Bizarní pravda o čistokrevných psechAdam všechno pokazí

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 49
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 022
Počet zobrazení:13 968

Adam Conover je opět na scéně a je připraven vám zničit další představu o světě. Poví vám, proč čistokrevní psi nebývají lepší než voříšci.

Přepis titulků

PSÍ PARK Podívej na toho mopslíka, toho chci. Hele, ten shi-tzu, teď chci jeho. Jsou to ti nejlepší psi. Popravdě, tohle jsou ti nejhorší psi. Adame, prosím, nenič mi tuhle představu. Promiň, ale musím. Ahoj, jsem Adam Conover.

Nejenže takzvaní čistokrevní psi trpí genetickými nemocemi, ale plemena psů nevznikla v přírodě. Vytvořili jsme je. O plemenech mluvíme, jako by je vytvořila příroda. Proto je každý voříšek mixem různých plemen. Pan Bumps je z 1/5 retrívr, z 1/6 pudl, z 1/12 border kolie, a možná i trochu čau-čau. Trochu slintá.

Popravdě jsou voříšci většinou zdravější. Čistokrevný chov je genetickou manipulací, kterou si vymysleli lidé, aby se pobavili. Kromě tradičních pracovních psů bylo 90 % plemen vytvořeno v posledních 100 letech. Aby bylo jasno, tohle mě nebaví. Ve viktoriánské Anglii 19. století se eugenika stala velmi populární a selektivní chov byl mezi bohatými velmi oblíbený.

Vytvořil jsem psa s velmi volnou kůží. Já vytvořila psa s ku*evsky plochým čumákem. Páni, ten je divný. Není to hloupé? Poté, co si tito doktoři Frankesteini hráli na Boha, označili své zrůdičky za čistokrevné psy. Pohleďte na mé nové stvoření!

Corgi! Tak to s čistokrevnými psy je. Vytvořili jsme je. Ale čistokrevný znamená, že je to zdravý pes. Ne, když slyšíš čistokrevný, mělo by tě napadnout slovo příbuzensky křížený. Chovatelské kluby zakazují čistokrevným psům, aby měli štěňata s jinými plemeny.

Často je kříží se svými rodiči nebo sourozenci. Podle jedné studie má 10 tisíc mopslíků stejnou genetickou výbavu jako 50 jedinců. U tohoto psa se příbuzní křížili stejně jako u rakouského vévody. Má krev je velmi čistá. Všechno toto křížení s příbuznými způsobilo, že čistokrevný pes bývá nemocnější než... pes. 60 % zlatých retrívrů zemře na rakovinu.

Třetina king charles španělů má na svůj mozek příliš malou lebku. Německé dogy jsou tak velké, že srdce nezvládá zásobovat tělo. A pokud jde o maličké psy... Viděla jsi někdy šťastného malého psa? I oni vědí, že s nimi není něco v pořádku. Ví, co jsme jim to udělali. A nyní je na řadě buldok. Je tak roztomilý.

Ano, to je. Pokud shledáváš naprosté genetické selhání roztomilým. Před sto lety byl buldok hrdým plemenem, ale příbuzenské křížení ho naprosto zničilo. Mají tak krátký čumák, že sotva dýchají. Mají tak velkou hlavou, že se rodí pouze císařským řezem. Zarůstají jim jejich ocasy. Téměř všichni mají dysplázii pánve a průměrná délka života je 6 let.

Přiznejme si to. Tihle psi by ani neměli být naživu. Zabij mě. Oliver byl na výstavě první. Spíš na výstavě zrůdiček. Smutné je, že by chovatelské kluby dokázaly vyřešit problémy buldoků, kdyby jim dovolily křížení s jiným plemenem.

Ale nedovolí to, protože by pak už nemusel vypadat jako ten roztomilý buldok. A to, že trváme na tom, aby psi vypadali podle našich vymyšlených standardů, způsobuje, že jsou nemocní a umírají. Buldoky sice miluješ, ale samotná jejich existence hraničí s týráním zvířat. Proč tě vůbec poslouchám? Podívej, má to snadné řešení. Pokud chceš psa, neřeš jeho plemeno.

Zajdi do útulku a vezmi si štěně voříška. Bude to šťastný, zdravý a 100% přírodní pes. Dej mi to štěně. Příště v Adam vše zničí budu mluvit o tom, jak narozeninové dárky ruinují naši ekonomiku. Sklapni a pojď si hrát se štěnětem. Překlad: Mithril www.videacesky.cz Pokud se vám video líbilo a chcete nás odebírat, klikněte na Boba.

