Proč je marihuana ilegální?Adam všechno pokazí

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 49
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:322
Počet zobrazení:38 700

Marihuana je ve většině států světa ilegální a výjimkou není i valná většina států USA. Ale vždy tomu tak nebylo. Z jakých důvodů je v USA marihuana mimo zákon a proč tak stále zůstává? Adam se na to podívá...

Přepis titulků

Poslyš, Drew Carey, vy dospělí nám říkáte pořád to samé. Tráva nás zabije. Je to vstupní droga. Vine videa nejsou vtipný. Ne, pro většinu lidí je tráva neškodná. Zadrž, José. Vím, že to je trochu přehnané, ale nemůžeš dětem říkat, že je tráva neškodná. Můžu, je to pravda. Víme to už desítky let. Pokud jde o přímá úmrtí, alkohol zabije 88 tisíc lidí za rok.

Tabák zabije 480 tisíc lidí. Marihuana nezabije vůbec nikoho. Podle kurikula tě marihuana může přivést k těžkým drogám. Je to vstupní droga. Učitelé to tvrdí roky, ale není to pravda. Lidé, kteří marihuanu zkusí, si ji často už ani znova nezapálí. Ten chlap ví, co říká. Ale to neznamená, že je absolutně bezpečná.

- Vole, myslela jsem, že jsi v pohodě. - Kéž by. Pokud je vám pod 25 let, tráva může způsobit potíže s pamětí a kognitivním uvažováním. Ale pokud jste dospělý a máte dokončený vývoj mozku, proč ne. Zapaluješ to špatně a ve škole to nekuř. Promiň, většinou kouřím na párty. Ale moc mě na ně nezvou. To se divím. Pravdou je, že pokud znáte rizika a užíváte ji jen občas, je tráva neškodná. Lidé ji užívají už tisíce let.

Lidé začali pěstovat konopí jako plodinu už před 8 tisíci lety. Tato plodina nasytí naši rodinu po celý rok. A tato plodina učiní filmy zábavnější. V roce 440 př. n. l. Hérodotos psal o tradici konopných lázní. Občané, jak mi jednou řekl jeden mudrc... Hulení! V USA byla marihuana dostupná jako volně prodejný lék. Přistupte a ozkoušejte zázračnou tinkturu profesora Horcoriuma.

Nyní s arabským hašišem. Po většinu dějin USA byla marihuana legální. Nikdo s ní neměl problém. Co se změnilo? Museli mít důvod, proč ji zakázat. Ano, měli. A dost podiivný. Představuju vám Harryho Anslingera, komisaře Státního úřadu pro návykové látky a zavilého zastánce prohibice. Snížili nám rozpočet.

Pokud nenajdou jinou substanci, kterou mohu démonizovat, zruší nás. Podívejme se na to. Čeho se lidé bezdůvodně bojí? Aha, Mexičanů! Mexičané kouří marihuanu! To je ono! Hej, ty rasistický dave! Díky marihuaně Mexičané žízní po bělošské krvi.

Rozšiřte tu informaci. Anslinger využil rasismus v propagandistické kampani proti droze. Vypovídal i před Kongresem. Marihuana je návyková droga, která svým uživatelům způsobuje šílenství, nedodržování zákonů a smrt! Nedlouho poté byla fáma o násilí vyvolaném marihuanou všude. V novinách i filmech.

Byl to jen mladík, který pod vlivem drogy vyvraždil rodinu sekerou. Dokonce i v politicky zaměřených kresbách. Nacistická propaganda. Co to znamená? Proč by říkal: "Nacistická propaganda."? Upřímně netuším. Ale zafungovalo to. V roce 1937 marihuanu Kongres zakázal. A později s Anslingerovou pomoci zavedli první zákon o povinném minimu.

Pokud vás jednou chytli s tímto, šli jste sedět na 2 až 10 let. Díky, to jsem si mohla myslet. Ironií je, že vláda věděla, že Anslingerova tvrzení jsou lživá. Vědci ve 40. letech prokázali, že marihuana není spojená s násilím ani šílenstvím. V roce 1973 komise prezidentu Nixonovi doporučila, aby ji dekriminalizoval. Ale Nixon se zachoval jako Nixon. Pane prezidente, všichni se shodují, že marihuana je bezpečná.

