14letá automechanička Kathryn DiMariaZázračné děti

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:272
Počet zobrazení:6 279

Dnes se podíváme na mladou dívku, která si usmyslela, že si postaví své vlastní auto. Díky svému zapálení pro tento projekt Kathryn nezapadá do běžné škatulky ostatních čtrnáctiletých dívek. Dokáže jít ostatním ženám příkladem a změnit jejich pohled na typicky mužské odvětví?

Přepis titulků

Z hlediska typických klučičích a holčičích zájmů překračuje všechny zažité hranice. Je jedinečná. Sváření, broušení, řezání, smirkování. Raději na sobě mám olej než make up. Přemýšlí jako nějaký inženýr. Chce všemu přijít na kloub. Její projekt nabral rychlý spád. Tisíce lidí nedočkavě sledují, v čem uspěje příště.

Jmenuji se Kathryn DiMaria, je mi 14 let a stavím si Pontiac Fiero. Na čem budeš dnes pracovat? - Nejdřív budeme svařovat. - Svařovat, dobře. Auto, které stavím, bude Fiero 86 GT. Bude mít černo-žlutý interiér a karosérie bude leskle černá se žlutými závodními pruhy. Budu mít rychlé, sportovní a prostě super auto. Michigan má velké automobilové zázemí.

Je domovem Motor City a je to skvělé místo pro práci na autě. Teď budu svářet zadní část podvozku. Budu to k sobě přidělávat po jednom palci. Jeden palec bez sváření a pak další... Sestavit si své vlastní auto mě napadlo v létě před mými 12. narozeninami. S tátou jsem byla na jedné nebo dvou přehlídkách aut a tam mě to trklo. Hele, možná dokážu složit auto. Řekla, že si chce předělat auto tak, aby bylo hotové na její 16. narozeniny. My jsme na to řekli, no dobře.

Věděla jsem, že to neprojde, pokud k tomu nebudu mít dobrý důvod. Sestrojením auta získám zkušenosti. S těmi bych měla větší šanci v budoucích zaměstnáních. Povídala, že si za něj zaplatí sama, že bude mít jen dvě sedadla, aby se nedostala do potíží s příliš mnoha přáteli. Tak jsme ji to nechali zkusit. Fiero! Skvělá ukázka pokrokové techniky Pontiacu v akci! Fiero! Pouze od Pontiacu! Pontiac Fiero jsem si vybrala, protože má v podstatě oblý tvar, nemá vůbec žádné ostré hrany.

Navíc je malý, a tak bude na výrobu jednodušší než nějaká dodávka. Za auto jsem zatím utratila kolem 2 000 dolarů. Peníze mám za hlídání dětí a za online prodej kovových figurek, které vyrábím. Řekl bych, že na tom autě strávila dobrých tisíc hodin práce, možná i více. Kamarádky mi pořád říkají, ať se namaluju a jdu s nimi ven. Ale já musím pracovat na svém autě. Když mi řeknou, že auto může počkat, odpovím: "Ne, vy můžete počkat."

Ve Stmívání má Bella takový starý náklaďák, kvůli kterému se jí všichni posmívají, ale ona ho i přesto má ráda. Je to ten samý princip. Jedním z důvodů, proč ji práce na tomto projektu stále baví, je to, že se neustále učí novým věcem a schopnostem. To, co teď držím, je vačková hřídel. Ovládá zdvihadlo, které hýbe s rozvodem motoru, na nějž reaguje vahadlo, které stlačí pružiny a ty pak pohybují ventily.

Zatím jsem se naučila jak svářet, brousit, řezat, smirkovat, vím, jak dělat čalounění, jak vyměnit pneumatiky nebo oleje a tekutiny a jak rozebrat motor. Čtu si v různých učebnicích a pak se ptám strejdy nebo táty, jestli o tom něco neví. Mým cílem je dokončit auto na své 16. narozeniny, protože v 16 letech už jste volní. Teď jsem z hlediska času i pokroku zhruba v polovině. Myslím, že to stihnu.

- Všechno, co chceš zaplnit, musíš víc osmirkovat. - Cože? Všechno ostatní ji baví, ale smirkování nesnáší. Někdo místo barvy použil černý sprej z plechovky, takže já teď musím všechny vrstvy osmirkovat a nabarvit auto znovu. Musíš s tím neustále hýbat. Nikdy to nenechávej stát na jednom místě. - Zvlášt jde-li o černou. - No jo. Smirkování je tak trochu jako prát prádlo každý den. Je to pořád to samé, ale musí se to udělat.

