Bizarní pravda o čistokrevných psechAdam všechno pokazí

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 49
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 022
Počet zobrazení:16 058

Adam Conover je opět na scéně a je připraven vám zničit další představu o světě. Poví vám, proč čistokrevní psi nebývají lepší než voříšci.

Přepis titulků

PSÍ PARK Podívej na toho mopslíka, toho chci. Hele, ten shi-tzu, teď chci jeho. Jsou to ti nejlepší psi. Popravdě, tohle jsou ti nejhorší psi. Adame, prosím, nenič mi tuhle představu. Promiň, ale musím. Ahoj, jsem Adam Conover.

Nejenže takzvaní čistokrevní psi trpí genetickými nemocemi, ale plemena psů nevznikla v přírodě. Vytvořili jsme je. O plemenech mluvíme, jako by je vytvořila příroda. Proto je každý voříšek mixem různých plemen. Pan Bumps je z 1/5 retrívr, z 1/6 pudl, z 1/12 border kolie, a možná i trochu čau-čau. Trochu slintá.

Popravdě jsou voříšci většinou zdravější. Čistokrevný chov je genetickou manipulací, kterou si vymysleli lidé, aby se pobavili. Kromě tradičních pracovních psů bylo 90 % plemen vytvořeno v posledních 100 letech. Aby bylo jasno, tohle mě nebaví. Ve viktoriánské Anglii 19. století se eugenika stala velmi populární a selektivní chov byl mezi bohatými velmi oblíbený.

Vytvořil jsem psa s velmi volnou kůží. Já vytvořila psa s ku*evsky plochým čumákem. Páni, ten je divný. Není to hloupé? Poté, co si tito doktoři Frankesteini hráli na Boha, označili své zrůdičky za čistokrevné psy. Pohleďte na mé nové stvoření!

Corgi! Tak to s čistokrevnými psy je. Vytvořili jsme je. Ale čistokrevný znamená, že je to zdravý pes. Ne, když slyšíš čistokrevný, mělo by tě napadnout slovo příbuzensky křížený. Chovatelské kluby zakazují čistokrevným psům, aby měli štěňata s jinými plemeny.

Často je kříží se svými rodiči nebo sourozenci. Podle jedné studie má 10 tisíc mopslíků stejnou genetickou výbavu jako 50 jedinců. U tohoto psa se příbuzní křížili stejně jako u rakouského vévody. Má krev je velmi čistá. Všechno toto křížení s příbuznými způsobilo, že čistokrevný pes bývá nemocnější než... pes. 60 % zlatých retrívrů zemře na rakovinu.

Třetina king charles španělů má na svůj mozek příliš malou lebku. Německé dogy jsou tak velké, že srdce nezvládá zásobovat tělo. A pokud jde o maličké psy... Viděla jsi někdy šťastného malého psa? I oni vědí, že s nimi není něco v pořádku. Ví, co jsme jim to udělali. A nyní je na řadě buldok. Je tak roztomilý.

Ano, to je. Pokud shledáváš naprosté genetické selhání roztomilým. Před sto lety byl buldok hrdým plemenem, ale příbuzenské křížení ho naprosto zničilo. Mají tak krátký čumák, že sotva dýchají. Mají tak velkou hlavou, že se rodí pouze císařským řezem. Zarůstají jim jejich ocasy. Téměř všichni mají dysplázii pánve a průměrná délka života je 6 let.

Přiznejme si to. Tihle psi by ani neměli být naživu. Zabij mě. Oliver byl na výstavě první. Spíš na výstavě zrůdiček. Smutné je, že by chovatelské kluby dokázaly vyřešit problémy buldoků, kdyby jim dovolily křížení s jiným plemenem.

Ale nedovolí to, protože by pak už nemusel vypadat jako ten roztomilý buldok. A to, že trváme na tom, aby psi vypadali podle našich vymyšlených standardů, způsobuje, že jsou nemocní a umírají. Buldoky sice miluješ, ale samotná jejich existence hraničí s týráním zvířat. Proč tě vůbec poslouchám? Podívej, má to snadné řešení. Pokud chceš psa, neřeš jeho plemeno.

