Proč jsou ženy pruhované?

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:324
Počet zobrazení:7 926

Co se skrývá za tímto podivným názvem? Derek Muller tentokrát odbočí od fyziky a zaměří se na genetiku.

Přepis titulků

V každé vaší buňce je 180 cm DNA, která je tvořena ze 6 miliard genetických písmen. Vaše DNA je rozdělena do 46 částí po 3 - 4 cm, kterým se říká chromozomy. Většinou se nám jako chromozomy vybaví tohle, ale tuto formu zaujmou jen před dělením. Po většinu doby je DNA jen zamotané klubko v jádru. Představte si, že DNA je jen 2 nm široká, ale chromozom je centimetr dlouhý.

Takže vás asi napadne, že bude zamotaný víc než sluchátka v kapse. DNA je omotána kolem proteinů zvaných histony. Tyto histony mají zakroucené ocásky, které se za chvilku budou hodit. Vaše unikátní sada DNA se vytvoří, když se 23 chromozomů od matky spojí s 23 chromozomy od otce. 22 chromozomů od každého rodiče vytvoří dokonalé páry. Ale 23.

chromozom je pohlavní. Dva chromozomy X z vás udělají ženu a X a Y z vás udělají muže. Protože jsou mužské pohlavní chromozomy odlišné, mohou být aktivní celý život. Ale u žen musí být jeden z chromozomů X deaktivován, aby vývoj probíhal normálně. To se děje v době, kdy jsou ženskému embryu jen 4 dny a je tvořeno jen ze 100 buněk. V této buňce jsou chromozomy X od matky i otce aktivní.

Ale během maličké molekulární bitvy jeden chromozom X vyhraje a zůstane aktivní, zatímco druhý bude deaktivován. Toho je docíleno těsnějším zabalením DNA a úpravami na ocáscích histonů, které signalizují deaktivaci. Také jsou přidány nové proteiny, které vše těsně zabalí. A nakonec jsou do DNA přidány methylové skupiny, což jsou tyto malé markery, které signalizují, že tato DNA by neměla být čtena.

Díky tomuto se DNA stane velmi těžko přístupnou pro molekulární pochody, které by využily její genetický kód. Tato DNA se vypne. Je umlčena. Naopak DNA aktivního chromozomu se rozprostře. Tím se umožní lepší přístup ke genům v chromozomu. Histony mohou DNA posouvat, nebo být úplně odstraněny.

Ocásky histonů získají jiné modifikace, které značí, že je tato DNA aktivní. Toto všechno umožní RNA polymeráze, aby mohla tuto DNA přepsat do mRNA, která přejde do buňky a je využita k tvorbě protienů. Na deaktivaci chromozomu X je překvapivé, že podle všeho vyhraje náhodný chromozom X.

V některých buňkách zvítězí otcův chromozom X a v jiných matčin chromozom X. Toto 100buněčné embryo skončí se směsicí aktivních chromozomů X. Ale od tohoto bodu, jak se buňky postupně dělí, zůstává v nich aktivní stejný chromozom X. Všechny buňky s aktivním otcovým chromozomem X dají vzniknout dalším buňkám s aktivním otcovským chromozomem X. Takhle to pokračuje až do dospělosti.

Kdybyste se mohli podívat na ženskou kůži a vidět, který chromozom X byl deaktivován, viděli byste pruhové vzory. Ty by ukazovaly růst a přesun těchto prvních 100 buněk ze čtvrtého dne embrya. U lidí to samozřejmě vidět nemůžete, ale můžete to vidět u želvovinově zabarvených koček. To proto, že gen pro barvu srsti je na chromozomu X.

Už jen při pohledu na její světlé a tmavé vzorování můžete vidět, kde byl jaký chromozom X deaktivován. A také nám to ukazuje, že jen samice mohou mít želvovinový vzor. To proto, že jen samice mohou zdědit dva chromozomy X, každý s jiným genem pro barvu. Toto je jen jedním z hezkých příkladů epigenetiky. Ale epigenetika většinou nepracuje s celým chromozomem. Popravdě si hraje se všemi chromozomy, ve kterých vypíná a zapíná geny.

To díky epigenetice je možné, že buňky ve slinivce produkují inzulín. V nich je tento gen aktivován, ale ve všech ostatních buňkách je deaktivován. Zajímavější je, že podle všeho může vaše chování ovlivnit vaši epigenetiku. Ba co víc, chování vašich rodičů a prarodičů možná může ovlivnit vaši epigenetiku. Ovlivní vaši DNA.

Nejste jen produktem vašeho genetického kódu. Nejste jen produktem vlastní DNA. Jste také produktem epigenetiky. A ta je ovlivněna vaším chováním a chováním vašich předků. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

neví někdo náhodou jakým způsobem můžeme chováním ovlivnit tu epigenetiku? To jsem nějak nepobral :)

50

Odpovědět

Doufám, že tím videem chtěli říct, že dámy jsou něco jako zelený avatar, protože jinak jsem se asi trochu ztratil. :D

05

Odpovědět

Pochopil jsem jen 50% videa a vůbec se za to nestydíííím ... :DD

343

Odpovědět

Překlep v 2:44. ...využita k tvorbě proteinů (nikoliv "protienů") ;)

11

Odpovědět

Proč jsem musel čekat až na toto video, abych se dozvěděl tuto informaci?
Prý že muži mají XY a ženy XX. Že chudákům mužům chybí jedna "nožka".
Přitom naopak to ženy mají o chromozom méně. Muži mají 46, ženy 45. (Teda v jednom genomu, jinak mají 46 různých chromozomů.)
(Provokativní poznámka: Muži jsou nadřazeni feministkám. I když... možná ne, ženy mají vlastně dva genomy. Jsou dvakrát lepší než muži. Není divu, že je nechápeme, když jsou to dva lidi v jednom těle. Jekyll & Hyde.)

Ale takhle je to se vším. Mám nějakou bázi znalostí a sem tam se dozvím něco nového, co mění význam těch základních znalostí.

69

Odpovědět

Chápu, jak to myslíš, ale zase tak jednoznačné to není. Ta DNA je sice deaktivována, ale pořád v případně nutnosti z ní lze čerpat. Z toho důvodu třeba barvoslepostí nebo hemofilií trpí především muži, protože se ta nemoc váže na chromozom X. Ale i když u ženy zůstane aktivní vadný chromozom X, tak se to pozná a ten vadný úsek se přečte z druhého chromozomu. A šance, že se u ženy sejdou dva stejně vadné chromozomy X je mnohem nižší. (Třeba nějakou formou barvosleposti je postiženo kolem 8 % mužů, ale jen 0,5 % žen)

180

Odpovědět

Jinak o ženách jen se 45 chromozómy celkově (turnerův syndrom) http://www.ssvp.wz.cz/Texty/turner.html .

10

Odpovědět

a co ty zvuky :D, to má asi stejný smysl ,jako když ve Star Wars se střílí lasery a ty jsou jednak vidět a jednak slyšet... totální nesmysl...

611

Odpovědět

nechápu jak ti někdo může dát mínus za pravdu :D

45

Odpovědět

Když přišla řeč na Star Wars, tak jsem si vzpomněl ne
https://www.youtube.com/watch?v=1ClWY6qwiZE

50

Odpovědět

působivé efekty :D ... občas to vypadalo jako černé monstrum ze ztracených :D

61

Odpovědět

00:20 "ale tuto pozici zaujmou jen před dělením." To není pravda, takto se nikdy v buňce neseřadí! Toto je karyotyp chromozomů seřazených dle velikosti. Lepší je použít to co říká - formu nebo podobu. Normálně jsou chromozomy jen tenké neviditelné řetězce DNA a právě před dělením se "stočí" - kondenzují do této podoby a jsou pak pozorovatelné. Opravte to ať to nemate, když už je to naučné. Jinak je to výborně zpracované video.

91

Odpovědět

Mohl by mi prosím někdo vysvětlit to s tím vlivem našeho chování na dna?

72

Odpovědět

Bolo to skôr myslené ako chovanie našeho tela, nie samotnej povahy na psychickej úrovni. Niečo ako že si zdedil hudobný talent po rodičoch a tak.

35

Odpovědět

Na laboratorních myších bylo dokázáno, že traumatické zkušenosti mohou jaksi "označit" část DNA a potomci, i potomci potomků, traumatizovaných myšáků reagují na podněty, kterými byli jejich otcové či dědové traumatizováni, ačkoli ostatní myšáci na tyto podněty nijak nereagují.

90

Odpovědět

Takže ty zvuky, co slyšíte z břicha těhotné přítelkyně, není kopání nastávajícího potomka, ale souboje chromozomů a všelijakých dalších buněk... :-) Nádherný soundtrack k tomuto videu.

183

Odpovědět

Ty zvuky :D

221

Odpovědět

Heh, z genetiky, behavioralni genetiky a epigenetiky jsem vcera delal zkousku.


......


Jedna informace v tomhle videu by se mi o trochu vic hodila tak o dva dny predem :-D

352

Odpovědět

cool vždycky mě zajímalo, jestli můžu ovlivnit svou dna a tohle video říká že jo (jestli jsem pochopil :D ) Jak moc ho dokážu změnit? Podám příklad.. narodil jsem se jako kost a kůže a rozhodl se nebýt. Bude můj syn kost a kůže po mně, nebo bude mít více vlohy pro sport, nežli jsem měl já, díky mé dřině?

41

Odpovědět

+LordKydNejsem extra odborník. Genetiku jsme měli půl semestru na farmaceutické fakultě, ale DNA jen tak z vlastní vůle změnit nemůžeš. Co můžeš změnit, je genetická exprese polygenně dědičných znaků, která je ovlivnitelná prostředím. Tyto znaky jsou variabilní - působí na ně více genů malého účinku. Jedná se o dědivost (heritabilita). Např hmotnost postavy má dědivost 50% (snadno ovlivnitelná) výška 90% (velmi málo ovlivnitelná).
Díky tvé dřině, nebude tvůj syn automaticky lepší, ale můžeš ho podporovat, aby lepší byl ;-). Tak jsem to alespoň pochopil já.

81

Odpovědět

v 11. vteřině překlep v čísle místo 64 má být 46
you're welcome :)

80

Odpovědět

Opraveno, omylem jsem přehodil ta čísla. :-)

141

Odpovědět

+Mithrilbeztak kecáš a jen zkoušíš naši pozornost :D

221