Po nízkotučných potravinách přibereteAdam všechno pokazí

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 49
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:199
Počet zobrazení:10 617

Věříte, že jsou nízkotučné potraviny zdravé a pomůžou vám zhubnout? Tak to vás Adam vyvede z omylu. Tuk totiž není jediná věc, ze které můžeme přibrat.

Přepis titulků

ADAM VŠE POKAZÍ Promiň, ale nízkotučné jídlo ti nepomůže zhubnout. A věříš tomu jenom díky špatné vědě a ještě horšímu marketingu. Směšné. Když sním tuk, uloží se v těle jako tuk. A ten je špatný. To si myslí úplně všichni, ale není to pravda. Hele, vajíčková minutka. Lidé jedli tuk od počátků své existence a dařilo se jim skvěle. 200 000 let před naším letopočtem.

Tuk... Skvěle chutná. Taky skvělý na rány od tygra. Dobře, možná ne skvěle. Každopádně je tuk jednou z našich nejstarších živin. Super. Díky za hodinu dějepisu, Adame. Ale já potřebuju zhubnout. A proto je nejdůležitější vyvarovat se tuku. Jo, cukrářský průmysl chce, abys tomu věřil. Propánakrále, chceš, abych dostal infarkt?

Zajímavé, že to zmiňuješ, protože počátkem 20. století začali doktoři pozorovat nárust dříve vzácného onemocnění – srdeční choroby. Americká srdce selhávají. Ale kam se poděje láska? Když v roce 1955 prezident Eisenhower prodělal infarkt, vyvolalo to rozruch. Podívejte se na to někdo. Američané byli odhodlaní postavit se srdečním chorobám, ale nechali se ošálit cukrářským průmyslem a jedním uhlazeným vědcem.

Tohle je Ancel Keys. Populární věděc, který se dostal až na titulní stranu časopisu Time. Keys si byl jistý, že srdeční choroby způsobuje tuk. Protože si vybral taková data, aby to mohl dokázat. Tahle data jsou správná! A tahle dáme bokem. Tuk způsobuje nadváhu. - To nikomu nevadilo, že má špatný výzkum?

- Ani ne. Až na jednoho o něco méně populárního vědce – Johna Yudkina. Ve skutečnosti je pravděpodobně viníkem cukr. Pokud sníte více cukru, než kolik zvládnou zpracovat vaše játra, uloží se jako tuk. Keys Yudkina veřejně odsoudil a na veřejnosti si z něj utahoval. Přibíráme z tuku. Tak to prostě je. - A lidi mu to prostě věřili? - Jo. Díky velké podpoře od skupiny s nezdravě sladkou agendou – cukrářskému průmyslu. V 60.

letech začali cukrářští kapitalisté platit vědcům za to, aby zlehčovali nebezpečí cukru a přenesli vinu na tuk. Tady je něco malého na ten náš tučný problém. Máš to mít, cukroušku. Teda, jsi cukrářský průmysl, neříkala jsem ti cukroušku. Když se v roce 1972 Yudkin ozval proti cukru, cukrový průmysl se mu veřejně vysmál a označil jeho výzkum za sci-fi. Ne, tuk konzumujeme už tisíce let, ale když se zaměříme na nárůst konzumace cukru, najdeme jasnou souvislost s nárůstem srdečních chorob a obezity.

Když se zaměříme na nárůst konzumace cukru... Žij dlouho a blaze. Jsem cukrový robot. Nejsem žádný cukrový robot. Nejsem! Smutnou pravdou je, že Yudkin se nemýlil. Teď už víme, že má cukr souvislost se srdečními chorobami a přibíráním na váze. Dokonce se zjistilo, že je návykovější než kokain.

Ale Keys a cukrářský průmysl ovlivňovali výzkum tak dlouho, že v době jeho odchodu do důchodu byla již veřejnost přesvědčená. Ačkoliv měl celou dobu pravdu, zemřel jako neznámý člověk. Páni, věda je krutý byznys. Velké sladké lobování tím ale neskončilo. Roky zásobovali zdravotní panely vědci nakloněnými cukru. - Chceme spolehlivý a objektivní výzkum. - O někom bych věděl. Tuk je špatný.

