Detektory lži nefungujíAdam všechno pokazí

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 49
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:397
Počet zobrazení:8 670

Adam Conover moc dobře ví, že polygrafy (také zvané jako detektory lži) nefungují. Proč je tedy neustále vídáme v amerických seriálech a filmech a proč mnoho států považuje detektor lži za věrohodný důkaz?

Přepis titulků

ADAM VŠECHNO POKAZÍ POLICEJNÍ STANICE, LOS ANGELES Nezávidím Cormackové, že tam s ním musí být. - Už promluvil? - To je ten problém. Vůbec nepřestal. A proto by USA měly přejít na metrický systém. A toho chlapa jsem nezabil, takže... To řekni detektoru lži, úchyle.

Vy je vážně stále používáte? Jo, máš s tím nějaký problém? Mám. Vůbec nefungují. Věděla jste, že test na polygrafu je zastaralou pseudovědou? Ve středověku nutili kriminálníky držet rozžhavené železo a sledovali, zda se spálí. Pokud ano, lhali. Sděl nám své jméno. To lžeš už teď?

Moderní polygraf je stejně směšný. Lidé jsou složití. Pravda není něco, co můžete zaznamenat přístrojem. Vážně? Tak co tedy zaznamenává? Srdeční tep, tlak krve, dýchání, pocení... Špinaví potící se lháři. Ale proč by pocení mělo nutně znamenat, že lžete? Mohlo by to znamenat, že zrovna cvičíte.

Padesát, padesát jedna... Lžeš, kámo, lžeš! Nesnaž se odvádět řeč, hajzle. I pravdomluvní lidé testem neprojdou, protože se potí a jsou nervózní. A pokud chcete test oklamat, stačí být klidný a držet tep na uzdě. Kriminálníci to tak dělají pořád. Například Gary Ridgeway, takzvaný Green River Killer, sovětský špion Aldrich Ames a sériový vrah Charles Cullen, také známý jako Anděl smrti.

Jsou to zrůdy. Zrůdy, které oklamaly polygraf díky tomu, že byly v klidu a v pohodě. Polygraf se dá oklamat tak snadno, že na to vznikají kurzy. Opravdu? To je fuk, pitomče. Tohle je jen tvůj názor. Nerad ti to říkám, ale i jeho vynálezce ho považoval za krám.

Hele, sedni si, nebo zavolám posily. Potřebujeme se posilnit vědeckými zdroji. Polygraf byl vynalezen v roce 1921 studentem medicíny Johnem Larsonem. Nikdy nebudu litovat, že jsem to vynalezl. Bude litovat toho, že ho vynalezl. Larsona nevědecké využívání jeho přístroje policií natolik vyděsilo, že ho nakonec nazval Frankensteinovým monstrem. Nechte toho.

Je to lež! Je to lež! Sakra. Nikdo ho ale neposlouchal. Od té doby lidé věří tomu, že polygraf dokáže téměř nemožné věci. Na konci 60. let expert na polygrafy provedl experimenty na rostlinách a došel k závěru... Proboha, tato rostlina dokáže cítit emoce jako bolest a strach. I když očividnějším závěrem je... Proboha, tenhle přístroj je krám, který náhodně spíná.

Dobře, malej mozku, když je to krám, proč mu tolik lidí věří? Já se tomu ani nedivím. Pokud matka nepodstoupí polygraf, bude to brát za podezřelé. Lže nám. Na otázku, zda jste byl své ženě nevěrný, jste odpověděl: "Ne." Detektor lži rozhodl, že je to lež. Média nás o neomylnosti detektoru lži přesvědčují neustále, takže mu všichni věří, i když víme, že nefunguje.

A tato záležitost je stále pevně zakořeněna v právním systému. Massachusetts ho používá k prokazování viny, Florida vyžaduje, aby ho podstoupili sexuální násilníci. Dohromady tedy vládní agentury 70 tisíc lidí ročně podrobí této století staré pseudovědě. Chceš slyšet pravdu, Conovere? Víme, že nefunguje. Chceme jím oblafnout zločince, kteří věří, že funguje, a dostat z nich přiznání.

Jsi spokojený? Jsem, protože teď už to všichni ví a už nikoho neoblafnete. Ty zku*vysyne! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

SIRI nejak zestarla..

50

Odpovědět

Ale funguje, jen je to trochu nepřesné a člověk který ví jak na to ho oklame, ani ne tím že bude v klidu(i když by to mohlo stačit), ale tím, že se psychicky připraví a přesvědčí sám sebe že to v čem chce lhát je pravda.

19

Odpovědět

To je špatně.
Ten vtip spočívá v tom, že se při každém testu dělá kontrolní měření. Když se ti podaří oklamat to, detektor je absolutně neprůkazný. Buď označí pravdomluvného za lháře či naopak.Jistě, existuje veliký vzorek lidí, na které funguje správně, ale pokud jsi osoba neurotická, nebo vyšinutý psychopat, polygraf je k ničemu. A jelikož je psychopatů i neurotických pravdomluvků dost a dost, je polygrafický test průkazný maximálně v otázce dobrovolného podstoupení.
Nejjednodušší trik je vbodnout si do nohy špendlík a udělat to s ním. Je to velmi bolestivé, ale i nezkušený může lhát a projde mu to.

