Všechny brýle jsou stejnéAdam všechno pokazí

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 49
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:305
Počet zobrazení:23 025

Pokud nosíte brýle, můžete si vybrat ze spousty světových značek. Ale jak zjistíte, většinu těchto značek vlastní jedna jediná společnost Luxottica. A jak se bude Adam tvářit, až okusí svou vlastní medicínu?

Přepis titulků

- Zdravíčko, Pierre. - Adame! Už je to tak dlouho. To je nový kapesník? Ty jsi ho ještě neviděl. Jak to jde s Madelaine? - Jdeme na druhé rande. - Říkal jsem, že se jí líbíš. A co tví mazlíčci? Moje želvy se mají dobře. Co pro mě máš? Můžu ti ukázat spoustu nových stylů.

Tolik stylů, jak si mám vybrat? Sexy. Klasické. Moderní. Odvážný chlap. Všechny ty obroučky jsou stejné. Omlouvám se, nosí kontaktní čočky. Nerozumí nám. Jsou to naprosto odlišné značky. Ne, nejsou.

Dneska jsem Adamem já. Zamyslete se. I obyčejné obroučky mohou stát 400 dolarů. Stejně stál i můj telefon. Napadlo tě někdy, proč kus plastu stojí stejně jako tento zázrak technologie? Ne, tohle nehodlám poslouchat. Na to brýle až moc miluju. Síla znalostí... 80 % obrub a slunečních brýlí vyrábí jediná společnost.

Luxottica. Ale to jim dává monopol nad celým průmyslem. Bingo! A protože vlastní luxusní i levné značky, mohou si účtovat, kolik chtějí. - Ne, to nechci vidět. - Promiň, ale musíš. Luxottica využívá svou moc k předražování veškerých brýlí. Někdy si účtují dvacetinásobek toho, kolik stojí samotná výroba.

A nejsou to jen dioptrické brýle. Ray-Ban byl průměrnou masově produkovanou značkou, kterou nosili jazzmani, prezidenti i prezidenti jazzmani. Ale roku 1999 ji Luxottica koupila a začala si účtovat 150 dolarů za kus. Pětkrát víc, než kolik stály předtím. A blokují paprsky pětkrát lépe než předtím? Vypadni, paprsku.

Jsi zablokovaný! Ty máš teda nápady... 70 % značek Luxotticy se vyrábí v jediné továrně. Tohle je Prada. Tohle je Nada. Připomíná mi to tvé video o oblečení! Tomu říkám karma. Tohle se mi nelíbí. Brýle jsou pro mě důležité. Tvoří 40 % mé osobnosti.

Kašli na to. Víš, že se nemusíme nikam teleportovat? Stačí si projít obchoďák. Jsem chytrý kluk a vím, co udělám. - Půjdu do jiného obchodu. - Hodně štěstí. Co se to děje? Luxottica také vlastní většinu obchodních řetězců včetně Lenscrafters, Pearl Vision, Sears Optical, Target Optical a Sunglass Hut. Proto se těch pár značek, které nevlastní, musí řídit jejich pravidly.

Když se Oakley začal vzpírat cenám nastaveným Luxotticou, přestala ho prodávat ve všech svých obchodech. Akcie Oakley šly ke dnu. Luxottica přispěchala a koupila je. Luxottica má takovou moc, že když společnost nesouhlasí, dostanou je na pokraj bankrotu a pak je koupí. Nikdy mi nebylo líto někoho, kdo nosí brýle Oakley. Ženský na mě pořád letěj.

Vím, že nejsi zlý, ale jsi hodně nepříjemný. Jak chceš, kozatko. Brýle musím nosit. To nemám na výběr? Ano. 75 % Američanů brýle potřebuje. Je škoda, že Luxottica vlastní i druhou největší oční pojišťovnu v USA. To znamená, že tvůj optometrista, tvá pojišťovna, továrna, která vyrobí tvé brýle, i obchod, který ti je prodá, mohou spadat pod stejnou společnost.

Takže nás můžou oškubávat? Věci mají takovou cenu, za kterou jsou lidé ochotni je koupit. To je cynické. Tohle jejich ředitel řekl v televizním pořadu. Pravdou je, že většina těchto brýlí by mohla nést značku Luxottica. Nenesou, protože Luxottica ti prodává iluzi volby. Et tu, Pierre?

