Nejvíce radioaktivní místa na ZemiVeritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
97 %
45. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 352
Počet zobrazení:36 353

Na světě existuje množství míst, kde jste vystaveni ionizujícímu záření. Ale které místo je to nejvíce radioaktivní? A kdo je vystaven největší dávce ionizujícího záření? Derek Muller z kanálu Veritasium se to rozhodl zjistit a výsledek vás možná překvapí.

Přepis titulků

Překlad: Mithril www.videacesky.cz NEMOCNICE V PRIPJATI (BLÍZKO ČERNOBYLU) Radiace je děsivá. Tedy některé její typy. Můj Geigerův počítač nic neukazuje u mého telefonu, routeru ani mikrovlnky. To proto, že měří jen ionizující záření. To je záření s takovou silou, že dokáže vyrvat elektrony z atomů. Měří se v jednotkách sievertech.

Pokud budete v jeden moment vystaveni více než 2 sievertům, nejspíš brzy zemřete. Ale nízkým dávkám ionizujícího záření jsme vystaveni pořád. Banány jsou bohatým zdrojem draslíku. Část draslíku je od přírody radioaktivní. Pokud sníte banán, budete vystaveni asi 0,1 mikrosievertu radiace. To je jedna desetimiliontina sievertu. Použijme banán ke škálování dávek radioaktivity.

Od doby, co jíme banány, jsme také radioaktivní. Takže pokud vedle někoho spíte, jste vystaveni větší dávce radioaktivity, než když spíte sám. Ale toho bych se nebál, protože tato dávka je oproti radiačnímu pozadí Země zanedbatelná. Ionizující záření se k nám dostává ze země, z kamenů, ze vzduchu i z vesmíru. Úroveň radiace tady v Sydney je asi 0,15 mikrosievertů za hodinu. To je takový světový průměr.

Tyto hodnoty se pohybují mezi 0,1 až 0,2 mikrosievertu za hodinu. Ale existují místa s mnohem větší úrovní radiace. Kdo na světě podle vás dostal nejvyšší dávku ionizujícího záření? Abychom na to odpověděli, zamíříme do těch nejvíce radioaktivních míst na světě. Některá místa, kde byste čekali vysokou úroveň radiace, vás překvapí. Jsem v Hirošimě a tohle je Památník míru. Asi 600 metrů nad ním vybuchla první atomová bomba svržená na město. Vybuchla tak vysoko, aby její následky byly co nejvíce zničující.

A úroveň radiace po téměř 70 letech? Je to jen 0,3 mikrosievertů za hodinu. JÁCHYMOV, ČESKÁ REPUBLIKA Mířím do výtahu, kterým sjedeme dolů do šachty. Je to starý uranový důl. Toto je důl, ve kterém byl uran objeven. Je to místo, odkud Marie Curie získávala materiál. 1,7 mikrosievertu za hodinu.

Je to asi 10krát větší hodnota, než má radiační pozadí. Dnes je zde většina uranu vytěžena. Ale na této stěně ještě kousek je. Pod UV světlem můžete vidět, jak fluoreskuje. Podívejte na to! Fluoreskující uranová ruda. Toto je laboratoř Marie Curie. Získala dvě Nobelovky, jednu za fyziku a jednu za chemii.

Většinu výzkumů prováděla zde. Toto je její kancelář. Seděla přímo tady. Je tu jen několik míst, která jsou stále radioaktivní. Prvním je tato klika. Není to zase tak moc... - Ale je to asi 10krát víc, než je radiační pozadí. - Ano. Víc než 10krát.

Druhým místem je opěradlo její židle. Pořád můžeme detekovat, jak z něj vycházejí alfa částice. Očividně po dokončení práce v laboratoři otevřela dveře, čímž zanechala na klice stopy radia, a pak si odtáhla židli. Vítejte v Novém Mexiku. Zde byla testována jaderná bomba Trinity. Byla to první odpálená jaderná bomba.

Vybuchla přesně na tomto místě. Celá tato oblast se vypařila. Bomba vytvořila takový žár, že přetvořila pouštní písek v zelené sklo. Stále ho tu můžete najít. Tento minerál pojmenovali po této jaderné zkoušce. Říká se mu trinitit. Toto je jediné místo na světě, kde se nachází.

Úroveň radiace je zde kolem 0,8 mikrosievertu za hodinu. Trinitit je o trochu více radioaktivní. Měřím u něj 2 až 3 mikrosieverty za hodinu. Na kterém místě je ještě větší úroveň radiace? Odpovědí je letadlo. Čím výše se dostanete, tím slabší je atmosféra, která vás chrání před zářením z vesmíru. Ve výšce 5,5 km může hodnota radiace vystoupat na 0,5 mikrosievertu za hodinu.

