Thumbnail play icon

Antigravitační kolo

90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:340
Počet zobrazení:6 047
Toto video pojednává o zajímavém fyzikálním experimentu se setrvačníkem. Jak je možné, že ho jednou nedokážeme ani udržet, a za jiných podmínek ho dokážeme zvednout nad hlavu? Nejprve si pusťte první video a potom vysvětlení a zjistěte to sami. Pozor- Derek Muller v ČR! Pokud se vám videa z kanálu Veritasium líbí, mám pro vás dobrou zprávu. Derek Muller, autor těchto videí, bude mít v rámci academia film olomouc dne 15. 4. přednášku Veritasium - Element pravdy. Pokud to tedy nemáte úplně z ruky, doporučuju ji navštívit. (Při online registraci do 11. 4. poté na místě nemusíte vystávat frontu na registraci)

Komentáře (44)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Podstatou jevu jsou dvě současné rotace. První, tzv. "vlastní rotace", je značně rychlá rotace, v tomto experimentu okolo vodorovné osy. K ní se přidá naopak dosti pomalá rotace okolo svislé osy, tzv. "precese". Dynamickým výsledkem těchto dvou rotací je tzv. "gyroskopický moment", který vyrovnává klopný moment tíhové síly, takže osa disku zůstane ve vodorovné poloze a nespadne, jak by se stalo, kdyby se disk netočil. Ovšem samozřejmě na disk pořád působí jeho tíha, v tomto případě 19 kg, takže tuto sílu je třeba zachytit na konci tyče. Experimentátor samozřejmě pociťuje působení síly 19 kg na svou ruku. Při nadnášení experimentátor rukou přidá poněkud větší rychlost precese (při pozorném sledování to lze vidět). Tím zvětší gyroskopický moment, který následně zvedá disk nahoru otáčením ve svislé rovině. Ovšem experimentátor musí svou rukou pohyb následovat, aby osa zůstala jakž takž vodorovná. Samozřejmě i v tomto případě pociťuje tu základní, tíhovou sílu 19 kg. Ovšem jak a proč vzniká zmíněný gyroskopický moment, to nelze vysvětlit jednoduše, to je třeba odvodit matematicky.

61

Odpovědět

:O je to čaroděj!

21

Odpovědět

Chápu ře to mnoha lidem, co se nepohybují ve vědě, přijde jako něco úžasného. Ale zaprvé tam ani nevysvětlil proč to vlastně "levituje" a jaký je smysl té precese, a zadruhé tam mohl jednoduše říct, že se to zvedne nad hlavu proto, že část energie, které ten setrvačník má (kinetická energie), se přemění právě na onu potenciální energii (těleso je výše než bylo původně)
Takže chápu že mě za to ukamenujete, ale onen nejzákladnější jev nevysvětlil, a zbytek naopak příliš zesložitil, aby udělal senzaci. :)

Je to něco podobného, jako kdyby nám ukázal, že když se točíte na kolotoči a jdete blíže středu, roztočíte se rychleji, a přitom nám nevysvětlil proč. To se stejně tak můžu zeptat kteréhokoliv dítěte, které tento jev už dávno zná.
Zkrátka tomuhle neříkám věda, nic nám neřekl.

241

Odpovědět

Problém je v tom, že se to nedá vysvětlit JEDNODUŠE. Chce to trochu prostudovat mechaniku a taky umět trochu matematiky. Takže ukázat to je snadné a hlavně efektní, vysvětlit obtížné a zdlouhavé. Ale samozřejmě se nejedná o žádnou levitaci, celý efekt podstatu gravitace nenaruší ani zbla. Váží-li setrvačník 19 kg, pak jej musíme zvedat silou 19 kg ať už se točí nebo ne. Něco jiného je subjektivní pocit, který při tom máme, ten může být pokaždé jiný. Výrazy, jako "antigravitační" nebo "chová se fyzikálně podivně" jsou nesmysl. Setrvačník se samozřejmě chová fyzikálně naprosto v pořádku.

