Výše platuAdam všechno pokazí

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 49
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:321
Počet zobrazení:9 088

Výše platu je takové společenské tabu. Lidé se bojí, že jim budou ostatní závidět nebo si dokonce myslí, že výši svého platu nesmí nikomu sdělit. Avšak to není pravda. Adam vám poví proč.

Přepis titulků

Vanesso, 34 tisíc dolarů ročně. To není špatné. Magan, 70 tisíc. Páni. Bobe, nad 100 tisíc. To je úctyhodné. Charlesi, šest... dolarů? Ty vyděláváš 6 dolarů ročně? Žádat o navýšení platu není slušné. Adame, nech toho. Nemůžeš takhle otevřeně mluvit o platech.

- Proč ne? - Je to ilegální. Ne, rozhodně není. Právo mluvit o svém platu vám zaručuje zákoník práce. Zaměstnanci mají právo... Bože, to je nudné. Však mi rozumíte. Mluvení o svém platu vám pomáhá. - Bez jakýchkoliv odkladů... - Ne! I když je to legální, je mi to nepříjemné.

Přesně! V USA kolem peněz panuje velké tabu. Většina lidí by radši rozebírala sexuální život než výši platu. Takže tohle během sexu dělám s prsty. Fascinující. Kolik vyděláváš? Jak se opovažuješ? Proboha! Toto tabu pouze oslabuje pozici zaměstnanců a posiluje pozici firmy.

Když budou vědět, kolik vydělávám, budou mnou opovrhovat. Budou vědět, že patřím do obyčejné střední třídy. Ne, budou opovrhovat firmou. Když prozradíš svůj příjem, tohle se podle tebe stane. Vydělávám 85 tisíc dolarů ročně. Ty blbečku. Měl bys vydělávat méně. A tohle se stane ve skutečnosti.

Vydělávám 85 tisíc dolarů ročně. Ty blbečku. Měl bych vydělávat víc. Šéfové jako Benny jsou rádi, když svůj příjem tajíte. Při vyjednávání o platech jim to nahrává. Nazývá se to informační asymetrie. Když nevíte, kolik vydělávají ostatní, je snazší vás natáhnout. Můžu vám nabídnout 100 dolarů denně.

Fajn, to asi vydělávají všichni. Napomáhá to platovým rozdílům. Afro-americká žena vydělává pouze 64 centů na každý dolar průměrného bělošského muže. Můžeme vám nabídnout pouze 64 dolarů denně. Hádám, že tolik tu vydělávají všichni. Jde o to, že pokud nemáte dostatek informací, mohou vás natáhnout. Můžeme vám nabídnout pouze 6 dolarů ročně. Hádám, že tolik tu vydělávají všichni.

- Kámo, jak s tím vůbec přežíváš? - Bydlím tady. Mluvit se spolupracovníky o svém platu je vaším právem. A když si v tom necháte bránit, sami si snižujete mzdy. To znamená, že roky trávíte v práci, která vás plně nedoceňuje. Máš pravdu. Chci tady s tím třísknout. Všichni jsou tu ztřískaní a to ještě není ani 17 hodin? To byl vtip.

Nesnaž se to zlehčit svým humorem. Tohle je tvá chyba. Jmenuju se Shena Monroe a vydělávám 30 tisíc dolarů ročně. Jmenuju se Becka Neeson a vydělávám 40 tisíc za rok. Jmenuju se Charles Wicked a vydělávám 6 dolarů ročně a chci přidat. - Prosím... - Taky chci dostat přidáno. Viva la revolución! Víc peněz, víc peněz, víc peněz!

Vyzvoňte svůj plat do světa. Vyjednávejte o lepších platech. Tak dosáhnete informační symetrie. - Ve znalostech je síla... - Tak dost! Všichni mě milovali. Byl jsem skvělý šéf! A ty jsi, Adame, všechno zničil. Teď za to zaplatíš.