Chce to hodně odhodlání a výdrže, až pak uvidíte výsledek. Motivací je pro mě schopnost představit si můj projekt na konci. Někdy pro samé stromy nevidíte les a to není dobré. - Ten šroub se asi otáčí taky, tati. - Máš pravdu. Pracovat s tátou je legrace, protože i když oba vtipkujeme, práci vždy dokončíme. Vzniklo mezi námi takové pouto, že si můžeme povídat o čemkoliv. Svěřila se mi s věcmi, které bych já svým rodičům normálně neřekl. Povídali jsme si o penězích, o plánech s vysokou, o klucích a sexu.

Je to zkrátka takové bezpečné místo, kde můžeme společně růst, učit se a tvořit. To je super svar, pojď se podívat! - Ten vypadá moc hezky. - Líbí se mi. Jednou z věcí, která nás velmi překvapila, bylo to, jak hodně lidí se o její projekt zajímá a jak rychle se zprávy o ní rozšířily po internetu. Vše asi začalo na jejím fóru, kde jí lidé začali odpovídat. Mám tenhle náhradní díl, mohl bych jí ho poslat?

Najednou jsme měli doma hromadu věcí, které jí lidé na projekt poslali. Věci z Kanady, ze všech koutů USA, z Austrálie. Od této chvíle projekt nabral rychlý spád. AutoBuild, největší automobilový magazín na světě, jmenoval Kathryn ženou roku 2012. Veškerá podpora mě povzbuzuje, protože to dokazuje, že to má cenu a že to dokážu. Když se u něčeho zaseknu, vzpomenu si, že v tom nejsem sama. Mám lidi, kteří mi pomůžou.

Ví, že skutečně existují tisíce lidí, kteří čekají, v čem uspěje příště, a v hlavě určitě neustále myslí na to, že je nemůže zklamat. Myslím, že lidé jsou tím tak nadšeni, protože to není něco, co se vidí každý den. Jsem o hodně mladší než lidé, kteří se tímto běžně zabývají, Taky jsem dívka, která pracuje v typicky mužském odvětví. Trošku mě to štve. Leze mi na nervy, když se mě lidé ptají, jaké to je, být dívka a stavět auto? Vůbec přece nejde o to, že jsem dívka.

Jsem schopná to dělat stejně jako kdokoliv jiný. - Držíš? - Jo. Podle mě ve strojírenství nepracuje dostatek žen. Myslí si, že je to jen pro muže. Často ale slýchávám příběhy o ženách, které tomuto oboru mnoho přinesly. - Ahoj, Kathryn, jsem Michelle Pickeringová. - Ráda vás poznávám. Na co by ses tady chtěla podívat, Kathryn? Můžeme si prohlédnout zbytek Chevroletů nebo Camaro.

- Raději Camaro. - Dobře. Společnost General Motors pozvala Kathryn na přehlídku aut do Detroitu, aby se setkala se dvěma inženýrkami, které pomáhaly navrhnout originální Fiero. Chtěla bych s nimi mluvit hlavně o jejich roli. Chci poznat, co vše dokážou ženy do světa automobilů přinést. Vidíš ten elegantní prvek, který jsme vložily do nárazníku? - To jste tam daly vy? - Ano. Jděte támhle a já vás u toho nárazníku všechny vyfotím.

Hele, tady je madlo, podívej! Ve 14 letech bych nedokázala ani z poloviny tolik. - Kolik ti je? - 14. - Páni! Kathryniny znalosti jsou velmi působivé, stejně tak to, jak se dokáže se vším vypořádat. Přemýšlí jako nějaký inženýr. Chce všemu přijít na kloub. Snažím se přijít na to, jak funguje tenhle časovač. Chci vědět, jak náročné a jiné to pro ženu může být.

Když jsem poprvé nastoupila, hodně lidí si mě pletlo se sekretářkou. Dnes je to jiné. Ženy mají mnoho možností. I když ve strojírenství stále nepracuje stejný počet žen jako mužů. Obávám se, že naše společnost možná ženy dost nemotivuje k tomu, aby se věnovaly vědě, technologii, inženýrství, nebo dokonce matematice. Zdá se, že Kathryn si tuto skutečnost sama uvědomila. Rády bychom s tebou zůstaly v kontaktu a sledovaly, jak postupuješ. - Budu se těšit.

