Zpět na seznam0.0 (0 hodnocení)
MarkstPublikováno: Včera
Načítám přehrávač...
Jak to, že trojitý skok Maria působí tak skvěle?
8:52
30 zhlédnutí
Hopsavého instalatéra zná snad každý. Ale co stojí za lehkostí a atraktivností jeho hopsání?
Ahoj a vítejte v New Frame Plus. Toto je pořad o herních animacích a dnes bych se rád podíval na jednu animaci ze hry Super Mario 64. Technicky tři animace, ale to záleží. Podíváme se na Mariův trojitý skok. Ale nejprve pro kontext krátká lekce z historie. Mariův skok je nejdůležitější akcí v jeho sadě pohybů a v předchozích hrách byla animace tohoto skoku vždy jednoduchá. V původní hře Super Mario Brothers se animace skákání skládala pouze z jediné klíčové pózy. Jeden snímek animace, který Mario držel od okamžiku, kdy opustil zem, dokud nepřistál. Tento skok má své první vylepšení v Super Mario Brothers 3. Jako malý Mario je skok v podstatě stejný, ale velkému Mariovi byl pro skok přidán další snímek animace. Jedna póza pro stoupání a pak druhá póza s jeho rukama u boků pro klesání. Stále jednoduché, ale je to pěkný doplněk. Dává to pohybu nádech fyzičnosti a přidává jemnou vizuální indikaci, kdy Mario dosáhl vrcholu svého skoku. 00:01:07,457 --> 00:01:09,00 V Super Mario World, nejenže obě verze Maria mají nyní tyto dva snímky animace, ale ta druhá póza získala krásný detail navíc. Tentokrát, když Mario klesá, jeho čepice, nohy a ruce klesají maličko později než zbytek těla. Což není špatné na 16x24 pixelů. Tak jak se dá převést tento skok do 3D? Skok se ani tak nevyvinul, ale spíše znásobil. Jedna z nejzásadnějších změn, které Nintendo udělalo pro styl Mariova pohybu, když se přizpůsobovali 3D prostředí, bylo dát Mariovi různé skoky. Salta vzad, dlouhé skoky, kopy o zeď. Celá sada vertikalizačních nástrojů, každý se specifickými přednostmi a situační využitelností. Dokonce i standardní skok se stal třemi. Sled skoků, které zkušený hráč může provést k dosažení ještě vyšších říms. Toto je trojitý skok. Stiskněte A a Mario provede svůj standardní skok. Stiskněte znovu A, když Mario dopadne, a následně udělá druhý, ještě vyšší skok. A pokud se hýbete dopředu, když dopadnete, a stisknete A ještě jednou, Mario udělá třetí, ještě vyšší skok. A každý z těchto skoků má unikátní animaci, takže pojďme jeden po druhém. První skok v sadě je klasická animace Mariova skoku upravená pro 3D. Není to úplně stejné póza, ale je podobná. A animace je dokonce strukturovaná poněkud podobně klasickým skokům v tom smyslu, že je v podstatě z pouhých dvou póz: Nejprve tahle, trochu divná vyčkávací póza, do které se Mario dostane, když se odlepí od země, a pak závěrečná póza na vrcholu skoku. Stále jde o dvě klíčové pózy, jenže nyní je 3D postava schopna plynule interpolovat mezi nimi. A Mario vydrží na té druhé póze, dokud nedopadne na zem. Pak přijde druhý skok. Mario začíná trochu shrbený se zvednutými lokty a pak se protáhne celým tělem, jako by chtěl vyskočit co nejvýš. A tentokrát se přesune do třetí pózy, když klesá, jeho ruce a jedna noha jsou trošku pozadu a on koukám, kam dopadne, a připravuje druhou nohu na dopad. Když nestisknete A, aby tento sled skoků nenastal, Mario buď zahraje krátkou animaci zotavení při doskoku, když dopadne na zem, nebo pokud náhodou stisknete v libovolném směru analog, Mario se téměř okamžitě přepne do běhu. Pokud ale sled skoků zachováte, dostanete se ke třetímu skoku, což je mé oblíbené triumfální dvojité salto vpřed. Nebo technicky vzato salto s obratem? Neumím gymnastiku, omlouvám se. Ale miluju tady ty variace. Mario udělá salto s nataženým tělem a pak se schoulí do klubíčka, což dává třetímu skoku úžasný detail uprostřed skoku, díky němuž je vizuálně zajímavý celou dobu. Pokud přistanete bez běhu při třetím skoku, získáte novou animaci přistání, takový gymnastický doskok. Jen abyste věděli, jak dobře to zvládl. Mám i důvod být hnidopichem a z většiny v prvním skoku. Líbí se mi, že se tato animace