31

Odpovědět

Pro zajímavost, Dr. Eric Laithwaite, kterého ve videu zmiňují, vynalezl princip pohonu vlaků maglev. Poté ho posedla myšlenka levitace a začal vysvětlovat gyroskopy jako důkaz antigravitačních sil, čímž se zdiskreditoval u vědecké obce.

181

Odpovědět

a dal ?

014

Odpovědět

+rodierA pokud neumřel, tak je zdiskreditovaný až dodnes.

450

Odpovědět

Zajímalo by mě, co si tu snaží dokázat ti frajírci, kteří rozumí fyzikálním zákonům.
Připadali byste si trapně, kdybyste napsali pouze: "Já to věděl!!!"
Místo toho raději začnete zesměšňovat ostatní? Opravdu by tento efekt dokázalo na jakémkoliv kontinentu vysvětlit jen malé procento lidí.
Takže vám gratuluji k výtečným znalostem, ale ještě by to chtělo zapracovat na sociálním chování.

276

Odpovědět

Já to nevěděl!!!

40

Odpovědět

+fighter08Ospravedlňujem sa za svoj ,,asocializmus,,

20

Odpovědět

Science Bitch!

172

Odpovědět

Momentové účinky a Coriolisova sila, neviem prečo je z toho taký priposratý. To pojem dynamika poznajú len v strednej Európe?

820

Odpovědět

koukam cobolum dovezli internet teprve vcera?

52

Odpovědět

Takže australští vědci, vyrobili za x dolarů (ani nechci vědět za kolik) setrvačník a strávili neúměrně dlouhou dobu (vzhledem k archivním záběrům) zkoumáním, aby zjistili, že když vám se zvedáním předmětu pomůže nějaká síla (v tomto případě odstředivá síla setrvačníku), zdá se lehčí. A já blbec chodim do práce....:-(

1413

Odpovědět

A za každé přehrání videa mají nějaký ten peníz, takže si ze svého hobby-fyziky-udělali důl na peníze. Že se nestydí ;-)

10

Odpovědět

Slow motion a epická hudba a máš doják jak mraky a to tam točí občí káču :D

283

Odpovědět

We Need To Go Deeper.

00

Odpovědět

ten profesor pri prezentacii hovori ze to neni trik, ale hned na to, spomina ten mlady, ze je treba to koleso tlacit pred seba aby sa nadvihlo, takze v podstate je to trik :D

68

Odpovědět

Škoda, že video nepokračuje částí "Co se stane, když vám devatenáctikilový setrvačník na metrové tyči roztočený rychlostí několika tisíc otáček za minutu spadne na zem" To by bylo taky zajímavé pokoukání :)

590

Odpovědět

Žádná věda, zkrátka starý čaroděj s vrtačkou použil svá kouzla. ;)

543

Odpovědět

Celý to okecávání je založený na tom, že mu to "přišlo" lehčí... Což je blbost. I když to držel u toho kola jednou rukou, tak se mu to nesmyslně zdálo lehčí. To, že to člověk neudrží za konec tyče, to je samozřejmý a to vyrovnávání obouruč taky, ale když to držel přímo u toho kola, tak se mu to prostě nemohlo zdát težší

214

Odpovědět

Tak je jasný, že se to zdá těžší, protože musíš zároveň i vyrovnávat rovnováhu tělesa, abys ho vůbec udržel, proto se mu zdá, že je daleko těžší než ve skutečnosti je. Na podobném principu cvičení - vyrovnávání balancu funguje i např. aquahit. Přesto se mi líbí, jak dokáží Američané, zjistit neočekávané, co ví každý průměrný Čech bez toho, aby potřeboval znalost fyziky.

112

Odpovědět

+beboAčkoliv mám hodně daleko k módnímu shazování Čechů, tak zrovna v tomhle případě bych byl opatrný s tvrzením, že to ví každý průměrný Čech.

201

Odpovědět

+beboTo vyrovnávání je jasné... Avšak on to držel v jednu chvíli prakticky v těžišti v jedné ruce a nebylo třeba nic vyrovnávat. Ale i poté tvrdil, že to bylo "těžší", což je nelogické a dle mého si přál, aby to tak bylo

15

Odpovědět

+beboMusel by ho držet kolmo k zemi, což nedržel.