Ven! Vypadněte! Už toho mám dost! Začíná válka proti drogám. Nechápu proč proti ní tak brojil, když věděl, že není nebezpečná. Zeptej se Johna Erhlichmana. Tohle řekl v roce 1994. Věděli jsme, že být černochem nebo nesouhlasit s válkou nemůže být trestné. Ale když si veřejnost spojila hippies s marihuanou a černochy s heroinem, mohli jsme tyto drogy silně postihovat a tím narušit tyto skupiny.

Mohli jsme zatýkat jejich vůdce, dělat domovní prohlídky, rušit shromáždění a každý den je v novinách hanit. Věděli jsme, že o drogách lžeme? Samozřejmě že ano. - To je skutečná citace? - Ano, je skutečná. Nixon začal s válkou proti drogám, aby potlačoval politické oponenty a menšiny. Jeho člověk to potvrdil.

A my to učíme děti. Ale teď už je to lepší, ne? Kéž by. Ačkoliv v pár státech byla pravidla uvolněna, povinná minima platí skoro v celých Státech. Marihuana stále tvoří skoro polovinu zadržení kvůli drogám. A přestože běloši a černoši kouří marihuanu téměř stejně, u černochů je čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že je za marihuanu zatknou. Podívejte, víme, že tráva není nebezpečná.

Ale přesto stále dodržujeme rasistické zákony a bezdůvodně zavíráme barevné lidi do vězení. Poslyšte! Vše, co vám ten poblitec řekl, je lež a zabije vás to. Ověřovali jsme si to... Sklapni, poblitče, než to tady zebliješ! Drogy jsou zlo. D.A.R.E. to řekl! Jo, program D.A.R.E.

To bylo masivní selhání, které užívání drog zvýšilo. Říkal jsem, že je to poblitec. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (115)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jediný co mě u marihuany děsí a z toho důvudu bych byl ohledně jejího požívání velmi opatrný je, že může fungovat jako spouštěč schizofrenie, chronické deprese, atd. V září se setkám s jedním relativně uznávaným psychiatrem, tak mě zajímá jeho názor.

03

Odpovědět

Já jsem sice pro legalizaci, ale... Znám víc případů, kdy stačila marihuana na to, aby člověku rozjela těžké psychické postižení - většině schizofrenii. Je pravda, že k tomu je třeba mít vrozené předpoklady, ale kdyby si ti lidé nezahulili, mohli zůstat psychicky zdraví a žít úplně jiný život. Není to vůbec neobvyklé. Nemyslím si tedy, že by marihuana byla neškodná a bezpečná. Ale mělo by být na zodpovědnosti každého jednotlivce, jestli do toho rizika jít chce nebo ne...

10

Odpovědět

ja mel zrovna to "stesti" na vrozene predpoklady, aby mi par prdu rozjelo psychicke potize z kterych jsem se vzpamatovaval dlouhou dobu. Deckam do ruky trava nepatri stejne jako zadna jina droga. Moje chyba.
Pokud existuji vedecke dukazy, ze marihuana je pro dospeleho cloveka (s ukoncenym vyvojem mozku) srovnatelne nebezpecna jako alkohol, tak nevidim jediny duvod proc ji nezlegalizovat od urciteho veku. Ze by po legalizaci zacalo hulit vic lidi je nesmysl, kdo chce hulit/pestovat na masticky tak to dela zakaz nezakaz.

10

Odpovědět

1) Je hloupé argumentovat tím, že se něco dělá už od starověku. Spousta otřesných věcí se dělala už od pradávna.
2) Marihuana nezabila naprosto nikoho? Ani jediného člověka na celém světě za celý rok? Nevěřím.
3) "Pokud znáte rizika a užíváte marihuanu jen občas, je neškodná." To se dá říct skoro o čemkoliv. Místo marihuany si dosaď p***o, cukr, kácení deštných pralesů nebo rasismus.

Nejsem ani pro ani proti marihuaně. Jsem proti nefungujícím argumentům.

1153

Odpovědět

Nejen v jednom roce, v celé historii lékařství není ani jeden zaznamenaný případ že by někdo zemřel v důsledku konzumace MJ.

