Je zdravější u stolu stát než sedět?Adam všechno pokazí

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 49
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:102
Počet zobrazení:9 427

V poslední době se množí tvrzení, že sedět celý den v práci je velmi nezdravé a je lepší pořídit si místo toho stůl, u kterého nebudete sedět, ale stát. Měla by však taková změna pozitivní vliv na vaše zdraví?

Přepis titulků

Podle některých lidí je sezení nové kouření. A je pravděpodobné, že se na toto video díváte, zatímco sedíte na zadku. Ale nevstávejte, protože stání vám může škodit. Přílišné sezení může zvýšit riziko selhání srdce a zkrátit dobu dožití, neexistuje mnoho důkazů, že pokud u práce stojíte, toto riziko klesá. Lidé tvrdí, že stání má pozitivní vliv na zdraví a úbytek váhy, ale když celý den stojíte, nespálíte navíc zrovna kdovíkolik kalorií.

Rozdíl může být bezvýznamný, zhruba osm kalorií za hodinu, což je stejně, jako je v jedné mandli. A tahle mandle nemusí nutně vyvážit negativní vlivy toho, když stojíte. Podle jedné studie lidé, kteří při práci stáli, byli častěji hospitalizováni kvůli křečovým žilám. Dlouhodobé stání může také vést k tomu, že se vám do chodidel nahrne krev, kvůli čemuž vám mohou kotníky opuchnout jako nafukovací balónky.

Stání a sezení jsou v pořádku, ovšem v rozumné míře. Pokud chcete, aby byl váš pracovní den zdravější, choďte pěšky do schodů, choďte na oběd pěšky a celkově se více hýbejte a buďte aktivnější. Takže se nestyďte za to, že u tohoto videa sedíte. Prostě se zvedněte a jděte se projít. Vážně, vstávejte. Já počkám. Překlad: Xardass www.videacesky.cz Mazejte.

Nedělal jsem si legraci.

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

U počítače sedím od rána do večera, protože je to můj pracovní nástroj. Nedovedu si představit u něj stát. Tahle blbost napadla blbce. Sezení kompenzuji tím, že denně nachodím se svým psem v přírodě více než 10 km a denně navečer 40 min cvičím.

32

Odpovědět

Já právě někde slyšel, že se tím nedá vymazat negativní dopad sezení..možná během pracovního dne ano, ale když celý den člověk sedí a pak se jde projít, tak to "prý" moc nepomůže, ale nevím

00

Odpovědět

Kvuli tomu poslednimu komentu dve hvezdy :D ja uz fakt ted vztavat ze zidle nehodlam :D

01

Odpovědět

Ještě že o ležení nic neříkal :-)

50

Odpovědět

Ležení je snad to nejhorší co jde..myslim že tady o tom bylo video od vsauce nebo někoho...

10

Odpovědět

+MorcePřesně tak, na pololeh dojel antickej Řím. Pořád jen nestřídmě žrali a prováděli sodomii na lehátkách až jejich civilizaci rozvrátili barbaři, kteří neznali ani stůl. :P

101

Odpovědět

+-HoNY-Sodomie v leže? hmm každopádně jejich vojáci byli cepovaní :D

00

Odpovědět

Když sedím, tak je jednodušší vstát a protáhnout se (a můžu přitom dělat něco jiného souvisejícího s prací) než naopak.

31

Odpovědět

A co u práce plavat?

70

Odpovědět

Odpovědět

Nenarazil jsem nikdy na nikoho, kdo by tvrdil, že stání při práci je výhodnější kvůli pálení kalorií. Ani že byste to měli dělat celý den. Většina lidí prostě přes den sedí příliš (a špatně) a to má za následek několik zdravotních problémů. Jedním z nich je slabý a zkrácený psoas major, což je sval zodpovědný za rotaci kyčlí, ale je také jedním ze stabilizátorů bederní páteře. V kombinaci se slabými svaly hýždí a břicha dochází k problému zvanému anterior pelvic tilt, což poté vede k bolesti spodních zad při obyčejných činnostech. Bez cvičení se při špatném sezení i stání tento problém může zhoršovat.

Pointa je - při práci nějaký čas klidně stujte, nějaký čas klidně seďte, ale dělejte to správně a občas se projděte a protáhněte.

50

Odpovědět

To mi připomělo výbornou scénku ze serálu The Office: Dwights Standing Desk - The Office US

40