Devítiletý vysokoškolák Taníš AbrahamZázračné děti

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:663
Počet zobrazení:9 019

Dnes vám představujeme další novinku. Každý pátek ráno se budeme v pravidelné rubrice Prodigies (Malí géniové) věnovat osudům mimořádně nadaných dětí. Taníš Abraham patří mezi děti, jejichž schopnosti se vymykají všem standardům jejich věkové skupiny. Ve dvou letech počítal do sta, jako předškolák byl na úrovni žáka třetí třídy. Dnes studuje částicovou fyziku na vysoké škole a jeho lektoři mu věští velkou budoucnost. Jeho snem je, krom většího počtu kamarádů, s nimiž by si ještě jako dítě mohl hrát, třeba vynalézt princip nadsvětelného pohonu vesmírných plavidel anebo v roli prezidenta USA zavést v zemi pořádek a efektivitu. Podaří se mu to?

Přepis titulků

Ahoj, jmenuji se Taníš a je mi osm a půl. OSMILETÝ VYSOKOŠKOLÁK Je do učení celý žhavý. Chce pochopit vesmír. - A co děláš ve volném čase? - Rád píšu počítačové programy. Taníš zvládá komplexní koncepty asi nejlíp ze všech studentů, které jsem kdy učil. Baví mě částicová fyzika, věci kolem antihmoty, taky osud vesmíru a teorie Velkého třesku. Rád bych vymyslel a zkonstruoval raketu, která dokáže překonat rychlost světla. MALÍ GÉNIOVÉ TANÍŠ ABRAHAM VYSOKÁ ŠKOLA AMERICAN RIVER SACRAMENTO, KALIFORNIE Kapitolu dvacet jsme probrali, ale je klíčová, takže si ji zopakujme.

Poví mi někdo, jaké máme hlavní typy galaxií? - Eliptické... - Eliptické galaxie. A dál? - Spirální. - Ano. Asi před rokem se stal Taníš posluchačem mého kurzu astronomie pro třetí ročníky... a nakonec měl nejlepší výsledky ze skupiny. - A které galaxie se nejčastěji vyskytovaly v raných stadiích vesmíru? - Běžné typy. - Dobrá.

A které typy jsou nejběžnější dnes? - Trpasličí elipsoidy. - Správně. S kolika dětmi ve věku 7 - 8 let se můžete bavit o rozpínání vesmíru? Je jiný než ostatní, v pozitivním smyslu. Pro něj je největší zábavou učení... takže když se ho ptají, jaké má koníčky, odpoví, že učení. Lidé to nechápou. Já jsem měl na River College Taníše na geologii a laboratorní práce. Profesor Sterling byl tím, kdo mě přiměl studovat vysokou školu. Vzal jsem Taníše pod křídlo, protože v sobě má obrovský potenciál. Největším překážkou je pro něj to, že má abnormální intelekt, ale zároveň je to jen milý a veselý osmiletý kluk.

Kupředu a vzhůru! Už ti to začíná celkem jít. Tleskám ti. TANÍŠ I JEHO SESTRA BYLI PŘIJATI DO MENZY, KLUBU LIDÍ S VYSOKÝM IQ, VE 4 LETECH. Tohle je moje sestra Tiára, je jí šest... no a to je asi tak všechno. Mám dvě koťata, Luckyho a Furryho. Tady je Lucky. Ve skutečnosti se jmenuje Lucky Billy, jelikož "billy" znamená v hindštině kočka.

Mám hrozně rád geografické a topografické mapy. Topografické znamená, že zobrazují výšky a eve... evelace... eve... e-le-va-ce... Jo, tak je to. Jak říká tady jeho máma, prostě se už tak chytrý narodil, že? Někdy tak ve dvou letech uměl už počítat do sta a pak skočil z úrovně mateřské školy rovnou na úroveň třetí třídy. Na základní škole měl dost problémů, protože tam neměl žádné výzvy. Nudil jsem se, protože tam všecko bylo strašně lehký.

Nakonec jsme skončili naplno u domácího vzdělávání. - U které jsi teď kapitoly? - U šesté. - Kapitola šest. O čem je? - Periodická tabulka. - Tabulka prvků? To je něco pro tebe, ne? Domácí škola je o hodně lepší než normální škola. - Tak to přece byl arzén! - Opravdu? - Podívej! As! - Aha, máš pravdu. Role jeho rodiny je víc než jen podpůrná. Dělají, co pro něj naprosté maximum. - Ahoj, Taníši! Jak se daří? - Dobrý den. Podíváme se na tebe.