Promiň, Adame. Nejsem takový, jaký se zdám. Ne! Co si myslíš o mé lekci? Dost dobrá, ne? Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (51)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A to tam neřeší, že řada očních vad jde řešit, pokud člověk chce a není líný: http://www.ocniterapie.cz/

Takže si člověk vlastně připlácí za iluzi svobody při výběru brýlí a za iluzi nemožnosti s oční vadou něco dělat. A jen tak na okraj. Operaci očí jsem prošel. Po deseti letech bych opět potřeboval brýle.

20

Odpovědět

a tahkl je to s tím kapitalismem ve všem. fiktivní možnost volby a přitom vláda jedné strany, pardon firmy...

00

Odpovědět

Můžete prosím přeložit i tu část o hadech, o které mluvili? :)

00

Odpovědět

sorry, hadrech. :D Tu o oblečení. :)

30

Odpovědět

som si istý že za tento stav môže vláda a zákony, ktoré cez ňu vylobovali - štát je najväčšie zlo na svete

23

Odpovědět

Jediný co mě překvapilo, je že SEDMDESÁT PĚT PROCENT Amíků potřebuje brejle..

110

Odpovědět

Nemyslí tým iba dioptrické, ale aj slnečné :)

25

Odpovědět

a proc je to legalni ?

73

Odpovědět

Protože peníze

111

Odpovědět

A proč by nebylo?

95

Odpovědět

Nelegální je jen monopol nebo kartelové dohody. Monopol to ještě není a pokud společnosti mezi sebou mají kartelové dohody (což mají), tak se to strašně špatně zjišťuje a ještě hůře dokazuje.

40

Odpovědět

To vážně někdo zaplatí za nedioptrické brýle (a i za ně je to šíleně přestřelené) 150$ ? A to opravdu dříve stály 30 babek? Šílený a geniální zároveň, záleží na jaké straně jste...

211

Odpovědět

Dokud to vlastní jeden člověk jsme zřejmě všichni na té druhé...

81

Odpovědět

+00oqProč? Je to jen luxus navíc, kterej tě nikdo nenutí kupovat (mluvím o těch nedioptrických)... můžou si dát cenu jakou chtěj, pokud jim to někdo zaplatí.
U těch dioptrických je to horší, ale na ty máš jednou za pár let nárok od pojišťovny (a kolik za ně zaplatí ona, je zase její problém).

38

Odpovědět

+BullOverK té pojišťovně. Pojišťovna přispívá 150kč (dospělí) nebo 300kč (děti) na obroučky a celých 51kč na jedno sklíčko (u cylindrických skel je to 111kč/ks). Dospělí mají nárok na nové brýle 1x za 3 roky a děti 1x ročně. Pokud se ti změní hodnota dioptrií ještě před uplynutím těch 3 let, tak dostaneš jen ten příspěvek na výměnu skel 51kč/ks.
Sranda co? Reálná cena dioptrických brýlí je kolem těch 250kč, ale v optikách jsou 10x předražené. Jo, není nad monopol.

150

Odpovědět

+LadyJTýden zpět jsem si byl kupovat nové brýle. Jelikož mám složitější vadu = tlustší skla, tak jsem měl volbu cca z 6 obrouček cena +- 3500, to by nebyla taková hrůza. Bohužel cena jednoho skla 4500,- což mi udělalo cenu za brýle asi 12,5 k na které mi pojištovna přispěje velkoryse 1000Kč. Závěr obroučky si můžete vybrat levnější, ale pokud chcete kvalitní skla, které jako student IT potřebuji, ušetřit se moc nedá :))

90

Odpovědět

+Vasek242to už stojí za zváženie laserova operacia

15

Odpovědět

+CobraO té jsem už také vážně uvažovala. Nejdřív jsem si sama hledala informace na netu a nakonec jsem šla i na odbornou konzultaci. V mém případě by měla smysl pouze tehdy, kdyby mi dokázala zcela odstranit vadu. Podle doktora by mi dokázali snížit množství dioptrií, ale nemohou zaručit, že by mi vadu odstranili zcela. Navíc mám poměrně tenkou rohovku, takže případná reoperace by nejspíš nebyla ani možná. Když jsem nakonec zvažovala pro a proti (případných rizik mimochodem také není málo), tak jsem došla k závěru, že to za to nestojí.
Být bez brýlí by bylo fajn a stále věřím, že moderní medicína mi to jednoho dne umožní, ale v tuto chvíli se s brýlemi musím smířit. Zkoušela jsem i čočky, ale nesnesu je v očích.