snaží navodit pocit klasického Mariova skoku. alespoň teoreticky, ale nemám rád ani jednu z těchto dvou póz. Výchozí póza je obzvlášť divná. Třeba tahle póza je divná, levá noha zvednutá, trup zkroucený doprava, pravá ruka ve vzduchu, hlava zakloněná dolů, horní a dolní část těla se zdá, že dělají dvě nesouvislé věci. Akční linie této pózy neexistuje, aspoň mi to tak přijde. Uznávám, že to má připravit hlavní pózu později. Je to něco jako předehra před tím, než dá pěst nahoru, tak nějak. Ale nepřijde mi to dobrý. A upřímně, hlavní póza by taky mohla být silnější. Silueta je tady dost nejasná. Pravá ruka je téměř ztracená za hlavou a jeho levá ruka se ztratí v noze. Věci vypadají o něco lépe, když se kamera točí na jeho stranu nebo dopředu, ale siluety tam stále nejsou skvělé. A kromě toho, herní kamera bude většinu času umístěna za Mariem, takže z tohoto úhlu uvidíte animaci nejčastěji. Uplně to nevadí. Tahle trochu slabší póza nebude mít negativní vliv na hratelnost. Mohlo by to být o trochu hezčí, to je všechno. Tento malý nedostatek je převážen vším, co tahle animace dělá dobře. Jedna z mých nejoblíbenějších věcí na tomto trojitém skoku, je, že není záměrně animovaný, jako když člověk skáče ze země. Je to naanimované jako skákání na trampolíně. Každý další skok dává Mariovi větší výšku. Druhý skok je učebnicové pózování pro skákání na trampolíně, když se někdo snaží dostat co nejvýš do vzduchu. Tato animace funguje na základě kreslené logiky, ale je to kreslená logika, která dokonale posiluje mechaniku, jak tento trojitý skok funguje v hře. A to se mi líbí. Taky se mi líbí, jak se přistávací animace trochu prodlouží, když jde z pokrčení k dalšímu skoku, což dává pocit očekávání, tak trochu, bez obětování odezvy. A líbí se mi, jak každý skok přidává nadšení. Přechází ze základního skoku přes trampolínu až k velkému akrobatickému saltu, a navíc můžete slyšet, jak se Mariovo nadšení stupňuje s výškou skoku. Vážně, navzdory svému stáří a tomu, jak primitivní ta grafika může být, se tato animace povedla téměř na všech úrovních. Je vizuálně atraktivní, dává hráči vizuální zpětnou vazbu, skvěle se ovládá, a navrch všem funkčním věcem dokonce dokáže vyjádřit osobnost postavy. I přes mé výtky je tato animace úspěšná ve všech ohledech, které bych od animace očekával ve hře vydané dnes. Je to tak úspěšné, že trojitý skok se stal základem 3D Mario her. Našel si i cestu do některých 2D Mario her. A myslím, že největší důkaz, jak silná byla tato původní animace, je skutečnost, že se tak málo změnila i po více než 20 letech. Podívejte se na trojskok v Super Mario Odyssey. Jistě, je tam mnohem víc detailů. Mario má animaci na rukou a prstech. Jeho nos se odráží a jeho čepice mu na hlavě skáče, což vypadá úžasně. Ale i přes všechny tyto detaily jsou to ty samé tři skoky. Klasický skok, skok na trampolíně, dvojité salto. Největší změnu udělali u prvního skoku, což opravuje všechny zmíněné problémy. Stále ale evokuje tu klasickou pózu při skákání, nicméně tato závěrečná póza je o tolik jasnější než verze Mario 64. A je docela přitažlivá z jakéhokoliv úhlu. Tato očekávací póza je méně divná a funguje mnohem lépe pro konečnou pózu. Mariovy víc roztažené nohy od sebe ve vzduchu vypadají skvěle a to, že mění, která noha je v vpředu, když má pěst nahoře, to celé krásně spojuje. Jde v podstatě o úplně stejný pohyb, který funguje stejně dobře i po desítkách let. Je neuvěřitelné, kolik z Mariových animací v Super Mario 64 funguje takhle dobře. A že se to takhle Nintendu povedlo na první pokus s 3D plošinovkou, je docela neuvěřitelné. To bude vše. Moc děkuji Zachovi Vaulovi za navržení tohoto tématu. Pokud chcete navrhnout animaci pro budoucí video s analýzou, pak zvažte podporu pořadu jako všichni tito milí lidé zde. Děkuji za zhlédnutí, uvidíme se příště. Překlad: Markst www.videacesky.cz
Související videa
Komentáře
Žádné komentářeBuďte první, kdo napíše komentář





