Rychlost životaVeritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:137
Počet zobrazení:11 004

Vnímá to snad každý. Čím jsme starší, tím rychleji náš život utíká. Je to jen iluze, nebo existují nějaké vědecké příčiny tohoto jevu?

Přepis titulků

Vzpomínám si, že když jsem byl dítě a čekal jsem hodinu na svůj oblíbený pořad Sharon, Lois and Bram, připadalo mi to jako věčnost. Jak jsem ale dospíval, všechno se zdánlivě zrychlilo. Čas plyne mnohem rychleji, na tom se shodnou téměř všichni. Jo, připadá mi to tak.

A jak! Každým rokem je to rychlejší. Čím to je? Je to jen iluze, nebo jsou věděcké příčiny, proč se čas zdánlivě zrychluje, když stárneme. Spolupracuji s Brain Games od National Geographic. S pořadem, který odhaluje pochody lidské mysli pomocí pokusů a interaktivních her. Otestovali jsme některé teorie o tom, proč k tomu dochází.

Podle jedné z nich se nám zdá každý rok rychlejší, protože tvoří menší část našeho dosavadního života. Když mi bylo dvacet, jeden rok je jedna dvacetina mého života. Ale když mi je šedesát sedm, jeden rok je sedmašedesátinou mého života. Tento graf ukazuje kolik procent tvoří jeden rok při různém věku. Ale přijde mi na tom zvláštní, že když sečtete oblast pod grafem, zjistíte, že jste polovinu života prožili už v šesti letech. Nemyslím si tedy, že by mozek takto vnímal čas.

- Vážně si myslíte, že den dnes... - Ovšem že ne. Myslím, že jsou lepší vysvětlení, proč se čas zrychluje, když stárneme. Přišel jsem na Venice Beach promluvit si s mladými i staršími lidmi a zjistit, jestli vnímají čas odlišně. Nastavím si stopky a vy mi bez počítání zkusíte říct, kdy uplynula minuta. - Jdeme na to! - Teď! Kdekoliv na světě, kde tento pokus prováděli, starší lidé většinou přestřelili, zatímco mladí lidé byli většinou přesní.

- Dobře, teď je to minuta. - Teď. Minuta a dvě sekundy! - Minuta a dvě sekundy. - Minuta a pět. Když stárneme, frekvence signálů v neuronech nebo spíše rychlost vedení vzruchů se zpomaluje. Můžete si to představit jako naše vnitřní hodiny. Když se tedy naše vnitřní hodiny zpomalují, všechno ostatní se zdánlivě zrychluje.

- Můžete to zastavit. - Teď? - Teď! Minuta! To byla jedna minuta? - Minuta a sedmnáct sekund. - To ujde, ne? - Ujde. Myslel jsem, že budu přesnější. Chcete vědět, kolik to bylo? Minuta a čtyřicet sedm sekund.

Byly to skoro dvě minuty! Je vážně zajímavé, jak rychle čas letí. Vnímání času neboli chronocepce není jako klasických pět smyslů. Nemáme na něj žádné speciální receptory a nejspíš ho nenajdeme jen v jedné konkrétní části mozku. To možná napovídá, že se vůbec nejedná o samostatnou jednotku. Zdá se ale, že vnímání času patří k základním funkcím mozku.

Pokusy na krysách ukázaly, že i když jim odstranili mozkovou kůru, což je část mozku zodpovědná za myšlení, stále byly schopné přesně odhadnout čtyřicet sekund. To je pozoruhodné a naznačuje to, že vnímání času se vyvinulo již dávno a patří mezi základní funkce mozku. To ale neznamená, že mozek dokáže vždy přesně odhadovat čas. Možná jste si třeba všimli, že dobré filmy se zdají kratší, než skutečně jsou?

Nebo že vám dovolená vždycky rychle uteče? Máme pro to dobré vysvětlení. Když se na něco soustředíme, neuvědomujeme si, že čas ubíhá. Tím pádem se nám tyto chvíle zdají kratší než skutečně jsou. Důsledkem toho je duševní stav nazývaný "flow". Může se to stát při sportování nebo hraní videoher nebo umělcům, kteří se soustředí na svou práci, nebo meditujícím lidem. Tedy jedním z důvodů, proč se čas s věkem zrychluje, je to, že jsme často zabraní do toho, co zrovna děláme.

Další příčinou, která zdánlivě zrychluje čas, je opakování. Ukážu vám několik obrázků a chci, abyste odhadli, na jak dlouho se objeví. - Jste připravení? - Teď! Který se objevil nejdéle? Většinovým názorem je, že to byl pes. Všechny obrázky se ale zobrazily stejně dlouho. Pes tam byl zdánlivě déle, protože byl nový, a mozek tak musel vynaložit více energie na jeho vnímání.