Klikněte, klikněte! Chce, abyste na něj klikli. Podívejte, chce být oklikán. Ne, jde pryč. Jde pryč. Klikněte na něj, než odejde! Propásli jste svou šanci.

Komentáře (59)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jsem taky zastáncem rozumného! mixování, ale s přihlédnutím k zachování vzhledového a povahového standardu psa. Naše boxerka má původ jako hraběnka a spodní čelist při růstu vyhrála závod s horní, takže jí "prší do huby" :) Z útulku si psa asi nikdy nepořídím, protože nejsem sázkař, který bude čekat, co mi z toho vyroste (jak vzhledově, tak povahově). Jsem rád za možnost, vybrat si psa povahových rysů, které se hodí ke mně, aby těch 10-15let nebylo utrpení, ale kamarádství a radost. Jestli si jednou budeme hledat nového psa, nejspíš budu chtít boxera kříženého s "ještě nevím čím" :)
Mixnout např. Bostonského teriéra a Buldočkem by nemuselo vůbec dopadnout špatně...

11

Odpovědět

měli jsme Sharpeie čistokrevného byl super, akční, zdravý ale ve 4 letech zemřel na selhání ledvin.. přičina? přešlechtěný a množení mezi sourozenci :( k***a jak mi bylo hrozně

00

Odpovědět

jak pozeram toto video mam chuť si adoptovať vlka :D

351

Odpovědět

Pes by mal byť ako vlk, keďže je primárne z vlka. Mal by byť šľachovitý a stavba tela tiež aby tomu zodpovedala. Malé , tučné, chlpaté, vraskaté a neviem aké psíku sú jednoducho gýč ,doplnok módy, nástroj pre špecificky účel (nie že to tvrdím ja ale preto ,že boli tie psy tak geneticky navrhnuté). Istota je československý ale ľudia si radšej kúpia nejakého čistokrvného retarďáčika..

104

Odpovědět

Psu je odjakziva vic druhu, nektere se chovali na lov, nektere na ochranu, nektere jako tazna zvirata a nektera jako masna... preslechtovani je nesmysl, ale urcita typova ruznorodost je potreba.

136

Odpovědět

To je vědecky dokázaný, že z genetické různorodosti se rodí lepší jedinci. My jsme měli krásnýho vořecha, kterej byl neskutečně odolnej a zdravej. Dožil se skoro 20 let. Mysleli jsme pomalu, že je nesmrtelný :D

692

Odpovědět

Všichni psi vypadají roztomile! Máme doma PP psy, tohle plemeno se dožívá cca 12 let, občas se může vyskytnout problém se zády nebo s očima, ale pořád to není něják časté. Vořech nebo ne, pořád je to pes a důležitá je jeho osobnost... rasisti :D Krom toho, lidi nikdo nešlechtí a dědičných nemocí a vrozených vad je tu habaděj. ;D

623

Odpovědět

co to je za holku ?

101

Odpovědět

Emily Axford

80

Odpovědět

Zase si myslím že zaměření na plemeno je důležité, jelikož se musí hodit pes k člověku ne? Přece si člověk, který je domácí typ nepořídí psa který potřebuje hodně pohybu.

2227

Odpovědět

Naprostá pravda! Kříženci (ať už u psů, koček nebo koní) jsou 100x zdravější než čistokrevní, neboli jedna rasa, jedno plemeno :)

353

Odpovědět

Nejsou tam blbě přeložený ty číslovky? V 2:05 slyším fifty a ne fifteen a v 2:22 zase sixty a ne sixteen. :)

111

Odpovědět

Mám čistokrevného Vlčáka který je zdravý, chytrý a nijak agresivní se super povahou se kterým jsem naprosto spokojený.

A ted klidně do mě.

2556

Odpovědět

"A ted klidně do mě." kámo asi tě zklamu, ale tady je každému u p****e jakého máš psa :D :D :D :D

37416

Odpovědět

Tak vyšpul řiťulku. Já zatím donesu indulónu. Šup, šup!

00

Odpovědět

Moc nechápu, jak se tihle psi můžou někomu líbit. Sestra si pořídila pravého kanárského vořecha, u kterého je pouze jakási představa, z jakých plemen byl asi nakřížený, a je to tak úžasný pes, že si ho zamiluje snad každý, kdo ho vidí.

258

Odpovědět

hmm... se divím, že si s tím psem nepořídila selfie...

