Iluze pravdyVeritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:272
Počet zobrazení:18 539

Derek Muller se tentokrát odkloní od klasického vědeckého bádání a šílených pokusů. Naopak nás čeká sonda do lidského mozku, kde prozkoumáme paměť, instinkty, a dozvíme se něco málo z psychologie. Příští pondělí se můžete těšit na Vsauce.

Přepis titulků

Výzkumy ukazují, že pokud často slyšíte frázi: "Tělesná teplota slepice"... Přesně tak, "tělesná teplota slepice". I když o tělesné teplotě slepice nedostanete žádnou podstatnou informaci, s větší pravděpodobností uvěříte následujícímu tvrzení: "Tělesná teplota slepice je 34 stupňů Celsia." Což není pravda, je to 41 stupňů, ale toto zjištění ukazuje důležitý aspekt naší psychologie, který hraje velkou roli v tom, jak vnímáme svět.

Věci, které vidíme častěji, nám připadají pravdivější. Může za to mechanismus zvaný kognitivní klid. Kognitivní klid je ukazatelem toho, jak moc pracuje váš mozek. Od jednoduchých úkonů, jako je scrollování na Facebooku, až po ty těžké, když se třeba snažíte vynásobit 14 krát 37. Pravdivé věci většinou navozují kognitivní klid. Oheň pálí, Země se otáčí kolem Slunce, psi mají čtyři nohy, a tak dále. Tyto věci jsou nejen pravdivé, ale zároveň jsou pro nás známé, nepřemýšlíme nad nimi a dávají smysl.

To všechno je důsledkem kognitivního klidu. Problém je v tom, že kognitivní klid může být navozován uměle. Například opakováním podnětu. Ve známém pokusu dvou michiganských univerzit využili inzerátů ve školních novinách. Každý inzerát obsahoval jedno z následujících nesmyslných slov: Byly vytištěny s různou četností; některé ze slov se opakovalo jen jednou, zatímco ostatní se objevovala dvakrát, pětkrát, desetkrát a pětadvacetkrát.

Na druhé univerzitě byl počet opakování prohozen. Na konci experimentu studenti vyplnili dotazník, ve kterém měli tato smyšlená slova ohodnotit podle toho, zda jim připadají jako něco zlého, nebo něco dobrého. A výsledky byly jasné: čím častěji se slovo objevovalo, tím méně hrozivé lidem připadalo. Čili s dostatkem opakování nám připadá i naprostý nesmysl povědomě. Navozuje kognitivní klid a příjemné pocity.

Pokusy potvrdily to samé i s čínskými znaky nebo náhodnými obrazci. Tato zjištění můžeme zobecnit ještě více. Písnička se nám líbí tím víc, čím častěji ji slyšíme, a osoby v ročenkách pokusným subjektům připadaly sympatičtější poté, co jejich fotku viděli vícekrát. Což mě přivádí k otázce: proč je vlastně slavná rodina Kardashianových? Někdo řekne, že bezdůvodně, nebo jsou slavní, protože jsou slavní. Ale v podstatě jsou slavní ze stejného důvodu jako kterákoliv jiná celebrita.

Slyšíme jejich jména a vidíme jejich tváře stále dokola. Známe je, máme s nimi zkušenost z minulosti, a proto je vnímáme s kognitivním klidem, cítíme se dobře. V tom je podstata reklamního průmyslu. Při dostatečném opakování nám i hnědá perlivá cukrová voda připadá fajn. Fakt, že preferujeme opakované podněty, by nás nemělo až tolik překvapovat. Náš mozek se vyvinul, aby rozeznal hrozbu, a jakákoliv novinka je potencionální hrozba.

Ale pokud se při opakování nestane nic špatného, stane se z toho věc známá, příjemná, tedy známka bezpečí, nikoliv hrozby. Tento fenomén nefunguje pouze u lidí. Kuřata vystavená ještě ve vajíčku určité zvukové frekvenci byla později méně vyděšená, když ji uslyšela i po vylíhnutí. Ale opakování není jediný způsob, jak kognitivní klid navodit. Obrázky s vyšším kontrastem mozek vnímá mnohem klidněji a zdají se nám hezčí. Proto máme filtry na Instagramu.

V jiné studii se účastníkům nejprve v rychlosti ukázal obrys, a teprve pak celý obrázek. Lidé se začali usmívat a uvolnili obočí, jak ukázaly elektrody připojené ke svalům. Videa se špatným zvukem a obrazem navozují kognitivní napětí, protože se snažíte zachytit, co se v nich děje. Nejspíš jste si nevšimli, ale svraštili jste obočí a mračíte se. Proto máme raději kontrastní videa s čistým zvukem. To samé platí pro text.

