Fyzika praků #1Smarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:73
Počet zobrazení:10 133

V jednom ze starších videí se Destin vydal do Německa, kde se setkal s expertem na výrobu a střílení z praku. V prvním videu předvádí střelbu a v druhém se dozvíte víc o tom, jak praky fungují. Odkaz na Jörgův pořad je zde.

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u Smarter Every Day. Ne! Vítejte u pořadu o pracích. SMARTER EVERY DAY UVÁDÍ: Jak vidíte, dnes mě vyhnali Němci. Podíváme se spolu na praky. Fyziku praků. Proč se váš pořad jmenuje pořad o pracích?

Nechápu to. Taky to nechápu. Mysleli jsme si, že se bude jmenovat pořad o fajn lidech, ale říkají tomu pořad o pracích. Asi to dává smysl. Budeme mluvit o využití energie v gumě. Chceš k tomu něco říct? Ano, tohle je nejmenší prak, který jsem postavil. Vlastně je to spíš ten nejsilnější.

Má energii pušky a hybnost kladiva. Vypočítáme to a uvidíme, jestli má Jörg pravdu. Pojďme na fyziku praků. Kinetická energie je polovina hmotnosti krát rychlost na druhou. Pro ráži .22 je to 153 joulů, ale pro Springfield ráže .30-06 je to 3841 joulů. Hybnost kladiva jsem vypočítal analýzou zpomaleného záběru rozbíjení cihel.

Bylo to asi 46 Newton sekund. Mezi gumou a jejím upevněním je úhel, a ten úhel... Nedám tam ruku, protože nechci umřít. Ale když vypočítáte kosinus toho úhlu, bude se rovnat síle, která působí jako akcelerace projektilu. Čím blíž k sobě jsou gumy, tím efektivnější prak je. - Je to tak, Jörgu? - Přesně tak. Je to tak super, jak to vypadá.

Protože je celkem zima, a také byl prak dost dlouho natáhlý, vystřelil moc nízko. Protože guma byla unavená a v zimě nefunguje tak dobře jako v teple. To dává smysl. Koule předala skoro všechnu hybnost tomu dřevu. Hmotnost krát rychlost koule se přenesla do dřeva, takže hmotnost krát rychlost dřeva by se rovnala kouli.

Jo! Jo a co se týče Jörgových výpočtů... Plus minus to sedí. Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší, a jestli chcete, podívejte se na Jörgův pořad. - Jo? - Jo. To byste měli. Odkaz na něj vám dám pod video. Koukněte na něj.

To je vše. Mějte se. Kvůli tomuhle praku se dospělí chlapi hihňají jako malé holky. Praky jsou o tom, že měníte potenciální energii na kinetickou. Jako první se musí nastřádat potenciální energie, což právě dělá Jörg. S jeho trapným zařízením. Tomu rozumíš, že? Rozumím.

A za chvíli mám hotovo... Takže budu muset utíkat. Je tam upevněná dost velká ocelová koule, kterou zkusíme rozstřelit dýni. Ta dýně nemá žádnou šanci. Jen kdybychom se netrefili.

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Fico zas a znova. Politika na videacesky nepatri.

31

Odpovědět

Zase ten pedofil? Serte nanej !
Radeji vice vsauce nebo dereka z australie

213

Odpovědět

SlingShot Chanel odebiram uz nijakou dobu muzu doporucit Jorg je dobrej blazen:) Ted naposled treba delal ruske RPG pohanen gumou. The Terminator Genisys RPG-7 Slingshot Challenge

50