Ochrana na letištíchAdam všechno pokazí

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 49
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:420
Počet zobrazení:8 826

Adama Conovera si možná pamatuje z videí College Humor, kde vám zkazil některé zažité představy o společnosti. Adam má nyní svůj vlastní pořad, kde s tímto vznešeným posláním pokračuje. V tomto díle se dozvíte, proč přehnané prohlídky na letištích nic nezmění.

Přepis titulků

Pokud máte notebook, dejte ho do samostatného košíku. Odevzdejte mobily, náramky a cokoliv kovového. Pokud máte kardiostimulátor, sundejte si ho. Měl bych být zpět na večeři. Nervózní? Ne, jsou tu skenery. Prohmatávají lidi, musíme si sundat boty, je to... Jsem rád, že se starají o naši bezpečnost.

TSA nás ale nechrání před útoky teroristů. Nejsem jen nějaký cizinec, Phile. Mám televizní pořad. - A ty v něm účinkuješ. - Ne, děkuju. - Ahoj, jsem Adam Conover. - Ahoj, Adame. Tohle je Adam všechno pokazí. Vím, že tělesné skenery jsou otravné, ale teroristy zastaví. Vlastně neexistují skoro žádné záznamy, že by TSA teroristy zastavila. A už vůbec ne ty s bombou.

Neříkej tu slovo bomba. Nezastavili už nějaký útok? Ne, neobjevili bombu v botě ani ve spodním prádle. Nejspíš neobjeví ani bombu ve falešné podprsence. A co tedy tyto útočníky zastavilo? Ostatní bezpečnostní pravidla, která jsme po 9/11 zavedli. Třeba tvrzené dveře do kokpitu. Zvýšený počet leteckých maršálů.

Zvýšené povědomí cestujících. Rozvědka, která útoky zastaví dřív, než se stanou. Věděli jsme o něm. Místo nábojů má tic-tacy. Mé oblíbené pomerančové. Ale TSA nedělá nic. Pouze provádějí mizerné prohlídky. Když je oddělení vnitřní bezpečnosti testovalo, TSA selhala v nalezení falešných zbraní a výbušnin v 95 % případů.

Vážně? Hej, tenhle nůž si na palubu nemůžete vzít. Tady je zbytek nožů. A pokud vám to nevadí, vyfotím si vás na Instagram. Instagram? Jo, zkonfiskované věci dávají na Instagram. Je to trapné.

Jaký filtr máte rád? Kelvin? - Mayfair. Většina zabavených věcí jsou jen kraviny. Tohle je granát. To je elektrická cigareta ve tvaru granátu. To není nebezpečné. Tyhle samurajské meče jsou zbraně. To jsou repliky zbraní. Majitel není terorista, ale pošuk.

Neříkejte jim samurajské meče. Jsou to repliky meče z Legend of Zelda. Zabavování falešných zbraní a bránění lidem říkat slovo bomba... Neříkej slovo bomba. - No tak... - Vstávejte. Tohle terorismu nezabrání. Vytvářejí pouze iluzi bezpečnosti. Říká se tomu bezpečnostní divadlo.

Dobré ráno, pane. Mohl byste ukročit? Vidím ten řemdih, který v kalhotách schováváte. Padouch jako já jen mrhá silami. Nikdy nepřelstím bezpečnost, jako je tato. Cítím se tak bezpečně. Bezpečnostní divadlo je jen taková šou, která vypadá jako ochrana lidí.

Našel jsem další elektronickou cigaretu ve tvaru granátu. Označ mě tam, Davide. Vůbec nás nechrání. - Kdo to je? - Doufal jsem, že se objevíš. To je Bruce Schneir, expert na bezpečnostní divadlo. - Proč je robotem? - Vysílám z bezpečí. Navíc by mě detektor mohl roztavit. Pokud jde o prohlídky, systém před 9/11 byl adekvátní.

Zutí, nutnost mít tekutiny ve zvláštní tašce... To vás nechrání, pouze to budí pocit ochrany. Ale i to je dobře, ne? Iluze bezpečnosti není dobrá, když se kvůli ní musíte vzdát soukromí. - No tak. - Nezatínejte ho. Zadruhé, je nebezpečné tvořit iluzi bezpečnosti, když je systém teroristickými útoky zranitelný. - Cože?

