GoPro: Jsou lvi ohroženým druhem?

Thumbnail play icon
97 %
38. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 990
Počet zobrazení:28 556

Kevin Richardson, známý i jako zaříkávač lvů, vám představí své zvířecí miláčky. Kevin se o zvířata v Jihoafrické republice stará už přes třináct let a za tu dobu si s nimi vytvořil neuvěřitelný vztah. Teď ale přichází těžké období a je potřeba, aby si lidé uvědomili, že i divočinu musíme chránit.

Přepis titulků

Takže teď jim je asi deset? Přesně! Deset let jim bylo asi před dvěma týdny. Uvidíme, jestli přijdou. Jsem si jistý, že jo. - Mám jít s tebou? - Jasně! GoPro uvádí - Bereš kameru? - Jo. Maggie!

Kevina Richardsona Maggie! Támhle je. Okolí Pretorie, Jihoafrická republika Kde jsou moje kočky? No pojďte sem! To je úžasné... Kde jste se toulaly?

Vraťme se v čase. Když vedle nich ležím, připadají mi úplně úžasní. Já tě nezměním... Z dětství si lvy pamatuju jen z knížek. Vždy jsem si představoval, jak se prohání po afrických pláních. Což je přesně to, co by měli dělat. Když je pořádně podrbete...

tak se z nich vyklubou pěkně umazlené kočky. Hyeny mají rádi drbání na krku. A opravdu si užívají, když se tomu věnujete. To se ti líbí, viď? Lidé si stále myslí, že v Africe je plno zvířat. Taková africká idylka. To ale není pravda. Když druh vymizí ze svého přirozeného prostředí, člověk musí zjistit proč.

Ať jde o jakýkoliv druh, jedná se o stejný problém: ztráta přirozeného prostředí. Všechno se to točí kolem přirozeného životního prostředí. Ani rezervace, jako je ta naše, nemá dostatek prostoru. Můžete tu jezdit celé dny, a nenarazíte na jediné zvíře. Tak to je drsné.

Svým jedinečným vztahem ke zvířatům upoutávám pozornost lidí. Chtěl bych, aby počet zvířat v divočině narůstal. A snažím se vymyslet, jak na to. Vůbec si jí nevšímej. Kdybychom teď vyhledali tvoje jméno na internetu, co bychom našli? Pravděpodobně "zaříkávač lvů". A k tomu několik mých fotek, na kterých dělám něco...

No, něco přesně takového. Vnímáš se jako zaříkávač lvů? To je označení, které mi lidé dali, kvůli mé schopnosti. Dokážu si s nimi vytvořit pouto bez použití zastrašování. A proto se tak i vnímám. Kdo je můj velký kluk?

Ty jsi můj velký kluk! Jak se máš, ty kluku jeden? Tohle se ti líbí, viď? Jak jste se tu měli? Hodný kluk... Nedá se přesně říct, co mám na lvech rád. Jejich černá skvrna za ušima má něco do sebe. Je mnohem hebčí než zbytek jejich těla. Boží pocit, co říkáš?

I když za ně bojuju, připadám si jen jako další člen téhle smečky. Lvi nemají pevně danou hierarchii, jak se většina lidí mylně domnívá. Nevím, jestli mě berou jako lva nebo lvici, ale určitě mezi ně zapadám jako lev. Každého jedince znám osobně a dopodrobna. Je to má práce. Snažím se poznat každého z nich a ke většině z nich si vytvořit vztah.

Stejně jako u lidí vám někteří jedinci budou sympatičtější než jiní. Vzal nám kameru! Hyeny jsou opravdu zajímavá zvířata, protože mají na rozdíl od lvů pevně danou hierarchii. Většina lidí je nechápe. Každý si totiž myslí, že jsou to zapáchající ohavní mrchožrouti. Rozhodně nesmrdí, nejsou vůbec ohavní, a zajímavý je fakt, že samice, která je v hierarchii nejníže, má stále vyšší postavení než nejvýše postavený samec.

Snad to dává smysl. Takže mají opravdu zajímavé společenství. Teď vezmu kameru a představím vás. Podíváme se i na ostatní. Tohle je Monty. Člověk uvězněný v kůži hyeny.

V hierarchii se dost posunul. Je asi nejvýše postavený samec. A má naprosto úžasnou osobnost. Tohle je Woody, a její postavení ve smečce je hned za Ginou. Gina je ta, co se támhle válí, a nechce mi vrátit kameru. Gina je vůdkyně smečky a je naprosto úžasná.

O celý svůj klan se skvěle stará. Když chcete pracovat s hyenami, musí vás samy respektovat. U některých smeček, které máme v parku, jsem postavený doslova na úrovni vůdkyně. A u jiných stále nemám ponětí, kam se v hierarchii zařadit. I když s nimi pracuji už přes třináct let, řekl bych, že je teprve začínám poznávat.

Kdyby mě lvi slyšeli, určitě mě zakousnou, ale kdybych měl být nějaké zvíře, tak budu radši hyena. Jsou to zábavná a ohromně inteligentní zvířata. Když jsem potkal své první dvě hyeny, nevěděl jsem, co od nich čekat. A ony mě překvapily neskutečnými zážitky. Schválně jestli najdeme Woody. Schovávají se tamhle za křovím a pozorují nás.

Co tu vy dvě kujete? Skoro jako by mi tu držely místo. Raz, dva, tři... Nahoru! Musíš trochu couvnout. Tady to položíme. Jakou mají povahu?

Připomínají mi kreslené postavičky. Lidé obvykle vidí jen jejich přívětivou stránku, a z toho pak mají falešný pocit bezpečí. - Je to okno otevřené? - Ne. - Co to dělá? - Asi chce dovnitř. Já počkám tady... Co prosím tě děláš? Nech ho, Kevine!

Už je to tady. Cítí, že se ho bojíš. A urval nám zrcátko. Co naděláme... Pořád jde za námi? - Myslím, že ne. - Nemáme se moc kde schovat. - Teď se rozběhl. - Jeď, jeď! Je to v pohodě, jen přidej.

Jedem! Bože, nemůžeš přidat? Nezastavuj, jedem dál! Prostě mizíme! Náš vztah byl vždycky hodně bouřlivý. Nikdy mě ale nepokousali. Lidé se občas ptají, jak si mohu být jistý, že se to jednou nestane. Viděl jsem dokonalé vztahy, které i tak skončily špatně.

Znám je, a tak nereaguju moc přehnaně. Během let jsem se to naučil. Pojď sem! Ale i když někomu řeknete, ať se neleká, vždycky to skončí křikem. Meg a Amy po mně skákaly prakticky od narození. Lidi říkali, že až dosáhnou určitého věku, budu toho muset nechat.

Protože budou větší a větší. To, jak jsem je poznal, je neuvěřitelný příběh. Znám osobně i jejich matku. Nechtěla se o ně starat. Chytla je za krk a hodila je do vody. Já jsem je z té vody vytáhnul a vychoval... Každý lev je jiný.

Mně přijdou jako dva různí lidé. Meg je víc společenská a Amy je na Meg trošku závislá. Jsou úžasné a zatím měly nádherný život. A poznaly asi víc míst, než kolik jiná divoká zvířata kdy uvidí. - Ty máš syna, viď? - Ano, mám. - A brzy se ti narodí další dítě?

- Přesně tak. - Kluk, nebo holka? - Bude to holka. Doufám, že se zasadím o to, aby se moje děti ještě měly na co v divočině koukat. Lvům se teď nedaří vůbec dobře. Jejich počet začíná být dost ubohý. Snažím se, co můžu, abych lvy lidem představil. Vidí, jak na sebe působíme. A myslím, že si začali uvědomovat, že Afrika by bez lvů nebyla Afrikou.

Pokud se něco nezmění, lvi do dvaceti let vymřou. Když tihle lvi umřou, v divočině zbyde už jen pár z jejich druhu. Není potřeba, aby lidé říkali zvířatům, co mají dělat. Ona to přece ví sama. Musíme jim obnovit a vrátit jejich přirozené prostředí. Chceme říct světu, že je úžasné mít zrovna lvy za krále džungle.

A taky že je musíme chránit! Překlad: Mart www.videacesky.cz

Komentáře (49)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Úžasné, krásné úplně bych se s něma chtěla mazlit taky :D ale zároveň neskutečně smutné jak lidi ničí přírodu...

40

Odpovědět

Krásné... Vždy hltám každé video se zvířaty, obvzláště když je u toho člověk, kterému leží na srdci jejich budoucnost-protože upřímně řečeno, nejsou zvířata krásný v přírodě..? je to o milion % lepší než když jsou v klecích v cirkusech nebo v uzavřených prostorách v Zoo.. přestože tam mají své výběhy.. Příroda je jejich domov..

40

Odpovědět

To je fakt nádherné video, moc dojemné a upřímné =)

271

Odpovědět

To je krásné, když někdo využije vrozený dar k něčemu užitečnému, jako vrozená empatie k zvířatům k jejich záchraně.

Pytlák nepytlák, černý afričan lenoch nebo černý afričan chudák.. Můžeme tu společně dlouhé roky spekulovat nad tím, jak to doopravdy je.
Ale jedno je jasné. To, že jsou například pytláci, je pouze důsledek společnosti a tak jak je nastavena. Můžeme vytvořit ligu chránců přírody, ale dokud se nezmění samotné myšlení lidí, nikdy nedosáhneme kýženého efektu.

A jak se říká, starého psa novým kouskům nenaučíš. Proto by bylo fajn raději investovat do vzdělání našich dětí, protože oni mohou hýbat společností, když je naučíme jak. Pupkatého chlapíka ve středním věku už těžko změníte..

280

Odpovědět

Božské! :)

102

Odpovědět

Jeho děti budou mít/ mají výjimečný život.

341

Odpovědět

myslím že nemají a nebudou... nikdy se s těmi lvy takhle nepomazlí a budou se na ně dívat z klece tak jako kameramani... ti lvi nevyrůstali s těma děckama, takže se neznají, není tam ta důvěra a přivést tam ty svoje děcka je risk všech i toho chlapa... lev to pochopí jako zradu že má někde jinde svoji rodinu a tak zakousne všecky tři.... myslím že ten typek si to uvědomuje a proto to neudělá...

00

Odpovědět

Udělali jste mi neuvěřitelnou radost tímto videem a jsem opravdu rád, že tu nejsou žádné trapné komentáře :) Viděl jsem to už před půl rokem asi stokrát a vždy když mám depku, koukám :D

311

Odpovědět

Ty záběry jsou neuvěřitelné :) Já jsem teda cynik všech cyniků, ale tohle mi udělalo ze srdce želatinu. Nádhera :)

982

Odpovědět

Závidím.

400

Odpovědět

V čase 0:33 bych zase běžel zpátky do auta :-)

241

Odpovědět

Je to úžasný! Tohle jejich omezování musí přestat.
http://www.lionwhisperer.co.za tady pro ně můžete poslat peníze. :D

160

Odpovědět

Naprosto boží! Musela jsem se na to podívat znova :) No řekněte, kdo z vás ještě nechtěl doma lištičku, tygra, lva apod. :3

2924

Odpovědět

liška je celkem reálný sen :) zkus pohledat, věřím že najdeš

00

Odpovědět

Před cca 3 měsíci jsem žádal o přeložení toho to videa :) Díky ;)

1412

Odpovědět

Příčiny největších masových vymírání druhů v dějinách planety: dopad meteoritu, supervulkán, lidstvo.

598

Odpovědět

Lidi tady píšou "pryč s pytlákama" nebo "pryč s lidma" ale vlastně to je těžký, no. To by naše planeta musela řešit problémy jeden po druhým, tak jak je to teď, tak abyste vyhubili pytláky, to by jste museli vyhubit půlku Afriky, protože strašně lidí tam nemá na jídlo, tak pytlačí. Samozřejmě, nám z Evropy se to kecá, když většina z nás má jídla dost, ale to by se nejdřív musela řešit Afrika, pak boháči co chcou žít ve slonovině a potom teprve zvířátka. Mno, jestli to půjde takhle dál jak to jde teď, tak jsme všichni v p****i, a budeme tu na planetě žít jen s kuřatama a prasatama. A jestli do tý doby nebudem všichni mrtvý, tak se vydáme do vesmíru a budeme šířit svou destruktivní povahu tam. Je to jedno, asi nejlepší by byla nějaká událost, co by nám pomohla se sjednotit a něco s tím udělat. Jenomže Bagr, takže asi vlaštovka.

258

Odpovědět

Pěkně si udělal z líných černochů chudáčky. Asi přestanu chodit do práce a jednou týden skočím vykrást obchoďák, kde nakradu jídlo na týden protože bez peněz ho legálně seženu viď?

1118

Odpovědět

+nevimjmeno2Ale oni jsou chudáci... Tenhle problém se netýká lenosti, ale vzdělání. Nejsou zvyklí pracovat, protože k životu žádnou práci nepotřebují... Prostě uloví zvíře a mají jídlo. No a když je nejhůř, tak přijde bílý muž, naočkuje je, aby se mohli vesele množit (čímž vzroste spotřeba zvěře) a občas jim tam hodí nějaký potravinový balíček, čímž je naučí tomu, že i bez práce můžou být koláče... V prvé řadě je potřeba lidi vzdělávat. Ať už v Africe, nebo u nás...

433

Odpovědět

+nevimjmeno2V první řadě je třeba se ně vykašlat a oplotit Evropu. Jak jim budeme pomáhat je jasné, že nebudou nic dělat, vesele se množit a ti mladí se cpát k nám do Evropy, kde by chtěli klátit naše pěkné ženy.

1616

Odpovědět

+nevimjmeno2ty kravo toto co su za dementne rasisticke nazory? to ze velmi velmi velmi dlhu dobu europania afriku totalne vykradali ich bohatstvo a z africanov robili otrokov vam asi nic nehovori, zadalsie afriku nadnarodne spolocnosti nadalej stale vycuciavaju, tykze tam kde je chudoba moze len tazko byt aj lepsie vzdelania

1315
Další