Thumbnail play icon

Je zdravější u stolu stát než sedět?Adam všechno pokazí

Přidat do sledovaných sérií 48
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:99
Počet zobrazení:7 006

V poslední době se množí tvrzení, že sedět celý den v práci je velmi nezdravé a je lepší pořídit si místo toho stůl, u kterého nebudete sedět, ale stát. Měla by však taková změna pozitivní vliv na vaše zdraví?

Přepis titulků

Podle některých lidí je sezení nové kouření. A je pravděpodobné, že se na toto video díváte, zatímco sedíte na zadku. Ale nevstávejte, protože stání vám může škodit. Přílišné sezení může zvýšit riziko selhání srdce a zkrátit dobu dožití, neexistuje mnoho důkazů, že pokud u práce stojíte, toto riziko klesá. Lidé tvrdí, že stání má pozitivní vliv na zdraví a úbytek váhy, ale když celý den stojíte, nespálíte navíc zrovna kdovíkolik kalorií.

Rozdíl může být bezvýznamný, zhruba osm kalorií za hodinu, což je stejně, jako je v jedné mandli. A tahle mandle nemusí nutně vyvážit negativní vlivy toho, když stojíte. Podle jedné studie lidé, kteří při práci stáli, byli častěji hospitalizováni kvůli křečovým žilám. Dlouhodobé stání může také vést k tomu, že se vám do chodidel nahrne krev, kvůli čemuž vám mohou kotníky opuchnout jako nafukovací balónky.

Stání a sezení jsou v pořádku, ovšem v rozumné míře. Pokud chcete, aby byl váš pracovní den zdravější, choďte pěšky do schodů, choďte na oběd pěšky a celkově se více hýbejte a buďte aktivnější. Takže se nestyďte za to, že u tohoto videa sedíte. Prostě se zvedněte a jděte se projít. Vážně, vstávejte. Já počkám. Překlad: Xardass www.videacesky.cz Mazejte.

Nedělal jsem si legraci.

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

U počítače sedím od rána do večera, protože je to můj pracovní nástroj. Nedovedu si představit u něj stát. Tahle blbost napadla blbce. Sezení kompenzuji tím, že denně nachodím se svým psem v přírodě více než 10 km a denně navečer 40 min cvičím.

32

Odpovědět

Já právě někde slyšel, že se tím nedá vymazat negativní dopad sezení..možná během pracovního dne ano, ale když celý den člověk sedí a pak se jde projít, tak to "prý" moc nepomůže, ale nevím

00

Odpovědět

Kvuli tomu poslednimu komentu dve hvezdy :D ja uz fakt ted vztavat ze zidle nehodlam :D

01

Odpovědět

Ještě že o ležení nic neříkal :-)

50

Odpovědět

Ležení je snad to nejhorší co jde..myslim že tady o tom bylo video od vsauce nebo někoho...

10

Odpovědět

+MorcePřesně tak, na pololeh dojel antickej Řím. Pořád jen nestřídmě žrali a prováděli sodomii na lehátkách až jejich civilizaci rozvrátili barbaři, kteří neznali ani stůl. :P

101

Odpovědět

+-HoNY-Sodomie v leže? hmm každopádně jejich vojáci byli cepovaní :D

00

Odpovědět

Když sedím, tak je jednodušší vstát a protáhnout se (a můžu přitom dělat něco jiného souvisejícího s prací) než naopak.

31

Odpovědět

A co u práce plavat?

70

Odpovědět

Odpovědět

Nenarazil jsem nikdy na nikoho, kdo by tvrdil, že stání při práci je výhodnější kvůli pálení kalorií. Ani že byste to měli dělat celý den. Většina lidí prostě přes den sedí příliš (a špatně) a to má za následek několik zdravotních problémů. Jedním z nich je slabý a zkrácený psoas major, což je sval zodpovědný za rotaci kyčlí, ale je také jedním ze stabilizátorů bederní páteře. V kombinaci se slabými svaly hýždí a břicha dochází k problému zvanému anterior pelvic tilt, což poté vede k bolesti spodních zad při obyčejných činnostech. Bez cvičení se při špatném sezení i stání tento problém může zhoršovat.