Které z těchto tvrzení je podle vás pravdivé? Je to chyták, narodil se v roce 1879, ale studie ukázaly, že si lidé častěji vyberou čitelnější odpověď. Jasný, kontrastní, tučný text se čte snadněji a rychleji. Vnímáme ho s kognitivním klidem, a proto nám přijde pravdivější. Právníci s jednoduchým příjmením, jsou ve firmách uváděni na prvních místech; posuzuje se i četnost a etnicita daného jména. Také společnosti se zkratkou, která se dobře čte, si na burze vedou lépe než ty se zkratkou nevyslovitelnou.

Což vás potěší, pokud jste do nich investovali. A pocit štěstí vám také pomáhá prožívat kognitivní klid. Díky tomu jste intuitivnější. Zkuste to: co spojuje tyto tři věci? Cottage, švýcarský, dort. Všechny anglicky mluvící automaticky napadne: sýr. Co třeba: nebe, žárovka, výška? Odpověď je: světlo. Ne všechny trojice slov něco spojuje, ale je úžasné, že lidé si spojitost uvědomí během pár vteřin.

Ještě dříve než přijdou na společné slovo samotné. To vše díky pocitu kognitivního klidu. Někde hluboko v mozku nám asociace navodí pocit známého a příjemného. Ze stejného důvodu u testů s více možnostmi spoléháme na instinkt. Je tohle pravda, nebo lež? Všechny růže jsou květiny. Některé květiny rychle vadnou. Proto některé růže rychle vadnou. - Řekl bych, že to z toho vyplývá.

- Asi to dává smysl. Jo, ale mám pocit, že to tak nebude. Správná odpověď je lež. Růže nemusejí být nutně skupinou květin, která rychle vadne. Test se sérií podobných tří otázek ukázal, že 90 % lidí chybovalo při tučně tištěném textu. Když se test vytisknul takto, chybovost klesla na 35 %. Hůře čitelný text zlepšil výsledky testu. To proto, že způsobil kognitivní napětí, a donutil váš mozek pracovat usilovněji, což pomohlo vyhnout se špatné intuitivní odpovědi. Díky kognitivnímu klidu jsme kreativní a intuitivní, ale zároveň naivní.

V psané části řidičské zkoušky se můžeme rozhodovat instinktivně, ale ve fyzice, kde jsou odpovědi složité, je důležité být skeptičtější. Chce to snahu a také se to spojuje s nešťastnými pocity. Všimli jste si, že vědci a analytici jsou mrzutí a podezíraví? Myslím, že to není chabými společenskýmí dovednostmi, ale umožňuje jim to dělat jejich práci. Je to paradox učení a kritického myšlení. Kognitivní klid je příjemný, bez námahy, jste díky němu kreativní a intuitivní. Ale také vás může ošálit a tvrdit, že je něco pravda, i když není.

Může vám připadat, že se učíte, i když se neučíte. Na druhou stranu analýza a skepticismus jsou mnohem náročnější. Je to zmatené a necítíte se dobře, ale pomůže vám rozlišit fakta od fikce. Pointa tohoto videa vyznívá tak, že bychom měli smýšlet kritičtěji, ale není to tak. Jako analytik často vidím, že mi zabere hodně času i výběr kartáčku. Jsou chvíle, kdy je dobré být v kognitivním klidu. Vyvinul se, abychom reagovali rychle v každodenních situacích. Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše.

Důležité je poznat situace, ve kterých je třeba více myslet. Ale při sdílení a opakování informací, které je nyní snadnější než dřív, se musíme víc snažit rozlišovat skutečnou pravdu od věcí, které jsme jen mockrát slyšeli. Čím častěji něco opakujeme, tím pravdivější nám to připadá... Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Podobne je to aj so slniečkármi a LGBTQQ. Vždy je pre nich pravda, len to čo si opakujú dennodenne.

29

Odpovědět

Skorej s voličmi Kotlebu. KotlebOUCE veľmi rady zdieľajú hoaxy.

00

Odpovědět

A takhle nějak to funguje s evolucí nebo jakoukoliv další teorií. Přijde nám to normální a pravdivé i když to tak třeba vůbec není. :) Vím že si to asi většina lidí nepřizná protože je právě zvyklá od vědců z televize a dalších ale spousta evolučních nesmyslů je dnes už vyvrácená, nebo se zjistilo že vědec prostě lhal, jen aby to sedělo k evoluci. A stejně se takovým věcem dnes věří. Moc pěkné.

26

Odpovědět

Nejlepší komentář ze všech! Člověk 10 minut sleduje video, kde sleduje závěry výzkumu vědců na téma vnímání skutečnosti a fungování mozku, aby pak jiné vědce, kteří pracují úplně stejným způsobem, odsoudil jako lháře a propagátory nesmyslů.