362

Odpovědět

+Flagellum DeiČo presne znamená že "zomrel v dôsledku konzumace" ? Myslíš tým zomrieť následkom predávkovania ? To budiš. Ale na internete nájdeš viacero prípadov smrti po použití marihuany v prípadoch, keď mali osoby iný zdravotný problém. Tiež nie je podľa mňa vôbec vzácna dopravná nehoda, v ktorej figuruje marihuana. Jeden poznám aj osobne a sám viem aké mám spomalené reflexi keď som sfajčený. V prípadne alkoholu sa vina prikladá jemu, takže ako to je v týchto prípadoch ? Zomrel v dôsledku užívania marihuany ? Vzhľadom na to, aký "stav" mj spôsobuje, sa asi dá uviesť veľké množstvo podobných príkladov...

123

Odpovědět

+Atrapotom prečo neni aj alkohol nelegalny.. a je vačšia šanca že bude človek agresivny/spacha niaky zločin po použití alkoholu.. suhlasím s tým žeby človek nemal sadať za volant po "húlení" ako to je s alkoholom ale nemyslím že človek by nejak ubližval spoločnosti tým že si zapali joint dá bongo whatever.. to je každého vec pokial to nevplýva na iných čo si myslím že v drvivej vačšine nebude (každý je iný ano)
a pritom sa ludia chodí naj*bať každy piatok.. pohoda.. najdu ti trocha travy a mame tu problém..

121

Odpovědět

+AtraNejen,mohl bych vidět nějáký odkaz s např. lékařskou zprávou, protože jsem slyšel o případech kdy MJ zafungovala jako spouštěč např. psychických chorob ale ještě jsem tedy neslyšle že by spustila nějákou smrtelnou chorobu či třeba infarkt.

Psal jsem to už u jinéh vlákna a platí to nejen pro MJ ale pro všechny látky obecně, to že v nehodě figuruje MJ či jiná substance neznamená že za onu nehodu může. Problém je že policie takové věci neřeší, někdo z účastníků nehody měl v tělě nějákou látku tak tu nehodu berou jako že se stala pod vlivem této látky a nezajímá je že řidiči "pod vlivem" např. nebyla dána přednost.

Souhlasím s tím že MJ zpomaluje reflexy, na druhou stranu jako každá droga má i psychický účinek a ten je přesně opačný než kokain aj. tedy nikoliv agresivní jízda ael jízda až důchodcovská ( samozřejmě neplatí u 100% jedinců, výjmky se najdou vždy).

71

Odpovědět

+Flagellum DeiDlouhodobá inhalace kouře vzniklého spalováním *čehokoliv* (tabák v cigaretě, benzin v autě, dříví v táborovém ohýnku) může způsobit rakovinu nebo jiné zdravotní potíže.
Proč je marihuana výjimka?

66

Odpovědět

+jjkTak jestli dnes někdo konzumuje MJ jen tak že jí kouří tak za to opět nemůže MJ ale lidská blbost. Snad není tak těžké obětovat pár set eur za vapík nebo jí koupit ve formě jídla.

81

Odpovědět

+Flagellum DeiJediné, co chci celou dobu říct, je: Dlouhodobé kouření marihuany může způsobovat zvýšené riziko zdravotních potíží. Jestli za to může lidská blbost, jak říkáš, nebo třeba Franta od vedle, už mi je docela jedno. Jen mi přišlo, že v tom videu to vyznělo, že tomu tak není. Proto ten můj bod 2).

Jinak, dík za reakci. Dostal jsem sice 10 palců dolů, ale nikdo jiný k tomu nic nenapsal.

35

Odpovědět

Ako mozes byt taky sprosty.Ked ta uz ani fakty nepresvecia.Akoze s coho by si mal s konope zomret.

42

Odpovědět

+Mario OsvaldNeda sa predavkovat by si zaspal.To neni tabak dilino

22

Odpovědět

jednoduše zlegalizovat úplně všechno. Všechno pěkně zdanit, ať z toho taky něco je. A potom nechat přírodní výběr působit. Alespoň by se to na světě trochu pročistilo....