Zajdi do útulku a vezmi si štěně voříška. Bude to šťastný, zdravý a 100% přírodní pes. Dej mi to štěně. Příště v Adam vše zničí budu mluvit o tom, jak narozeninové dárky ruinují naši ekonomiku. Sklapni a pojď si hrát se štěnětem. Překlad: Mithril www.videacesky.cz Pokud se vám video líbilo a chcete nás odebírat, klikněte na Boba.

Klikněte, klikněte! Chce, abyste na něj klikli. Podívejte, chce být oklikán. Ne, jde pryč. Jde pryč. Klikněte na něj, než odejde! Propásli jste svou šanci.

Komentáře (61)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Fenu mám, je to taky kříženec, mám ji zadarmo, nikdy mít štěňata nebude, útulky jsou plné dost. Teď k tomu šlechtění. Rasa se šlechtí za určitým účelem, pes musí splňovat parametry velikosti, stavby těla, srsti, uší, všeho možného - odpovídat plemennému standardu. Mimo jiné rodiče mají veškerá možná i nemožná veterinární vyšetření, vyšetření na dědičné choroby, nejsou nějací psychicky vyšinutí a podobně. A to včetně x generací nazpět. To je to, za co se platí. Idioti, kteří nakrývají bráchu se ségrou, nejsou chovatelé ale množitelé a neví o tom nic, jen chtějí vytřískat prachy. Mí kamarádi, kteří nakrývali fenu si pro psího partnera třeba jeli do Francie, To asi nebude brácha že? Já netvrdím, že kříženec nemůže být dobrý na to či ono, ale je nižší pravděpodobnost, že se tak stane. Nikdo neví, jaké choroby zdědí, což je celkem problém, když třeba výcvik služebního psa stojí stovky tisíc. A taky obohacování genofondu.. Jo, když to všechno bude prcat jak se komu zlíbí, genofond by mohl být bohatší... Kdyby fungoval přirozený výběr, který nefunguje, protože jsem si nevšiml, že by běhaly po venku smečky psů.
Takže podtrženo a sečteno, cíleně produkovat křížence (a ještě k tomu za účelem výdělku), je krystalická debilita.

00

Odpovědět

Jsem taky zastáncem rozumného! mixování, ale s přihlédnutím k zachování vzhledového a povahového standardu psa. Naše boxerka má původ jako hraběnka a spodní čelist při růstu vyhrála závod s horní, takže jí "prší do huby" :) Z útulku si psa asi nikdy nepořídím, protože nejsem sázkař, který bude čekat, co mi z toho vyroste (jak vzhledově, tak povahově). Jsem rád za možnost, vybrat si psa povahových rysů, které se hodí ke mně, aby těch 10-15let nebylo utrpení, ale kamarádství a radost. Jestli si jednou budeme hledat nového psa, nejspíš budu chtít boxera kříženého s "ještě nevím čím" :)
Mixnout např. Bostonského teriéra a Buldočkem by nemuselo vůbec dopadnout špatně...

11

Odpovědět

měli jsme Sharpeie čistokrevného byl super, akční, zdravý ale ve 4 letech zemřel na selhání ledvin.. přičina? přešlechtěný a množení mezi sourozenci :( k***a jak mi bylo hrozně

00

Odpovědět

jak pozeram toto video mam chuť si adoptovať vlka :D

351

Odpovědět

Pes by mal byť ako vlk, keďže je primárne z vlka. Mal by byť šľachovitý a stavba tela tiež aby tomu zodpovedala. Malé , tučné, chlpaté, vraskaté a neviem aké psíku sú jednoducho gýč ,doplnok módy, nástroj pre špecificky účel (nie že to tvrdím ja ale preto ,že boli tie psy tak geneticky navrhnuté). Istota je československý ale ľudia si radšej kúpia nejakého čistokrvného retarďáčika..