Doktor souhlasil, že si Taníš s Tiárou mohou vyzkoušet jeho práci. Obě děti zvířata milují... asi to mají v genech. Zkus hádat, kolik úderů to je za minutu. To bude asi šedesát? Nebo tak něco. Bude to o trochu víc. Jeho rodiče jsou tak vnímaví ke všemu, co by mu mohlo jakkoli pomoci a je jasné, že bez jejich podpory by prostě neměl tolik příležitostí. Jenže, jak zabavíte osmiletého kluka, jehož chápání je na úrovni absolventa?

Taníši! - Chodíš ještě na nějaký další přednášky? - Ne, jen na tenhle kurz. Pořád říká, že by prostě nejraději byl normální vysokoškolák a já na to: "Jaký je v tom rozdíl?" On říká, že by mohl dřív dostudovat a najít lék na to a to. Nejraději už by se vrhl do práce. První vysoká škola ho odmítla, teď zkusíme jinou. Jsou tu tři další možnosti. Máme všelijaké programy na pomoc nedoslýchavým, nevidomým, dyslektikům Ale žádné programy na pomoc někomu, jako je Taníš.

Je to stres a spousta tlaku na něj, citově i tělesně Hlavně nechci, aby ztratil naději. Třeba bychom mohli mít blog na webu o našich budoucích experimentech. Určitě. TANÍŠ JE VICEPREZIDENTEM ŠKOLNÍHO ASTRONOMICKÉHO KLUBU. Povídání s ostatními vysokoškoláky není nikdy nuda. Dobrá, poskytnu ti vedení. Taníš?

Ano, je takhle spokojený. Jen občas si zasteskne, že by rád měl trochu víc kamarádů. S kamarády z mých dětských tříd si třeba hrajeme... a tak podobně spolu trávíme čas. Tady je to něco jiného, spíš si povídáme. Asi mi trošku chybí... kamarádění se. ZKOUŠKA PĚVECKÉHO SBORU SAN FRANCISCO, KALIFORNIE ZKOUŠKY SE SBOREM UMOŽŇUJÍ TANÍŠOVI TRÁVIT ČAS SE SVÝMI VRSTEVNÍKY. Myslím, že zpívat je prima protože až vyrostu, budu spíš alt, ale moc rád zpívám soprán. Po sopránu se mi bude stýskat!

Takže noty do desek a Alex vyžene všechny ze židlí! A nyní bych vám rád představil Taníše, který nám ukáže doménu Zooniverse.org. Děkuji za úvod. TANÍŠ POMOCÍ ASTRONOMICKÉHO ON-LINE PROJEKTU ZOONIVERSE OBJEVIL SUPERNOVU. Zooniverse je občanský vědecký on-line projekt, kde se snažíme hledat exoplanety, což jsou planety obíhající kolem jiných hvězd. Fyzika mu jde tak, že jednou určitě objeví způsob, jak cestovat mezi hvězdami. To je mé sobecké přání.

Ale jinak myslím, že by měl dělat to, co ho bude bavit. Od Taníše se můžeme naučit jedné věci a sice nedbat tolik formálního rámce a spíš se lidem snažit pomoci k tomu, aby se rozvíjeli a mohli vyniknout. Vyžaduje to jiný přístup a odlišné zacházení. Často slýcháte o nadaných dětech, které pak v dospívání mají emoční problémy. Například deprese. Proto o něj máme starost. A o to, jak se se vším dokáže vyrovnat. Může si vybrat, co bude chtít. Hlavně aby byl šťastný. Asi bych chtěl být vědcem...

nebo prezidentem Spojených států. Zařídím, aby byly USA pro lidi zdravější a taky trochu přínosnější. A na závěr slovy Buzze Rakeťáka: "Do nekonečna a ještě dál!" Vzhůru za poznáním! Překlad: rotbic www.videacesky.cz

Komentáře (67)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Upřímně řečeno - chudák děcko, později v životě to rozhodně nebude mít jednoduchý (hlavně mám na mysli osobní život - přátelé, kolegové, ženský..). Ani bych se nedivil, kdyby do svých 40 spáchal sebevraždu...

17

Odpovědět

Jsem rád, že někdo s mojím talentem má rodinu co ho v tom podporuje. Ten kluk mi jednou pomůže s vermírnou lodí, jestli si to neposere. Neuvědomujete si jak vás může vlastní rodina jako dítě omezit, když nemáte prostředky k veděcké činnosti, nebo když nedokážou vnímat váš talent.

