15letý vynálezce Kelvin DoeZázračné děti

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:251
Počet zobrazení:4 828

Dnes se v našem seriálu zaměříme na velmi pokrokově myslícího chlapce, jehož cílem je především poskytnout rodině a svému okolí lepší podmínky k životu. Jeho domovinou je totiž Sierra Leone, rozvojový stát, který nabízí jen velmi omezené prostředky k péči o mladé a nadějné talenty.

Přepis titulků

Jmenuji se Kelvin Doe, neboli DJ Focus. Tak jo, tak jo, nejmladší DJ je tu zase s vámi, DJ Man Focus. Pocházím ze Sierra Leone... a rád vynalézám. Kelvin je ohromně nadaný. Probírá se odpadky, aby našel rozbité elektronické součástky, a vyrobil z nich své vlastní věci. Naučil se, jak vyrobit neuvěřitelně komplikované věci s minimem prostředků.

V Sierra Leone moc elektřiny nemáme. Světla svítí jen jednou za týden a po zbytek měsíce je všude tma. A tak jsem si vyrobil vlastní baterii, abych mohl napájet světla v domech ostatních lidí. Kelvin představuje metodu učení se za pochodu. Určitou věc rozebere, prohlédne si ji a pak ji zkusí znovu složit. Vyrobil jsem si vlastní FM vysílač. Založil svou vlastní FM stanici, protože chce dát mladým lidem hlas. Vyrobil si vlastní generátor, protože ho potřeboval.

Generátor poskytuje rádiové stanici proud. Toto je kondenzátor a tady je svíčka. Toto je poprvé, co opouští svůj domov. Poprvé jede mimo Sierra Leone. Je to pro něj těžké, ale má teď možnost vytvořit si budoucnost, ve které chce žít. MIT pozvala Kelvina na třítýdenní pobyt. Jmenuji se David Sengeh a jsem ze Sierra Leone. Jsem doktorand tady na MIT, kde máme neomezenou tvůrčí svobodu.

Chtěl jsem se ujistit, že si to budou moci zkusit i mladí lidé jako Kelvin. Kelvinův pobyt s přispěním MIT zorganizoval David. David vyřizoval žádosti o vízum, našel Kelvinovi bydlení, Velmi se s ním sblížil. Po mnoho let byla Sierra Leone a dalším africkým státům poskytována pomoc, ale to nutně neznamená, že jsme se někam pohnuli. Nemyslíme dopředu, neplánujeme si naši vlastní budoucnost. Pokud nebudeme pracovat se skupinou mladých lidí, kteří by neustále hledali výzvy a problémy, ale zároveň i možnosti, jak je vyřešit, žádný rapidní pokrok nezaznamenáme.

Až tady budeme mít rádiovou stanici, lidé budou moci debatovat o problémech, které se týkají nejen nás, ale i celé Sierra Leone. Poprvé jsem Kelvina potkal na letním výzkumném táboře, který jsem v Sierra Leone pořádal. Tam jsou děti vyzývány k tomu, aby přemýšlely o složitých problémech postihujících jejich životy a zkusily je vyřešit.

Kelvinův tým přišel s nápadem vybudovat vlastní panelákovou rádiovou stanici. Lidé ji oddaně poslouchají. Posílají mu SMSky, které tam pak předčítá. Je to opravdu velmi inspirativní. Jsem DJ Focus, vysíláme živě do celého New Yorku! Tady mi lidé běžně říkají DJ Focus, protože věřím, že když se soustředíte, můžete přijít na skvělé věci. Dělám dýdžeje každý den. Oukej, hlavně nezapomeňte, že je tu zas DJ Man Focus, tutovka!

Sounds Like Gun od Bobbyho. Umělec ze Sierra Leone. Vaše spokojenost je stoprocentně zaručena. Kelvin je už dva týdny ve Spojených státech a čeká na něj velmi nabitý program. Nejdříve jsme jeli do New Yorku. Poté jsme navštívili Cambridge. Příští týden jedeme na pohovor s rektorkou Harvardské univerzity. Mám teď úžasnou příležitost poznat lidi, kteří mají zkušenosti, a učit se od nich. - Jak potřebuješ tu anténu?