Zajímavé je, že naše subjektivní vnímání času silně koreluje s energií, kterou mozek spotřebuje. Když si zjistíte, kolik energie mozek v průběhu života využívá, zjistíte, že nejvyšší spotřebu má kolem pátého roku. To dává smysl. Pro dítě je téměř všechno nové. Mozek tedy musí spotřebovat více energie – celých 66 % klidové spotřeby těla – aby mohl zpracovat všechny ty nové zkušenosti.

To alespoň částečně vysvětluje, proč čas plyne zdánlivě pomaleji. Jak tedy můžeme čas zpomalit? Podle vědeckých studií strach zvyšuje naše vnímání času. Když byli arachnofobové přinuceni 45 sekund sledovat pavouky – ano, opravdu to vyzkoušeli – vnímali tuto dobu jako mnohem delší časový úsek, což se nejspíš dalo očekávat.

Navíc pokusy s parašutisty nebo lidmi padajícími volným pádem potvrdily, že tyto okamžiky vnímají jako mnohem delší, než skutečně byly. Dalším příkladem, kdy čas ubíhá pomaleji, je stav nudy. Když na něco čekáte, nemyslíte na nic jiného. Zdá se, jako by se čas táhl věčně. Jelikož se na nic nesoustředíte, jste si plně vědomi toho, jak pomalu čas utíká. Proto se ty nudné chvíle tak táhnou. Když si tedy chcete zpomalit vnímání času, můžete se vyděsit, provozovat adrenalinové sporty a proložit to chvílemi nudy.

Tenhle úhel pohledu ale opomíjí jednu důležitou věc. Na to, že čas nevnímáme jako jednu stálou veličinu. Čas vnímáme tak, jak probíhá, ale i jak uplynul, když si na něj vzpomínáme. Tyto dva způsoby vnímání času nejsou stejné. Například dovolená – zdá se, že uplyne velmi rychle, ale když si na ni vzpomínáte, zjistíte, že trvala dlouho, protože jste prožili nové zážitky a mozek si vytvořil spoustu vzpomínek.

Zpětně pak posuzuje délku dovolené podle vzpomínek, které jste si odnesli. Spousta nových zkušeností znamená spoustu vzpomínek a tedy delší čas. V tu chvíli vám to ale připadalo rychlé. To je paradox našeho vnímání času. Když chcete, aby čas ubíhal pomaleji, máte spoustu možností, které ale nemusí být moc příjemné. Možná tedy nejšťastnější život, život s nejvíce vzpomínkami je právě ten, při kterém vám čas opravdu letí.

Jak řekl Einstein: "Položte ruku na minutu na sporák a přijde vám to jako hodina, když ale sedíte hodinu vedle krásné dívky, připadá vám to jako minuta." Jak byste tedy chtěli, aby vypadal váš život? Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ježíš, to sem tady zase prokrastinoval tolik času? Jdu si dát ruku na sporák!

151

Odpovědět

Nechci tady urazit Veritasium, ale když si pouštím Vsauce, čas jakoby ubíhal rychleji ..

29

Odpovědět

Takže je to video tak zajímavé, že nevnímáš čas, který uteče ani nevíš jak... to přeci není urážka :-)

p.s.: Je mi jasné, že jsi to chtěl napsat opačně, ale už se stalo ;-)

14

Odpovědět

+randomofamberNe, nechtěl.

31

Odpovědět

+Paetur..... ááá moje chyba ... přehlédl jsem, že srovnáváš dva různé tvůce ... oba mají na začátku "V", oba jsou o vědě a oba se mi líbí stejně, takže jsem si je spojil v jedno...

Pro mě je sledování těchto krátkých vědecko-populárních videí z pohledu vnímání času stejné...

03

Odpovědět

Existuje tzv. "Paradox kocoura v troubě" kdy dvě osoby vykonávající stejnou činnost na stejném místě a ve stejnou dobu vnímají plynutí času naprosto rozdílně. Asice když na ten zaplej sporák posadíte krásnou dívku a zkusíte dát standartní pětiminutovku.

08

Odpovědět

Tenhle tank a žlábek bojuje proti spamu "blokace uživatele hovadu
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ Budtě jako Žlábek
Il███████████████████]
◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤ ☻/
/▌
/

55

Odpovědět

*Buďte

25

Odpovědět

░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄ Bum Bum
▂▄▅█████████▅▄▃▂
Il███████████████████]
◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤ Til comcestos ala nostia haha

83

Odpovědět

+Chuan del Torochcel bojovať proti hovadu a stal sa nim

51

Odpovědět

+odavohMožná to byl celou dobu jeho plán :O

01

Odpovědět

Super podnetné video, ďakujem za preklad.

01

Odpovědět

parádne zakončenie :)

81

Odpovědět

nebylo to tady už? tohle už jsem viděl a s mou znalostí angličtiny pochybuju že v originále :D ale video je to pěkný

21

Odpovědět

Reagujem len podla nazvu (video som este nevidel), ale myslim, ze Vsauce to spominal (aj ked uz neviem, ci to bola tema na cele video).

71

Odpovědět

Tiež mám silný pocit, že to tu už video na túto tému bolo, ale určite to tam nerozoberali tak ako tu :)

11

Odpovědět