- Ano, i kdyby prohlídky fungovaly, zastaví pouze opakované pokusy o útok. Nebrání vytvoření nových způsobů. Teroristé vidí naši úroveň bezpečnosti, proto ji mohou obejít. Místo vytváření divadla na letišti, které je mrháním penězi, bychom měli financovat to, co funguje. Rozvědku, vyšetřování a řešení stavů nouze. Přiznej si to, Phile. TSA pouze porušuje vaše soukromí a mrhá vaším časem.

Tenhle robot má pravdu! Já tu končím! Tyhle uniformy jsou laciné. Můžete jít. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (44)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hrozně to zdržuje a jako číšník jsem přišel už o dvě vývrtky na víno které jsem měl v příručním zavazadle, v obou byla čepel asi dva centimetry dlouhá a když vyndavaly tu druhou z baťohu tak se na slečnu vysypala hromada kondomů z dovolené, takže kolem a kolem jsem proti kontrolám :)

10

Odpovědět

Proč pronášet bombu do letadla, když odpálením výbušniny v jedoucím metru udělá stejnou paseku? A nikdo mě nebude kontrolovat a té výbušniny si tam můžu vzít hned dva kufry...

160

Odpovědět

Melt vs Metal, ach jo...

00

Odpovědět

To jako nikdo nebude mluvit o tom Instagramu?

30

Odpovědět

Nebýt muslimů, tak žádné kontroly ani nejsou.

1854

Odpovědět

Jasně. Vsadím se, že nebýt muslimů by ani po ulicích nemuseli chodit policajti :)

Prober se - lidi jsou svině, vždycky byla a vždycky bude potřeba nějaká kontrola. Třeba kvůli pašování. Koneckonců letadla se unášela i před jedenáctým zářím. Dokonce pár takových únosců máme i my v naší kriminální historii.

341

Odpovědět

+jenprochazimNo jo kazdej kdo videl majora Zemana vi jaky byly manicky zakerny svine a unasely letadla :-)

61

Odpovědět

Nebejt hlupáků, to by ubylo kontrol... a hlavně p*****n na netu, kde se vyjadřuje každej, kdo má do p****e díru

120

Odpovědět

Řekl někdo IRA? :-D

20

Odpovědět

Och jak aktuální, díky

110

Odpovědět

prosím, vyšel novej google guy
https://www.youtube.com/watch?v=ANzNCpsXrK4

141

Odpovědět

hned jsem si to objednal z ebay, díky za tip :D

51

Odpovědět

Kamarád pronesl porcelánový nůž.

30

Odpovědět

Já se s ním ani k soudu nedostal docela blbej pocit když mi to řikali, že mám něco v peněžence tak jsem si připadal jako zločinec a to jsem dělal jen řidiče

10

Odpovědět

95% neúspěch? Tak to jsem musel mít pořádnou smůlu, mi ten kokain narvaný v p****i vždycky našli...

530

Odpovědět

Viac Adama Conovera prosím )) :DD:

401

Odpovědět

Mám k tomu pár připomínek a postřehů:

1. Vůbec se mi nechce věřit těm 95%. V zásadě podobné bezpečnostní prohlídky, jako cestujícím, se provádějí i zaměstnancům na letištích pokaždé, když jdou do práce (navíc je tam snad jen kontrola totožnosti včetně očního scanneru). Brigádničil jsem chvíli na letišti, kde pracuje zaměstnanců na tisíce. Kdyby bylo skutečně tak snadné pronést přes kontrolu výbušninu, tak umístit ji do nějakého náhodného zavazadla, nebo přímo do zavazadlového prostoru letadla by už nebyl žádný problém. Se současnou mírou terorismu (letecký průmysl musí být teroristy obzvláště oblíbený zejména díky mediální pozornosti, které se mu dostává) by potom podle mě letadla padali mnohem častěji.

2. To, že tento tento bezpečnostní systém málokdy něco odhalí, je přece logické ne? Funguje jako účinná prevence. Když se bezpečnostní prohlídky provádějí, nikdo není tak hloupý, aby se pokusil pronést něco, kde je vysoká pravděpodobnost, že ho odhalí. Kdyby se přestali provádět, teroristé se to dovědí a pronést do letadla cokoliv pro ně najednou bude až příliš snadné.

3. To sundávání bot se provádí po té, co se odehrál skutečný případ, kdy někdo pronesl přes kontrolu výbušninu v botách (podrobnosti si nepamatuju, ale říkali nám to).

4. Jak funguje ta zmiňovaná rozvědka, by mě tedy zajímalo. Kdyby teroristická organizace přemluvila/uplatila/vydírala třeba právě někoho ze zaměstnanců (brigádníků), co pracují v basementu u pásu nebo nakládají letadla na platformách a pokud by bylo pronesení výbušniny přes bezpečnostní kontrolu skutečně tak snadné jak říkají, nechápu, jak by se o tom s jistotou mohla dozvědět nějaká třetí strana.

5. Nikdy jsem nikoho neslyšel řvát "Don't say bomb!".

6. To o tom focení a Instagramu, je možná tak trochu pravda :D ... na celém letišti, je to sice přísně zakázané, ale v zásadě to nikdo nekontroluje (maximálně tak několik autorit, ale to byste museli mít velkou smůlu). Pomáhal jsem Izraelcům s jejich přísnější kontrolou zavazadel (každé druhé otevírají, některý obsah scanují zvlášť, mají chemické detektory výbušnin apod.) ... a co někdy lidé vozí je vážně k popukání. Viděl jsem např.: osm metrových chundelatých plyšáků, plný kufr nějakého zrezivělého kovového harampádí nebo snad největší lízátko na světě (na dildo jsem měl bohužel smůlu :D ).

278

Odpovědět

1) 95% mohli neuspět.
2. Souhlas
3. Jojo, dal si to místo vložky do bot
4. Moc se kecá. Rozvědka zastavila ohromné množství útoků na letadla (10+, což je hodně). Ale je to docela tajné to si pamatuju že říkali
5. Šíření poplašné zprávy. Nesmí se na letišti, pokud jste zaměstnanec a děláte i vtípky "mám v sendviči bombu. pracuju tu 25 let a nosím teď jednou granát v bagetě." vyhodí vás. Stalo se, znám případy.

60

Odpovědět

Souhlasím ...

10

Odpovědět

Odpovědět

Něco na tom určitě bude, ale myslím, že to divadlo funguje oboustranně -> nám dodává jistý pocit bezpečí a zároveň odrazuje potenciální teroristy, protže by přes tu kontrolu museli projít a je to pro ně další komplikace, byť jen zdánlivá. Nepopírám, že nepřijdou s novými způsoby jak to obejít, ale to už půjde opravdu jen o fanatiky, věřím, že ta kontrola dokáže odradit i ne tolik vyšinutý pošuky....a úspěšnost 95% je žalostná, ale i těch 5% vám dokáže zachránit život...

121

Odpovědět

Nikoho to neodradí. Terorista si prostě najde způsob, jak svoji bombu do letadla dostat jiným způsobem. Všechny cesty pokrýt nejde.
Tahle iluze kontroly opravdu slouží jen tomu, aby se cestující cítili bezpečněji (protože to vyžadují - i když je to teď otravuje, kdyby se kontroly zmenšily, začali by okamžitě mrmlat, že jsou v ohrožení).

41

Odpovědět

Tak ono to nemělo nikdy šanci zastavit něco sofistikovaného. Ale takové letecké ekvivalenty lidí, co se otočí na dálnici, a rozjedou to v protisměru, a podobné výbuchy šílenství, to ano. Jen mě zklamala účinnost kolem 5%.
Takže otázka zase není ano-ne, ale kolik jsme ochotni obětovat soukromí za jak velké snížení jak velkého rizika.

24

Odpovědět

Jeden z nejlepších pořadů, co existují akorát tento díl mě příliš nepřesvědčil (samozřejmě můžou mít pravdu) chybí mi zde nějaké důkazy.

65

Odpovědět

Odpovědět

Kontrola tekutin má smysl. Co by se asi stalo, kdyby někdo donesl v PET lahvích do letadla 5 litrů benzínu a zapálil ho? Ale jinak souhlasím, většina těch opatření je spíše otrava a divadlo, než funkční postup.

33

Odpovědět

Oops, oni mluví jen o zvláštní tašce pro tekutiny. Takže můžu vesele souhlasit bez výhrad :-D . Moje chyba...

41

Odpovědět

Co teprve, kdyby donesl v PET láhvích 5 litrů kofoly a vysypal do toho balíček mentosek?!

470

Odpovědět

+cvespercTak to by byla teprve hurónská sranda :-D :-D :-D

101

Odpovědět

co kdyz tech 5l rozpocita mezi vic lidi?

40
Další