Nedělej to, Benny! Dělají se mi velké modřiny. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (66)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

ve firmě mluvíme normálně kolik máme a pak se smějeme jak nás firma o*****? a hovno s tím člověk udělá

41

Odpovědět

Typicky retardovany pristup slovakova a čechov. Ked pride štrajk tak proste šef povie že s každym prediskutuje plat podla zasluh a sklapnete. Slovaci a česi vôbec nevedia čo je to kolektivna zmluva či PORIADNE ODBORY.

30

Odpovědět

Ta afroameričanka je týpek v masce nebo je to fakt takový monstrum ?

145

Odpovědět

lol, jsem jen já alergickej na slovo afroameričan ? :D :D Je to prostě černoška. My jsme běloši. Kdyby člověk mluvil o někom z afriky, taky by mu řekl černoch a né afroameričan. Ještě nejsme bohudík v americe, abychom tu používali takový ďáblovi termíny.

210

Odpovědět

Větší mzdu mají muži nebo ženy? Samozřejmě muži, ale ne o kolik se říká. Ve skutečnosti ten rozdíl je pod 5 %. Ale proč se tedy říká, že rozdíl je třeba 30 %? To je snadný. Tenhle rozdíl se počítá pouhým průměrem, který je až brutálně nepřesný. V ČR je průměrná mzda cca 26 000. Ale kolik lidí ji doopravdy má. Velký platový rozdíl mezi muži a ženami vzniká, protože ženy mají tendence pracovat v sociálních službách zatímco muži pracují ve vedoucích pozicích apod., kde jsou platy vyšší. Když se platové rozložení započte, tak výsledkem je rozdíl menší než 5 %.

225

Odpovědět

"Feykro" co má průměrná mzda či pracovní pozice společného s tím že ženy na stejných pracovních pozicích jako muži mají menší mzdy??? To co jsi napsal je naprostý nesmysl. S toho, že porovnáš plat například kadeřnice a ministra, přeci nezjistíš jestli muži a ženy co pracují na stejných pozicích berou stejně.

417

Odpovědět

+Alberto123Ale to je to čo ti tu hovori. Že štatistiky sa vytvaraju porovnavanim platu kadernice a ministra. Nie normalnym spôsobom.

30

Odpovědět

Mluvení o platu cizích nezákonné není, ALE některé firmy můžou mít v pravidlech, že se o tom mluvit nesmí. Dělám v jedné bance, kde se ukázalo, že 2 ženy měli na stejných pozicích rozdílné platy o několik tisíc. Ta starší by měla správně mít vyšší základní plat, ale měla nižší než ta mladší a hezčí.

110

Odpovědět

"Feykro" pokud to tak je, tak to porušuje zákoník práce.

20

Odpovědět

+Alberto123"ALE některé firmy můžou mít v pravidlech, že se o tom mluvit nesmí." „Feykro“ pokud to tak je, tak to porušuje zákoník práce.

00

Odpovědět

+Alberto123A čím konkrétně je porušen ten slint zákoník práce?
Dva lidé nejsou stejní, stejně výkonní apod.
Možná ta starší měla více praxe, ale třeba měla menší produktivitu. Člověk je placen za vykonanou práci, ne za to kolik hodin tam odsedí a kolik má celkově odkrouceno (tak to funguje jen ve státním sektoru, kde není možné určit hodnotu práce - policie, učitelé, úředníci apod.).
A nebo byla prostě jen hezčí, tak či tak, je to smlouva mezi dvěma stranami a je na každém, jak si to vyjedná.

32

Odpovědět

Tak. Neskutečně. Otravnej.
Tak. Trapnej. Dětinskej. Humor.
Škoda, mohl by to být zajímavý pořad, ale pro mě s ním a TAKHLE bohužel není.

948

Odpovědět

Možná je to v USA jinak, v ČR má ale šéf ve videu pravdu. To, co Adam dělá na začátku je protiprávní. Ostatně pak hájí mluvení o svém platu (mzdě), což je trochu něco jiného než zveřejnění příjmu někoho jiného.

