Chameleoní jazyk ve zpomaleném záběruSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:43
Počet zobrazení:10 591

Chameleon je v mnoha ohledech unikátním tvorem. Jednou z jeho charakteristik je jazyk, který je delší než jeho tělo a dokáže bleskovou rychlostí vystřelit a lapit kořist. Ve videu se o něm dozvíte něco víc a uvidíte povedené zpomalené záběry.

Přepis titulků

Vítejte u Smarter Every Day. Tohle video chystám už dlouho. Chameleoní jazyk je unikát. A tenhle má dost hlad. Zkusím ho nakrmit cvrčkem, kterého budu mít v puse. To bylo úžasné! Chytil ho! To bylo... Na chameleonech je... Dám mu ještě jednoho.

Tak, cvrčku... Prožil jsi dobrý život. Teď potkáš Mojo. Mojo rád cvrčky. To bylo úžasné. Je to unikátní biologický mechanismus podobný katapultu, natočíme ho ve zpomaleném záběru. Ukážu vám pak i model.

Chameleoní jazyk je zázrak přírody. Je nádherný. Budu Mojo dál krmit. Nejdřív záběry a pak o tom něco řeknu. Tohle není moc dobrý model, ale zkusíme to. Tohle je chameleon. Samozřejmě. Vzadu v krku má dlouhou podélnou kost, kterou vystřelí pomocí jazylky.

Také máte jazylku, je pod vaší čelistí. Chameleon ji využije k tomu, aby vystřelil kost dopředu. Tato kost je obalená svalem jazyka. Svěrač je sval kolem díry. Tento jazyk má řadu svěračů, které vystřelí jeden za druhým, takže to stlačí sval, který se odstrčí od kosti.

Takže tam je několik kroků, díky kterým jazyk akceleruje dopředu. Je to úžasný mechanismus. Ale je těžké si to představit pomocí trubek. Co pomůže daleko víc, je mít chytrou kamarádku Emily Graslie, které zničehonic napíšete: "Nemáš náhodou kostru chameleona?" Na což odpoví: "Určitě máme." Ahoj, tady Emily Graslie z Field Museum v Chicagu, chci vám ukázat speciálně preparovaného chameleona, na kterém pohromadě uvidíte všechny kosti v jeho těle.

Říká se tomu barvení kostry. Vypadá takhle. Vypadá to, že tam je jenom kostra, ale kosti jsou pořád obalené tkání. Byla jen zpracovaná enzymem, který je zprůhlední, a pak se naloží do glycerinu, který má stejný index lomu jako živá tkáň, takže se od ní neodráží světlo.

Tady je vidět jazylka. Tady je vidět chrupavka, je to průdušnice. Tady je jazylka, složená ze tří kostí. Je tam vidět další modrá chrupavka. Dokonce je vidět nějaký její obal. To je jazyk, který na ní spočívá. Když mi Emily poslala tyto záběry, bylo mi to jasné.

V krku chameleona je pákoví, o kterém jsem se učil ve škole. Kost ve tvaru U se skládá dopředu a dozadu, když zandavá a vyndavá jazyk. Úžasné. Zvenku na kosti jsou svaly jazyka, uvidíte, jak se svaly kolem jazyka smrští. Je to úžasné. Zkuste si na zpomaleném záběru všimnout, jak proces krok po kroku probíhá, když vystřelí na cvrčka.

Na tomto záběru je perfektně vidět, jak se chová jazylka. Funguje přesně jako mechanické pákoví. Snad se vám tento díl líbil. Víte, jak to chodí. Někdy je video sponzorované, dnes je sponzorem KiwiCo.

Jestli mě sledujete déle, víte, že mám rád jejich produkty. Sponzorovali mě, když se jmenovali KiwiCrate, teď se tak jmenuje jejich produkt, teď se jmenují KiwiCo. Různé krabičky jsou pro různý věk v různých vývojových fázích dětí. Například mají CricketCrate pro děti staré dva roky a více. Moje dcera ji teď má sama pro sebe. Co tam máš?

Úplně všechno! Propána! To jako vážně? Ty budeš dělat rakety? To je fakt raketa. To ti možná ukradnu. Jestli chcete, běžte na KiwiCo.com/smarter, u první krabičky platíte jen doručení, opravdu to stojí za to, pro děti je to skvělé.

Jako otci se mi to líbí, protože to rozvíjí mé děti. Je to lepší než koukat na obrazovku. Mému synovi se líbí inženýrský TinkerCrate, moje dcera zas umělecký DoodleCrate. Dokonce si staré krabičky schovává. Je to skvělé. Bude se vám to líbit, doporučuji. Jděte na KiwiCo.com/smarter, je to jako dávat dítěti dárek každý měsíc, a tím dárkem je učení.

Děkuji KiwiCo za sponzorování a za dobře strávený čas s rodinou. Jsme vděční. Děkuji Emily Graslie z Brain Scoop, má skvělý YouTube kanál, pořád vlastně rozebírá zvířata.

Koukněte se na The Brain Scoop. Je skvělá. Také děkuji Drewovi, je to páníček Mojo. Drew se o Mojo dobře stará. Kolik cvrčků Mojo sní? Asi deset až patnáct za den. Krmíte ho jen cvrčky, nebo i něčím jiným? Cvrčky, housenkami, cikádami, motýly, můrami.

Krmíte ho motýly? Snad si video zasloužilo odběr, odkaz dám vedle Mojo. Jestli si to video zasloužilo, klikněte na odkaz. Nebudu vědět, jestli jste kliknuli, ale Mojo na vás bude opovržlivě koukat, dokud nekliknete. Takže jak chcete, ale Mojo vás sleduje. Jde se na to. Přísloví 30, 28

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

dobrý nápad s KiwiCo lepší než kdyby děcka celej den čuměli do mobilu

20

Odpovědět

Fakt hnus, hlavně to poslední slow mo. A z podobnýho hnusu jsou poskládaní i lidé... Už aby to tu převzali androidi.

20

Odpovědět

RIP cvrček

60