- Takhle. - Takhle? - Ano. - Dobře. Kelvin přinesl pár vysílačů rádiových vln, které sám vyrobil, a tak jsme celý včerejšek přemýšleli, jak by se daly vylepšit. Tak. Snad to bude dost velké. - Už jsi někdy používal takovouhle vrtačku? - Ne! - Buď opatrný. - Jo. - Tohle použijeme jako vodič. - Dobře. Původně to byl drát od mikrofonu předělaný na výstupní výkon.

Našel jsem ten kabel v popelnici. Pustíme tam nějaký zvuk. Bezva! Tak nějak jsme se zasekli v našich vlastních světech a stejně jako si Kelvin svou návštěvou rozšiřuje svůj svět, ten můj se spoluprácí s ním rovněž obohatil. - Rád jsem se tebou pracoval. - Jo. Rád tvrdě pracuje, ale je to kluk, je mu teprve patnáct.

Po práci si rád zahraje ping pong nebo fotbal. Ale no tak! Když jsem se s Kelvinem bavil, řekl jsem mu: "Podívej, ber mě jako svého staršího bratra." Tak jo. Jsem už unavený. Řekni mi, s čím se potýkáš, s čím máš problémy. Je to poprvé, co jsi mimo domov, může toho na tebe být příliš. Sierra Leone mi prostě schází. Když se v Sierra Leone s někým střetnete, musíte ho pozdravit.

Vezmete je na vědomí a pozdravíte. Když Kelvin nastoupí do metra, automaticky lidi pozdraví. Nikdo si toho ale nevšímá. A taky mi nechutná americké jídlo. Zašli jsme si do restaurace s jídlem z Kelvinovy domoviny, které mu chutná. - Co si dáš, Kelvine? - Dám si listy manioku. Maniok? Podíváme se, jestli ho mají. Pojď. - Jak se máte, teto?

- Jako obvykle, pane Davide. Máme fazole, okru, maniok. - Dejte mi fazole. - Tak dobře. Děkuji. Chceš ochutnat můj plantain? Vem si. Hodně se mu stýská po domově. Moc mi chybí moje rodina. Hlavně matka. Haló?

Jo. Dobře. Máma měla radost z toho, že mě lidé chválí. Matka. Haló? Chci pomoct své rodině a dopřát jim různá zařízení. Chci jen pomoct své rodině. Tak dobře. Měj se. Největší výzvou bude pro Kelvina nedostatek materiálů a informací, až se vrátí domů. Když je tady, má hned po ruce rezistor nebo cokoliv chce.

Pochopil, že existuje mnoho lidí, kteří se nemusí probírat odpadky, ale on se k nim teď musí vrátit. O všechno, co jsem se zde naučil, se podělím se svými přáteli, kolegy a mou rodinou. Pak budeme tým. Dokázal velké věci, ale to je jen začátek. Jako další projekt bych chtěl postavit mlýn, který by lidem dodával elektřinu. Chci, aby takových Kelvinů existovalo více, a ne aby byl výjimkou. Je to hnutí.

Kde seženeme tisíce mladých lidí, které baví vyrábění věcí a řešení problémů, které sužuji jejich sousedství? To je můj cíl. Prosadit mezi mladými lidmi ze Sierra Leone nové věci. Zdravím všechny, tady David. Děkuji za pozornost. Snad se vám video líbilo. Já a lidé z THNKR jsme se chtěli podělit o Kelvinův příběh v naději, že se zamyslíme nad tím, jak mezi mladými lidmi z celého světa vzbudit zájem o inovaci.

Žádáme vás o dvě věci. Zaprvé, podělte se o komentáře a videa s vlastním nápadem, jak v lidech z vašeho okolí vzbudit zájem o novinky. Za druhé, pokud vás toto video inspirovalo, podpořte neziskovou organizaci, kterou jsem založil, a navštivte web crowdrise.com/innovatesalone. Vaše příspěvky půjdou rovnou na další výzkumné tábory, které podporují další mladé vynálezce, jako je Kelvin. Pokud chcete vidět více videí, jako je toto, můžete zdarma odebírat videa z kanálu THNKR.

Díky moc. Jsem DJ Focus a sledujete pořad Zázračné děti. Překlad: ABigWhiteWolf www.videacesky.cz

Komentáře (45)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

západná Afrika je veľmi obľúbená destinácia pre skládkovanie elektroodpadu, čiže chalan sa určite nemôže sťažovať na nedostatok materiálu. Inak by ma zaujímalo či naozaj vyrobil ten transmiter sám bez použitia akejkoľvek schémy, ak áno tak klobúk dole, no veľmi o tom pochybujem.