Jejich kampaň dosáhla sladkého vrcholu, když americké ministerstvo zemědělství v roce 1980 doporučilo nízkotučnou stravu. Tuk je nepřítel. TUK A přechodem na nízkotučnou stravu začali být všichni štíhlejší, ne? Právě naopak. Když ministerstvo zakročilo proti tuku, vyletěl výskyt obezity do oblak. Proč?

Nízkotučné jídlo mi musí pomoct zhubnout. - Přece něco uberu, ne? - Chyba lávky. Když z jídla ostraníme tuk, chutná hůře. Takže aby nám chutnalo, musí do něj výrobci něco přidat. Hromady a hromady cukru. Fuj. Beztučný dort chutná jako polystyren. Přidám trošku cukru. A...

mnohem lepší. A teď si pojďme popovídat o tom, proč je bílý cukr lepší než hnědý. Tak to by stačilo. Jejda. Ale ty jsi říkal, že díky cukru přibíráme. Přesně. Cukrářský průmysl propagoval špatný výzkum a démonizoval tuk, aby nám mohl prodat víc produktu, který srdeční choroby a přibírání způsobuje. Pojídání takového množství cukru způsobilo, že přibíráme a jsme více nemocní.

- Ty taky, pane Sušenko? - Promiň, Same, je to tak. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (28)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"nízkotučné jídlo ti nepomůže zhubnout"
Skutečné nízkotučné jídlo ti pomůže zhubnout. Teď nemyslím ty sr*čky plné glukózového sirupu a éček, ale např. polotučné mléko místo plnotučného.

"Lidé jedli tuk od počátků své existence a dařilo se jim skvěle"
Lidé v počátcích své existence nežili tak sedavý a neaktivní život jako dnes.

Souhlasím s tím, že existuje a existovala silná cukrová lobby. Však o tom už mluvil i John Oliver [1]. Taky souhlasím s tím, že konzumace nadměrného množství přidaného cukru je jednou z hlavních příčin srdečních onemocnění a obezity. Nechápu ale, proč je kvůli tomu nutné obhajovat, že nadměrná konzumace tuku je v pořádku. Pokud se budu celé dny cpát smažákem s hranolkami a tatarkou, tak prostě přiberu na váze.

[1] Přidaný cukr

42

Odpovědět

Ja myslím, že toto video je primárne zamerané na hlavne americké tzv. nízkotučné produkty, presne ako tie sušienky, zákusky, či napríklad "nízkotučné" jogurty, ktoré sú doplnené škrobmi a cukrom, len aby boli nízkotučné... a pod. Všeobecne si ľudia myslia, že ak kupujú niečo nízkotučné/bez tuku je to zdravé.... čo si už neuvedomujú je, že treba čítať zloženie výrobkov.... Mám podobnú skúsenosť, keď moja mamka kúpila ovsené sušienky s myšlienkou, že veď predsa budú zdravé, no a na prvom mieste cukor, to znamené, že ide najviac zastúpenú zložku, čo je absolútny hnus... V čom súhlasím, video opomína, ktoré tuky sú v poriadku a zdravé a ktoré by jednoducho naozaj nemali byť konzumované.... čo je problém je, že v USA majú ľudia dosť vymyté mozgy a o týchto veciach nevedia nič....

121

Odpovědět

Adam nám chcel povedať že tuk v jedle ≠ tuk na špekoch. Že nadmerná konzumácia niečoho škodí už vie asi každý, tak to nebolo potreba spomenúť vo videu. A junk food ako tatarka a smažák by som fakt nedával do protikladu k cukrom.

20

Odpovědět

S tím nízkotučným mlékem je to pochopitelně nesmysl. Pokud si dáváš cereálie, tak jich pochopitelně sníš mnohem méně s plnotučným než nízkotučným mlékemm jelikož dojde k rychlejšímu procesu nasycení.