90

Odpovědět

Amazon, Steam, Google... všichni používají podobné obchodní praktiky.

151

Odpovědět

Jak se to týká Steamu? O Amazonu a Googlu nepochybuju, ale Steam mi do toho nesedí ani trochu. To, že si přidává marži je jasné, ale není to žádný monopol a neskupuje další menší firmy.

21

Odpovědět

První jsem myslel, že ten majitel a jeho citace je easter egg na Markuse z Borderlands...

42

Odpovědět

Ve skutečnosti je to poněkud starší myšlenka: jeden z deseti základů ekonomie. "Cena věci se rovná tomu, čeho se vzdáte pro její získání."
MANKIW, N. Gregory. Zásady ekonomie. Přeložil Milan SOJKA. Praha: Grada, 1999. Profesionál. ISBN 978-80-7169-891-3.

Ekvivalentně tedy věc/služba, kvuli které se ničeho nevzdám, pro mě nemá žádnou valnou hodnotu.

00

Odpovědět

A co antimonopolní úřady?

280

Odpovědět

Asi je Luxottica vlastní taky :D

730

Odpovědět

Po morální stránce strašný, po podnikatelský stránce je to geniální :)

572

Odpovědět

budete dávat i ty dlouhé díly?

70

Odpovědět

Většinu těch dlouhých myslím že už přeložili. Navíc pořad skončil a ty nepřeložený jsou buď nic moc a nebo krátký, protože byly jen upoutávka na televizní pořad.

00

Odpovědět

+FeykroPořad neskončil... jen se vysílá v televizi a ne na youtube: http://www.trutv.com/shows/adam-ruins-everything/index.html

00

Odpovědět

právě že ne, pořád vycházejí nové a myslí mže i oficiálně,. například tady máme Detektory lži, ale na netu je ten díl o 10 minut delší apod. stejně jako u diamantů v prstenu, taky je mnohem delší ten oficiální díl

20

Odpovědět

Tak už vím, komu mám poděkovat za to, že už šest let nosím ty stejný brejle, protože nový jsou prostě moc drahý!!! :D

380

Odpovědět

Takže je to stejné jako s diamanty

180

Odpovědět

U nás v optice člověk koupí sklíčka od 600, obroučky od nějakých 8 stovek do několika tisíc. A pak jde člověk do Bily a tam je stojan s dioptrickýma brejlema za kilo a vietnamec to solí za 28 ... :D

301

Odpovědět

Přesně na to samé jsem myslela při sledování videa. A protože mám na každém oku jinak silné dioptrie, tak ani ty levné brýle z obchodáku mít nemůžu. Je úplně jedno do jaké optiky vlezu, ceny jsou všude takřka stejné.

Nejvíc se mi asi líbilo srovnání ceny brýlí a mobilu (výkřiku moderní techniky!!!). Nejdřív jsem se tomu zasmála, ale pak jsem si vzpoměněla, kolik jsem za brýle dala já a smích mě nějak přešel.

410

Odpovědět

Odpovědět

+AlexanderProblém u online optik je ten, že si brýle nemůžeš vyzkoušet předem. V létě jsem si koupila dioptrické sluneční brýle z opti24 za 1350 Kč. Vydím přes ně skvěle, ale špatně mi sedí, potřebovala bych širší nosník (má chyba, parametry byly uvedeny a vrátit pochopitelně už nejdou). Doma mám více obrouček, tak jsem si je schválně přeměřovala a jednotlivé nosníky se mi liší až o 3 mm, ale tím, že každý má trochu jiný tvar, tak mi sedí dobře.

51

Odpovědět

+LadyJKupuju tam prumerne za 350, takze si muzu dovolit, ze nebudou sedet. Ale zatim vzdy spokojenost, ja, manzelka, jeji strejc a jeho deti vsichni tam nakupuem. Samozrejme to neni ultra mega kvalita obroucek (skla bezchybne) ale na to normalni denni noseni super.

10

Odpovědět

+AlexanderStrýc, strýc, otec i strýc?

100

Odpovědět

+LadyJmas pravo vratit do 14 dni jakekoliv zbozi bez udani duvodu.

70

Odpovědět

+rodierPokud není vyráběno na míru. To tady asi není, ale slovo jakékoliv nesedí.

00
Další