Pointa je - při práci nějaký čas klidně stujte, nějaký čas klidně seďte, ale dělejte to správně a občas se projděte a protáhněte.

40

Odpovědět

To mi připomělo výbornou scénku ze serálu The Office: Dwights Standing Desk - The Office US

30

Odpovědět

Nezdrave je ked si v 21 STOROCI nedokazeme rozumne prerozdelit pracu, kde na jednej strane trcia v robote ludia aj cely den a na druhej strane plno ludi nemoze nasjt rozumnu pracu.

Zdrave by bolo uzakonit MAX 100h pracovny cas (za mesiac)

116

Odpovědět

No nevím jak u Vás na Slovensku, ale tady v Čechách máme nezaměstnanost asi 3% to znamená, že každý kdo chce pracovat tak pracuje a ty 3% z větší části nechtějí pracovat a pobírají dávky. :)

63

Odpovědět

+Cerny strazce vesmiruAno, teď. Ale to je extrém a nemůže to vydržet moc dlouho. Vzhledem k tomu, že se díky lepším technologiím dá vyprodukovat daleko víc za kratší čas, tak je na místě i kratší pracovní doba. (těch 100h je přehnaných, ale už se mluví o 7,5h/den a vůbec bych se nedivil, kdyby to do nějakých 10 let ještě kleslo - je to prostě logickej postup, dřív se makalo daleko víc než teď a v budoucnosti by se mělo makat zas o něco míň)

21

Odpovědět

+BullOverAno o 7,5h/ den se mluví, ale ve většině firem je tohle dávno standardem.
Beztak ale v práci strávíte celkem 8 hodin (30 min. pauza). Dále (alespoň co mě osobně přijde opodstatněné) počítám do pracovního času i dopravu do a z práce a k tomu přípravu do práce. Dejme tomu že to máte dalších 1,5h. Tedy celkem za den strávím min. 9,5 hodiny času činností tedy zaměstnáním, která většinu lidí nenaplňuje.
Dle mne by měla práce trvat maximálně 6 hodin i s pauzou, jinak není o čem diskutovat.
Například dnes ve většině fabrikách máte třísměnný provoz, pokud pro zachování produktivity je třeba 24 hodin denně vyrábět, tak by byl čtyřsměnnný provoz.
Snad ta robotizace přijde co nejdříve.

40

Odpovědět

+Dreip27Cestu do toho počítat nemůžes - furt to jsou hodiny, který platí zaměstnavatel a je blbost aby platil víc člověku, kterej prostě bydlí daleko... taky bych se pak moh přestěhovat na druhou stranu republiky, jezdit každej den 3 hodiny vlakem... člověk se tam slušně vyspí a ještě mu to zaplatěj :D. A chudák co bydlí 10 minut od práce musí celou tu dobu makat. :D To je prostě nesmysl. Záleží na každym, kde bydlí, kde si najde práci, jestli se mu vyplátí dojíždět a jestli mu zaměstnavatel přispěje na cestu... nemůže se to počítat do pracovní doby.

A když berež v úvahu cestu, tak je lepší míň delších směn, než víc kratších... nejlíp vychází 3x12h, ale to většina lidí chtít nebude.

36

Odpovědět

+BullOverVšak netvrdím, aby ti platil čas strávený na cestě. Ale už z principu jde o to, že do a z práce se nějak dostat musíš a ten čas je prostě tak jako tak ztracenej, takže ho počítám do té "pracovní části dne".
Hold někdo dojíždí 2 hodiny, někdo 15 minut, ale stále je to čas, který by jsi teoreticky využil úplně jinak, tudíž má smysl ho přičíst k těm dalším 8 hodinám co strávíš v práci.

