Studentské půjčky jsou děsivéAdam všechno pokazí

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 49
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:147
Počet zobrazení:8 757

Studentské půjčky v USA umožňují mnoha mladým lidem vystudovat vysokou školu. Ale tím miliony lidí zůstanou v dluzích, na která se vztahují zvláštní pravidla. Adam se podívá na to, jak tento problém vznikl a kdo za to může.

Přepis titulků

ADAM VŠECHNO POKAZÍ Čau, kámo, chceš půjčku? Per to do mě! Vidíš, Adame, studentské půjčky lidem pomáhají. Bez nich by mnoho z nás na vysokou nemohlo. Ano, jsou nutností. Proto je ještě znepokojivější, co lidem provádějí. Klídek, každý si ji bere.

Ano, 42 milionů Američanů má studentské půjčky, jejichž hodnota přesahuje 1,3 bilionu dolarů. Bilionu? Za to by byla spousta mincí v Pokémon Go. Studentské půjčky jsou tou nejhorší půjčkou. Povím ti jeden příběh. Před rokem 1972 mohli studenti využívat federální půjčky. Ale přísun peněz byl omezený. Pane, můžu si vzít půjčku?

Jsme na suchu, promiň. Ale Richard Nixon vytvořil marketingovou asociaci pro studentské půjčky, nyní známou jako Sallie Mae. Sally, musíš zprostředkovávat bankovní půjčky, aby si mohli půjčovat víc. Ale Strýček Sam tě sleduje, takže žádné podrazy. Tento systém umožnil institucím půjčovat více peněz, takže na vysokou mohlo jít více studentů. Prosím, jen trošku.

Říkal jsem, že už... Páni, díky, Sally. Party pokračuje! Půjčujte si zodpovědně. Zodpovědně. Vypadá to jako dobrý systém. Byl, ale začalo se to kazit, když se vláda v 90.

letech rozhodla Sallie Mae privatizovat. Už mě nebaví dělat hlídače. Sally, jsi volná. Svobodný trh. Kompromis mezi prezidentem Clintonem a Kongresem utrhl Sallie Mae ze řetězu. Kdo chce půjčky, děvky? Nyní jde Sallie Mae jen o zisky. A peníze se jim sypou.

Na vládních poplatcích vydělávají majlant. Tohle je boží. Dnes se ztřískám. Sallie Mae nalila nové finance do projektů, které měly zvýšit zisky. Kámo, není tak hrozná. To by ses divil. Ze strachu z konkurence se Sallie Mae začala agresivně propagovat.

Platili školám, aby odešly od vládních půjček a zapojily se do jejich programů. Hej, odkopněte toho klauna a tohle bude vaše. Také sponzorovali plavby pro univerzitní finanční poradce. Chlapi, musíte přijít na mou loď. Sallie Mae dokonce umístila své lidi v utajení do univerzitní call center, kde předstírali, že studenti mluví s univerzitním finančním poradcem. Musíš se s ní seznámit. Je boží, a ani mi neplatí, abych to říkala.

- Sallie Mae všechny takhle podvádí. - Ano, je to tak. Brzy studenti spadli do nejhorších dluhů. Často si půjčili víc, než si vůbec mohli dovolit. Co se děje? To teď neřeš. Tohle jsou nejlepší čtyři roky tvého života. Jo, je mi 17 a vím, co dělám. Moje splátky jsou opravdu nízké.

Brzy to budu mít z krku. Promiň, nebudeš. Ne! Mnoho poskytovatelů půjček má měsíční splátky tak nízké, že ani nepokrývají úroky. Takže se můžeš ocitnou v situaci, kdy měsíčně platíš stovky dolarů, ale tvůj dluh bude růst. Páni, tohle nezvládám. Každý čtvrtý dlužník nestíhá půjčku splácet.

Přes osm milionů jich je v prodlení. Cože? To je šílené. A teď to začne být ještě děsivější. Na rozdíl od ostatních půjček, když jsi v prodlení u federální studentské půjčky, vláda si může strhávat až 15 % tvého platu, vrácených daní a sociálních benefitů. Jo, peníze na nájem!

Co to...? Teď o tvých penězích rozhoduje Strýček. A pokud se pod půjčku podepsali i vaši rodiče, mohou to strhávat i z jejich platů. Promiň, mami a tati. Chtěla jsem sem, protože barvy školy ladí k mým botám. Adame, dál už to nezvládám. Zastav to!