220

Odpovědět

Snad se najde takových to dětí více, kteří vymýšlejí nové věci. Nějaké by konečně mohlo vymyslet, jak zredukovat počet obyvatel na planetě, protože toto už asi dlouho nevydržíme a je vidět už na té fotografii, že fakt nemají rozum. Tolik dětí a jen čekaj, co jím dají do huby , nějaká humanitární pomoc a okolní státy.

209

Odpovědět

Je velice smutné sledovat komentáře pod tímto videem a vidět, kolik rasistů a nepřejících lidí žije v této zemi. Nepřejícnost bohužel platí i na předchozí děti. Kde se ta nenávist v nich bere, opravdu nevím.

243

Odpovědět

1893 první rádio, o 120 let později se ho naučili vyrábět i ty opice v africe

20101

Odpovědět

A některý opice se u nás ještě nevyvinuly. Je mi tě líto.

255

Odpovědět

Zvládneš ho? :) jemu je 15 a to vlastní rádio stanici sestrojil z věcí z popelnice.. Projev trochu respektu.

221

Odpovědět

+DzallFfs, zvládneš to* a tu vlastní rádio stanici*. To dělá to horko, máme tu víc stupňů než u nich :D

193

Odpovědět

Pokud byste měli nekonečný počet opic s nekonečným množstvím času, jistě by jednoho dne jen náhodným mačkáním kláves vytvořily celé Shakespearovo dílo ... takhle jsi to myslel ? že jednou se to muselo náhodou povést ?

191

Odpovědět

Ale jo, šikovnej. Jenže je opravdu jen naprostá výjimka....je jedno jestli je černej nebo bílej, tady tady taky moc lidí jako on není, možná o něco víc díky dostupnosti materiálů, informací atd...Ono totiž ikdyž relativně dost lidí klidně vystuduje techniku, tak nemají pro tyhle věci vůbec zapálení a znají všechno jen teoreticky...

212

Odpovědět

tak s tímhle s tebou naprosto souhlasím! Většina lidí studuje jen aby nějakou tu školu měli a zapálení pro to nemají....

190

Odpovědět

Negří rasa nikdy nic nevynalezla

19118

Odpovědět

Burákový máslo, vůbec fakt, že Američani přestali pěstovat jenom bavlnu, s tím taky přišel černoch.. Jazz, základy rocku... Nějak tohle tvé "trollení" nechápu, není to nápaditý a v česku to urazí tak osm lidí...

197

Odpovědět

+MaFFianCZ"Za 6000 let zaznamenané historie černý africký n*****d nevynalezl nic. Ani psanou řeč, tkaný oděv,
kalendář, pluh, silnici, most, železnici, loď, měrný systém, dokonce ani kolo. (Poznámka: Toto se týká čistokrevných
negroidů). Není známo, že by kdy obdělával nějakou půdu či domestikoval nějaké zvíře pro své použití
(ačkoliv se kolem něho vyskytovalo mnoho silných a poddajných zvířat). Jeho jediným známým prostředkem
k dopravě zboží byl vršek jeho tvrdé, nekultivované hlavy. U přístřešku nepokročil dál než k běžné chatrči
z bláta, jejíž konstrukce je schopen i bobr či ondatra"

Jinak burákové máslo vymysleli Aztékové^^

A hudba není žádný vynález, kdo vynalezl saxofon, kytaru a ostatní nástroje? :D Sorry, ale žádnej černoch

1936

Odpovědět

+MaFFianCZPrvní odstavec ani nemá cenu komentovat, protože je to čirá lež, např. že nevynalezli loď je fakt hloupost :D

185

Odpovědět

+MaFFianCZAuto:

Loď viděli poprvé v životě, když si je přijela odvézt jako otroky.

A nemyslím třeba Egypťany, ale prostě pure n***y

188

Odpovědět

+MaFFianCZNo jako pokud považuješ vykuchanou kládu za loď, tak pak teda fakt kecá. Ale neviděl sem, že by si to tam na Madagaskar krosili Galeonou. :DDDD

180

Odpovědět

+MaFFianCZTo, jestli něco vynalezli nebo ne, posuzuješ z dnešního stavu věcí. Ve chvíli, kdy byli vytrženi ze svých původních podmínek a vrženi do světa otroků a otrokářství, nikdo z bílejch ani neštěkl po tom, jakým způsobem žili ve svý domovině a jak ji uzpůsobili tak, aby se jim v ní žilo dobře. Vadí mi primitivové jako ty, přesně takový lidi z černochů nadělali otroky jen proto, protože se z nějakýho záhadnýho důvodu cítili povýšeně. Vlastně záhadnýho ne - degenerace západní civilizace je v zásadě dokázanou věcí, tak nějak si tu nadvládu musíme udržet, no ni?