10

Odpovědět

+Cerny strazce vesmiruNechcem ti kazit usmev ale ta rozpravkova 3% nezamestnanost je vyplod vlady neo(tzv)komunistov.

Aj u nas sa uplatnuje HROMADNE VYHADZOVANIE z OFICIALNEJ evidencie (je to iba cislo REALITA je ina!!!...) - najdi si statistiku ktora sa falsovat tak lahko neda - statistiku exekucii, potom ti dojde ze to v state danskom tak ruzove nieje.

A neake politicky motivovane cislo mi vobec nevyvracia to ze si obrovske mnozstvo ludi nemoze najst rozumnu pracu (ak sa aj zamestnaju tak vacsinou v neakej lobotomizovanej robote...) = nevyuzity ludsky potencial / hyenizmus

Aj keby bola zamestnanost 100% stale plati, ze v 21 storoci (v dobe industry4.0) je priam ubohe ze nutime ludi robit tak velku cast casu z ludskeho zivota.

Zamysli sa kolko ludi robi realne zmysluplnu pracu, je to bohuzial mensina...

Asi pekne to vystihuje porovnanie vazenskeho systemu USA vs Nemecko.

Dva odlisne pristupy, dva diametralne odlisne vysledky, Kym v USA sa z vaznov stali otroci, v nemecku sa ich snazia normalne zaclenit do spolocnosti. Ktory z dvoch pristupov generuje viac nakladov pre spolocnost a ktory je vyhodnejsi aj z moralneho hladiska?

Ja by som velmi rad na niekoho aj robil (plne automatizoval zakladne veci v spolocnosti), len nech mi hlupa vacsina nestoji v ceste. Ja sa nepotrebujem povysovat a merat si pipiki kto ma vacsie auto/jachtu....

23

Odpovědět

+Nezamestnanost 3pMáme 3% nezaměstnanost počítanou stejnou metodikou jako ve zbytku EU. Pokud je zatížena systémovou chybou, je zatížena stejnou chybou jako v okolních zemích. Stejně tak do toho nemůžeš počítat různé pseudostatistiky lidské chudoby a bídy. Dneska je bída a chudoba nemít na to jíst maso a čerstvé ovoce každý den, před sto lety byly pro bídu typické kurděje. Tehdy lidé vstávali ve 4 ráno a sklízeli a mlátili ručně obilí až do tmy svátek nesvátek, kdo byl bohatší, mohl si dovolit koupit boty! Dneska se odbory míní posrat z toho, že jim zaměstnavatelé nařizují přesčasy o svátcích.

Pokud pominu svinstvo nejhrubšího zrna, kdy skončí v exekuci zletilý sirotek proto, že ústav za něj neplatil popelnici nebo zvůli státu v podobě zajišťovacích příkazů, tak jsou exekuce v pořádku a vesměs spravedlivé a poškozují věřitele. Nikdo ty dlužníky nenutil půjčovat si na televizi, dovolenou, oblečení...

Definuj mi prosím pěkně smysluplnou práci. Pro někoho je smysluplné, že máme víc úředníků než za Rakouska-Uherska, pro někoho jiného je smysluplné, že máme víc fízlů než Protektorát nebo ČSSR (včetně PSVB a pohraniční stráže). Stejně tak je pro někoho smysluplné, že máme vesměs špičkové nemocnice v každém větším městě. Pro někoho jiného je zase smysluplné, že se staví na některých místech kilometry dálnice dráž, než kdyby vedle sebe stály obytné domy. A tomu samému se může zdát zbytečné, že jsou pokladní v hypermarketech a rovnou by je postřílel, protože inteligenčně na víc nemají a měly by je nahradit samoobslužné terminály. A co teprve všichni ti markeťáci vymýšlející otravné reklamy – rovnou na pole s nimi, ať vidí, co je to poctivá práce! Chápeš, kam tyto úvahy směřují?

