Můžeš být, čím chceš

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:311
Počet zobrazení:6 209

Nejnovější reklama společnosti Mattel v rámci kampaně "Můžeš být, čím chceš" hravou formou připomíná, že hra s panenkou podporuje představivost. Snad každá holčička si jako malá hrála s panenkou a představovala si, že je učitelka… nebo třeba doktorka. Jak asi bude reagovat okolí, když se sny několika holčiček vyplní?

Přepis titulků

CO SE STANE, KDYŽ SI DÍVKY MŮŽOU PŘEDSTAVIT, ŽE MŮŽOU BÝT KÝMKOLIV? Hele, támhle je učitel. Ahoj, jmenuju se Grenith a dneska vám budu přednášet. Povím vám něco o mozku. - Ahoj. - Ahoj, dneska jsem váš veterinář. - To si děláš srandu. - Ne, jsem doktorka Brooklyn, podívejte. - Dobrá, doktorko. Já si tě prohlédnu. Dobré ráno, všichni.

Jsem váš nový kouč. Jmenuju se Madine, ráda vás poznávám. Měla jsem ten nejlepší den v kanceláři. Neuhodneš, co se mi stalo. Vyšel mi ten obchod, co jsem chtěla. - Viděla jste ho někdy lítat? - Viděla jsem ho co? - Lítat. - Ne. - Moje kočka umí lítat. - Dobrá. Psí mozek neumí myslet tak moc jako lidský mozek, neexistuje pro ně totiž střední škola. Tohle je Petr, triceratops. Petrovi je jeden rok. Tyranosaurus rex, Sally, je starý jeden tisíc, dva milióny, dvě stě a 52 let. Kolena nahoru jako jednorožec!

Výš, výš! Byla jsem v New Yorku, Transylvánii, Pensylvánii... Díky mozku můžeme vymyslet a udělat spoustu věcí. A teď, ví někdo, jak velký je mozek? Kdokoliv. KDYŽ SI DÍVKA HRAJE S BARBIE, PŘEDSTAVUJE SI VŠE, ČÍM SE MŮŽE STÁT. MŮŽEŠ BÝT ČÍM CHCEŠ. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zeny mohly a vzdy mohou (pokud nezijou v islamu nebo islam podporujicich zemych) byt cimkoli chteji. jedine co jim brani je jejich vlastni vule. pracuji v exaktni laboratori a specialne chemicek je vyce jak polovina, zen na fyzice je mezi 30-40%. a moje dcera ktere je 1.5roku uz slysela o fyzice vice pohadek nez vetsina inzeniru prednasek. a nachodbe vyzkumneho centra je plakat lakajici studentky (ne studenty) aby se daly na primarni vyzkum. (jen se bojim az k nam dorazi kvoty a budu muset zamestnat 10% romskych PhD studentu. (netusim kde bych je vzal)

620

Odpovědět

To jsou docela silná tvrzení. Takže několik kritických poznámek.
1. Ženy dlouhou dobu nemohly, a ještě ne skutečně vždy mohou (nebo, poctivě řečeno, mohou, ale jsou jim házeny klacky pod nohy a to hodně), dělat to, co chtějí. Situace v přírodních vědách se sice zlepšuje (vivat různé podpory a kampaně typu té, co zmiňujete), ale to není jediná věc, co by mohly ženy chtít dělat. Pokud pomineme těch pár extrémně zátěžových profesí, kdy pro to jsou zdravotní důvody (otázka, jestli by nešlo s tou zátěží něco udělat, protože ta není dobrá pro nikoho, bez ohledu na pohlaví, asi musí být řešena případ od případu), tak je spousta profesí, kde by ženy pracovat mohly, ale nepracují, respektive je jich směšně málo. Není to samozřejmě problém jen jednoho pohlaví, existují i profese se směšně malým zastoupením mužů.
2. To co nazýváte "jejich vůlí" ale není něco vrozeného, ani vloženého bohem, ani ničim podobným, je to především důsledek vnějších vlivů. Rodina je základ, po ní je škola, ale vychovává tak trochu i chlápek nebo baba na rohu. A co tito ztrácí na kvalitě svého vlivu na rozvoj člověka, dohání na kvantitě. Jsou jich spousty. A že i v těch školách a rodinách to není zcela sexismu prosté, o tom netřeba doufám mluvit.
3. Ta zmínka o islámu nedává smysl, respektive, já vím, co jste tím chtěl říci, ale čistě z ní to není poznat. A zbytečně si idealizujete ostatní náboženství. Skoro všechna jsou konzervativní, a hájí patriarchální statut quo.
4. Pokud budou kvóty na národnost (o tom silně pochybuji, protože tu si může každý napsat jakou chce), tak Romů není u nás deset procent, ale desetina procenta.

377

Odpovědět

Milá reklama, vykouzlí vám cukání koutků :)

170

Odpovědět

Nojo, tak není se Mattelu co divit. Předpokládám, že reklama vznikla jako odpověď na nějaký nejnovější řádění ultrafeministek, co považujou Barbie za dílo satanovo, našeptávající holčičkám, že jejich životní poslání je mít obvod pasu 40 a "být blond". Tady to sice nepociťujeme, ale v Americe je taková reklama po jízdě feministickejch blábolů asi docela nutná. Tam jsou schopný uvěřit i tomu, že dílo satanovo jsou i stavebnice. Jak feministky pořádaly hony, když si LEGO dovolilo vydat sety pro holčičky s minipanenkama a růžovejma kostičkama, je nezapomenutelný. :D

No tak snad Mattel zprávu o tom, že děvčátka si hrajou s panenkama v první řadě kvůli roleplayi a že to vážně podporuje kreativitu, doručí aspoň pár zblblejm maminkám.

198

Odpovědět

Pokud by to skutečně byla reakce na feministickou kritiku firmy Mattel, značilo by to jedinou věc. Totiž že ji Mattel vůbec nepochopil. A vy nejspíš taky ne. A to z několika příčin.
1. Ta reklama je těžce sexistická. Cpe do lidí, že z panenkami si hrají jen holčičky, což je předsudek a nic jiného.
2. Mattel nikdy nebyl kritizován za to, že nějak vynucuje, aby si děti hrály s jeho panenkami tak, jak on je zamýšlel. Oblékací panenka se dá (stejně jako plyšák, hadrový pajtaš, loutka...) použít při hře na školu, doktora... nebo jim lze utrhnout hlavu a hodit ji z okna. Ale to z těch věcí nedělá něco jiného než jsou.
3. Že si dítě nedělá vědomě z panenky životní vzor (nebo by možná alespoň nemělo), je jasné. Ale podvědomě ho to ovlivní, a nejenom dítě. Zdravý člověk nechce být jako ten někdo z obálky. Ale při svém sebehodnocení se s nimi porovnává. A pokud je zkreslena normalita tam, vede to u některých lidí k frustraci.
4. U toho Lega nevadilo, že to je stavebnice. Vadilo, že nějakému individuu připadalo samozřejmé, že možnost postavit si růžový domeček pro panenky (nic proti němu) bude holčičky interesovat víc, než možnost postavit si kosmickou loď, hrad, nemocnici, nebo co všechno to vyrábí. (Pro kreativitu jsou ale stejně nejlepší anonymní barevné kostičky, co si budeme povídat.)

109

Odpovědět

+komunardPředně nevykej mi, nejsem na tyhle novoty na internetu zvědavej. Používám tenhle nástroj dvacet let a vždycky se tu tykalo. Kdybysme se někdy viděli v reálu, tak mi můžeš vykat, to snesu. :-D Tak, dobře:

1. Reklama říká, že holčičky můžou být při hře čímkoliv, nikde se tam neříká, že s panenkama si hrají jen holčičky. Hovořit o tom takhle je známkou vztahovačnosti nebo trollingu, tu druhou možnost si zatím nebudu připouštět.

2. Jestli byl nebo nebyl Mattel kritizován za to, že vnucuje, jak si mají děti hrát, to nevím. Je klidně možný že ne, ale jiná neopodstatněná kritika na jejich hračky existuje, viz další bod.

3. Neznám žádný dítě, který by si z panenky nebo jiný hračky udělalo podvědomej životní vzor. Ale přesně tohle je rétorika tý skvadry ultrafeministek, který se snaží poukazovat na to, že proporce hraček mají něco podvědomě dětem našeptávat. Absolutní blbost, tohle dítě při hře nevnímá ani podvědomě, zajímaj ho úplně jiný věci. Já měl jako malej supr tlustýho plyšovýho medvěda a přesto jsou moje rozměry v normálu. Mám rád med, to je pravda, ale to bych nepřikládal medvědovi. To co dítě při hře často dělá je, že panenky podrobuje scénářům odkoukaným ve světě kolem, často u rodičů, ale vzorem zůstávají dospělí, ta panenka ten vzor nikdy nepřebere. Myslet si že panenka má takovou moc je vskutku démonizace hraček. :-P

4. LEGO jsem původně zmínil jen okrajově, ale když už jsme u toho - právě tahle společnost byla kritizována za to, že vnucuje děvčatům, jak si mají hrát. Což je těžkej nesmysl. LEGO si jen všimlo díry na trhu a zaplnilo jí, ale neříká žádný holčičce, aby chtěla po rodičích zrovna tuhle stavebnici, když se jí víc bude líbit hrad nebo autoservis. Je známá věc, že děti obvykle mají nějaký barevný preference a ty se věkem mění. V jednom momentě funguje růžová a není nic špatnýho na tom prodat dítěti růžový kostky, je to úplně stejný jako mu o dva roky později prodat žlutý kostky. Jen byznys, nic víc. A mimochodem nakonec se ukázalo, že největšími fanoušky těch kritizovaných stavebnic jsou paradoxně dospělí fanoušci značky, kteří shledávají růžové kostičky vzácnými. :-D Souhlasím samozřejmě v tom, že pro vizuální kreativitu je nejlepší kyblík kostek základních tvarů (to se taky pořád vyrábí), ale figurky ve scenérii zase rozvíjí kreativitu vymýšlením příběhů a dobrodružství - tady to funguje podobně jako u obyčejných hraček (třeba zrovna od Mattela) s tím, že si tu scenérii dítě musí nejdřív postavit.

54

Odpovědět

+komunard1. Pokud je reklama cílena i na kluky, proč explicitně mluví o holčičkách? Jestliže je cílena pouze na holky, proč Mattel pomíjí potenciál poloviny trhu?
2. O. K. Tady se asi není o čem přít.
3. Kolik dětí jste psychoanalyzoval, abyste se mohl vyjadřovat k jejich podvědomí?
To, co nazýváte bláboly, bláboly rozhodně nejsou. Že si působení něčeho neuvědomujete, to neznamená, že to nepůsobí. A vzor není to správné slovo. Spíše se jedná o takové zkreslení normality. Samozřejmě, že si dítě neudělá z hračky vzor, však to taky píšu. Ale je to dílek do skládačky. Nejen maminka, sousedka, paní učitelka, ale i paní na obálce časopisu, co leží na stole, paní na plakátu, paní v televizi, a třeba i panenka ve výloze. Dítě nepřemýšlí nad tím, že média a produkce neodpovídají realitě, že je to svého druhu iluze, ale zařadí si to do svých představ o světě, které působí i poté, co nad takovými tématy přemýšlet začne. Začne přemýšlet, jaká by měla být. Na panenku, paní z plakátu nebo časopisu si nejspíš ani nevzpomene. Ale někde hluboko v ní (nebo v něm, archetyp ženy si utváří i muž, neporovnává s ním pochopitelně sebe, ale ženy ve svém okolí, především partnerky) zůstane rychlost, jakou se ve městě objíždějí policajti (90-50-90) a podobné cypoviny.
Byla by samozřejmě hloupost, vybrat si jednotlivost (panenku) a na tu naložit hříchy světa a vyhnat ji do pouště. Ovšem feministky (a feministé) kritizují všechno, co způsobuje výrazné rozdíly mezi realitou a mediálním obrazem, takže není důvod panenky vynechat.
4. Přiznám se, že v hodnocení této kauzy vycházím z toho, co říkáte vy. Pokud byly ty krabice prodávány jako "Svět růžových víl a jednorožců" (nebo co v nich bylo) tak je to naprosto v pořádku. Pokud to bylo "Lego pro holky" tak, s prominutím, nasrat.
Ale musím říci, že zrovna Lego mi jako doupě sexistů rozhodně nepřipadá. Když se dívám do jejich katalogu, vidím tam spoustu figurek žen, a to nikoli jen v stereotypně ženských profesích (dívám se do katalogu City). A vůbec, lego je asi nejlepší průmyslově vyráběná hračka, dle mého soudu.

42

Odpovědět

Držte p**u.

52

Odpovědět

Ahoj lidi taky Vám nefajčí řazení od nejnovějšího jako mně? Nějak mi bylo divný že už 4 dny mám nejnovější video conana v arménii..

100

Odpovědět

Stačí aktualizovat ;) Taky jsem se nedávno divila :D

80

Odpovědět

+ELittMáj Gód, ti smajlící jsou hrozní...

150

Odpovědět

CTRL+R a potom to bude dobré...

00

Odpovědět

"Ahoj, jmenuju se Anička a dnes vám budu operovat to nemocné srdce, takže žádný strach." :D

860

Odpovědět

Kolik holčiček mělo sen, že budou celý život dělat v továrně u pasu ?

694

Odpovědět

A jaké sny jsi měl ty v jejich věku? Rád si to poslechnu.

131

Odpovědět

+TichýZmrdJá jsem vždycky chtěla dělat uklízečku xD

40

Odpovědět

Žejo, a přitom každej druhej kluk chce bejt popelář. :D
Asi máme jiné nároky než ženy. :))

00

Odpovědět

Jasně, a kluci můžou jít kopat kanály.....

3812

Odpovědět

Nevím, jestli jsou zrovna kluci relevantní cílová skupina pro reklamu na Barbie. :-)

430

Odpovědět

Ty jsi ještě neslyšel o kvótách ? Teď je veliký tlak na to, aby v každém povolání, bylo určité procento žen. Tak se připrav na sličné kopačky kanálů :)

400

Odpovědět

A on někdo klukům brání, aby si hráli se stejnými hračkami a stejným způsobem? Vždyť genderové třídění hraček je přežitek. Podporuje ho vůbec někdo?
Aha, jo vlastně, vy.

3011

Odpovědět

+komunardAsi by mě mrzelo, kdyby si můj mladý hrál s panenkama.
I když bych mu to prevděpodobně nezakazoval.

68

Odpovědět

Kluci prostě nejsou cílová skupina značky Barbie tak se hned neposer. Na to že máš nick antifeminista se celkem jako feministka chováš.

44