Hydrodynamická levitaceVeritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:93
Počet zobrazení:10 137

Venku svítí sluníčko a vy se nudíte doma? Oslňte celou rodinu tímto zajímavým pokusem, který si můžete sami postavit na zahradě.

Návod k výrobě

Přepis titulků

Koukněte na tohle! Není to paráda? Tohle je hydrodynamická levitace. Koukejte na to! Polystyrenový míček se vznáší na proudu vody. Je to velmi stabilní soustava. Skrze fontánu můžete prohazovat i frisbee. Což je zvláštní, protože voda naráží více do boku míčku.

Jako by to nedávalo žádný smysl! Můžete proud krátce přerušit, a přesto se bude dál vznášet. Podívejte! Není to super? Jak to může být tak stabilní? Jak tohle může být stabilní soustava? To vám teď vysvětlíme. Tohle je můj kamarád Blake, vynálezce hraček, který s tímhle nápadem přišel. Ukázal mi to a já si říkal, že za tím stojí nějaký zajímavý fyzikální jev.

Vodní žonglování. Nemůžu uvěřit, že to... že je možné takhle vyměnit míčky. Dokonce se vzájemně srazily. Ani ho to nevytlačilo ven. Jak tedy tenhle jev funguje? Možná si mnoho z vás vzpomene na pingpongový míček nad fénem. Ten se vznášel díky Bernoulliho jevu.

To můžete vidět tady. Zpomalili jsme proud vody. Jde tedy o laminární proudění. Tady můžete vidět, že celý míček je obalený vodou. Proud vody tryská vzhůru a pak kolem míčku. Stejně jako u pingpongového míčku, když se pohne k okraji proudu, zpomalí se proud tekutiny. Podle Bernoulliho rovnice se tím zvýší tlak proti rychleji proudící tekutině na druhé straně.

To zatlačí míček zpět doprostřed. Tak funguje rovnováha u tohoto míčku. U větších míčků ale pozorujeme něco jiného. Tohle je největší polystyrenový míč, který jsem našel, tak to vyzkoušíme. Měl bych to dát výš? Povedlo se to! Je obrovský!

To je neuvěřitelné! Koukni, jak tam tancuje! Vypadá, jako by měl každou chvíli spadnout, ale pořád se vznáší! Podívejte, jak se okolo něj obtáčí voda. To je paráda! Přemýšlel jsem, jak je to fyzikálně možné. Myslím, že se děje tohle. Když proud narazí do míčku, tlačí ho vzhůru.

Taky ho ale tlačí pryč od proudu. Je tedy zajímavé, že tam míček zůstane. Že je ve stabilní poloze. Když jsem se podíval na zpomalené záběry, uvědomil jsem si, že se voda obtáčí kolem míčku a odlétá směrem dolů. Jelikož míček působí na vodu silou ve směru dolů a ven, voda působí opačnou silou nahoru a dovnitř, která drží míček v proudu vody.

Je to díky přilnavosti vody k polystyrenu. Ze začátku jde pomaleji a voda se obtáčí kolem míčku. Tím se míček roztočí a odhazuje vodu na pravé straně. To působí vztlakovou silou a tlačí to míček zpět k proudu vody.

No tak! Jakmile se míček točí, zůstává v rovnováze. Když se přiblíží k proudu, sníží se množství vody kolem míčku. Tím se sníží síla, která míček tlačí do středu. A když se vzdálí od proudu, zvýší se množství vody kolem míčku a zvýší se tak síla, tlačící míček do středu.

To vytváří rovnovážný stav. Jakákoliv malá výchylka vytvoří sílu, která navrátí míček do rovnovážné polohy. Myslím, že tomu napomáhá i rotace míčku, která mu dává moment hybnosti, který míček stabilizuje. Není ale tak důležitá pro tyto míčky, ale určitě je důležitá pro kotouče. Když chcete levitovat kotouč, musíte ho správně natočit.

Nechat levitovat kotouč je mnohem složitější než u míčku. Aby to fungovalo, musí si zachovat vertikální polohu. Je to velmi složité i při slabém vánku. Můžeš sem přijít a natočit to? Tohle je jasný důkaz, že tu nejde jen o Bernoulliho jev. Je to díky rotaci kotouče, která z něj odstřeďuje vodu, což ho tlačí zpět do středu.

Je to paráda! Je to nejen skvělý pokus, ale můžete si s tím v létě i dost vyhrát. Vynalezl to můj kamarád Blake. Podívejte se na můj kanál InnoVinci a já vám ukážu, jak si to sami můžete postavit na zahradě. Odkaz najdete v popisku pod videem.

Jestli si to chcete vyrobit, podívejte se na to. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jestli jste úplný idioti, co neumí pustit vodu z hadice, podívejte se na jeho kanál, jak vyrobit tento "vynález".
Jako vážně ?

22

Odpovědět

A jak víš, že stačí pustit vodu z hadice? Třeba to vyžaduje laminární proudění nebo něco special, co v hadici jen tak nemáš... Ono teda nevyžaduje ( bo jsem to už testoval), ale co kdyby...

10

Odpovědět

+TStancek1) Vím to, protože nejsem úplně blbej a možná jsem byl jako dítě trochu zvídavější. Nicméně toto považuji za něco tak triviálního, že podle mě to musí znát každé malé dítě, které si někdy hrálo s vodou... netvrdím, že to dokážu popsat fyzikálně (že se jedná o hydrodynamickou levitaci) ale stejně jako každé malé dítě zná to, že když si dá pinpongový míček na pusu a začně foukat, že míček bude levitovat (kdo kdy neměl onu foukací dýmku s míčkem, že?), tak mi prostě i toto přišlo tak normální, že nechápu, proč jsou u toho tak vyplesklý a mluví o "vynálezu". Ale toho už jsem si všiml několikrát, že amíci musí mít všechno vysvětlené, ukázané, popsané jak pro idioty. Např videonávody na internetu. Pokud něco dělá např evropan, ukáže výrobek a pak jak jej vyrobit. Pokud video dělá amík, tak z 5minutové činnosti natočí hodinové video. Ono nestačí ukázat, že potřebujete např.:PET lahev a brčko, potom provrtáte víčko, prosunete brčko, zalepíte tavnou pistolí....konec, tečka. VIdeo ani ne na 2-3min. Ale to nééé... on musí nejdřív ukázat, že z PETky se musí vylít voda. Pak ukáže na stole rozprostřené nářadí a materiál, na které bude min dvě minuty zoomovat a pro jistotu brčko vezme ještě do ruky a protočí ho ze všech stran ala kriminálka CSI, aby i mrtvý zombici došlo, že se jedná asi o brčko. Pak to samé ukáže s víčkem a modlete se, aby nebylo potřeba víc jak jedno víčko. Pak prostřih na vrtačku, aby mě jako nenapadlo to náhodou vyvrtat třeba lžičkou....Poté většinou následuje dost nebezpečná činnost, při které místo svěráku vrtají všechno v ruce... Pokud je to ultrabrzda, nezapomene si střed víčka ještě vyměřit pravítkem a označit fixou. Výslednou díru samozřejmě ukazuje z obou stran velice dlouho a pečlivě, protože je asi dost časté, že díra se na druhé straně sama zvětší nebo já nevím....a pak přichází to pravé kutislké p***o - tavná pistole. Nebýt jí, tak by ubylo tak 99% všech life hack videí.

64

Odpovědět

+yakubMožná nejsi úplně blbej a byl jsi jako dítě trochu zvídavější, nicméně neprodukuješ videa. Celá tvá zvídavost a genialita skončila na slozích o tom, jak primitivní videa vytvořil nějaký John z americké Zadní Třebáně. Takové plýtvání talentem!!!
Být tak trochu pokrokovější, už jsi mohl mít vlastní kanál, produkovat naučná videa v angličtině a labužit si nad tím, jak ti je tu Zarwan překládá. Ikdyž, ty by jsi ho spíše zase zpražil za jeho překlad kritikou...

91

Odpovědět

+yakubA kdy bude 2)??

20

Odpovědět

+yakubTvl, tak to, že místní smajlíkovej systém je větší tragédie než Rwanda v devadesátkách, vim už dávno, ale :PET lahev je něco naprosto božího :-D

40

Odpovědět

Čekám, že zas někdo napíše, že to je očividná věc a že kdybychom dávali na základní škole při hodinách fyziky trochu víc pozor, tak nám na tom nepřijde nic překvapivého... -_-

126

Odpovědět

Kdyby si nebyl uplny mental a delal ve skole i neco jineho, nez ze si jen honil holubi v holubniku, tak by ti tahle vec z 8 tridy fyziky zakladni skoly neusla.. VRAT SE ZPATKY NA ZAKLADKU !

612

Odpovědět

+fyzika pro prvackyTy jsi zase na základní škole zřejmě spal v hodinách češtiny.

83