183

Odpovědět

Mariuhana je vstupní droga k tvrdším drogám právě kvůli tomu že je nelegální a když už vstoupíte do toho nelegálního světa, tak se naučíte že sehnat tvrdší drogy není problém, právě že kdyby to zlegalizovali tak je to vstupní droga k tvrdším drogám asi tak stejně jako alkohol a když už mluvím o alkoholu není to náhodou tvrdá droga?

216

Odpovědět

Blbost iste vplyvy slabych drog ci silnejsi uz testovali v inych krajinach ako napriklad v Azii a dopadlo to hodne spatne az tak zle, ze sa museli nastolit o hodne prisnejsie metody trestov ake my pozname. A ano tresty zivotom. U nich sa ten problem vytkol z kontroli ci v inych krajinach, kde maju podobne problemy. Kazda latka, ktora ma tak vyrazny vplyv na ludi, ze ich na chvilu dostane mimo problemu vo svojom zivote a na chvilu zapomeniete na tie vase problemy ma za nasledok navykovost. A kazda navykovost ma za ulohu vas znicit po case. Ci uz je to alkohol, cigarety, marihuana ci takze drogy. Postupne vas to rozobera az vas to uplne pohlti a bez pomoci koncite. To je ta prava realita tychto latok.

221

Odpovědět

Tebe je tak 15 vsakze ? Si ty uz plne jebnuty ?

53

Odpovědět

teda by mali aj život zakazať :D tiež nás všetkych pohltil a na konci nam tiež nebude pomoci :D

41

Odpovědět

Halo neni navykova

21

Odpovědět

No, začal jsem hodně hulit v 8 třídě. Ted je mi 26 a brčko si ubalim tak 4x do roka. Před měsícem jsem převážel celou kytku autem ke známé, pro kterou jsem ji pěstoval, tak jsem se celkem bál, aby mě nezastavili :-) A jestli je to vstupní droga k tvrdším drogám. Nemyslim si. Když člověk něco chce a zájímá se o to, tak trávu přeskočí a jde za tvrdším. Něco už jsem vyzkoušel. Jsem závislý na nějaké droze? Ne. Jsem závislý na internetu? Jo. Jdu s davem? Nevim. Vyberte si ;-)

196

Odpovědět

Jo, jen doplním, jsem zavislý na nikotinu.

35

Odpovědět

+34Presne tak

10

Odpovědět

lidi nechytejte se každého slova zas. jasně tam řekl, že když už budete mít 25 roků a budete hulit normálně a ne každý den, tak to bude v poho. jasně že všechno co se přehání, tak má svoje následky. ono z 90% lidi umírají hlavně proto, že jsou idioti a všechno přehánějí a nekontrolují se v tom. jasně když hulíte trávu často a jste puberťáci, tak vás to změní. to samé u cigaret a alkoholu. prostě hlavní je nebýt debil a vědět kdy mám dost.

411

Odpovědět

4:18 nebůže

10

Odpovědět

Opraveno.

20

Odpovědět

Problém legalizace není jen v tom, že "tráva není tak škodlivá, tak ji legalizujme". Přiznejme si, že děcka hulí vesměs jen proto, že je to nelegální a vypadají s tím "cool" (vím o čem mluvím, taky jsem tou fází prošla). Pokud jim tu jedinou, relativně bezpečnou a lehkou drogu povolíme, najdou si něco nového co se nesmí a co bude frajeřina brát. A opravdu chceme, aby celá generace přešla z trávy třeba na mezkalin? Na stranu druhou, není podle mě úplně košer postihovat přechovávání a prodej nějakého rozumného množství trávy (samozřejmě kilový balíky už do kategorie "rozumné množství" nespadá, berme třeba pár gramů na osobu), což ale jde ruku v ruce s nezákonností dané látky. Takže jak říkám, problematika není tak černobílá...

127

Odpovědět

V Nizozemsku je legální a problém s přechodem mládeže na jiné drogy jsem nezaznamenal. To samé i v jiných státech co ji legalizovali.

390

Odpovědět

Lol, Meskalin je super, lidé jej užívají již tisíce let a stejně jako u MJ není zaznamenané žádné úmrtí s ním spojené. :D

Btw proč by kilo MJ nebylo rozumné množství ? MJ při dobrém skladování vydrží roky, nejlepších účinků dosahuje cca rok po sklizení, čili když člověk sklidí pár kytek řekněme dvakrát tak klidně ke kilu může mít a pořád to bude mít pro osobní spotřebu v průběhu třeba dvou let.