20

Odpovědět

Jen drobná poznámka -- 3:40 "Probable cause" se obvykle překládá jako "Důvodné podezření", přeci jen přímo prokázání viny by bylo trošku až moc ;)

60

Odpovědět

Ale rostliny strach cítí. :) Existuje pro to jeden důkaz. Sice z Ameriky ale je to dost zajímavý. V nějakém květinářství se stala vražda a pachatel se nenašel s pomocí detektoru lži. Jeden ten policajt ale byl na nějaké přednášce nějakýho profesora co ukazoval že rostliny reagují na spoustu věcí. Včetně strachu nebo utrpení někoho. Tak poradil aby nějakou tu kytku připojili na detektor lži. :D Nakonec se zjistilo že vraždil příbuzný, když testovali tu kytku, polygraf se rozběhl když vešel jeho synovec (teď si nejsem jistý) a on se pak i přiznal.

Zmrzlá voda také pozná špatné slovo od dobrého a podle toho to pod mikroskopem také vypadá... Existuje spousta věcí co evoluční věda vysvětlovat nechce tak to raději označí za nesmysl. Taky by se zhroutilo dost věcí v které většina lidí věří, kdyby se dokázal opak...

630

Odpovědět

ten prvý príbeh je z verte neverte :)
A ten druhý príbeh neviem z kade... každopádne ovina ako mraky...A keď tomu veríš, tak buff... masaker :D

151

Odpovědět

+hovnotadotohoakosajavolamHovne, zapoj trochu iniciativy (pokud vůbec máš) a dej si do vyhledávače "paměť vody".
(tím nechci říct že tomu sám věřím – je mi to lhostejné)

19

Odpovědět

Nezmínil jeden z nejzajímavějších testů detektoru lži kde vzali několik vyšetřovatelů do obchodu kde se něco ztratilo. Vyšetřovatelé měli určit který ze zaměstnanců danou věc ukradl. Každému z vyšetřovatelů byl zdělen jiný hlavní podezřelý. Jak asi tušíte každý vyšetřovatel pomocí detektoru nakonec obvinil někoho jiného. Protože to byl test tak se samozřejmě v obchodu ani nic neztratilo.

50

Odpovědět

Alison Becker

21

Odpovědět

Nevíte někdo jak se jmenuje ta herečka ??

20

Odpovědět

Představuji ti svou prvorozenou dceru Talii. http://www.videacesky.cz/parodie-parody-youtube/batman-nemuze-prestat-myslet-na-sex

Jo
ve Woodstocku se to tenkrát parádně rozjelo. :-D

81

Odpovědět

Alison Becker ;-)

21

Odpovědět

On byl v USA nějaký pořad, kde byl Phill Helmut, FBI agentka a polygraf. A zkoušelo se, kdo najde nejvíce lží.

Kupodivu polygraf skončil na posledním místě v odhadování, kdo lže a kdo mluví pravdu s obrovskou ztrátou na tu dvojici.

240

Odpovědět

Ten legendární Helmut? Opravář komínů?

502

Odpovědět

rostliny doopravdy cítí emoce: http://www.osel.cz/2723-altruismus-u-rostlin.html

"detektor
lži" je zaváděcí(komerční) název, správně polygraf- detektor věrohodnosti výpovědi. více docent kriminalistiky: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3563117

Není
to výtka k překladu ale pouze upřesnění k videu.

122

Odpovědět

Jako je vědecky dokázané, že hudba pomáhá květinám v růstu (nejlépe energická jako je rock). Myslím že to řešili i Bořiči mýtů. :D

142

Odpovědět

chudák autor sa to snažil napísať tak, aby to neprevzal kadejaký ezoterický blázon a ty švááác... naschvál... vyšetrenie ti len prospeje

10

Odpovědět

Nepokládají se náhodou ze začátku naprosto jasné otázky (Kdo je prezident, má tvoje tričko fialovou barvu...) aby byl zaznamenán optimální tep při pravdě a při lži? Pak i když někdo řekne lež, tep se mu i při nervozitě trošku změní.

216

Odpovědět

Nebo se jen zeptáš na cokoli, co v něm vyvolá jakoukoli emoci a tep půde nahoru taky... a většinou bude ten člověk nervózní už od začátku...

260

Odpovědět

nechapem za čo dislike... ano, presne na tom princípe to funguje.
Nejde len o stroj. Ide hlavne o správne pokladanie otázok.

03

Odpovědět

Malá poznámka k překladu: "the machine goes off randomly" neznamená "ten přístroj se náhodně vypíná", ale spíše "ten přístroj se náhodně spouští". Angličtina umí být zvláštní.

250

Odpovědět

Opraveno, jsem zase aspoň o něco moudřejší. :)

150

Odpovědět

Že nefungují? Dvanácti sekundové video k tématu -> https://www.youtube.com/watch?v=lJj8y3mls-s

622

Odpovědět

Ano, má tam být "dvanáctisekundové", vím.

91

Odpovědět

+p.Inkognito0:11<0:12

131

Odpovědět