426

Odpovědět

nemá

81

Odpovědět

+mqJo to si mysleli třeba i na VSZ s Bradáčovou. Stotisícová pokuta od ÚOOÚ jim to ale vysvětlila :-D

51

Odpovědět

K problému údajného nižšího platu jsem se vyjádřil níže. Opravdový problém vidím v tom, že společnosti nabírají jen muže (popř. ženy, ale to nemůžu mluvit z vlastní zkušenosti), na práci, která není nijak genderově vymezená. Dělal jsem ve fabrice, na pozici, kterou by zvládl snad i cvičený pes, nicméně nabírali jen muže, protože nevím proč. Ženy neměly žádné znevýhodnění (narozdíl od např. dolů, kde je nutná vysoká fyzická zdatnost), přesto ta pozice byla male only. V tom vidím opravdový problém, ne ve smyšleném feminazi wage gapu.

173

Odpovědět

raz som sa šiel s kamaratom z p****e opýtať na pozíciu predavača na benzínovej stanici...Tú prácu mohol robiť aj orangutan... každopádne bolo povedané ,,iba pre ženy" :)

150

Odpovědět

+mqJj, taky jsem tohle párkrát od personalistek slyšel, když jsem se ptal na dělnické pozice :-)
Hezky to ukazuje, jak ženské vidí rovnoprávnost v praxi :-D

10

Odpovědět

K fabrice jsi dal málo informací, ale z osobních zkušeností je často lepší zaměstnávat muže. Počínaje dětmi a konče počtem mís na hajzlu.

95

Odpovědět

Hm, takže uvažujme nad důsledky. Existují místa pro muže (M) ženy (F) a každého (U). Bavíme se samozřejmě o té samé pozici, ne obecně. Dejme tomu že zájemců (A) je zhruba stejně jako zájemkyň (B). Pokud budeme odhadovat bod platové rovnováhy, víme že s rostoucí nabídkou (trh práce-zájemci nabízejí) klesá, s rostoucí poptávkou roste. Nabídka je jak jsme řekli stejná, takže co z toho vyplývá? Výše platu je přímo úměrná poptávce (nebo nemusí být přímo, každopádně je to rostoucí závislost)=)PM>PF(=)M+U>F+U(=)M>F. Takže z toho, v čem vidíte problém, plyne to, co je podle vás smyšlené. Samozřejmě, stejně tak to platí u profesí, kde jsou preferovány ženy (mimochodem, existence takových profesí minimálně socfeministy a socfeministky dost štve). Ale ty jsou často placené tak špatně, nebo tak tabulkově, že není moc kam klesat.

A jedna taková drobnost, používání ubohých termínů jako "Feminazi" , stejně jako "příklady" s "cikánkou" s pěti dětmi shazují vaši jinak korektní argumentaci.

58

Odpovědět

Ja som sa stretol s opačnou situaciou. Ženy mali jednoduchšiu a menej naročnu prácu zatial čo chlapi len fyzicky naročnu prácu a boli všetci rovnako platovo ohodnoteny. A o akom zvyhodneni to hovoriš?? Bavime sa o ROVNOPRAVNOSTI či ZVYHODNOVANI konkretneho pohlavia??