Ony ty zákony jsou sejně v ČR nesmyslné, můžeš zasadit 5 kytek aniž by to byl trestný čin ale když je sklidiš tak se o TČ jedná, protože MJ můžeš mít u sebe kolik, 10-15 g ? To je tak jeden zakrslý automat.

80

Odpovědět

Nebála bych se, že po legalizaci konopí mládež přesedlá na meskalin.. ze dvou důvodů, meskalin v našich podmínkách možná snad pod lampou, ale za x dlouhou dobu, protože co se tady dá sehnat absolutně není vhodné ke konzumaci. A pak... přece máme ještě houbičky :)) Osobně bych u drog krom míry úmrtnosti, návykovosti,... rozlišovala i jak moc je daná droga schopna zničit sociální život a jak dostupná. Suverénně by vedl alkohol. Na který bych byla ráda ,aby EU nalepila obrázek pokáleného bezdomovce, snímku jater "na tři prsty",...

00

Odpovědět

Já osobně vím pouze o jednom jediném prokázaném případu úmrtí marihuanou. Kluk, kterému selhalo srdce v důsledku snížení krevního tlaku, což je (leckdy chtěný) účinek marihuany a tělo se tím vyrovnává zvýšením srdeční činnosti. Ale nechce se mi moc věřit, že by třeba žádný účastník smrtelné dopravní nehody neměl v krvi THC. Samozřejmě se můžeme hádat, jestli to opravdu bylo způsobeno tím, ale když vám naměří alkohol, také vinu připíší jemu, ať už to bylo v důsledku něho či ne.
Btw. hulím poměrně dlouho a můžu potvrdit, že to počáteční droga opravdu není :D Pokud nechcete, nevyzkoušíte, je to jednoduché :D Vždycky je to o volbě a pokud vím, že je tu něco, co je jisto jistě s****a a totálně mě to rozmrdá, i když fun fun fun, tak si to prostě nedám. A zas pokud vím, že je tu něco, o čem mi říkají, že je to s****a, ale existují důkazy o tom, že opak je pravdou, i když nic není svaté a má to i svá proti, tak pak je na zvážení každého, jestli pro převažují proti. Ale dogmaticky zrovna trávu zatracovat mi příjde hloupé. Možná i proto, že tráva dělá lidi lepší :D A štěstí, že žiju v ČR. Moct být zatčený a poslaný do basy už jen za požití drogy je šílený zákon a asi bych v tom vězení trčel :D I když mám tu "správnou" barvu, tak by mě možná nechali na pokoji :D

51

Odpovědět

Tak na alkohol se běžně test dělá, nevím jestli i na jiné drogy.

11

Odpovědět

Tak je otázka zda li dopravní nehodu kde je jeden z účastníků pod vlivem MJ lze brát jako úmrtí způsobené MJ. To že si zkuřka jede po cestě a někdo to do něj napálí kamionem nebo mu nedá přednost jaksi z MJ nemá nic společného ale statisticky, dle policie a dalších represivních orgánů to je "smrt spojená s drogami" i když ty drogy v tom nehrají žádnou roli.

Btw, takhle můžeš můžeš "prokázat" že voda nebo třeba jabko zabíjí, protože měl někdo nehodu když pil nebo to jabko jedl. Post hoc ergo propter hoc jaksi vždy neplatí.

20

Odpovědět

Hele ale ta srdeční zástava nebyla přímo kvůli marihuaně, ale kvůli tomu, že jí kouřil. Když cokoliv kouříš, zvýší se ti tlak a počet tepů, protože do sebe dostáváš horký kouř a to je pro tělo zátěž.
Ve srovnání s alkoholem a tabákem je marihuana slabý odvar. Je velká škoda, že se na ní v dnešní společnosti pohlíží tak, jak se na ní pohlíží...

