Jak se splachuje záchod v Austrálii?Veritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
97 %
56. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:742
Počet zobrazení:17 353

Dva pokusy, dvě videa dvou youtuberů, dva překladatelé a po několika letech vše shrnuto v jediném videu. Jen proto, abychom se konečně dozvěděli odpověď na jednu z nejzásadnějších otázek, která sužuje lidstvo už několik staletí: "Kterým směrem se roztočí voda, když spláchnete záchod?" Má na to zeměpisná šířka nějaký vliv, nebo je to jen mýtus? Kanály Veritasium a Smarter Every Day se to rozhodly ověřit. 

Přepis titulků

Před několika lety jsme se s Destinem rozhodli konečně odpovědět na otázku: Točí se voda v odtoku podle toho, na jaké jste polokouli? Tenkrát jsem bydlel v Sydney v Austrálii a Destin v Huntsville v Alabamě. Mají podobnou zeměpisnou šířku, ale na opačných polokoulích. Takže vznikla dvě videa, která jste měli sledovat současně. Sami si je můžete synchronizovat přes odkaz v popisku na YouTube. Pro některé uživatele, zvláště na mobilech, to byla otrava, a proto teď vydávám toto široké video, kde jsou obě videa synchronizovaná.

Simpsonovi měli celý díl zaměřený na směr splachování záchodu v Austrálii. I v několika dalších pořadech byla o tomto jevu řeč. Viděl jsem dokumenty, které se snaží dokázat, že to, na které jste polokouli, určuje směr otáčení vody. Jenže tu je i druhý tábor, a ten si je jistý tím, že bez ohledu na to, kde jste, se voda bude točit, jak chce. Je na tom tedy něco pravdy, nebo ne? Ohánět se tímto zákonem při vypouštění vody na dvou hemisférách je prostě blbost.

Ale proč se nepřesvědčit sami a nepodívat se na vodu v záchodě? Když si to doma vyzkoušíte, zjistíte, že výsledky jsou sporné. V Alabamě jsem zjistil, že některé se otáčí proti směru hodin a jiné opačně. Můj dřez se někdy vypouští jedním směrem a někdy zase opačně. Většina záchodů má v sobě trysky, takže směr otáčení je určen návrhem záchoda a ne tím, kde zrovna jste.

V každé nádobě s vodou je nějaká počáteční rotace. Voda není dokonale ustálená. To má větší vliv než poloha na Zemi na to, kterým směrem se bude voda vypouštět. Takže je to mýtus, překročení rovníku neznamená, že voda v záchodě změní směr. Ale proč neprovést přesnější pokus v naší garáži? Co kdybychom mohli zastavit tyto počáteční pohyby?

Toto je 1,5 metru široký dětský bazének. Mám tu dětský bazének metr a půl široký. Teď naplňme bazének bez vírnatosti. Napouštím ho opačně, než by měl odtékat. Takže do něj pouštím vodu po směru hodinových ručiček. Bazén jsem napouštěl proti směru hodinových ručiček aby bylo jisté, že jakýkoliv pohyb po směru ručiček není pozůstatkem po napouštění. Necháme vodu odstát po celý den, abychom věděli, že je zcela klidná.

Nechal jsem tu vodu ustálit po dobu 24 hodin. Zdá se, že veškerý pohyb vzniklý napouštěním už ustal. Nebudu sahat do bazénu rukou, abych nevyvolal vírnatost. Místo toho použiju tento ventil napojený na spodek bazénku. Vážně doufám, že to vyjde. Destine, drž mi palce! Hodně štěstí, Dereku. Můžeme vytáhnout zátku.

Dobrá, takže otevíráme ventil za 3, 2, 1... Mělo by to téci. Bazén se vypouští. Zatím tu není vidět žádný pohyb. Voda teče už několik minut a já ještě nic nevidím, takže do ní nakapu barvu. Pro lepší znázornění přidám do vody potravinářské barvivo do čtyř směrů od středu bazénu.

Podívejte, vypadá to jako tornádo. Otáčí se to proti směru hodin. Teče se to opačně, než jsme to naplnili. Můžete krásně vidět, že voda odtéká po směru hodinových ručiček. To dává smysl, protože tak to na jižní polokouli kvůli zemské rotaci má být. V mojí garáži máme dětský bazének a celá Země se otáčí! A voda se otáčí proti směru hodin, protože jsem na severní polokouli!

Funguje to! Funguje to! Vidíte ale, jak malý tento efekt je a co všechno jsem musel udělat, aby to bylo vůbec znát. Ve vaně to opravdu neuvidíte. Ani ve dřezu nebo v záchodě, ruší to ostatní zdroje momentu hybnosti, které mají větší účinek. Dokázali jsme to, protože jsme vyloučili proměnné. - Coriolisova síla je skutečná!