514

Odpovědět

My máme doma labradora. Maminka čistokrevná Fon cosik, utekla, tatínek je čert ví kdo. Bylo jich jedenáct, náš jediný vypadá jako labrador (lehce menší) ostatní byli jako vlčáci a polovičního vzrůstu. Náš už je poslední, ale je mu třináct a půl a krom problémů se zadními klouby v posledním půl roce je pořád v pořádku. Jeho čistokrevní sourozenci z vrhu o tři roky později jsou už všichni mrtví.

175

Odpovědět

Tak takto: v niečom hovorí pravdu,ale v inom zase strašne kecá:
- zdravé krížence - koľko krížencov je vyšetrovaných na rôzne ochorenia?? A kde sa vedie záznam o tom, koľko z týchto krížencov je zdravých a chorých??? Áno, z genetického hľadiska by mali byť zdraví (od heterozygotov, ktorými by mali byť, sa to očakáva). Ale logicky - ak budem krížiť chorého psa plemena buldog s chorým psom plemena pudel, tak sotva dostanem zdravého kríženca týchto 2 plemien ;)
- príbuzenská plemenitba - tá sa robí aj u iných zvierat ako len u psov, stupeň príbuznosti sa líši - u takých krížencov či psov bez PP sa absolútne nevie ako je to tam s príbuznosťou!!!!!! - keď nakryjem 2 súrodencov krížencov, budú zdravší len preto, že sú kríženci??? To sotva. ;)

2836

Odpovědět

Jenže "ušlechtilá" plemena už vznikla jako mix příbuzných, kteří se křížili jen se svými příbuznými. Takhle vznikla "ušlechtilá" vlastnost, pro kterou se nyní dále chováni. Pointa je, že se stupeň příbuznosti zvyšuje. Objevují se genetické chyby, které znemožňují se rozmnožovat přirozeně (100% císařských řezů apod.). Tyhle chyby nakonec vyústí v přirozenou neplodnost, takže "ušlechtilá" plemena jsou odsouzena k vyhynutí.

445

Odpovědět

K tomu prvnímu bodu - proč by ten kříženec nemohl být zdravý? Pokud má každý z těch psů náchylnost na rozvinutí jiného zdravotního problému a tuto náchylnost nějak způsobují recesivní alely, tak se žádná z nich v tom novém kříženci neprojeví (buď vůbec nebo ne naplno), ne?

115

Odpovědět

Je dobré si niečo preštudovať o genetike a zootechnike, lebo si niečo o niečom myslieť ešte nemusí znamenať, že je to aj pravda....
Áno, chov psov má mnohé nedostatky - hlavne,keď sa nejaký extrém (vo výzore psa) uprednostňuje pred zdravím!!!!! To je bez debaty odsúdeniahodné. ALE ľudia majú akosi radi extrémy - stačí sa pozrieť na inzertnú stránku, kde je milion inzerátov na MINI/MICRO/NANO čivavy a jorkšíre - dnešný nový trend uprednostňovania extrému, ktorým je miniatúrnosť.....predsa len tam, kde je dopyt, je aj ponuka

orcinusorca2014 stupeň príbuznosti psov s PP sa ale aspoň sleduje (ono ten inbreeding je aj zlý aj dobrý, dobrý je v tom, že sa práve tie recesívne ochorenia vyselektujú, zlý je, že sa môžu objaviť rôzne vady, deformity), aký inbreeding je u psov bez PP či krížencov by bolo tiež zaujímavé zistiť, keďže sa to vôbec nesleduje a kryje sa väčšinou psami z jedného mesta/dediny. To, že o niečom neviem (pri psovi bez PP nepoznám predkov), neznamená, že to neexistuje, ani to, že tie psy teraz nie sú príbuzné, lebo majú iného chovateľa - títo chovatelia avšak kľudne mohli mať svoje psy od rovnakého chovateľa....

selviskhed áno, záleží to od dedičnosti zdravotného problému (monogénna/polygénna, autozómová/pohlavne viazaná, dominantná/recesívna a i. dedičnosť) a aj od toho či je daný gén pre ochorenie u 2 plemien na tom istom lokuse, ak je, tak ak bude mať daný jedinec jedného plemena recesívnu alelu pre ochorenie a druhý jedinec iného plemena bude mať tú istú recesívnu alelu pre to isté ochorenie, tak jedna recesívna alela+druhá recesívna alela dá 2 recesívne alely - nie je to tak, že sa zrazu daná alela u kríženca zmení na dominantnú....ale áno, správne uvažuješ.

263

Odpovědět

+MisheliQJojo, to mě právě zajímalo. Díky za odpověď!

70

Odpovědět

+MisheliQtohle jsou videačesky ty zasranej maďare já nemluvit řečí tvého kmene

756

Další