Nemůžete si vybírat, kterým vědeckým faktům budete věřit. Věda je věda a pracuje vždy stejně a vědecký fakt je vědecký fakt dokud není věrohodně vyvrácen. Což se u teorie evoluce ještě myslím nestalo.

31

Odpovědět

Je až s podivem, že tohle video má tak velké hodnocení, i když většina lidí přemýšlí právě tak, jak je uvedeno ve videu. Xenofobie, záliba v pseudofaktech massmedií, předsudky, všeobecně známe lži, atd...
Rádi si myslíme, že máme pravdu, a přitom je to jen o tom, že jsme to slyšeli často a všude. Ale nutno přemýšlet, než vyneseme rozsudek nad něčím. :)

Mimochodem, asi začnu psát seje ručně a nečitelně, aby ten kdo je čte, více vnímal to, co píšu. :D

82

Odpovědět

Aneb 100X opakovaná lež se stává pravdou. Demokracie je nejlepší, socialisté myslí na lidi, stát se má o své občany starat atd...

Jinak kdo se chce o tomhle dozvědět více, doporučuji přečíst Myšlení rychlé a pomalé od Kahnemana.

132

Odpovědět

Čekal jsem, že na konci zmíní znovu teplotu slepice :).

62

Odpovědět

Já čekal že slepice zmíní jeho teplotu

30

Odpovědět

popisek tato koule je černá pod obrázkem s bílou krychlí je klasický příklad kognitivního neklidu, který snadno navodí

opakování je základem propagandy

duševní klid vede k demenci, společnost tím trpí

nechat se přejmenovat podle někoho slavného může být dobrá cesta pro zapamatování ostatními

dobře znějící jména mají větší šanci, když se provádí slepý výběr kandidátů

a když se něco opakuje po mnoho let, tak je to nazýváno tradicí a má to až posvátný charakter

asociace jsou důležité

kde by byl marketing bez kognitivního neklidu

...každopádně skvělé video o jevu, který člověk tuší, že existuje, ale málokoho napadne to pojmenovat a analyzovat...výborné!!

200

Odpovědět

Dobrý čéče !

20

Odpovědět

Stokrát opakovaná lež se stává pravdou. - Joseph Goebbels

161

Odpovědět

To abych si o video pustil tak 10x :D

61

Odpovědět

Jen malý upozornění, ve 4:54, swiss je švýcarský, ne švédský

10

Odpovědět

swiss je švédský
swiss je švédský
swiss je švédský
swiss je švédský
swiss je švédský

Cim vic neco opakujeme, tim pravdivejsi nam to pripada. Pomohlo to? Ne? Tak to holt musim opravit. Diky. :)

620

Odpovědět

Čím častěji něco opakujeme, tím pravdivější nám to připadá... co když to neplatí, jen tomu teď věříme, protože to tam zaznělo asi 5krát? :)

240

Odpovědět

Keby to neplatilo, tak by ani neplatilo to, že tomu veríme lebo to tam zaznelo 5x :D Mindblow

220

Odpovědět

Samopotvrzení?

80

Odpovědět

Takže proto politici v jednom ksue opakují ty své lži aby jim lidé nakonec uvěřili bezohledu nato jestli to je pravda,proto nám v televizi pouštějí pořád dokola reklamy i když to není skutečné.

81

Odpovědět

Tak proto mně tak dlouho trvalo, než jsem rozklikl první video od Kurzgesagt. Ten divný a pro mě nevyslovitelný název ve mně vyvolával nejistotu :-)

160

Odpovědět

jednak díky za tmavý režim a pak obrovský dík za Dereka! Tyhle videa mi tu hrubě chyběly! Mám opravdu radost a kromě díků začínám věřit, že teď se vydává tahle stránka opět správnou cestou=o)

370

Odpovědět

Děkujeme, Kozle stále bez registrace. Třeba za pár dnů či týdnů už tu registraci zvážíš. :-)

80

Odpovědět

+BugHer0možný je v podstatě cokoli=o)

50

Odpovědět

+Kozel stále bez registraceehm ehm trochu podlejzání ne ?

11

Odpovědět

+:-)Kdepak podlejzání=o)...jen nechci tvrdit, že se na týhle stránce nikdy nezaložím účet=o)

00

Odpovědět

Souhlasím s tebou Kozle a už se konečně zaregistruj :-)

100

Odpovědět

Ode dneška jedině darkmode! Mnohem lepší jak light :-)

240

Odpovědět

přesně, teď když zkusíš jen tak vrátit světlý režim, tak ti to uplně vypálí oči! bleeee

120

Odpovědět

Ten darkmode je pastva pro oči!! Nemůžu se vynadívat!

380

Další