Omezenec má tu schopnost velmi snadno a velmi mrzkým argumentem napadnout dtuhýho, aniž by se zajímal, jak se to má s pravdou. Rozkopal bych držku všem xenofobům jako ty.

195

Odpovědět

+MaFFianCZkiadorian

Já bych rozkopal držku všem xenofilům jako jseš ty.

1821

Odpovědět

+MaFFianCZJe nesmysl tvrdit, že by nikdy nezvládli zemědělství nebo dokonce pastevectví, to je už tisíce let jejich nejrozšířenější způsob obživy. Dokonce i pár civilizací dokázali dát dohromady, např. Songhajská říše, Mali, Aksumsá říše...

191

Odpovědět

Jakkoliv je to velkej trollí tvor tak tenhle argument je mno dobrej :/

185

Odpovědět

Vzhledem k tomu že by Zlopán nic toho nevynalezl, tak se nemá moc co povyšovat ;).
A pak největší technickej pokrok byl vždycky z východu, hlavně Číňané byli hodně napřed.

202

Odpovědět

Ty jses fakt ubozak. A propos (pro tebe: mimochodem), druh Homo sapiens je puvodem z africkeho kontinentu a bez tech "negroidu"(nevim kde si vzal ten vyraz), by nebyla migrace do evropy a TY bys tady vubec nebyl!!! Z xenofobu jako jsi ty se dela zle snad kazdymu! Tupce!!!!

200

Odpovědět

+cooldapodľa najnovších poznatkov to nieje pravda :)

00

Odpovědět

Proč si každý myslí, že proto aby byl člověk šťastný musí vystudovat nejlepší univerzity, přispět objevy celému světu a v neposlední chvíli vydělávat kusy papírků, které nemají žádnou hodnotu.

2011

Odpovědět

Titulky - chrome:
... jedou jen někdy... 30s-45s nejedou, 55s-1min nejedou, 1:10-1:30 nejedou... a tak to pokračuje.

189

Odpovědět

aha až na konci jsem si všiml že mi nejedou titulky :D nevadí

183

Odpovědět

To se mu to vynalézá, když se celej den válí ve slumu...

2033

Odpovědět

genius ve valečnej africe?...se určitě muže uplatnit jako vyrobce bomb a pokročilých zbraní...takovou perspektivní budoucnost a on vleze na MIT :/

197

Odpovědět

Jedou vám titulky?

184

Odpovědět

jo

1810

Odpovědět

ne, prohlížeč- Opera

180

Odpovědět

Mě zase v Chromu. Ale u =3 mi titulky jely.

181

Odpovědět

ne, prohlížeč mozilla

180

Odpovědět

Ne...google chrome

181

Odpovědět

Ne- Mozilla
Ne- Chrome
Ne- Internet Exploer (poslední naděje)

186

Odpovědět

Už by měly fungovat všem. V cestě k titulkům byl malý překlep. Díky za upozornění. ;-)

185

Odpovědět

+BugHer0Stále nic, chrome :(

182

Odpovědět

+BugHer0Stále nic, viz opět 3 prohlížeče

182

Odpovědět

+BugHer0Tak už snad definitivně. Pardon.

184

Odpovědět

+BugHer0Souhlasím, jede

180

Odpovědět

Ne- Safari

183

Odpovědět

typek mi připomínal Three Doga z Falloutu 3. Taky ve wastelandu postavil svoji radio stanici.

182

Odpovědět

Kluk je nepochybně šikovnej a může to dotáhnout daleko, ale video ve stylu TV Nova aneb zahrát co nejvíce na city mi trošku vadí...

202

Odpovědět

Na druhou stranu je rozdíl mezi uděláním srdcervoucího příběhu na někoho, kdo si to zaslouží, oproti příběhu toho, jak Anička musela být celej den oblečená, protože jí vypli topení. K Nově bych to nepřirovnával :)

201
Další