00

Odpovědět

Také mám podobnou zkušenost. Kdysi jsem se ucházela o práci v agentuře na výrobu reklam. Součástí náplně práce byla i občasná nutnost přimontovat zákazníkovi reklamu např. na plot, barák, auto, atd. V inzerátu přímo uváděli, že se z větší části jedná o fyzickou práci, ale nijak extra náročnou. Šlo tam spíše o zručnost, žádné tahání těžkého materiálu. Přesto mi paní na pohovoru řekla "Víte, my na tuto pozici hledáme pouze muže". WTF, v bytě si dělám vše sama, od výměny žárovky, vymalování stěn, montování nábytku až po vrtání polic.. Vše zvládám v pohodě. Jsem si jistá, že tu práci bych taky s přehledem zvládala, ale nedostanu vůbec šanci, protože nemám pinďoura? Kde to jako jsme?
A další věc, co jsem vypozorovala...když vezmeme v potazn situaci, že si ta žena/muž hledající práci nemůže zrovna moc vybírat, např. kvůli nedostatečnému vzdělání a kvalifikaci, ale jsou na tom oba dva stejně (stejná věková kategorie, stejné vzdělání), tak vždy je na tom finančně líp ten muž, protože snad u všech pracovních nabídek, kde shánějí přednostně nebo dokonce pouze ženy, nabízejí nízký nebo přímo minimální plat. Je jim jasné, že chlap by tu práci za takové směšné peníze nedělal. Jenže většina ženských se s tím spokojí, protože třeba nežijí samy, neplatí samy nájem a ostatní výdaje, tak to nějak skousnou. A pokud bydlí samy, tak dřou bídu s nouzí. Takže zaměstnavatelé rovnou v unzerátech píší "Hledáme prodavačKU, uklízečKU, servírku, pečovatelKU... Ještě jsem si nevšimla inzerátu, kde by bylo uvedeno "Hledáme uklízečE, pečovatelE. A pokud jde o místa, kde se občas vyskytne i chlap, např. pokladní v supermarketu, tak se jedná o obchody, kde zaměstnanci můžou čekat alespoň nějaký důstojný plat. To samé když vidím inzerát, kde píšou "Hledáme servírku" je mi jasné, že peníze budou nic moc. Když uvedou "Hledáme číšníka/servírku", je tu opět pravděpodobnost, že plat bude alespoň dostačující. Co mě dost irituje je to, že když zaměstnavatel ví, že za pracovní pozici, kterou nabízí bude, platit h*vno...ANI SE NEOBTĚŽUJE DO INZERÁTU ZAPOJIT MUŽSKÝ ROD, rovnou napíše "Hledáme uklízečKU, prodavačKU".. I když mám sama vyšší vzdělání, lepší možnosti a mohu si v rámci možností z prací trochu vybírat, některé ženy takové možnosti nemají a proto mě vždy nadzvedne ze židle, když vidím nějaký takový diskriminující inzerát. Jakoby tím zaměstnavatel chtěl říct "Je nám jasné, že chlapa bychom si tu za tak směšné prachy neudrželi, ale ženská skousne všechno.."-
A co tak pozoruji, pozice, na které zas hledají pouze muže, jsou naopak dobře nebo alespoň dostatečně placené. Člověk s tím platem dokáže tak nějak důstojně vyžít, i když bydlí sám. V tom vidím tu nespravedlnost.

10

Odpovědět

Teďka jsem měnil zaměstnání a předtím jsem se ptal kamarádů z oboru kolik mají... U kámošů je to v pohodě ale když se bavím třeba s rodinou přítelkyně a tak, začne být taková "jiná" atmosféra... nechápal jsem proč... přitom mluvit o tom má právě jen klady...

190

Odpovědět

Hej tak to plně chápu, pokud vykonávali o dost hůře placenou a nebo naopak o sakra lépe plac. práci. Aby jeden nezáviděl, neklesl u druhého v očích. Pokud nejde o podobnou práci, pak by myslím každého zajímal jakýkoliv rozdíl...

10

Odpovědět

V česku a na slovensku tady tohle nefunguje. Zdravotní sestry ať klidně táhnou, to radši chcípnu než abych jim korunu přidal. Mám sice nedostatek technických pracovníků, no ale asi radši zkrachuju než abych jim přidal. A jak nám ukázal pořad ano šéfe, tak stejný přístup funguje i v gastronomii. Tenhle kuchař sice neumí uvařit ani párek v rohlíku, ale zase nic nestojí...