Historie nám ukázala, že když zanikl jeden obor, tak vzniklo spoustu dalších. Nikde tu nevidím ledaře z konce 19. století, jak blokují ulice, protože jim ledničky sebraly práci (tak jak to nedávno dělali taxikáři kvůli Uberu).

O tom, co se má dělat nebo nedělat má v prvé řadě rozhodovat ten, kdo to platí. Přispíváš nějak na vězeňství v USA nebo Spolkové republice Německo? Můžeš to maximálně porovnávat, ale ne hodnotit, co je pro danou zemi vhodnější – nepatří ti to tam. Podle mého názoru by měla mít určité právo mluvit do formy trestu poškozená strana. Zprasil ti architekt barák? Spadnul? Zabil někoho? Ten architekt je profesně vyřízenej. Už ho nikdo nenechá navrhnout ani plot od chlíva. Co třeba ho za trest nechat navrhnout dům znovu a správně, použít část jeho majetku k odškodnění a poslat ho na 20 let do vyhnanství (s pozastavením občanských práv) třeba do Afghánistánu? Tam bude na vojenských základnách prospěšný třeba ženistům (pokud to není úplnej matlák).

21

Odpovědět

+-HoNY-A ty si myslis, ze cestakov, beznych robotnikov(ktori kazdy den po praci chodia kupit si flasu vodky a nachlastat sa na ubytovni) alebo pokladnikov bavi ich praca ? Ze tam chodia s radostou ? Chodia tam preto, lebo nic ine nevedia alebo sa boja zmeny a/alebo maju rodiny.
Su to zmysluplne prace pre spolocnost, ALE nie pre individualnych ludi ktori tie prace vykonavaju.

01

Odpovědět

+....Budu hodně tvrdý a zlý: On je tam někdo nutí s pistolí u hlavy pracovat? Jaké pracovní podmínky, mzdu a životní úroveň by měli se stejnou kvalifikací před 100 lety?

Náš socialistický model sociálního státu jim život v tom marasmu umožňuje. Podívej se do USA, tam je nuzné podmínky prostě buď přinutí naučit se něco nového nebo se odstěhovat do jiného státu za lepším.

Obraz bídy, který tu popisuješ, se prostě neděje. Jsme tak rozmlsaní blahobytem, že nevíme, co je to skutečná bída a nedostatek. Stačí se v posledních letech projít průměrným venkovem - hromadu jablek, meruněk, švestek, hrušek, třešní a dalšího ovoce všude na stromě a nikdo to nechce sbírat. Na zahradách si lidé pěstují trávník. Zeptej se svých prarodičů nebo praprarodičů, pokud jsou stále naživu, zda někdy k něčemu podobnému došlo k minulosti.

50

Odpovědět

Já bych to zavedl i na elektřinu, vodu a plyn. Abychom náhodou nepřetěžovali rozvodné sítě. A vůbec, ptal se vůbec někdo plynu, jestli mu vadí, že s ním topíme? :D

Ne, vážně. Tyhle problémy s pracovní dobou by vyřešilo:
1) zrušení minimální mzdy (stala by se z ní doporučená hodnota na výpočet odvodů)
2) mzda/výplata pouze za vykonanou práci (toto je spravedlivé a férové jak z pohledu levice, tak pravice)
3) privatizace sociálního a zdravotního systému se svobodnou možností zůstat ve státním systému i se všemi negativními důsledky jako je nespravedlivý průběžný systém
4) v roce 2018 máme 250 pracovních dnů, pojďme se seriózně bavit o tom, proč by každý neměl nárok mít na 115 dnů, kdy si může vzít volno (týden dopředu nahlásí, že si beru 14 dbí volna a hotovo). Žádné příplatky za svátky, hájit volnou sobotu nebo Štědrý den v nejateističtější zemi v Evropě je velmi pokrytecké. Židé, ať si berou volno na Šabat a Pesach; musolmani přes Ramadám, náckové ať si slaví 20. dubna, komouši 1. Máje. Je to jejich svobodná vůle a dělali by to za svoje peníze.

20
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK