14letý programátor Santiago GonzalezZázračné děti

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:256
Počet zobrazení:5 937

Pro fajnšmekry Zázračných dětí a obdivovatele "opravdové" geniality a talentu tu dnes máme mladého Santiaga. Stejně jako Mozart tvořil symfonie i když spal, i Santiago hledá odpověď na otázky ze světa programování ve svých snech.

Přepis titulků

Jmenuji se Santiago Gonzalez, je mi 14 let a rád programuji. Santiago je do počítačů blázen. Ovládám kolem dvanácti programovacích jazyků. Mé aplikace pro Mac, iPhone a iPad si stáhly už tisíce lidí. Po šesté třídě přešel rovnou na univerzitu. V šestnácti budu státnicovat a v sedmnácti dostuduji magistra. Učím se rád. Je to pro mě stejně důležité jako jedení. Buď zemřete, a nebo z vás bez vzdělávání zbyde troska.

Obvykle vstávám o půl šesté. Pak asi hodinu programuji. Dám si snídani... - ...a jdu do školy. Ahoj! - Ahoj. Teď studuji třetí ročník na univerzitě Colorado School of Mines. Mým oborem je informatika. - Ahoj. - Dobrý den, jak se máte? Za profesorem Bakosem chodívám často.

Prohliží si mé kódy. Mám takový zlozvyk, kdy často píšu až moc dlouhé řádky kódu. Aha. Tak třeba bychom to mohli udělat takto. Ano, takto se zbavíš instance, kterou vlastně ani nepotřebuješ. To mě nenapadlo. Pamatuješ si na motivaci, o které jsme mluvili ve třídě? O psaní krásných kódů? Stačí ti sepsat moře kódů, jen aby tvůj program fungoval, nebo chceš ze svého kódu udělat nositele umění? Krásný kód je krátký a stručný, takže když ho předáte jinému programátorovi, řekne si: "To je ale pěkně napsaný kód."

Je to podobné, jako když píšete báseň. Toto je Objective C. iPhone, iPad a Mac jej pužívají k programování. Pro iPhone, Mac i iPad jsem vytvořil už asi 15 aplikací. Občas když jdu spát, přemýšlím o hloupém problému, který nemůžu vyřešit. Ve svých snech pak vidím sám sebe, jak programuji.

Když se pak vzbudím, mám v hlavě řešení. Santiago není jen nějaký stroj, který vstřebává informace a následně je užívá. On informace transformuje do něčeho, co si sám přeje vytvořit. Jeden z hlavních důvodů, proč jsem začal tvořit aplikace, byl ten, že jsem chtěl lidem pomoci dosáhnout něčeho, co chtějí dělat. Jako třeba zdobit vánoční stromeček nebo hrát dámu v příjemném uživatelském prostředí. Santiago se v některých ohledech chová velice dospěle, ale v jiných je zase jako dítě.

Občas zapomínáte, že mluvíte se čtrnáctiletým chlapcem. Někdy mi ale připadá, že se chová jako ještě mladší kluk. Oblečení nebo dívky ho vůbec nezajímají. Ne, je mi úplně jedno, že nemám přítelkyni. Je to akorát hrozná ztráta času. - Ale co si o tom skutečně myslíš? - Tohle si fakt myslím! Je velice sebevědomý. Už jako malý se od ostatních dětí velmi lišil.

Rád háčkuju. Tohle je prasátko z Angry Birds. Tu odlišnost se naučil akceptovat a rozvíjet. Ano, určitě se považuji za nerda. Ale vždycky to nebylo tak snadné. Když jsme Santiaga poprvé testovali, dosáhl 99,99 %. Všechno jsme mu vysvětlovali jako dospělému a on tomu rozuměl. Jako první ho zajímaly nerosty a minerály.

Chtěl si o nich číst v encyklopediích pro dospělé. To byl teprve v první třídě. Bylo jasné, že se zabývá něčím úplně jiným. Ze školy se vracel nešťastný, protože v ní nenašel nic vzrušujícího. Měl jsem učitelku, která mě moc nechápala. Bylo to pro mne velice nezáživné a náročné období. Extrémně nadaní žáci jako Santiago se ve třídách můžou unudit k smrti, protože se jim nedostává dostatečně zajímavé látky.

Je to jako bychom si my dva sedli ke stolu a dvě hodiny si opakovali abecedu. Být nerdem v normální škole znamenalo být k smíchu. Ostatní děti si ze mě utahovaly a dělaly legraci. Věděli jsme, že musí jinam. Bůh ví, jak by to dopadlo, kdybychom ho nenavedli na tu správnou cestu. Mohlo to skončit katastrofou. Narazili jsme na Colorado School of Mines. Je to jedna z nejšpičkovějších škol tady ve Front Range a vlastně i na celém světě.

Byli ochotní to s ním vyzkoušet a Santiago jim dokázal, že na to má. Teď může být skutečně sám sebou a sblížit se s ostatními studenty. Tohle je vážně dobré! Sice toho to tom moc nevím, ale je to kouzelné. Máme tady nejrůznější řekněme zvláštní studenty, a většina lidí se s tím tady už nějak smířila. Je to naše silná stránka. Všichni jsme tady tak trochu nerdi, takže s komunikací nemáme problém. Tady se lidé chtějí učit, netropí hlouposti a nevyrušují.

Myslím, že už bych se s dětmi svého věku ani bavit nechtěl. Tyto senzory jsou trochu větší než ty minulé. Tento semestr funguji jako výzkumný asistent jednoho z našich profesorů. Zabývám se zlepšením spotřeby energie v budovách. Santiago vyvíjí síť senzorů, kterou umístíme do budovy. Zkoumal jsem ten algoritmus, abych viděl, jaký filtr by se na to hodil nejvíc, aniž bychom ztratili signál, protože skvrny na slunci kódem nevyřešíme. Je to složité. Na tom zapracujeme.

Teď sice nevím, o co se jedná, ale vyřešíme to. - Nechceš ten kód načrtnout? - Klidně. Zoufale jsem hledal někoho, kdo by byl schopný takový projekt navrhnout, a Santiago se k tomu dokonale hodil. Signál povedeme skrz dolní propust. Zbožňuje vysokou, kde se vzdělává takovým tempem, jakým potřebuje. Zajímám se teď o dost velmi zajímavých věcí, které probíráme v různých předmětech. Například základy počítačových systémů. - Ano, Santiago?

- Tohle tedy používají i ostatní architekury jako x86 a ARM? Základní princip bude v podstatě stejný. Je vzrušující vidět, jak moc ho těší učení se různým věcem. Je to nakažlivé. - Takže existují ještě další variace MIPS? - Ano. Děkuji. Přeji hezký víkend. Bylo by úžasné, kdybych byl na vysoké stejně nadšený. Můj syn mě teď učí tolika věcem. Je to neskutečné. Pro Santiaga je život jakýmsi maratonem.

Už se rozběhl a já doufám, že mu jeho tempo vydrží. Až dokončím magistra, rád bych získal doktorát z informatiky na Stanfordu. Mým životním cílem je pracovat pro Apple. Počítače zažívají zlatou éru. Narodil se do správného období. Je to renesanční člověk. Když umělec dokončí obraz, pomyslí si: "To je opravdu pěkná kresba, to se mi povedlo." Stejné je to i s programováním.

Přejdete od pár řádků kódů až k dokončení projektu, který si mohou užít lidé po celém světě. Je to opravdu skvělý pocit. Překlad: ABigWhiteWolf www.videacesky.cz Jedna z mých oblíbených aplikací, které jsem vyvinul, je posouvací puzzle. Můžete hrát samostatně, což je určitě také zábava, ale můžete vyzvat i své přátele a soutěžit, kdo z vás dokončí puzzle nejrychleji. Dokonce má i zabudovaný voice chat, takže se můžete bavit s kýmkoliv, kdo hru hraje, i kdyby byl na druhém konci světa.

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten kluk je prostě dobrej a přitom tady většinou čtu samý chladný a nebo zlehčující reakce a nebo kritiku.. je prostě dobrej a přeju mu to.

70

Odpovědět

Jako, úžasné, no, ale taky k tomu člověk potřebuje prostředky, aby se to mohl učit. To je jedno z nejdůležitějších, pak je i nějaký ten chtíč a tak podobně, si myslím.
Podívejte se, co tam mají za počítače i on má nějaký úžasný notebook.. Mně je 18 a stále mám notebook starý víc jak 7 let..
Acer Extansa 5210 tuším a tedy.. Na tom se dnes nedá dělat skoro nic..

24

Odpovědět

Sorry za ten dodatek, ale jako.. Celý dny jen sedí a opravdu, opravdu nevypadá, že dělá nic jiného. Tj. nemá holku, asi ani přátelé, nepomáhá doma(?) a tak dále.. Já miluju programování též, ale např. ty jeho prostředky, kéž bych je měl a nejen já..

12

Odpovědět

Kluk ma urcite talent, to se musi nechat. Ale v 1:33 misto pouziti stavajici instance vytvari novou, takze v podstate plytva mistem v pameti :)

Jinak me ale tohle video spis nastvalo, kdyz si vezmu ze jsem v 12 letech napsal hru a reakce rodicu byla "hmm" i presto, ze vysla u SCORE na CD. A to samy s dalsimi hrami, kde uz reakce nebyla nic jineho nez neotravuj. Brano z dnesniho pohledu ty hry nestaly za nic :) Ale jsem rad ze aspon nekdo ma podporujici rodice.

