Proč lidé přitahují komáry?Veritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:62
Počet zobrazení:10 117

Komáři sající lidskou krev na člověka nenarazí jen náhodně, místo toho ve vzduchu vycítí jeho pach a ten následují. Někteří lidé ale komáry přitahují více než jiní. Ukazuje se, že by to mohlo být způsobené i genetickým vývojem.

Přepis titulků

Patříte mezi lidi, které pořád kousají komáři? Protože já ano. A je to vědecky dokázané. Někteří lidé komáry více přitahují. Příčina je alespoň zčásti genetická, proto je toto video podpořeno firmou 23andMe, firmou, která čte části genomu a pomáhá porozumět jejich obsahu. Podíleli se na výzkumu zkoumajícího pár míst v lidské DNA, díky kterým jste více nebo méně náchylní ke komářímu kousnutí.

V tomto videu to vyzkouším. Letěl jsem do New Mexico State University, abych se setkal s komářím znalcem Immo Hansenem. - Ahoj. - Zdravím. Máme tu několik poddruhů komárů. Tady chová kolonie mnoha poddruhů komárů. Jeden exotický poddruh krmí vlastní krví.

Vážně. Tito žijí čistě z mé krve. - Vážně? - Ano, výhradně. Krmíte je vy sám? Po studentech to chtít nemůžu, bylo by obtížné shánět povolení. A jak jim krev podáváte? - Prostě tam strčíte ruku? - Ano, dám tam ruku a čekám. - Svědí to jen psychologicky? - Ne, doopravdy. Teď dostanu asi tak 25 kousanců.

K tvorbě vajec komáři potřebují proteiny z krve. Jen samice ji tedy sají. Z vajíček se vyklubou larvy, které se vyvinou v kukly, než se stanou létajícími dospělci. Pak opět hledají krev obratlovců, aby mohli snést více vajec. Jejich životní cyklus trvá jen dva týdny. Ale já jsem chtěl vědět, jestli jsem pro ně vytoužený cíl. Jak přijdeme na to, jestli přitahuji komáry?

Máme tu rozdvojenou trubici s uzavíratelnou komorou. Komáry vpustíme tudy, je tu i větrák, vzduch proudí asi čtyři metry za sekundu, Do jedné z těchto komor položíme návnadu, do zelené, nebo žluté. - Návnada budu asi já. - Ano, přesně tak. Dáš tam ruku. Pomohlo by, kdyby sis promnul ruce... - Aby byly mastnější. - Ano. Tohle je to pravé místo.

Tito se krmí pouze lidskou krví, jsou na lidi specializovaní. - Dobré vědět. - Jo. Máme jich 20 ve vstupní komoře. A oni se rozhodnou, jestli půjdou za mnou, nebo na druhou stranu, kde nic není. Vypouštíme komáry. Už letí! Ten si vybral špatně. Vidíš to?

Ty jsi ale přitažlivý. Vážně? Silně přitahuješ komáry, všichni šli za tebou. - Žádný to nespletl. - Ano. Tohle je úžasné! Nečekal jsem, že budou tak silně reagovat. Vidíte všechny ty komáry? Tímto druhem testu se zjistilo, že původ přitahování komárů je alespoň zčásti genetický.

Vědci našli 18 párů ženských jednovaječných dvojčat a 19 párů dvojvaječných dvojčat. Pak testovali, jak každá z nich přitahuje komáry. Měřilo se to poměrem komárů, kteří správně letěli trubkou za dvojčetem. Zjistilo se, že mezi dvojčaty je korelace. Čím více přitahujete komáry, tím více je přitahuje i vaše dvojče. Není to tak překvapující, mohlo by to ovlivnit i prostředí nebo stejná strava.

Ale porovnání jednovaječných a dvojvaječných dvojčat ukázalo, že tato korelace byla pro jednovaječná dvojčata silnější. To naznačuje, že genetika ovlivňuje, jestli přitahujete komáry. Jednovaječná dvojčata mají více společných genů, což vysvětluje, proč by u nich korelace byla vyšší. Genetika opravdu má vliv na to, jak vás mají komáři rádi.

U posledního testu jsem se zjevně komárům líbil. Ale neporovnávali jsme to s žádným dalším člověkem. Přesně tak. Co kdybychom mě porovnali s mojí ženou Raquel? Většinou ji koušou méně. Mohl by to být dobrý test. - Jestli v kontrolovaném prostředí... - Dojdeme ke stejným výsledkům. - Jestli se potvrdí to...

- Co si už myslíte. - Ruce jsou na místě. - Dobře. Už se začínají probouzet, něco cítí, něco se tu děje. Co tu vidíme? Mám jich tady celkem dost, ale ty také. Myslím, že jich mám víc. Vypadá to, že ty tam máš tři. Tak zakončíme experiment. Dobře.

A jdeme si to spočítat. Tady to vypadá na sedm. Pět v komoře. Pět v komoře. A tady jich je celkem dost. - Koho že více kousají? - Mě. Normálně bychom tento experiment aspoň osmkrát opakovali. A měnili byste si místa. Ale myslím si, že tohle je dobrá ukázka toho, jak to funguje.

Tento výsledek nebyl úplně vědecký, ale potvrdil nám zkušenosti z divočiny. Neboli že jsem atraktivnější. Tedy alespoň pro komáry. Ale otázkou je, jestli to záleží na genetice. Plivnuli jsme do zkumavky a nechali jsme je otestovat. Zajímalo nás celkem sedm míst na naší DNA, která se pozorovala ve studii od 23andMe z roku 2017.

Při využití 23andMe se můžete rozhodnout účastnit se výzkumu, této studie se účastnilo 16 000 lidí a udali v ní, jestli přitahují komáry. Vědci provedli genomovou asociační studii, sledovali celé DNA všech účastníků a hledali podobné geny mezi lidmi, kteří tvrdili, že přitahují komáry, a rozdílné geny u lidí, kteří tvrdili opak.

Identifikovali sedm míst na DNA, sedm změněných písmen, která jsou spojená s přitahováním komárů. - Chceš vidět naše výsledky? - Chci. - Jsem zvědavá. - Dobře, jdem se na ně podívat. Ze sedmi umístění, která jsou spojená s komáry, se ukázalo, že máme stejnou DNA u čtyř z nich. Můžeme je vynechat, takže zbývají tři místa, kde máme jiné DNA.

Na prvním z nich máš kopii písmene, které tě před komáry značně chrání. Vážně? Je spojená s nižší atraktivností pro komáry. Já tam nemám žádnou změnu genomu. Na druhém místě, kde se lišíme, mám oproti tobě písmeno, díky kterému jsem méně přitažlivý zase já.

- Jsem více chráněný. - Zajímavé. Když se podíváš na váhu těchto změn, tvoje je asi dvakrát důležitější. I tak máme oba jedno ochranné písmeno. Na posledním místě se značně lišíme. Mám dvě kopie varianty, která přitahuje komáry více. To je jediné místo, které je spojené s větší přitažlivostí pro komáry, a já mám té změny rovnou dvě kopie.

Ty nemáš ani jednu. To dává smysl. Celkově nám tady genetika opravdu vychází, nemůžeme říct, že to něco dokazuje, ale je to konzistentní s tím, že tyto části DNA se spojují s komáry. Souhlasí to s našimi zkušenostmi. To je super. Není jasné, jak tyto genetické změny ovlivní přitažlivost pro komáry, ale je pravděpodobné, že to má něco společného s vůní námi vyloučených chemikálií a s naším mikrobiomem, bakteriemi na naší kůži.

Jeden z hlavních signálů, který komáři sledují, je oxid uhličitý. Když máte rychlý metabolismus, sportujete, hodně vážíte nebo jste těhotní, budete více přitahovat komáry. Ale komáry přitahují i jiné chemikálie.

Třeba kyselina mléčná, aceton a amonium. Vědci zjistili, že jsou i chemikálie, které komáry odpuzují nebo ochromují jejich schopnost nás najít. Tyto chemikálie jsou oktanol, nonanol, dekanol a 6-methyl-5-hepten-2-on. Proč je to důležité? Vědci odhadují, že odolnost vůči komárům je podobně dědičná jako výška nebo IQ.

Genetika tu hraje velkou roli. Porozumět tedy tomuto vztahu je velmi důležité, zvlášť když ze všech živočichů komáři nejvíce ovlivňují naše zdraví. - Jsou komáři pro lidi ten nejhorší živočich? - Nepochybně. Nelze to popřít. Malárie zabila více lidí než lidé samotní. Je to nejnebezpečnější živočich na světě. Podle některých odhadů komáři zabili více než polovinu lidí, co kdy žili.

Tento odhad je pravděpodobně moc vysoký, ale i tak tento rok přes milion lidí zemře kvůli komárům. I kdyby ne polovina, kvůli komárům zemřelo mnoho lidí. Pravděpodobně více než z jakéhokoliv jiného důvodu. Proto mě napadlo... Myslíte si, že lidé se mohli vyvinout tak, aby méně voněli komárům? Jako adaptace proti nemocím?

Nebo je jen náhoda, že někteří lidé je přitahují méně? To je opravdu dobrá otázka. K tématu evoluce je toho více. Když se nakazíte malárií, změní to chemii vašeho těla, abyste produkovali pach, který přitahuje komáry. Malárie se vyvinula tak, aby její hostitel více přitahoval komáry.

A komáři přenáší malárii. Je to úžasné. Evoluce je neuvěřitelná. Překlad: Šaman Bobo www.videačesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Právě podle evoluční teorie jsou komáři odsouzeni k zániku svého druhu, protože čím více budou přenášet malárii, tím více znemožní svým hostitelům (lidem s výrazným pachem) se rozmnožovat a tím více se budou rozmnožovat lidé s nevýrazným pachem.

Komáři tak časem nenajdou dostatek hostitelů a sami vyhynou.

01

Odpovědět

Jako zkusil sis to a teď zpátky k LoLku vzhledem k tomu, že každá věta, co jsi napsal je špatně.

11

Odpovědět

+Nice tryJaké LoLko? Tady se bavíme o komarech...

01

Odpovědět

Hmm, teď mě něco svědí při každém pohybu :D

00