeme. Vlastně jste Bulhaři. Ale byly vám vymyty mozky, abyste si mysleli, že máte helénské kořeny. Nemáte. Jste Bulhaři. Přijměte to. Makedonci odpovídají: "Sklapni, Bulharsko, neznáš nás!

Jsme potomci Alexandra Velikého. Vy patříte Makedonii." Nechci tvrdit, že je to podobné jako mezi Severní a Jižní Koreou, protože tu není taková nevraživost. Ale ve svém základu to je podobné situaci mezi Severní a Jižní Koreou. Turecko není obecně moc oblíbené, protože po 500 let byli pod nadvládou Osmanské říše a rozhodně se jim to nelíbilo.

Teprve až v 19. století za pomoci Ruska získali nezávislost. Rusko je považováno za jakéhosi staršího bratra Bulharska. Ačkoliv snad v každém organizačním smyslu se od Ruska snažili vzdálit, byli součástí Sovětského svazu. Napětí mezi nimi stále není pryč. Rumunsko je jakýsi nový přítel Bulharska, se kterým začali randit. Po vstupu do EU se vztahy zlepšily.

prezidenti se pravidelně navštěvují, obchodu se daří, mosty a trajekty spojují oba státy přes Dunaj, lidé se rádi navštěvují a bulharsko-rumunské svatby nejsou ničím neobvyklým. Takže si navoskujte kníry a oblečte si upnuté kalhoty, protože pokud chcete něco mimo mainstream, zastavte se tady. Příště vám přinesu Burkinu Faso. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (30)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Už je i Česká Republika https://www.youtube.com/watch?v=-kaF6SnSEo8

00

Odpovědět

Byla upozorněna patřičná místa
http://www.videacesky.cz/o-webu/vzkazy-a-pozadavky

00

Odpovědět

Návrh na úpravu překladu:

V 05:42 říká, že se vodopády nachází ve východních částech (bulharských) pohoří. Nicméně z překladu "vodopády naleznete především ve východních pohořích" jsem pochopil, že se nacházejí v nějakých pohořích na východě země, což bylo pro mě matoucí a z předchozího kontextu videa je jasné, že tam žádné ani nejsou.

20

Odpovědět

Mithrile kazdy tyden 1 dil ?

140

Odpovědět

3. největší populaci cikánů na světě ? tak to se bojím že my jsme druzí a první slováci :/

1010

Odpovědět

Ne ne, Rumunsko a Maďarsko jsou na tom ještě hůř. :-D

173

Odpovědět

+Magister_PeditumNejvíce cikánů má Španělsko a Rumunsko. Až pak je Bulharsko a Maďarsko. Pak následuje Slovensko, Srbsko a Francie. V ČR je pouze 6000 cikánů podle sčítání.

112

Odpovědět

+Magister_Peditum6000 jich je možná tak u nás ve městě

190

Odpovědět

Prý 6000. Kdykoli vidím podobné demagogie a lži, otvírá se mi nůž v kapse. V roce 1990, nás bylo 10 milionů a jich 300 000. Dneska je nás 9 milionů a 1 300 000 tvoří cizinci a romové, uvádím jen pro jistotu. Ale to je jedno. Už někdy před deseti lety EU oznámila (a nijak se s tím netajila, vyšlo to jako oficiální zpráva v novinách), že do EU hodlá dovést 60 -80 milionů arabů a černochů z Afriky. A zajímavé je, že to tehdy nikoho nezajímalo, prošlo to bez povšimnutí. Dneska stačí pár tisíc takových a lidi se začínají bouřit, to mi dává určitou maličkou naději, že jim ten plán na plošné nahrazení obyvatel Evropy možná nevyjde.

911

Odpovědět

+Jo_DoMohl byste uvést zdroje svých tvrzení? Metodiku, která došla k těm číslům, bych opravdu rád prozkoumal. Vzhledem k tomu, že jediný způsob, jak zjistit něčí národnost, je zeptat se ho, tak nevím, jak může někdo dojít k vyšším číslům, než ten, kdo se ptal úplně všech, a zároveň anonymně, takže nikdo neměl racionální důvod lhát. A snížení populace o 1,5 milionu oproti oficiálním číslům, to je taky zajímavá věc.

59

Odpovědět

+Jo_DoŘekl bych že lidé kteří posuzují národnost podle barvy pleti na nějáké "zeptat se ho" nehrajou.

21

Odpovědět

+Jo_DoAle prosím vás, vždyť každý absolvent základní školy ví, že tyhle věci spolu vůbec nesouvisí. Už to, že je mnohem víc národů, než i těch nejmenších rasových skupin, musí i tomu nejhloupějšímu napovědět, že to je kravina. Nota bene, když i rasy se určují primárně podle jiných faktorů, než barva kůže

03

Odpovědět

Takže každý druhý Čech je tripster?

70

Odpovědět

Pokud tím myslíš fakt, že většina cestuje buď do Chorvatska, Bulharska, nebo na Slovensko - pokud zrovna netráví volno na chalupě, tak ano. :-D

41

Odpovědět

Jsem zvědav, co se dozvím o nás. :-D

110

Odpovědět

Že jsme byly součástí SSSR :D

130

Odpovědět

Že jsem muslimská země a naši občané útočili na maratonu v Bostonu :D

106

Odpovědět

+Tarylin*jsme

13

Odpovědět

Docela smutné čo za opičku zo seba musí robiť aby vôbec zaujal američanov aby si to pozreli. Rozhodne by som zaobišiel bez tých maymay vecí a podobne.

163

Odpovědět

LISTER: Nýdnol? Já vim co to je, počkej. Nýdnol! Nýd-nol!!! No to je v Bulharsku!
KOCOUR: Určitě?
LISTER: Jasně! Zemák byl můj nejoblíbenější předmět. Nýdnol, Bulharsko - rostlinná výroba, nerostné bohatství a blízko Bosny. :-D

720

Odpovědět

A Lim, to bude bulharsky kilák.

50

Odpovědět

Pěkný video.

Ale někdo by mu měl vysvětlit, že Bulharsko nebylo součástí SSSR, ale jen východního bloku.

350

Odpovědět

Nikde neříká, že bylo součástí SSSR, ale že bylo pod sovětským vlivem.

"From Soviets" nemusí znamenat Rusové, ale také obyvatelé zemí pod vlivem SSSR (https://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_Union#/media/File:Soviet_empire_1960.png)

10

Odpovědět

Několikrát tam je řečeno, že bylo Bulharsko součástí SSSR. To není pravda. Jako překladatelé to asi nemůžete opravit, ale alespoň nějaká poznámka v úvodu nebo pod videem by nebyla na škodu.

311