01

Odpovědět

+Píšeš nesmyslyNezmysel píšeš ty, pretože kým sa ti zo žalúdka do mozgu dostane informácia o nasýtení(že už má žalúdok dosť), tak môže prejsť aj 15 minút. Až potom mozog vyhodnotí, či žalúdok prijal dostatok stravy

10

Odpovědět

Ani nepozerám a viem, že tam sú informácie ktoré každý z nás určite pozná. Bez srandy, USA je kopa neandrtálcov čo sa týka potravín, zloženie, varenia a jedenia. To s vami urobí desaťročia stravovania sa výhradne v reštauráciach.

63

Odpovědět

Spoiler na Avengers ve videu.

62

Odpovědět

A zkusili zabít všechny tlusťochy ?

300

Odpovědět

Marná námaha — tak jako se zpívalo v jedné budovatelské písni — Vstanou noví bojovníci, budou vznikat noví a noví tlouštíci.
Vždyť přece koule je ideální tvar, co se týká poměru hmoty ku vnitřnímu objemu, takže minimální ztráty.
Též pohyb koule je snadnější, než nyní vychrtlými jedinci praktikovaný kymácivý pohyb neustálým přepadáváním dopředu.

60

Odpovědět

+mykanecSprávně mělo být "poměru povrchu hmoty"

10

Odpovědět

Na druhú stranu tu za posledné roky vznikol aj opačný extrém.Rôznych paleo šialencov, ktorý by každému nasekali ketogénnu dietu s nulovým prijmom sacharidov je tu už tiež hojne.

182

Odpovědět

Já neznám osobně ani jednoho a ty? Na druhou stranu 0% jogurty a podobně si známí kupujou docela často.

112

Odpovědět

+Karel VorelMartin Chudý, Marán Černý, Vlado Zlatoš ...

51

Odpovědět

+Karel VorelJe v celku náročné a pracné sa v tejto dobe plnej poloprávd a klamstiev orientovať v rozumnom stravovaní. Je ale niekoľko webov, napr. "fitcult.cz" kde sa dá dopracovať k rozumným informáciam.

Na 0% jogurte nie je nič zlé, ak je biely bez prísad - len v takom jogurte proste nevidím príliš zmysel.
Základne pravidlo znie - jesť kvalitné potraviny, ale všetko s mierou. To znamená, ak chce človek schudnúť, nemusí vylúčiť sacharidy alebo tuky(jedno aj druhé je kontraproduktívne), ale je potrebné znížiť celkový kalorický príjem... a teda trochu menej jesť a viac sa hýbať. A ono to už postupne pôjde samo.

73

Odpovědět

+Zdravé je to, co mi nejvíce chutná!!!

41

Odpovědět

+Fitcult aj ja rád čítam. Alebo príspevky Michala Pijáka na fb.

11

Odpovědět

Čakám búrlivú debatu, idem si urobiť popcorn :)

33

Odpovědět

Odvolávat se na pravěký lidi, kteří se dožívali průměrně 25ti let a jejichž příjem potravy by se dal popsat jako "týden jím mamuta a další měsíc bobule", je dost zcesný.

321

Odpovědět

Vidíš to, a hned má Adam námět na další video: "Předsudky ohledně pravěkých lidí, aneb nedožívali se pouze 25 let a rostlinná strava byla spíše výjimečná" :)
Jasně, ze základky známe "lovci a sběrači" a jsme odkojení Flinstounama a je do nás vtloukáno, že lidé se dřív nedožívali ani 30ky. Jenže to není pravda. Trend nízkého dožití nastal až v období středověku, dřívě se lidé dožívali běžně věku jako my dnes (nebyla medicína, ale nebyly ani civilizační choroby). V období antiky, Říma, dříve Egypta, Babylonie, atd atd se lidé dožívali vysokého věku. Jasně, to je jen 2-6k let, ale je to dobře dohledatelné a jen tím vyvracím to, že doba dožití vždy jen narůstala.
V období pravěkých lidí bylo průměrné dožití způsobeno pouze tím, že umírali na nepřirozená úmrtí. Ale spousta starších byla vě věku našich důchodců a žilo se jim fajn.