- A je to. Funguje to! Abyste to pochopili, představte si, že se bazén okrajem dotýká jižního pólu. Představme si bazének poblíž severního pólu. Bazén se vzhledem k Zemi nepohybuje, ale každý den se se Zemí jednou otočí. Země se otáčí kolem osy, takže bazének oběhne pól jednou za den. Vidíte, že okraj vzdálenější od pólu musí za den urazit větší vzdálenost než voda u okraje blíže k pólu. Hýbe se celý bazének, ale část, která je blíž rovníku, má větší hybnost.

A ta část, která je blíž pólu, má hybnost menší. Vzdálenější okraj se pohybuje rychleji na východ a směrem k pólu se rychlost snižuje až na nulu. Představte si ty rychlosti vzhledem k odtoku uprostřed. Teď si představte, že ho vypustíme. Jakmile vytáhneme špunt, voda poteče doprostřed. Voda ze vzdálenější části se pohybuje příliš rychle vzhledem k odtoku, a dostává se tak dopředu.

Zatímco voda od pólu je pomalejší a je tlačena dozadu. Ta část blíže rovníku teče rychleji, takže voda odtok předběhne. Voda u pólu naopak teče pomaleji, takže se opozdí. Když se voda blíží k odtoku, roztočí se proti směru hodinových ručiček. To je důvod, proč se hurikány na severu otáčí proti směru hodin a proč se cyklóny točí ve směru hodinových ručiček na jihu...

Stejně jako odtok bazénku, oko hurikánu má menší tlak, takže se chová stejným způsobem. Vzduch pod vyšším tlakem se dostává do středu a jako v našem bazénu se roztáčí směrem udávaným polohou na Zemi. Taková je tedy pravda o splachování záchodů. Překlad: Zarwan, Batrachus, Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten test s bazenmi spravili len raz? Som toho názoru, že 1. pokus mali potvrdiť pokusom č.2 (za nezmenených podmienok) a až ak by im vyšiel aj v pokuse č.2 rovnaký výsledok, mohli by to uzavrieť tak, ako to uzavreli... Pretože po jedinom pokuse sa mohlo jednať o náhodu, ktorá "iba" pasovala do ich teórie. :)

Ale ináč pekne spravené... :)

126

Odpovědět

Přesně tohle mě při sledování napadlo také. To, že to jednou vyšlo zrovna takhle, ještě nevylučuje jejich původní obavy, zda si voda nevytéká, jak ji zrovna napadne. Dokonce ani jedno zopakování by správně nemělo stačit pro potvrzení: pokud je ve hře (coby alternativa ke Coriolisovu efektu) náhoda, je třeba udělat statisticky významný počet pokusů.
Nechápu, co za tupce mohlo dát za tohle Banditovi mínusy...
EDIT: teď teprve jsem si všiml, na jak ukrutně starý příspěvek reaguji XD

131

Odpovědět

Není pravda, že se v důsledku Coriolisova efektu voda vypouštěná z vany nebo umyvadla stáčí vždy v jednom směru na severní polokouli a v opačném směru na jižní polokouli. Ve skutečnosti je působení Coriolisovy síly o několik řádů menší než různé náhodné vlivy (například tvar nádoby, počáteční proudění vody) a jev je měřitelný pouze v laboratorních podmínkách. Pověru rozšířily i některé televizní seriály (například Akta X[1]). Navíc se toto nesprávné tvrzení objevilo v několika vědeckých programech a publikacích[2].

328

Odpovědět

Pustila sis vůbec to video?

423

Odpovědět

Vytvořit poutavé video o tom, jak teče voda v hajzlu už vyžaduje umět. Smekám.

923

Odpovědět

Slo by to spustit i přes youtube masher... šly by pustit obě naráz bez toho zapínání a vypínání... jinak díky

00

Odpovědět

Poloha od rovníku koule s průměrem téměř 13 000 kilometrů ovlivní otáčení vypouštěné vody z bazénku o průměru 1,5 metru. Úžasné.

141

Odpovědět

Reklamace! Proč jste ustřihli konec, kde si Derek s Destinem vymění kanály? :D

60

Odpovědět

Haha...tohle jsme se nedávno učili, konečně to chápu! :D

110

Odpovědět

Hezky jste to tu udělali :) A ač oba kanály odebíram a jsem tedy značně napřed, stejně se rád vždycky podivam, protože si stejně prd pamatju :D

94

Odpovědět

nám se záchod nesplachuje dokola, ale zvrchu dolů..
.

760

Odpovědět

proč mi ....... nejde zvětšit to video přes celou obrazovku, (google chrome)

134

Odpovědět

Co znamená to H na čele? Hidiot, nemám pravdu?

701

Odpovědět

+qwertznie je to Hologram Rimmer :)

144

Odpovědět

Luxusní dvojvideo. PS: A co se bude dít na rovníku?

340

Odpovědět

Neroztočí se vůbec a bude odtékat přímo dolů.

483

Odpovědět

Rovnou se vypaří

321

Odpovědět

Voda vyletí do Vesmíru

221

Odpovědět

+VyrusekJj. Na rovniku je kvuli rotaci zeme odstrediva sila nejsilnejsi :-D

40

Odpovědět

Nic nového jsem se nedozvěděl, Simpsonovi je předběhli o 20 let.. :D

6810