Chci vyhlásit osobní bankrot! Promiň, ale to nejde. Sallie Mae desítky let lobovala za to, aby byla omezena ochrana spotřebitele. V roce 2005 se jí to vyplatilo. Sallie Mae dosáhla největšího úspěchu. Nyní je, na rozdíl od ostatních dluhů, téměř nemožné vyhlásit bankrot na studentské půjčky. Je to šílené. V 18 letech podepíšete kus papíru, a může vás to strašit po zbytek života.

Sundej mi to! V roce 2010 vláda konečně ostřihla prostředníky jako Sallie Mae, ale bylo pozdě. Generace Američanů se finančně poškodila dluhem, který jim umožňoval získat vzdělání, které v dnešním světě potřebují. - Chce se mi zvracet. - To chápu. Ale poradím ti pár věcí, kterými... Netušil jsem, že mi bude tak blbě...

Aspoň pro jednou nezvrací Adam. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Amíci jsou fakt mimo kdo je může brát za vzor je úplně mimo

71

Odpovědět

Pouze Mexiko.

11

Odpovědět

Nie je to celkom tak. Vladne programy v USA, ktore podporuju študentov, navyšuju každoročne cenu štipendií. Keď si študent môže prakticky neobmedzene požičať, je jasne, že školy navyšuju ceny do nebies.

41

Odpovědět

To máš tak keď sa zadĺžiš na celý život aby si mohol 5 rokov rozjímať o mikroagresiách, sexizme a rasizme :) Kto išiel na poriadnu školu tak ten dlh zaplatí bez problémov lebo dostane robotu s poriadnym platom.

1852

Odpovědět

sproste decko, skoda ti vysvetlovat nieco...

1310

Odpovědět

+sproste deckoTak mi aspoň vysvetli aký je rozdiel medzi predmetom správy a nickom pod ktorým píšeš lebo vidím, že ti to ide ;)

54

Odpovědět

Môj otec nemá ani maturitu a o výške jeho príjmov, si môže nechať 80%+ vysokoškolákov iba zdať. Svokrovci sú ten istý prípad. Ja osobne mám "iba" maturitu a tiež mám vyšší príjem ako väčšina mojich známych s ukončeným druhostupňovým vysokoškolským vzdelaním. Dnes to už skrátka o vzdelaní vôbec nie je :)

625

Odpovědět

Tyhle lidi co studujou sociální blbosti musej bejt znuděný nebo nevim. Bych jim dal práci v kamenolomu a ono by je myšlení o blbostech přešlo. Prostě lidi co nikdy nepracovali a najednou chtěj zachránit svět, ke všemu ho ještě chtěj zachránit tím že budou bojovat za politickou korektnost.

818

Odpovědět

Myslím, že je to trochu složitější... rozhodně je u nás spoustu VŠ/oborů, kam se chodí studenti 3 roky flákat a kalit, na druhou stranu je spoustu oborů (třeba i těch humanitních), které mají smysl a na který bez VŠ není člověk dost kvalifikovanej. Ve výsledku můžeme být rádi, že u nás máme školy zadarmo.

183

Odpovědět

+AdadaPokud se nedostane k moci TOPka.

33

Odpovědět

+AdadaPresne tak :) Ale je rozdiel medzi medzinárodným právom, ekonomikou, štatistickými metódami a gendrovými štúdiami, históriou umenia, american studies,

10

Odpovědět

+MarekSVK32Zrovna česko, kde nějaká rovnoprávnost mezi muži a ženami je jen sen, potřebuje gender studies...

24

Odpovědět

+AutoAuto chci kontakt na tveho dealera, protoze to co beres musi byt fakt super s**t...

11

Odpovědět

Moze niekto pre zaujimavost povedat, kto o tom vsak nieco realne vie, ako to je teda u nich v sucasnosti? :-)
Maju nazad system, ktory uz nejde proti nim tak agresivne, ako tu bolo prezentovane?

50

Odpovědět

sa zobud, ameriku j**e kapitalizmus tak dokonale ako nas p*****l komunizmus.

Oba systemy su uz zastarale, splnili ucel - odstranili vacsinu feudalneho systemov.

Vsak uvidis ked dorazi priemysel 4.0 , bude NUTNOST vytvorit nieco nove...

125

Odpovědět

+lololoo čom to melieš? komunizmus krajinu kompletne rozjebal... americký dolár je stále rezervná mena celého sveta, akcie letia po každej kríze raketovo hore a deje sa to dokola...
kapitalizmus vyhráva... Priemysel 4.0? wtf...

14