A pokuud ti nestačí tahle argumentace, tak se podívej na naše babičky a prababičky. Všechno na sádle, másle a 70ka a stále kopaly na políčku. Lidé kolem nás mají játra a střeva v řiti, protože do sebe valí kdovíco, místo toho, aby si dali bůček, cibuli, česnek a zajedli to feferonkou a zapili pivem. Prakticky všechno antibiotika a životabudiče.
Taky by bylo dobré si zjistit, že hned po srdci je nejčastější příčinou úmrtí právě rakovina střev. A ta také není spojená s tuky. A věci co jsem vypsal naopak střeva čistí.
Stejně tak mýty ohledně cholesterolu a tuků se poslední dobou vyvrací.

435

Odpovědět

+Mikejasne, ved aj mojzis mal ale 600 rokov nebo vic, a civilizacne choroby boli vzdy

55

Odpovědět

+MikeMluvím o průměrným dožití a ty začneš o maximálním věku. Mluvím o pravěku a ty začneš s antikou. A takhle bych mohl pokračovat ...

Každej kdo měl na VŠ biochemii, ti řekne, že to video je plný polopravd a nepřesností ... ale to je vlastně dneska už normální.

518

Odpovědět

+šlomoMike ťa správne poopravil. Prečítaj si to ešte raz.

42

Odpovědět

+šlomoNejlepši je "Cukr je navykovější než kokain" :D Myslím že uživatelé kokainu v léčebně budou tvrdit něco jiného. "D

62

Odpovědět

+VšeználekTo bude možná ovlivněno tím, že nikoho nenapadme, že by na cukru bylo něco špatnýho, tak proč si odvykat, takže všichni "fetujou" celej život a s abstinencí teda nikdy nepřijdou do styku. Stejně tak jako si dnešní generace hraje s telefony, i malý pípnutí na messengeru vyvolává vyplavení dávky endorfinu, je to závislost, kterou málo koho napadne, že by měl omezit a prakticky "fetujou" i děti a všem to přijde v pohodě protože to přece je legální.

70

Odpovědět

+šlomoŠlomo https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99edn%C3%AD_d%C3%A9lka_%C5%BEivota
O kvalitě života a zdraví vypovídá ukazatel délky života prožité ve zdraví, to jest vynecháme násilnou smrt a kojeneckou úmrtnost a tak dostaneme průměrný věk dožití pro mladý paleolit okolo 54 let. Uveď ty polopravdy a nepřesnosti.

22

Odpovědět

+MikeNic proti, ale generalizuješ, až by z toho historik dostal infarkt.

00

Odpovědět

Dovolím si nesouhlasit, v Adamově video o neplodnosti je řečeno, že tady tyhle průměry s dožitím věku, jsou zapříčiněné kvůli úmrtnosti dětí, ty často zemřely a proto jim vyšlo 25 let průměr. Lidé v pravěku se dožívali i padesátky, pokud si za svůj život něco nezlomili nebo se z něčeho neotrávili. Nějaký infarkt, mrtvice nebo rakovina je tenkrát moc netrápili.

171

Odpovědět

+Kyjakstak tak,
zlepsila se vyrazne lekarska pece (lvi podil na tom maji antibiotika - za chvili muzeme byt zpatky pred nimi a svet bude vypadat opet hruzostrasne) (vezmete si priklad s marii terezii, 18. stoleti, mnoho jejich deti se nedozilo dospelosti a nikdo nemuze pochybovat o tom, ze cisarovna si nemohla dovolit to nejlepsi, tj. ne pravek, ani starovek, nebo i novovek, ale az poslednich cca 100 let)
- jeste za prvni svetove valky nebylo neobvykle, ze se chodilo treba z marnice rovnou na porodni sal, aniz by si nekdo myl ruce - pak se vsichni divili, ze vznikaji komplikace - jak u rodicek, nebo novorozencu - kteri nezridkakdy koncili smrti
atd.
doporucuji knihu Dejiny mediciny od Raye Portera, drazsi kniha, ale mozna nejlepsi, co kdy pro laiky bylo napsano o historii lekarstvi

50