Další věc je, že někoho na téhle úrovni nemůžete učit. To co potřebuje jsou informace a laboratoř. Stejně tak jako talent na bojové úmění, nepotřebuje učitele ale pouze informace a nářadí. Ale o tom co se chce naučit a jaký to má pro něj význam rozhoduje sám.

Přál bych se znova narodit ve světě, kde jsou zdarma multifunkční tělocvičny, kde bych vybíjel svojí agresivitu, pomáhal svojemu tělu i duši.
Přál bych se znova narodit ve světě, kde bych mohl zdarma svobodně zkoumat a vyrábět věci, zlepšovat věci a tím pomáhat sobě i ostatním.
Přál bych se znova rarodit ve světě, kde bych mohl zdarma vytvářet úmění. Pro sebe i ostatní
Ve světě, kde můžu hledat to co opravdu chci, díky tomu, že mi ostatní dovolí zkoušet různé obory.

Omezujete se navzájem, okrádate se, lžete si, vraždíte se. Protože nehledáte co je skutečně důležité a ještě se snažíte šlapat po těch co vám chtějí vlastně pomoct.

.....

251

Odpovědět

Podle mě to je nafingované. Nebylo to vůbec věrohodné a na ty otázky co se ptal ten profesor, by se dokázalo naučit i mladší dítě.

2323

Odpovědět

04:48 - We have a few more options. Not three...

230

Odpovědět

je škoda že je američan cokoliv objeví zůstane v trezoru vojensko-průmyslového komplexu a pokud nebude kolaborovat s vládou už o něm neuslyšíme

233

Odpovědět

je super chytrej, ale nevi, ze se americkym prezidentem stat nemuze protoze je to arabak? A protoze se snad ani nenarodil v USA. I Obama musel falsovat doklady aby ho nevyrazili za to ze se nenarodil v USA.

1871

Odpovědět

Prezidentem se může stát a arabáš to neni ale Ind ty ňoumo

231

Odpovědět

Už se těším na ten nadsvětelný pohon. :D

210

Odpovědět

Překonáním rychlosti světla by přestali platit zákony teorie relativity, a E = m*c^2 se může jít bodnout :D

203

Odpovědět

Je zajímavý,že lidi s vysokym iq směřujou hned k fyzice.Kdyby se radši dali na politiku aspoň u nás by tam chtělo někoho chytrýho :D

2418

Odpovědět

Trochu se obávám jestli ho nepřetáhli- inteligentní určitě je, ale přijde mi, že okolí ho nadhodnocuje. V 6-9 letech jsou snad všechny děti schopné namemorovat ohromné množství věcí, které ani 'dospěláci' neznají. Pro dítě není vážně problém pamatovat si týden/měsíc/rok periodickou tabulku prvků (např. původních pokémonů je o půlku víc a pamatoval si je snad každý... narozdíl od PTP :) )

219

Odpovědět

Tak takto vypadal,
když byl ještě malý,
Rajesh Ramayan Koothrappali Ph.D.

218

Odpovědět

Jenom ho vychvalovali, ale nic pořádného jsem od něj neviděl. . .

2016

Odpovědět

Pentrax,Sk1cosi,Simonka, pripadne dalsi takova individua: asi jste proste hlupaci, kdyz nedokazete uverit, ze nekdo muze byt mnohonasobne inteligentnejsi nez vy
Klukovi preji to nejlepsi, uz jsme dlouho na svete nemeli genia, ktery by udelal opravdu zasadni prulom. Zda se, ze je o nej dobre postarane a moznosti ma, doufam, ze to vyjde.

201

Odpovědět

Tanishq Mathew Abraham (born June 2003) is an American child genius and a child prodigy with an Indian ancestry. His ancestors come from Kerala state. He joined Mensa at 4 years old.

Born in Sacramento, California, USA, to Bijou Abraham, a software engineer, and his wife Dr. Taji Abraham, a doctor of veterinary medicine, both children showed signs of a high IQ at an early age.

http://en.wikipedia.org/wiki/Tanishq_Abraham

211

Odpovědět

Zobrarilo decko, naučili ho text, rodina dostala peniaze a bolo. Nič takéto neexistuje.

1885

Odpovědět

Ale existuje, když je na světě tolik hloupých lidí, tak tu musí být i nějací géniové aby se to vyrovnalo. :D

254

Odpovědět

je naprosto pochopitelné, že se na slovensku nic takového objevit nemůže, tak proto ten skepticismus :D

2111

Odpovědět

+DinoCopu vás sa môže? (ten typ humoru založený na osočovaní česko-slovensko ma vždy akosi uráža)

1920

Odpovědět

Jak si asi připadají ty vysokoškoláci se kterýma chodí na hodiny :D

272

Další