10

Odpovědět

Antigravitační kolo neznám. Ale funguje to stejně jako gyroskop.

270

Odpovědět

Touché :-D

60

Odpovědět

To neni veda to je proste magie. Napriklad drak lita proto ze je to magicka bytost stejne jako ta tycka neni lehci i kdyz by mela protoze to je magicka tycka ... easy

1046

Odpovědět

A čo tak magické lode? Myslím tie zaoceánske parníky ktoré sú vyrobené z ocele a vážia 2000ton a aj tak plavu. Niektoré veci sú proste nebom a zemou a nikdy neprídeme na to ako fungujú.

1025

Odpovědět

+MarekSVK81a co takle prestat hulit.

2829

Odpovědět

+MarekSVK81btw na ty tvoje lode pusobi vztlakova sila, ktera se snazi vyrovnat hladinu vody, zatimco tam je ponorenej trup lodi.

694

Odpovědět


Odpovědět

+MarekSVK81Darketah :D:D:D Sa tu so svojou vedou len zosmiešnuješ, všetci vedia že je to mágia. Keby bola veda taka všemohúca dávno by sme mali odpovede na otázky prečo je obloha modrá, prečo prd smrdí, Koľko džaulov na banán kubický je pol kila prdu atď.

855

Odpovědět

+MarekSVK81Obloha je modrá kvůli rozptylu světla v atmosféře, prd smrdí kvůli metanu/síranu a 0,5kg prdu ≈ 1600 kJ/B͑͆^3
Science! 8)

2015

Odpovědět

+MarekSVK81ne to jen dokazuje to kolik je tady debilu co se neucej, jak smutne.

334

Odpovědět

+MarekSVK81Letadla taky fungují díky kouzelnému prachu, kterým jsou vyplněna křídla, prostě magie nás obklopuje jako Matrix.

263

Odpovědět

+MarekSVK81Darketah :DD nice imbecil. Jdi si to léčit bro

74

Odpovědět

+MarekSVK81ne to jen dokazuje to kolik je tady debilu co se neucej, jak smutne.

Provedu malou analýzu:
Věta začíná velkým písmenem: Ne, to ...
Chybí čárky: Ne, to jen dokazuje to, kolik je tady debilu, co se...
Spisovná čeština: Debil - zastaralá diagnóza inteligence, "neucej" - neučí
Diakritika: ...je tady debilů, co se neučí, jak smutné.

Chlape... nejdřív myslet, potom mluvit/psát!

162

Odpovědět

Darketah:
To len dokazuje aký si choroboplodný arogantný a neinteligentný parchant...
Aj vypatlaná retardovaná opica dokáže čítať a zapamätať si text...
Ale len skutočne neinteligentné stvorenie nedokáže rozpoznať úplne zjavný pokus o vtip...
Nielenže si zkurvene neinteligentný, ešte si aj tak arogantný, že si neprezrel a budeš sa byť aj za boha, že ty ?***k niesi..... si ?***k...obrčurák

1914

Odpovědět

+thorium.cekuj.netlépe bych to neřekl :D a člověk by se divil, na kolik vesnických buranů tento popis sedí

511

Odpovědět

+thorium.cekuj.netOpravdu se pokoušíš shazovat lidi z vesnice? Si spadl z višně ne? A ty umýš kydat hnůj a dojit? Opravdu si nemysli že někdo učenej spadl z nebe, ale to co si napsal je sračka na entou.

146

Odpovědět

+thorium.cekuj.netNemyslel jsem ani tak statkáře, jako vesnické burany z Mostu, Karviné a jím podobné buranovy.

03

Odpovědět

+thorium.cekuj.netJinak váš příspěvek nemá ani hlavu, ani patu, mícháte několik věcí dohromady a překrucujete jasně vyjádřenou satiru.

Zkuste přestat dojit a jděte mezi lidi.

13

Odpovědět

+thorium.cekuj.netSeš normální sprotej měšťák s iq tykve :) jdi se projet mastnou tyčí do práce, gecni si tam naprdel za obrazovku a ciť se jako chytrej člověk, ovečko :)

31
Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK