Obrana včel proti sršním

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:734
Počet zobrazení:16 798

Japonské včely medonosné mají nezvyklý a velmi účinný způsob obrany proti sršním. Jaký? To vám prozradí následující video.

Přepis titulků

I ve složitém přírodním světě brzd a protivah je stále místo pro odplatu. Toto jsou včely medonosné. Vytvořily si úl v dutém stromě. Zde se starají o své mladé. Ale toto jsou japonské včely medonosné, které nejsou zdaleka tak bezbranné jako jejich evropské příbuzné. Vyvinuly si tajnou zbraň proti obřím sršním.

Takovou, kterou v tomto smrtícím období potřebují často. Tato sršeň je předsunutou hlídkou útočné jednotky, jíž by včely nedokázaly čelit. Tentokrát však včely nastražily past. Chtějí sršeň uvnitř. A sršeň jim vyhoví. Hlavním úkolem průzkumnice je označit úl feromonem, aby ho její sestry později našly.

Ale včely vědí, o co jí jde. Rozhoupáním zadečků si navzájem předají strategii. Včely vydrží až do poslední chvíle. A pak se náhle všechny naráz vyrojí. Sršeň je pohlcena stovkami včel. Ale včely vetřelkyni nebodají. Namísto toho, jak ukazuje termokamera, začnou všechny vibrovat a postupně tím zvyšovat kolektivní teplotu až na 47,22°C.

Japonské včely medonosné snesou teplotu až 47,78°C. Jejich oběť oproti tomu snese maximálně 46,11°C. Sršní průzkumnice je pomalu upečena zaživa. A tajemství umístění včelího úlu umírá s ní. Překlad: Magenta www.videacesky.cz

Komentáře (42)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dobry den jsem na teto webove strance poprve a chtel jsem se koknout na srsne jak utoci vcely video ,ale nic se mi nezobrazilo.Nic zadne video,tak se chci zeptat jestli neni chba jinde nez v Cyberg Stalkingu od souseda ze 4.patra ,Litviv ,ulice Bezrucova 1710 byt pani Bruschove nebo 1.patro byt pana Beberleho.Vse resi Kriminalni Policie Litvinov.
Predem Dekuji za odpoved.
Preji prijemne proziti dne.
Z uctou se louci VASEK Petr

00

Odpovědět

A já jsem si říkal, proč mě polije horko, když si na mě sedne včela ...

190

Odpovědět

I'm a hornet and I find this offensive.

271

Odpovědět

I am the Swarm. Armies will be shattered. Worlds will burn..

210

Odpovědět

We Are the Swarm. You Will be Assimilated. Resistance is Futile

50

Odpovědět

Cena za neúspěch je vysoká

https://www.youtube.com/watch?v=EZ1eAM8CChc

211

Odpovědět

Nejděsivější horor letošního roku jaký jsem viděl

1020

Odpovědět

It's not about killing a hornet, it's about sending a message!

1301

Odpovědět

Dokument OK, ale informacni hodnota temer nulova - to same delaji i evropske vcely

1518

Odpovědět

Naopak, evropské včely toto neumí, což v Japonsku způsobuje problémy. Evropské včely totiž nahradili včely japonské, protože produkují víc medu, ale protože se neumějí bránit proti sršním, tak rychle vymírají.

201

Odpovědět

Sršeň bez sršně, muž bez muže. Obrana proti mužům, obrana proti sršňům. ?

241

Odpovědět

Až na to, že je to TA sršeň, blbe.

4615

Odpovědět

+Kohbaspisovně je TA i TEN blbe

http://cs.wikipedia.org/wiki/Sr%C5%A1e%C5%88

347

Odpovědět

+KohbaAle to jen proto, že jsou lidi pitomci a jak mluví a píšou, se potom dostává i do pravidel.

ÚJČ uvádějí ženský rod jako méně častý, v zoologii je ale preferovaný.

318

Odpovědět

+Kohbapokud je v pravidlech obojí tak platí obojí a že v zoologii je nějaký preferovaný si můžeš dát akorát tak za rámeček :D

1717

Odpovědět

+KohbaČervíku, pokud se ten tvor jmenuje Sršeň Asijská, nebo Sršeň Obecná, je to myslím podstatnější než tvoje rámečky. :-p

103

Odpovědět

Pokud je v pravidlech obojí, tak tady nerýpej, že tam mají hrubku.....sršním je v tom případě taky dobře. Zalez a příště tu nevytahuj pravopis.

123

Odpovědět

+Tereza65Donuť mě :-)

422

Odpovědět

tohle je trochu větší masakr ... jako kdybych koukal na zvířecí verzi "300"
https://www.youtube.com/watch?v=cMzt0EOF0IU

222

Odpovědět

hmmm... přemýšlím jaké dát hodnocení když jsem podobný dokument viděl zhruba před 5ti lety na čt2 akorát s čínskýma včelama..... tak radši nehodnotím, ale stejně nechápu 9.7/10...

97

Odpovědět

Také jsem viděl podobný dokument, ALE nebylo tam o tom vibrování za účelem zvýšení teploty, pouze velmi stručně a tedy neodborně jak přemůžou sršně svým počtem a já to tehdy pochopil, tak že si je podají kusadly nebo i nasadí své životy a žihadlem. Tohle je pro mě novinka co mi stojí za vysoké hodnocení.

130

Odpovědět

+TRIGUNJo, o tom vibrování jsem slyšel jen tady. V tom dokumentu bylo něco o mávání křídly a že "sršeň průzkumník" není uzpůsobený k tomu, aby se začal bránit, a ještě není dostatečně inteligentní nato, aby včas uletěl a zavolal si posily.

10

Odpovědět

+TRIGUNNo, ta sršeň právě musela umístit feromony, které navádí jiné sršně k úlu. Ono nejde uletět a říct kámoškám, kde je žrádlo jinak než feromony, jako sršeň nejste moc uzpůsobení k řeči :) Navíc, když zaútočí první včela, sršeň má dost práce s ní a je problém uletět, toho hned využijí ostatní.

20

Odpovědět

+TRIGUNJestli sršen musela umistit feromony tak svou misi splnila

01

Odpovědět

Hmm, jednou jsem otvíral úl a dole něco vypadlo. Bylo to propolisem obalené torzo sršně, kterou tam včely takto zahřály a zabily. Nohy a křídla odkousaly a vynosily. Zbytek, který se nedal protáhnout prostě mumifikovaly. Když jsem viděl ten zbytek zabijáka včel, ze kterého mi popravdě pořád běhal mráz po zádech, vzdal jsem těm bojovnicím tichý respekt.

781

Odpovědět

Mně by zajímalo, proč ji nedávaj žihadla. Buď je sršeň proti včelímu jedu imunní nebo včely prostě nechtěj položit život zbytečně, když si ji místo toho můžou uvařit a u toho si ještě pořádně zatrsat.

773

Odpovědět

Včelí jed není dostatečně silný, aby usmrtil sršeň, popřípadě by musela dostat těch žihadel opravdu hodně (možná se pletu, ale tak nějak to zaznělo v níže zmiňovaném dokumentu) a tak je mnohem účinnější ji prostě upéct.

112

Odpovědět

Možná je to pud sebezáchovy a nechtějí si rozervat p****e :D I když v té sršni by se jim žihadlo asi nezaseklo... :)

91

Odpovědět

NN, stejnou taktiku používají i evropské včely proti klasickým sršním, ale myslím, že teplota je tam nižší. Problém je, že včely nedokáží prorazit žihadly exoskeletonem sršně, prostě ji nedokážou účinně bodnout, zahřát ji je jediná možná taktika.

190

Odpovědět

Hlavní důvod je ten, že oni si ty všely potřebují držet distanc, aby žádná z nich nezahynula v boji se sršňí. Jakmile budou chtít dát žihadlo, tak se musí přiblížit na vzdálenost, kde se sršeň může bránit a to prostě nechceš.

130

Odpovědět

Jak říká Hugo. Včela není schopná prorazit exoskelet sršně a tak je toto jediná účinná obrana :-)

140

Odpovědět

Připomnělo mi to Včelku Máju.
Tam byl včelí úl napaden sršni, ale včely zúžily vchod do úlu tak, že jím prošel naráz nejvýše jeden sršeň. Tak se postupně na každého jednoho sršně sesypala hrst včel.

650

Odpovědět

tak když je to japonský seriál...

151

Odpovědět

Chtějí sršeň uvnitř!

261

Odpovědět

...protože venku by jí nechytily a neobklíčily, sršeň by je mohla zabíjet jednu po druhé. A to je taktika, kterou také sršně mandarínské používají, pozabíjí dost včel venku, aby pak prorazily do úlu, vyzabíjely zbytek a ukořistily všelí larvy

36

Odpovědět

That's what she said!

70
Další