Jak UV způsobuje rakovinu a stárnutíVeritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:66
Počet zobrazení:15 196

Není žádné tajemství, že ultrafialové světlo způsobuje rakovinu a stárnutí pokožky. Jak ale tento proces v lidském těle funguje?

Přepis titulků

Nedávno jsem udělal video o tom, jak by svět vypadal v UV. Něco je stejné, ale obecně je mlhavější, někdy se prohodí bílá a černá, kůže je plná skvrn a falešné zuby vyčnívají. Usměješ se? Můj bože.

Mám černé zuby? Máš falešný zub, zlato? Jo. Který? Ale nápad na toto video jsem dostal dávno. Začalo to otázkou: Jak může neionizující záření jako UV poškodit kůži a způsobit rakovinu? Jestli chcete vidět, jak by mohla vaše kůže vypadat, koukněte se na svůj zadek, tam se moc světla nedostane.

A i staří lidé mají dokonalé zadky. Tak by vaše kůže stárla bez slunce. Když jsem přemýšlel, co dělá UV našim buňkám a DNA, představoval jsem si, že ničí vazby, což by byl problém. Ale je to vlastně spíš naopak. UV podporuje tvorbu kovalentních vazeb v naší DNA, které by tam neměly být.

Vytvoří mezi bázemi vazby, které tam nepatří, pyrimidinové dimery. Místo vazeb naproti vytvoří vazby vedle sebe, dává to smysl? Děje se to, že dva thyminy jsou vedle sebe a mohou spolu vytvořit kovalentní vazbu. To vytvoří takzvanou lézi, je to jako boule, kvůli které DNA špatně pracuje.

Ale to nezpůsobí rakovinu. Kdyby ano, měli bychom ji všude. Další krok je, že to musíme opravit. A během opravy se vytváří mutace, které spoustou cest mohou vést k rakovině. Jsou lidé, kteří mají různé genetické problémy a některá poškození nemohou opravit. Ti mají rakovinu po celém těle. UV působí na tělo i jinak, například oslabuje imunitu.

Jak říká Haley, je to dvojitý průšvih. Je to dvojitý průšvih, protože UV nejen dělá vazby, které tam nemají co dělat, ale také oslabuje náš imunitní systém, což je nejlepší způsob, jak se rakovině bránit. V naší kůži je imunita neustále ve střehu. Nejenže slunce vytváří tyto problémy, ale zároveň omezuje schopnost je napravit.

Prostě nefér. UV také způsobuje viditelné stárnutí. Říká se tomu stárnutí pleti. Měl bych vyjasnit mýlku, které jsem také věřil, že UV světlo neprojde sklem. Že když jste v autě, nemusíte se namazat, protože na vás nesvítí UV.

Auto nezastaví UVA, je to jen sklo. Zastaví většinu UVB, ale i přes něj zvětšuje pihy a vrásky. Když u mnoha mých pacientů porovnáte ruce, levá je daleko vrásčitější a má více pih. Protože řídí. Takže mají ruku z okýnka, řidiči kamionu jsou na tom nejhůř.

Je slavná fotka muže, jehož pleť na levé tváři vypadá daleko starší než na pravé tváři. To je většinou UVA. UVA je delší vlnová délka a dostane se hlouběji. Vrásky většinou vznikají poškozením kolagenu a elastinu, což jsou přirozená vaziva, které drží tvar naší kůže. S rostoucím věkem takzvané fibroblasty, které kolagen produkují, fungují čím dál hůře.

A sluneční světlo rozkládá náš kolagen a elastin. Fibroblasty se rády natahují. A to jim umožňuje právě kolagen. Takže slunce poničí vlákna kolagenu, proto se fibroblasty nenatahují a produkují pak méně kolagenu. Což znamená, že se nám dělají vrásky. Je to smutné.

Proti degradaci kolagenu a fibroblastů se ale dá bránit. Prodává se hodně krémů, které mají být proti stárnutí. Ale opravdu funguje jen krém na opalování. Bránit UV světlu, aby proniklo do kůže, je ta nejlepší obrana proti rakovině kůže a proti stárnutí pokožky. Takže namazat se proti slunci je opravdu dobrá rada. Překlad: Šaman Bobo www.videačesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Toto hrozí i v solárku nebo to je jiný druh UV záření?

30

Odpovědět

To se zeptejte v solárku, jaké vlnové délky mají jejich solárka. Opalování kůže by mělo být v UV-B spektru (280-315 nm).

00

Odpovědět

Jakožto majitel super bílé kůže, jsem videem velmi potěšen :)

51