50

Odpovědět

+MultiZaklinacAle tráva ho právě snižuje. Není to kouřem. I když si to dáš přes vapík třeba, takže žádný kouř, žádná zátěž pro plíce, tak ti to razantně sníží tlak. Stejně, jako ti zvyšuje citlivost receptorů v mozku (či aktivuje neaktivní, což třeba vede ke zhulihladu :D), tak ti díky svému chemickému složení (nejsem ti fakt schopnej říct, která část přesně :D) ti snižuje krevní tlak. A jestli kouř zvyšuje tlak (nevim vůbec :D), tak v důsledku toho by naopak měla klesnout srdeční činnost :)

00

Odpovědět

+MultiZaklinacProto někdo kouří nebo jí v nějaké formě trávu. Je to skvělý na zažívací potíže, ale né rázu, že napomáhá k léčbě, ale že aktivně a okamžitě uvolňuje. Takže například člověk, který trpí chronickými křečmi ve střevech nebo v břiše nebo kdekoli, ucítí okamžitou úlevu. Plus tedy tlumí bolest a spousty vedlejších účinku má, je to prostě královna kytek :D A nebo ji hodně lidí používá proti migréně. A zas, migréna neni nic jiného, než zúžení cév a díky tomu proudění krve způsobuje nárazovitou bolest, jak kdyby ti bušili kladivem do hlavy při každém úderu srdce. Po požití trávy klesá tlak, tudíž se uvolní a zmírní průchod krve v cévách a značně to ulevuje od bolesti. A v obou těchto případech to hodně lidí praktikuje např. ve formě sušenek, másla,.. prostě to sežerou :D takže kouř tam nehraje jakoukoliv roli :)

30

Odpovědět

Když budeš roky pít pětkrát denně kravské mléko, myslíš že budeš mít silné kosti? Akorát si zaděláš na žaludeční vředy. Když budeš denně po několik let žrát bio-špenát k snídani, obědu i večeři nebude z tebe Pepek námořník, ale zbytek svého krátkého života prosedíš na hajzlu.
Jde o to, že člověk ke své co nejdelší existenci potřebuje pestrou a bohatou stravu aby tak pokryl veškeré žádosti lidského organismu. Stále a dokola aplikovaná jedna látka ve vysokém množství tě nakonec ROZPUSTÍ i kdyby to měla být obyčejná voda.

243

Odpovědět

Co kecáš, moje babka ke snidani a veceri mliko davala kazdy den, dozila se krasnych 95 let, otec pije stejne a je mu 78, ja take a zadne vredy nemam. Mozna je dostanu, kdyz budu cist blaboli lidi jako ty co je nebezpecne...
Jasne je rozdil, kdybych toho pil 10litru kazdy, ale piti mleka kazdy den a vredy, asi jsi dalsi "co zere zdravou stryvu" a pritom dopadnou stejne jako ten magor zelenozrout co bosej chtel prejit zeland a pak skolaboval druhej den...

88

Odpovědět

Voda. Voda? Voda???
There there...

13

Odpovědět

+WolfikAno, i voda může být jed...jako všechno v nepřiměřeném množství

50

Odpovědět

To by mě zajímalo, v čem je z hlediska úmrtí tabák horší než konopí? Přeci předávkování je přibližně stejně (ne)možné jako u trávy a většina úmrtí z kouření je zaviněna "zasviněním těla kouřem". Řekl bych, že normální šlukování je možná méně nezdravé než "tlačení si do hlavy"...

115

Odpovědět

nevim no.. asi ze travu si nepoustis do plic

010

Odpovědět

+rodierrakovinotvorný dehet

80

Odpovědět

+troll.komercne pestovany tabak je radioaktivny

11

Odpovědět

Začal bych tím, že běžný kuřák vykouří kolem krabičky denně. Znám sice lidi, co vyhulí za den dvacet jointů, ale asi to nebude úplně průměr. A dehet je z cigaretového kouře asi to nejmenší svinstvo.

41

Odpovědět

Předávkovat se tabákem jde, a to díky NIKOTINU. Nevím jak u kouření, ale při požití nálevu z několika cigaret jdeš do nebíčka ;)

20

Odpovědět

+bankrollzdarma.bloger*po požití
Tabákový nálev se používá např. jako domácí pesticid.

10

Odpovědět

1:12 "... and I'm rarely invited to them" jako "zvou mě na ně docela často" opravdu? :)

50

Odpovědět

Opraveno.

30

Odpovědět

Docela by mě zajímalo nějaké video o tom programu D.A.R.E o kterém Adam na konci mluvil.

70

Další