Ve výšce 7 km je to 1 mikrosievert. Ve výšce 10 km je to přes 2 mikrosieverty. A ve vyšších výškách a blíže pólům je to i přes 3 mikrosieverty. Toto je černobylský reaktor číslo 4. 26. dubna 1986 se roztavil. Uvnitř toho reaktoru se vytvořilo tolik tepla, že to odstřelilo střechu a rozptýlilo radioaktivní izotopy do širokého okolí a do zbytku Evropy.

Proto je tato oblast stále kontaminovaná. Ukazuje mi to kolem 5 mikrosievertů za hodinu. Kdybych tu zůstal hodinu, moje tělo by dostalo podobnou dávku záření jako při rentgenu zubů. To není žádná obrovská dávka radiace. Jedním z důvodů, proč tu radiace není tak vysoká, je to, že z celé této oblasti odstranili několik metrů svrchní zeminy.

Pak ji někam odvezli. Proto tu můžeme stát. Jedeme do fukušimské uzavřené oblasti. Sleduju, jak hodnoty na Geigerově počítači stoupají. Vidíte ty černé pytle u cesty? Japonci dělají to samé, co dělali v Černobylu. Odvážejí metry svrchní zeminy. Ta maska je trochu přehnaná. Jen zabraňuje vnikání radioaktivního prachu do mých plic.

Toto je skutečně jedno z nejvíce radioaktivních míst, kde jsem byl. Ačkoliv únik radioaktivního materiálu tu byl nižší než v Černobylu, asi jen 10 %, nehoda se stala teprve před 3 lety, takže se ho zatím tolik nerozpadlo. Měřím tu hodnoty mezi 5 až 10 mikrosieverty za hodinu. Kvůli tomu se tu moc dlouho zdržovat nebudu. Půjdu do nemocnice v Pripjati. Sem byli odváženi hasiči, kteří bojovali s ohněm v reaktoru. Když zjistili, že jejich oblečení je tak moc kontaminované, nechali ho ve sklepě budovy.

Prostě ho tam odhodili. Osmdesát. Vidíte? Uvnitř je obří hromada jejich oblečení. Už od dveří měřím 500 mikrosievertů za hodinu. 1 500 mikrosievertů za hodinu. Kdybychom tu zůstali pár hodin, dostali bychom dávku jako je roční dávka z radiačního pozadí.

Ten sklep byl tím nejradioaktivnějším místem, které jsem navštívil. Je to jedno z nejradioaktivnějších míst na Zemi. Kdybych tam zůstal hodinu, dostal bych dávku 2 000 mikrosievertů. To je roční dávka získaná z radiačního pozadí. Každý žlutý pixel zde reprezentuje banán. Nezdá se to jako mnoho, ale porovnejte to s CT vyšetřením, kde je pacient vystaven dávce asi 7 000 mikrosievertů.

To jsou jako tři roční dávky radiačního pozadí. Bylo odhadnuto, že lidé žijící u Fukušimi dostanou kvůli nehodě během života dodatečnou dávku 10 000 mikrosievertů. Američtí pracovníci v jaderném průmyslu smějí být vystaveni 50 000 mikrosievertům ročně. Ale pořád je to menší dávka, než dostávají astronauti. Astronaut na mezinárodní vesmírné stanici dostane za 6 měsíců dávku asi 80 000 mikrosievertů. Ale ani oni nejsou vystaveni největší dávce ionizujícího záření.

Zkuste hádat, kdo to je. Odpovědí jsou kuřákovy plíce. Kuřákovy plíce ročně dostanou dávku asi 160 000 mikrosievertů. Je to kvůli radioaktivnímu poloniu a olovu v tabáku. Nejen, že jsou vystaveni karcinogenům a toxinům, ale také dostávají vysoké dávky radiace. Nejvyšší dávky ionizujícího záření nedostávají lidé ve Fukušimě, Černobylu, pracovníci v jaderném průmyslu, ani astronauti.

Toto první místo připadá běžnému průměrnému kuřákovi. Jak vidíte, posledních pár měsíců jsem cestoval po světě. Točil jsem dokument pro televizi. Vyjít by měl v půlce příštího roku. Ale místa jako Černobyl a Fukušima mi připomněla knihu Den trifidů. Je to o post apokalyptickém světě, kde svět ovládnou rostliny. Zní to šíleně, ale je to skvělá kniha.

Pokud máte o prázdninách čas, přečtěte si ji. Tuto knihu si můžete zdarma stáhnout na audible.com/veritasium. Nebo si můžete vyzkoušet měsíční zkušební verzi a vybrat si jakoukoliv knihu. Audible je stránka s audioknihami. Najdete tam 150 000 titulů ze všech oblastí, jako je fikce, literatura faktu a časopisy. Děkuji Audible, že mě podporuje a vám děkuji za sledování.

