Vláda by vám mohla spočítat daněAdam všechno pokazí

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 49
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:148
Počet zobrazení:8 563

Daně jsou nepopulární a mnohdy za to může i jejich složitost a nepřehlednost. Ale některé státy to dělají tak, že vám daně spočítá vláda a vy to po ní jen zkontrolujete. Proč tohle nemůže fungovat v USA?

Poznámka: U dnešního videa s Thorem ve 4D nastal technický problém a nešlo přehrát. Už se nám to ale podařilo vyřešit a video se tu hned zítra objeví. 

Přepis titulků

Proč myslíš, že by daně mohly být snadné? Zamysli se. Daně účtuje vláda tobě. Proč to tedy musíš počítat sám? Představ si to u o čehokoliv jiného. - Kolik to bude? - To si spočítejte vy. Vydělte počet přísad množstvím sýru? - Dvanáct dolarů?

- Špatně, jdete sedět! Sakra. Proč ti místo vyplňování složitého přiznání vláda neřekne, kolik jí dlužíš? Potřebují znát můj příjem, mé daňové úlevy a podobně. Novinka, oni to už vědí. Zaměstnavatelé, banky a jiné finanční instituce zasílají finančnímu úřadu detailní zprávy. Mám tu Hankův formulář W-2 a 1099.

Mohl bych mu jeho daně spočítat. Ne, počkám, až mi stejné informace sám pošle. Vláda by klidně mohla udělat daně za tebe. Říká se tomu daně bez přiznání. Vláda nekontruluje tvoji práci, ale ty jejich. Placení daní by vypadalo spíš takto. Zlato, přišly tvé daně. Jen si odečteme tu pracovní cestu do Toleda a hotovo.

Myslíš, že máme čas na vášnivý sex? Proč ne, celý duben máme volný. Tento typ placení daní používá mnoho států světa. Dovolilo by to milionům Američanů udělat si zdarma daně za pět minut. No jo, ale ti pitomci ve Washingtonu neschválí něco, co dává takový smysl. Tyto zákony se v Kongresu objevují neustále dokola. Barack Obama i Ronald Reagan je prosazovali. Ano, můžeme.

Strhněme tu zeď... papírování. Páni, to je asi jediná věc, na které by se shodli. Dobře, jsem pro. Chci tenhle systém daní. Promiň, autoři daňových programů jako TurboTax a H&R Block si hromadou peněz pojistili, že se tak nestane. Průmysl daňových programů. Platíte nám, abyste si daně zjednodušili. My platíme lobisty, abychom měli jistotu, že zůstanou složité.

Občané, chápeme vaše problémy. Daňová přiznání jsou zatraceně... Zábavná! Vše je v pohodě, nic se nemění. Tyto společnosti odstřelily za posledních 10 let mnoho daňových zákonů. A dělají to za mé peníze? To je nestydaté! A bude hůř. Toto Jessica Huseman, reportérka ProPublica, která se tomuto tématu věnuje.

Zpracovatelé daní vytvořili skupinu Freefile Aliance, která vám vyplní daně zdarma. Má být dostupná pro 2/3 daňových poplatníků, ale téměř nikdo ji nevyužívá. Systém je matoucí, finanční úřad ho nepropaguje, výrobci daňových programů nemají potřebu ho propagovat a vtíravá reklama se vás snaží donutit k zakoupení placených programů. Nepoužívejte program zdarma, je příliš složitý.

Raději zaplaťte mně. Chci ten systém bez přiznání, o kterém jsi mluvil. Tohle je na tom nejhorší. Zpracovatelé daní si vynutili exkluzivní dohodu, podle které federální vláda nemůže nabídnout daně bez přiznání nebo jakýkoliv jiný bezplatný systém zpracování daní, dokud existuje Freefile Aliance. Tím chceš říct, že by mi vláda mohla zdarma zpracovat daně, ale Turbutax a H&R Block se tomu snaží zabránit?

Přesně! Proto si musíš dělat své daně sám s pomocí tohohle chlapa. Celý duben strávíme spolu. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dam 1500 ucetni a nemusim se o nic starat :) A kdybych mel prijem jen ze zamestnani, tak se nestaram uz vubec o nic.

02

Odpovědět

štát má jedinú úlohu... tvorba infraštruktúry, zabezpečovanie bezpečnosti a právnej ochrany... Všetko ostatné sa môže s kľudom zrušiť... ale to by komanči nepredýchali...ojj, kde si, stará dobrá amerika...komanči tam mohli jedine tak vysieť ....

29

Odpovědět

A co je to všecko ostatní?

72

Odpovědět

To zahralo ja jen podepisu ruzovej formular v praci a je to.

90

Odpovědět

Pokud se ti napriklad neprekrivaly dve prace - me dva roky po sobe ano, bylo to peklo.

00

Odpovědět

Vždycky, když se podívám na nějaké podobné video o tom, jak to (ne)funguje v Americe nebo někde jinde, napadne mě, že se tu máme vlastně docela dobře, i když si pořád někdo na něco stěžuje :-) Ne že by daňové přiznání v českém prostředí byla moje nejoblíbenější činnost.

328

Odpovědět

Daňové přiznání v USA je jednodušší, než v ČR. Američané jsou jen mnohem více proti placení daní než češi, převládá tam představa, že stát je tam pro lidi a né naopak. Jak to nefunguje v Americe oproti ČR? Daňové přiznaní v ČR není ničím jiné, stejně ho musíš sám vyplnit odevzdat. V Evropě je všeobecně více povinností než v USA. V USA např. nepotřebuješ živnostenský list abys podnikal, přestože i v ČR má prý člověk právo na podnikání, potřebuješ nejdříve potvrzení od vlády (živnostenský list) abys mohl legálně podnikat a takových protiústavních kravin je tu víc, ale čechů je to jedno. Jsme národ, který je rád pod nadvládou státu.

329

Odpovědět

+SonOfSamZa mě ho třeba vyplňuje a odevzdává zaměstnavatel. Ještě abych se s tím dělal já :D

140

Odpovědět

+SonOfSamVyjádřím se jen k té větě: "Američané jsou jen mnohem více proti placení daní než češi".

Zcela s tím souhlasím, Američané daně nenávidí snad nejvíc na světě. Odpovídá ale toto přesvědčení a životní filozofie skutečnosti, nebo je to nakonec tak trochu jinak? Where to Invade Next - Taxes

31

Odpovědět

+SonOfSamPodle tvé teorie je teda téměř každý západní národ rád pod nadvládou státu. Není to spíš tak, že prostě neexistuje jiná cesta, než držet hubu a být rád? Když stát ovládá veřejné mínění, ozbrojená revoluce není možná a přesunout se taky pořádně není kam, protože vždycky budeš někoho poddaným? A volbama změníš maximálně to, na koho budeš makat?

32

Odpovědět

+Taansakra, a jeden by si myslel, ze staci aby stotisic lidi (cca 1% ?) prislo na hrad a zacinkalo klicema.. :D

02

Odpovědět

Kámo, daňové v česku má 4 strany, plus dve strany príloh, keď si živnostník. Slovenské má 14 strán!! Vyplňoval som obe a časovo to vychádza SK ku CZ: 10 ku 1.

20