266

Odpovědět

Jóóóóó hned si jdu říct o vyšší plat, ale před tím ještě šéfovi prohledám kancelář, abych zjistil jestli tam taky nemá takový kvér (nechci mít modřiny). :D,

30

Odpovědět

no, u nas treba jeden clovek odesel kvuli mzde. Tak jsme vsichni dostali skovove dost pridano.

60

Odpovědět

35000 hrubeho, Praha

81

Odpovědět

Jelikož mám "rejpavou", tak jen drobná osvěta:

MZDA a PLAT jsou dva v podstatě rozdílné termíny. V tomto videu pluví spíše o mzdě než o platu :)

130

Odpovědět

Ano... z nějakýho neznámýho důvodu je v soukromé sféře mzda a ve veřené plat... ale tohle video platí na obě dvě. (ano, veřejná sféra má platy daný tabulkama ze zákona, takže tam neni moc o čem mluvit, ale furt tam jsou mimovzdové části = odměny, který do toho ve smyslu tohodle videa mohou bejt taky zahrnutý)

30

Odpovědět

Ještě že my, zloduši z komiksů, plat řešit nemusíme. ;-)

150

Odpovědět

No, vy ne. Ale co zbytek Ligy Assasínů? Ti jsou dobrovolníky, a pracují pro vás na své náklady a ve svém volném čase? Nebo jim zajišťujete alespoň stravu a byt? Nebo jim platíte? A co vyšší funkce? Ani ty nejsou honorováni? Najímáte externisty? A odkud berete finance? Z darů? Nebo máte nějaké výdělečné aktivity? Pobíráte rentu? Platíte vlastně daně? A kde? Jste veden jako církev, nebo jen jako neziskovka? Tolik otázek...

132

Odpovědět

Jistě jsi už slyšel, že mám ve své organizaci sedm velice schopných mužů. Ty ti určitě od tvých otázek velice rádi odpomohou. 3:)

170

Odpovědět

Příště bych zvolil jiný "Adam všechno pokazí", protože v Evropě nic takovýho jako nemluvení o platech není. Nevím jak to s tou sérií je, ale možná by bylo lepší zvolit něco nám o trošičku bližší. Nevím co myslí ostatní, ale já bych si užil něco na co bych si mohl postěžovat spíš. :D

119

Odpovědět

Bohužel to tu furt je... daleko míň, ale je. (i když většinu u lidí 40+)

150

Odpovědět

+JménoTak asi moje chyba. Dobře no. Já to jen prostě nikdy neviděl, tak jsem myslel, že je to nesmysl.

10

Odpovědět

Tak samozrejme, mýtus žena dostáva menej za tú istú robotu sa nemohol vynechať. To by proste nešlo, všakže ? Treba pobrať tie views od tej SJW komunity.

2329

Odpovědět

Vidím mínusy, komentuji. Mýtus, že žena na stejné pozici jako muž vydělá míň je odvozen od celoživotního výdělku. Budu jako příklad brát cikánku, oproti bílému čechovi - muži. Řekněme, že muž, stejně jako žena, pracuje jako uklízeč/ka. Muž pracuje 45 let. Žena pracuje (nebudu sem tahat rozdíl mezi odchodem muže a ženy do důchodu) 45 let - 5(dětí)*2 roky mateřská, tudíž za život vydělá 80% toho, co muž. Zhruba takhle se spočítalo to magické číslo, že ženy vydělávají 77% toho, co muži, za stejnou práci. Tohle je matematický důkaz.

Pokud chcete logický důkaz - všechny společnosti mají za cíl maximalizovat zisk. Jednoduché řešení je vyházet všechny ty drahé chlapy a najmout o 23% levnejší ženské. Proč se to neděje? Protože je to blbost. ;)

184

Odpovědět

+TaanNejenom tohle (5 dětí je kravina, v dnešní době je to +-1,4 dítěte na ženu...). Zaměstnavatel má spoustu dalších nákladá na zaměstnání ženy. Proto jí radši nezaměstná, nebo jí dá míň (aby mu to ty náklady pokrylo).

40
Další