Opravdu je smrt koncem?

Thumbnail play icon
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:92
Počet zobrazení:6 143
Panta rhei je věčný koloběh a pokus odpovědět na otázky jako tyto: Proč umíráme? Odkud přicházíme a kam odcházíme? Co je smyslem umírání a je smrt opravdu koncem?

Přepis titulků

Překlad: _lenkaz_ www.videacesky.cz Proč umíráme? Co je smyslem naší smrti? A je smrt opravdu koncem? Otázky, kterými se člověk zabývá odedávna. Náboženství na tyto otázky odpovídají. Zbavují lidi strachu z nepochopitelného konce. Víra, že smrtí naše existence definitivně nekončí, poskytuje útěchu.

Ve stále se zrychlujícím světě se tato útěcha postupně vytrácí, na hledání smyslu smrti v něm není místo, strach ze smrti zůstává. Ale i věda má odpovědi na otázky o vzniku a zániku. Biochemie může člověku vysvětlit, že uhlík v jeho kostech kdysi ležel v granitové vrstvě na dně moře, že voda v našem těle možná kdysi tekla už v krvi dinosaurů, byla spodní vodou hluboko pod zemským povrchem nebo součástí ledovce ve věčném ledu.

Uhlík, stavební kámen našich těl, už byl v historii Země několiksetkrát součástí jiných živých organismů. Život je neustále v pohybu, nezmizí jednoduše ze zemského povrchu, jen je z těch stejných prvků znovu a znovu přetvářen. Po smrti se části z nás znovu objeví možná ve vousku říční vydry, v křídle ptáka nebo ve vlákně pavučiny.

Představa, v níž se věda setkává s vírou. Zůstává nejistým, v čem se my, nebo ostatní, zase objevíme. Je ale jisté, že člověk na konci svého života opět splyne s biomasou naší Země.

Malá útěcha. Neztratíme se. Vše plyne. Pro dnešek dost internetu? Ale ne. Tady na Quarks se u prokrastinace něco naučíte, takže vlastně neprokrastinujete. S čistým svědomím nás tak můžete odebírat nebo se dál porozhlížet, užijte si to.

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Was ist das smrt?

01

Odpovědět

Bohuzial, toto video pojednáva o smrti ako o konci tela, o materiáli, o konci hmoty a jeho rozkladu. Nič o duchovenstvu, myseľ, vedomie, dušu a podobne sa tu nedozvieme. To, že sa každý materiál raz rozloží ako bio snáď vedia už aj školáci. Toto video je bezpredmetné svojou cieľovosťou.

23

Odpovědět

Já věřím, že půjdu do nebe a konečně fiknu Lessie.

21

Odpovědět

Smrt? Je to jako být na dovolené s partou Němců.

131

Odpovědět

upřímně nic mě neděsí víc než to že by smrt nebyla koncem. A to nejsem žádný velký depresant a život si snažím užít

81

Odpovědět

Řekli to docela dobře, jenom vynechali, že naše vědomí smrtí zanikne, ať už berličky typu víra nebo ezo tvrdí cokoliv. Tělo se přemění, jak se na hmotu/energii sluší a patří, ale vědomí je informace, zadrátovaná ve struktuře našeho mozku, a ta bude zničena.
Je to dokonce ještě horší, porovnejte sebe se sebou v 15 letech. Čemu jsem tehdy věřil a jak jsem si myslel, že funguje svět :) Tehdejší Já už teď z velké části neexistuje.

151

Odpovědět

hej, lenze vedomie je trosku zlozitejsie na vysvetlenie. Mozes len predpokladat ze to je tak ako hovoris. A pravdepodobne to tak je. Ale vzhladom na fakt, ze existujes iba vo svojej hlave, nemas ako dokazat ze svet ktory vidis je realny. Mozes byt kludne len simulacia. A existovat aj po svojej smrti v inom tele. Objavovat sameho seba po kusok po kusku od narodenia a takto rast. Z reinkarnacie do reninarnacie. Za ucelom vytvorenia vedomia rovnajucemu sa tomu co napisal simulaciu... nemysli m si ze to tak je. S najvacsou pravdebodobnostou blabol ale mozes ho vyvratit? A v tom je ten vtip, ci uz veriaci alebo ateisti s ich urcite to takto je.... kde beru tu istotu... je to len viera... neviete to, nikto to nevie... a v tom spociva podstata mysticizmu...nemozno vyriesit hadanku ktorej si sam sucastnou

45

Odpovědět

+amyi33Jasně, můžeme formulovat věty, o jejichž pravdivosti nelze rozhodnout (Gödel), ale nedává mi smysl se takovými fantasiemi příliš zabývat. Lepší je zkoumat to, k čemu máme alespoň nějaké indicie.

21

Odpovědět

Odpovědět

Já osobně věřím, že po smrti přijde tma už nikdy nic, zhasla svíce dobrou noc.

101

Odpovědět

Útěcha? Upřímně, nevim jak vy, ale já se nemůžu dočkat, až tohleto zatracený utrpení jménem život skončí. Ještě aby tak po něm něco bylo, ne díky. Já si svoje odsírám teď, a byl bych rád, abych to už nikdy nemusel opakovat. Kdybych věřil tomu, že po smrti ještě něco je, nejlíp nějaká "budeš věčně šťastný/věčně zatracený" blbost, tak to už bych byl teprv zoufalej.
Nic, co je věčný, nemůže bejt skvělý.

103

Odpovědět

Tak si najdi poradny provaz, poradny strom a je po problemu, ne?

106

Odpovědět

+uzivatelKéž by to bylo tak jednoduchý. Bohužel existuje taková ta nepříjemná věc zvaná "pud sebezáchovy".

41

Odpovědět

+berkTak to se nesmis divat az na konec ale ukol si rozdelit na dilci mensi kroky:
poridim si provaz - neni problem ne?
najdu strom - vsude je jich plno, spojis s krasnou prochazkou
dam zidli pod strom - je potreba sa na dalsi ukoly poradne n****t tahanim kramu nekam do lesa
uvazu smycku - konecne uplatnis sve hodiny ve skautu
vylezu na zidli - neni to na everest to das!
dam smycku kolem krku - jako kravata na ples
udelam krok - chodis furt na tom taky nic neni

WELL DONE!

112

Odpovědět

Hezké. Ale, trochu zapoměli na to, že se nám tu jednou nafoukne slunce a zhebne všechno.

81

Odpovědět

To bude až za dlouho. Do té doby buď vyhyneme nebo se naše civilizace rozšíří do vesmíru.

11

Odpovědět

Tady přece nejde o naši tělesnou schránku.

73

Odpovědět

Ale o co teda, když naše tělesná schránka poměrně jednoznačně definuje tu "duševní?"

31

Odpovědět

už mi z tý reklama na lego neboco docela mrdá

252

Odpovědět

Nic nového pod sluncem. "V potu své tváře budeš jíst chléb, dokud se nenavrátíš do země, z níž jsi byl vzat. Prach jsi a v prach se navrátíš." - Genesis 3:19

175

Odpovědět

Oooo ano bratre (nebo sestro). Lidi v pohode - po zivote nic neni a zivot nema zadny smysl. To si jenom lide radi lzou do sve vlastni kapsy a jeste se kvuli tomu hadaji. Naivky :D

157