Magnusův jev

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:530
Počet zobrazení:12 694

Magnusův jev se projevuje především ve sportu, ale dal by se využít i nějak praktičtěji?

Přepis titulků

Můj známý se vydal na Gordonovu přehradu v Tasmánii. Je 126,5 metrů čili 415 stop vysoká. Poté z ní hodil basketbalový míč. Můžete vidět, že míč trochu vychýlí vítr, ale přistane víceméně pod přehradou. Sledujte, co se stane, když vypustí rotující míč. Kam letí? To je úžasné.

Chcete, abychom šli zase do vody, že? Toto je Brad, který ho hodil. Roztočil jsem ho a pustil. Nijak jsem ho nehodil. Odletěl a já netuším, čím to může být. Teď přichází moje chvíle. Míč byl vystaven Magnusovu jevu. Tento jev ovlivňuje všechny rotující koule nebo válce ve vzduchu.

Funguje takto. Jak míč nabírá rychlost, vzduch na přední straně míče proudí stejným směrem, jako se míč otáčí. Je míčem nasáván a dostává se za něj. Vzduch na druhé straně proudí opačným směrem, než je směr otáčení míče, takže je odpuzován a nedostává se za míč. Výsledkem je, že když míč tlačí vzduch jedním směrem, vzduch na míč působí stejnou silou v opačném směru.

A tomu se říká Magnusův jev. Je pojmenován po Heinrichovi Gustavu Magnusovi, který ho popsal roku 1852. Jistě, Isaac Newton ho předběhl asi o 200 let, když popsal let tenisových míčků na Cambridgeské univerzitě. Ale po něm je už i tak pojmenována spousta věcí. Tento jev se výrazně projevuje například v tenise, fotbalu a golfu. Ale dal by se využít i jinde? Možná.

Toto je plachetnice. Vím, nevypadá to jako plachetnice, ale toto nejsou komíny. Jsou to otáčející se válce zvané Flettnerovy rotory a přebírají funkci plachet. Za pomoci Magnusova jevu využívají boční vítr k plavbě vpřed. Toto je letadlo s rotujícími válci místo křídel. Díky Magnusovu jevu válce vytvářejí větší vztlak než tradiční křídla. Avšak vytvářejí větší odpor prostředí, což je činí nepraktickými.

Toto letadlo vzlétlo a poté se zřítilo. Magnusův jev se však pomalu vrací do hry. Toto je experimentální rotorové letadlo, jehož vztlak vytvářejí pouze rotující válce. A toto je E-ship 1. Ta využívá čtyři rotující válce, tedy čtyři Flettnerovy rotory, které zvyšují efektivitu a snižují spotřebu dieselu. V budoucnu může být Magnusův jev využíván k více účelům než jen k létání basketbalových míčů.

Kam letí? Důvodem, proč byli How Ridiculous na přehradě, byla snaha o rekord hození koše z největší výšky. Navštivte jejich kanál a odebírejte je. Najdete tam další epické triky. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Treba tohle se hojne uziva u airsoftek, zvetsuje to dost dostrel....

00

Odpovědět

Já bych se asi docela bál, jestli jsem se nedostal do nějaké časoprostorové bubliny jak na ostrově Lost, kdyby kolem mě na moři proplula loď kterou by poháněli 4 vztyčené válce :D

201

Odpovědět

Stejně mě nejvíc překvapilo, jak hlasitý byl dopad toho míče. A to byl mikrofon od místa dopadu dost daleko.

1502

Odpovědět

Z jedny strany prehrada,z dalsich stran souteska.Ono to dava smysl,kam jinam by ten zvuk sel :) Navic basketbalovej mic je o dost tezsi nez treba fotbalovej + je o dost hlasitejsi,pokud s nim budes hazet o tvrdou zem.

420

Odpovědět

Mega :)

342

Odpovědět

Škola hrou :o

860