Komentáře (70)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

U nás je plno radioaktivních míst - některá předčí i Černobyl, koukněte na https://www.zhavamista.cz, nebo fb skupinu: https://www.facebook.com/groups/zhavamista

20

Odpovědět

Zaverecne porovnanie je trochu zavadzajuce, mixuje rocne davky (fajciar) s okamzitymi (CT).
Fajciar 160000 microSievert/rocne je v skutocnosti 80x viac ako bezne pozadie na planete (2000/rocne, 5.5/denne) a 3x viac ako je US limit pre pracovnikov v jadrovych zariadeniach (50000/rocne).
Okamzite davky? Bezny zubny rtg. odpoveda priblizne dennej davke z pozadia (5 microSievert), naproti tomu CT (7000 microSievert) je priblizne 1300x viac ako denna prirodzena davka (7000/5.5).

00

Odpovědět

Radiácie Chernobylu sa nebojim, sak po dvoch dnoch v Pripjati sa mi dokonca zlepšila pokožka :D

13

Odpovědět

ked povedal ze pluca fajciara , tak som to proste vypol a siel na cigu , som rebel ?

32

Odpovědět

Ahoj, trávíte hodně času na netu? Nemáte chuť a pár minut na vyplnění krátkého psychologického dotazníku a máte 18 a více let? Jestli ano, pak budeme moc rádi, když se zúčastníte našeho výzkumu na
http://ivdmr.fss.muni.cz/dotazniky/index.php?id=263. Děkuju. Jestli ne, tak se omlouvám za spam, Jakub Brojáč z Katedry psychologie FSS MUNI.

19

Odpovědět

Ještě tím přístrojem mohl změřit ty cigára...

01

Odpovědět

No tak to mě dostalo... Netušil jsem že ty cigarety jsou tak šílené O.o Je načase přestat ! MAZEC !

30

Odpovědět

Taková kuriozitka: Češi se také podíleli na vývoji první atomové bomby - viz. Georg Placzek ;-)

203

Odpovědět

Vážně si myslim že bydlim mezi naprostejma idiotama video je o hovně jen tam nějakej k***t chodí po místek kde je větší radiace a mele u toho naprostý kokotiny o banánech. Jak tohle může mít takovýhle hodnocení to je mi teda potěž prdl záhadou. A ještě na tom ten načančanej k***t zarábá prachy a bude mi hatit cigára ne? Sem rád že už v týhle poser zemi nejsem. Protože bych se z toho fakt p****l.

10245

Odpovědět

Tak to se ti moc nepovedlo...
Tohle opravdu není Verbal z ČSFD :D

1534

Odpovědět

Tak to jsme dva. Já jsem taky rád, že v téhle zemi už nejsi.

2472

Odpovědět

Fallout Derek

181

Odpovědět

přestávám kouřit :)

1465

Odpovědět

Zajímavé, že zapomněl na lokalitu Oklo v Gabonu. Tam se nachází "přírodní jaderný reaktor" (díky velmi specifické geologii zde probíhá samovolná jaderná reakce).

121

Odpovědět

Sice jsme cerpal jen z Wiki ale nasel jsem ze probihala a to pred 1,7 miliardamy let podobu nekolik set-tisic let. Nikde jsme tam nanenasel info o tom jaka je tam dneska radiace, ale vzhledem k tomu ze uz pres miliardu let tam k nicemu nedoslo tak se mozna oslabila na nejakou beznou hodnotu dejme tomu 3 banany/hodinu.

110

Odpovědět

+trdelinNa wiki jsem se dozvěděl, že toto ložisko radioaktivního U235 bylo už vytěženo.

10

Odpovědět

+trdelintoto je daleko lepší než wiki
http://www-ucjf.troja.mff.cuni.cz/cejnar/publikace/Oklo.htm

33

Odpovědět

+trdelinpopř. podobněji
Stránky Dr. R. Losse, Curtin University, Austrálie
http://www.curtin.edu.au/curtin/centre/waisrc/OKLO/

20

Odpovědět

+trdelinA tohle je lepší než obě tyto dvě stránky dohromady
http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Hlavn%C3%AD_strana

10

Odpovědět

Cca 10:42: "Místa jako ... mi připomněli ...", ale fujky... Ze 3 variant jsi zrovna vybral tu špatnou, připomněla přeci. I připomněly by byla menší chyba. :)

87

Odpovědět

Opraveno.

71

Odpovědět

když už se bavíme o spisovnosti tak přeci neexistuje :)

14

Odpovědět

takže by se dalo říct že nejvíc zamořený prostředí radioaktivitou je každá kuřácká hospoda

1543

Odpovědět

Musím říct, že má pěkný fáro :D

190

Další