Děkuji. - Dobrá. Hodně štěstí! Až vyjede s tím autem z garáže, bude to určitě vzrušující den, ale myslím, že se hlavně bude porozhlížet po tom, co udělat dál. Myslím si, že jak pro ni tak pro mne byl tou nejdůležitější věcí proces učení. Tenhle projekt určitě změnil můj pohled na to, co chci dělat. Začala jsem se vážně zajímat o práci strojního inženýra. Po střední bych ráda na technickou školu. Pár míst už mě kontaktovalo a je skvělé vidět, že už teď o mě mají zájem. Je pro mne důležité jít příkladem, protože chci ukázat, že i dívky tohle dokážou.

Neměli byste je shazovat, když to chtějí zkusit. Dejte jim šanci. Myslím, že by lidé měli mít šanci jít za svými sny a uskutečnit je. Už nevím, co bych řekla, tak si jen budu broukat a dělat nějaké zvuky. Nevadí vám to? Mně taky ne. Překlad: ABigWhiteWolf www.videacesky.cz

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

byKrtek 19:45 - 19.7.2013
kdyby si věděl o čem mluvíš tak by tvůj příspěvek měl i smysl

180

Odpovědět

V téhle věci jsou vašimi nepřáteli: stát a vy samotní. Většina lidí jsou narážeči a dorážečů je podstatně méně. Rád bych řekl že je to jednoduchý, ale i v tomto směru se přemýšlí dost tvrdě ve videu to není, hodně času ta holčička přemýšlí nad tím autem a říká si co dál a problémů tam bude hodně. Hodně lidí je skeptických, když na to dojde pamatuju na dobu kdy jsem sám říkal že si postavím motorku a když bylo dokonáno ....
Nejtěží je nakopnout sám sebe v problémových situacích já sám mám problémy, mezi chlapem a ženou tolik rozdílů není pokud jsou magoři do toho problému spíš tady šlo o prolomení etikety a tradic. Dneska ženský nejsou pořádně schopny vyrábět něco heavy.

190

Odpovědět

A kolik 14ti letých borců maká doma v garáži na autě po celém světě? A nikdo po nich ani neštěkne. A najednou to dělá holka a všichni se můžou pos*at. Teďka kecá o tom, jak málo žen je v inženýrství a za chvilku povalí sračky o patriarchální společnosti a o utlačování žen. Hlavně že teďka si chrochtá blahem z toho, jak se všichni můžou přetrhnout, aby se jí věnovali ne proto, že jí je 14, ale že je holka...

2128

Odpovědět

Zas tak veľa ich nieje. A keď už malí zasrani makajú v garáži, tak to idú zapiť pivkom a zväčša sú z nich socky... Táto kočka si to sama financuje a maká... Takých ľudí veľa nieje a to že je ženská je len zvláštnosť navyše...

251

Odpovědět

Není to zas takový zázrak. V Číně dokáží pětileté děti vyrobit boty značky Nike.. :D

221

Odpovědět

Klobouk dolů před takový zápalem a odhodláním. To se jen tak nevidí. Holce přeju vše nej nej a ať zvládne vše, co si umane :-)

183

Odpovědět

Opravdu by mě zajímalo, co se lidem na tomhle nevidí ? To jste takový chudáci nebo omezenci, že když tu někdo někomu přeje štěstí, tak se Vám to nelíbí ? Opravdu, Češi se nezapřou ...

200

Odpovědět

+Gharty*nelíbí

180

Odpovědět

+Ghartyprečo generalizuješ kôli dvoj individuám ?

190

Odpovědět

Nevím nevím..... Je možné že v Myším-genu to považujou za zázrak ale tady v ČR mi to příjde naprosto normální...... Jediný rozdíl je asi ten že tady v ČR si asi každý nemůže dovolit jen tak zaplnit garáž šrotem a fedrovat do toho peníze a čas ale hlavně české holky sou kolikrát tak líné že si ani dveře u auta neumí samy otevřít.

1817

Odpovědět

Phe, nemyslim si ze tohle by byl nejaky druh talentu. Prvni dve videa byla zajimava, tohle je jen kluk v holcicim tele. No ale tak dela co ji bavi, to je hlavni.

1837

Odpovědět

A přesně proti tomuhle chce bojovat, aby si lidé nemysleli že je to - kluk v holčičím těle.

202

Odpovědět

+TreyAle to je vsem uplne uprdelky s prominutim. Vystudoval sem strojarinu a na skole bylo jen par holek.. ani jedna z nich nebyla krasavice, zensky se na tohle davaji bud protoze jsou osklive a nebo ze v sobe maj proste kus chlapa.. obvykle je to oboji dohromady. Asi za to nesklidim kladnou kritiku, ale pravda boli.