104

Odpovědět

Psu je odjakziva vic druhu, nektere se chovali na lov, nektere na ochranu, nektere jako tazna zvirata a nektera jako masna... preslechtovani je nesmysl, ale urcita typova ruznorodost je potreba.

136

Odpovědět

To je vědecky dokázaný, že z genetické různorodosti se rodí lepší jedinci. My jsme měli krásnýho vořecha, kterej byl neskutečně odolnej a zdravej. Dožil se skoro 20 let. Mysleli jsme pomalu, že je nesmrtelný :D

692

Odpovědět

Až na to že kdybys o psech něco věděl tak je věděcky dokázané, že čistokrevní psi jsou stokrát zdravější než vořeši :D
Už vidím jak tvůj vořech má jako můj čistokrevný Bostonský terrier 5 generací na zpět zdravotní vyšetření na všechny dědičné/nedědičné choroby, dále to že se jeho předci šmrcali mezi Polskem/Francii/Chorvatskem tak to těžko mohla být sestra/bratr :D Tvůj vořech z ulice kde jeden pes nakryje každým rokem půlku fen na dědině a šmrcá se to mezi sourozenci ten bude určitě zdravější :D Ale věřte si té pohádce že vořech je zdravější než čistokrevný, akorát dokazujete že o tom víte hovno :D Btw můj krásný placatý Boston se mnou i ve 12 letech vyleze na Lysou, běhá vedle mě na kole a chodí se mnou běhat na brusle, to je ale "nepoužitelný" čumák vy koštata :D :D

01

Odpovědět

Všichni psi vypadají roztomile! Máme doma PP psy, tohle plemeno se dožívá cca 12 let, občas se může vyskytnout problém se zády nebo s očima, ale pořád to není něják časté. Vořech nebo ne, pořád je to pes a důležitá je jeho osobnost... rasisti :D Krom toho, lidi nikdo nešlechtí a dědičných nemocí a vrozených vad je tu habaděj. ;D

623

Odpovědět

co to je za holku ?

101

Odpovědět

Emily Axford

80

Odpovědět

Zase si myslím že zaměření na plemeno je důležité, jelikož se musí hodit pes k člověku ne? Přece si člověk, který je domácí typ nepořídí psa který potřebuje hodně pohybu.

2227

Odpovědět

Naprostá pravda! Kříženci (ať už u psů, koček nebo koní) jsou 100x zdravější než čistokrevní, neboli jedna rasa, jedno plemeno :)

353

Odpovědět

Nejsou tam blbě přeložený ty číslovky? V 2:05 slyším fifty a ne fifteen a v 2:22 zase sixty a ne sixteen. :)

111

Odpovědět

Mám čistokrevného Vlčáka který je zdravý, chytrý a nijak agresivní se super povahou se kterým jsem naprosto spokojený.

A ted klidně do mě.

2556

Odpovědět

"A ted klidně do mě." kámo asi tě zklamu, ale tady je každému u p****e jakého máš psa :D :D :D :D

37416

Odpovědět

Tak vyšpul řiťulku. Já zatím donesu indulónu. Šup, šup!

00

Odpovědět

Moc nechápu, jak se tihle psi můžou někomu líbit. Sestra si pořídila pravého kanárského vořecha, u kterého je pouze jakási představa, z jakých plemen byl asi nakřížený, a je to tak úžasný pes, že si ho zamiluje snad každý, kdo ho vidí.

258

Odpovědět

hmm... se divím, že si s tím psem nepořídila selfie...

514

Odpovědět

My máme doma labradora. Maminka čistokrevná Fon cosik, utekla, tatínek je čert ví kdo. Bylo jich jedenáct, náš jediný vypadá jako labrador (lehce menší) ostatní byli jako vlčáci a polovičního vzrůstu. Náš už je poslední, ale je mu třináct a půl a krom problémů se zadními klouby v posledním půl roce je pořád v pořádku. Jeho čistokrevní sourozenci z vrhu o tři roky později jsou už všichni mrtví.

175

Další