Neznámí obyvatelé mořských hlubin

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:70
Počet zobrazení:5 821

Přemýšleli jste někdy, jací živočichové se skrývají v hlubinách moří a oceánů? Ani vědci v tom stále nemají úplně jasno a stále objevují nová stvoření ukrytá ve tmě, kam se tentokrát odvážila expedice Terra X. Objevila nejen již známé mořské okurky a hlemýždě, ale také různé druhy medúz, světélkující žebernatku, roztomilá mořská prasátka nebo obrovskou krakatici. Většina těchto druhů je dosud známá jen velmi málo (výskytů v češtině je ještě méně), a tak jsou stále opředeni záhadami a nekončícími diskuzemi vědců, zda např. mořské prasátko zařadit mezi mořské okurky, nebo raději někam jinam.

Poznámka: Do řádu krakatic (německy Kalmare) patří kalmaři a krakatice, například krakatice obrovská se německy řekne Riesenkalmar, není tedy kalmar jako kalmar.

Přepis titulků

Podmořští živočichové jsou z velké části stále neznámí. Někteří jsou obrovští jako toto rosolovité stvoření ve vodách Antarktidy. Tato medúza, talířovka bájná, dosahuje celkové délky i přes 10 metrů. Exemplář této velikosti by mohl vážit 80 až 100 kilogramů, tato obryně patří k největším medúzám naší planety. Průměr plně rozevřeného klobouku neboli zvonu dosahuje až 140 centimetrů. Tento živočich nechává v proudu plout čtyři chapadla podobná praporům, německy se mu doslova říká "praporová medúza", žahavé buňky ale oproti jiným nemá.

Přestože se tato kráska nachází v hloubce přes 1000 metrů po celém světě, věda toho ví o této medúze jen málo. Jak svým sametovým závojem loví kořist, je odborníkům dosud záhadou, možná svou oběť obmotá a pak si ji přitáhne k ústnímu otvoru. Každopádně se v jedné mrtvé medúze našli krabi. "Dumbo" z rodu Grimpoteuthis své oběti loví do širokých blán, svými ploutvemi připomíná tato chobotnice Dumba od Walta Disneyho.

Červená barva dělá medúzu Poralia v hlubinách neviditelnou. V extrémních hloubkách žijí i ryby z čeledi terčovkovitých. Někteří pérovníci se na dlouhých stoncích natahují do proudu, aby zachytili kolem plovoucí částečky potravy. Toto malé červené stvoření patří do kmene žebernatek. Mnoho rozmanitých druhů z řádu krakatic obývá volný prostor mořských hlubin, zatímco na mořském dně hledají potravu malé chobotničky a mořská prasátka.

Hemží se to tu i mořskými okurkami, pavoučími kraby a mořskými hlemýždi. Nikdo netuší, jak je v hlubinách Jižního oceánu kolem Antarktidy život ve skutečnosti rozmanitý. V rámci této expedice Terra X poprvé zkoumá nejdivočejší světová moře ve službách vědy ponorka. V hloubce 1000 metrů dochází ke světové premiéře: Před kamerami se ocitá obrovská krakatice. Tento exemplář měří asi 2 metry včetně chapadel.

O tomto druhu hlavonožců se toho zatím ví jen velmi málo. Jedná se o vůbec první nahrávky takového živočicha. Živého, v přirozeném prostředí a překrásného... Překlad: lenkaz www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Co na té náhledovce dělá nechvalně známá Glisteriánská levitující vagína?

12

Odpovědět

Úžasné video!

11

Odpovědět

To je ale divná angličtina..

27

Odpovědět

Od kdy tu musí být jen angličtina...?

01

Odpovědět

+Davča LsdOd nikdy, to bol žart. Okrem Lubacha som ocenil aj množstvo ďalších ne-anglických videií.

02

Odpovědět


Odpovědět

Viem že na VČ bolo video kde porovnávali hĺbku oceánov a aké monštrá sa tam nechádzajú, bolo to neskutočne creepy a bolo to legendárne video, no nevedel som to už nájsť. Máte link ?

Edit. mám ho,
Oceán je hlubší, než si myslíte

04

Odpovědět

Video hezký, jen nechápu proč komentátor do mikrofonu zvrací.

09

Odpovědět

nebo priplujou a japonci a vsechny je sezerou

85