1931

Odpovědět

Děvče je určitě šikovné a zcela jistě si zaslouží být v této rubrice, ale nemusíme chodit ani za oceán, aby jsme našli někoho mladého a šikovného, i u nás se určitě najde dost mladých lidí se zapálením pro věc. Například tady je recenze sepsaná mladíkem, který v 17 letech koupil starou Tatru 613 a rozhodl se ji kompletně zrenovovat (já vím je je o nějaký ten rok starší, ale zrenovovat Tatru, na kterou se dnes nedá celá řada dílů sehnat a je to rarita pokládám za mnohem těžší úkol).

190

Odpovědět

TEN vackovy hridel?!?! dejte si facku! hridel je vzdycky TA!

1868

Odpovědět

Opraveno, díky. A příště to stačí napsat normálně. ;-)

192

Odpovědět

+BugHer0maminko, az to budete prekladat priste, ja uz tady nebudu ;-)

1868

Odpovědět

dlan ci hrebet? :D

182

Odpovědět

"Vačková hřídel (správně je též vačkový hřídel) je speciální hřídel, osazená vačkami." http://cs.wikipedia.org/wiki/Va%C4%8Dkov%C3%BD_h%C5%99%C3%ADdel
Pravdu
zas jednou mají všichni....

182

Odpovědět

Facku by sis zasloužil akorát ty.

192

Odpovědět

No má kuráž. Jen by jí měl někdo ukázat jak se co dělá a ten její otec a strýc to nejsou. Když vidím 2:14 a 8:09 tak si vzpomenu jak mě otec říkal: "Jsou lidé, kteří ať si stoupnou k práci, jak si stoupnou, vždy k ní budou stát prdelí." Když jsem potom byl jako zámečník na brigádě, tak jsem jednoho takového potkal. Do té doby jsem nevěřil, že je to možné.

183

Odpovědět

Báječný díl. Bál jsem se, aby neudělali díly s pouze stereotypními ikonami géniů. Tohle je úžasné.

181

Odpovědět

to už jim došli skuteční geniové že jsem davaj tohle?

1841

Odpovědět

Jasně to, že někdo je schopný ve 12 letech začít stavět vlastní auto a hlavně vydržet u toho, nemluvě o tom, že rozumí jak auto funguje na tom není nic geniálního ;)

208

Odpovědět

+ElaricNe, na tom skutečně není nic geniálního. V tom věku je to jen otázkou motivace a zázemí.

2025

Odpovědět

+ElaricDefinice geniality jasně říká, že génius je člověk, který má superspeciální tvurčí nebo duchovní vlohu. Existují tři stupně rozvinutí:
1. nadání
2. talent
3. genialita
V oblasti inteligence je IQ nad 140 považováno za genialitu. Každopádně ta holka má jedinečný talent pro strojírenství a třeba i další obory a proto je geniální.

186

Odpovědět

+ElaricCo si já pamatuji tak normální děcko v 7 třídě pokud by na něho někdo netlačil, by tohle prostě samo nezvládlo jak zůstat u toho tak prakticky, od sehnání potřebného materiálu tak samotné sestavování auta. Myslím, že se tomu říká tělesně-pohybová inteligence a nejspíš i prostorová nebo něco takového na pochopení jak to auto funguje?

192

Odpovědět

Ty si raděj zopakuj češtinu ;) Dávaj JSEM :D :D U tohohle se vždycky tak zasměju

184

Odpovědět

+Jakeejj doztal si mně...mušeš jsi za mně udělad dalží čárku.....dýky tobje je niný svjet mnohem lepšým mýstem ;)

1819

Odpovědět

+JakeeGrammar nazi!

187

Odpovědět

+JakeeObyčejně takhle nepoukazuju ne chyby jen tahle mě vždycky dokáže rozesmát :D Jsem a Sem

181

Odpovědět

"Malí géniové" je volným překladem slova "Prodigies" - tak se celý cyklus těchto videí jmenuje. Zvolil ho překladatel a dalo se použít například i spojení "Zázračné děti" čili jsme radši pořad přejmenovali. V dalších dílech je například i horolezkyně a určitě by se našlo víc lidí se stejnou výtkou. ;-)

182

Odpovědět

Tady je to fórum o autech.

http://www.fiero.nl/forum/Forum1/HTML/085309.html

187

Odpovědět

4:44, malý překlep v titulcích "vs ysovkou". :)

180

Odpovědět

8:23, "zaíjmat". Jiné překlepy ani chyby jsem nenašel.

Pěkný překlad a děkuji za něj. ;) Více takových inspirujících videí, které Vás namotivují a nakopnou do nějakého projektu. :)

181

Odpovědět

+DreanuxObojí opraveno. ;-)

182