280

Odpovědět

Je jasné že talent ti asi neschází, ale ten kluk by mohl dostudovat ještě před tím než bude dospělí a co jsem zatím viděl, to dokázal jen Sheldon Cooper ve fiktivním seriálu TBBT :D. (samozřejmě to jednou dokáže i teoretický fyzik z předešlých dílů). Podle mě je to dost velký mozek obecně a programování jen jedna z jeho kladů :).

201

Odpovědět

Další dodatek, po tom celém videu - >
No, pochybuji, že umí 12 zcela odlišných programovacích jazyků..
Je něco jiného UMĚT ten jazyk úplně a znát ho např. z 30-50% .. Ono ty code, co jsem tam viděl, nevypadali nějak.. :-D Zajímavě.. ono "changeBrushColor" .. ah.. :o

10

Odpovědět

Ten jeho učitel či co ty oči :D udělal pár jednoduchých aplikací to ještě nic nemění jo ale na svůj věk je šikovnej.. Génius mu budu říkat až vytvoří něco významného :))
A Apple proč :D chudák kluk

243

Odpovědět

"Génius" Santiago, majster kódu a svetový borec číslo jedna. Jeho achievementy: Naprogramovanie 15 rokov starých aplikácií ako Obliekanie vlastneho stromčeka, alebo prelomové Posúvacie puzzle plus ak by to svetu nestačilo a svojho nového génia by neuznával dosť naprogramoval Obrázok planéty s presnou legendou, ktorú si osvojil ešte v rokoch padavana ked študoval siahodlhé encyklopédie a prekresľoval kamenné minerály na papier.

1913

Odpovědět

Mnozí lidé kteří na střední studují programování, nenaprogramují ani to co jsi právě vypsal :D. A někteří se vykašlou i na ten papír s minerály (pokud ho potřebují do školy) :D.

220

Odpovědět

U tohohle videa jsou krásně vidět ty "ups" & "downs" takové inteligence. Jak řekl větu: "Už bych se nechtěl bavit s lidmi mého věku.", tak mi ho bylo líto. Co z toho, že je to génius, když není schopen trávit čas s kamarády děláním blbin nebo naháněním holek. Já jsem třeba rád, že nejsem žádný autista, život je takhle lepší :)

204

Odpovědět

No ty aplikace jsou teda pěkný sračky, jestli tohle programoval genius tak potěš koště :-D

183

Odpovědět

Né že bych byl sám nějaky uber genius nebo ze bych k tomu mel mit sklony a bylo mi to odepreno.. automechanička naše rodina nemá auto doteď takže ve 14 jsem mohl opravovat akorat tak plastovou tatrovku na písek v 11 si mí rodiče nemohli dovolit brát mě na horolezeckou stěnu a nejbližší hory kde se dá lézt mě vyjdou dráž než to lanove centrum a 14let programator ? jeste v 10letech u nas byl 1PC na celou vesnici .. Jsou to nadané děti to neberu ale zase se s tim moc naděla ...

185

Odpovědět

Ale kreslenie mu velmi nejde :(

201

Odpovědět

Mně strašně vaděj ty sehraný scénky. Třeba jak ten klučina přijde s nějakým řešením a profesor: „Hm, to mě nenapadlo...“ Jako já chápu, že to má situaci dokreslovat, ale spíš tím tomu (určitě strašně chytrýmu/geniálnímu) klukovi sráží kredit. Ale to je u většiny těchhle videí. No, ale holt 'Murica je tak pozitivní a přeslazená, až se mi kazí zuby :D .

192

Odpovědět

Jak vidim tak se počitače podepsali na jeho vyjadřovaní

1813

Odpovědět

? Nějak jsem si toho asi nevšim...

1910

Odpovědět

+BullOversis nevšiml jak tam pulku videa mluvil 00101001 atd? :O

193

Odpovědět

"Rád háčkuju" :D Forever alone...

214

Odpovědět

Škoda, že je taký zarytý len do toho Apple.
Btw 07:45 malá chybka => Stanford, nie Stamford

204

Odpovědět

Opraveno, díky.

191

Odpovědět

smutný je, že má neomezený chtíč se dále něco učit a vzdělávat se .. a pak chce skončit u Applu ..

2212

Odpovědět

Pořád nechápu co proti Applu lidi pořád maj, já sám do Applu nadšenec nejsem, mám akorát iPod :D ale nemám potřebu kritizovat a urážet Apple...

1917

Odpovědět

OK...ok... you win !

192

Další