Jak vystřelit jadernou raketuVeritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:110
Počet zobrazení:10 191

V dnešním díle Veritasia se vydáme do nitra raketového sila. Tam se dozvíte, co všechno musí předcházet odpálení jaderné rakety.

Přepis titulků

Během studené války musely USA a SSSR budovat podzemní sila pro jaderné zbraně, které mohly odpálit raketu během pár minut. Jednou z překvapivých technických překážek raket je akustika. Odpálení rakety z uzavřeného sila vytváří tak hlasitý zvuk, že by celou raketu roztříštil ještě před odpálením. Stěny sila jsou proto pokryty zvuk pohlcujícími dlaždicemi, velmi podobnými těm v nejtišší místnosti na světě.

Po překonání všech technických překážek jsem chtěl vědět, jak uměli rakety odpálit zároveň rychle, ale nikdy ne omylem. Navštívil jsem tedy jedno ze sil v Arizonské poušti, abych viděl, co všechno předchází odpálení rakety. Dereku, tohle je druhé podlaží sila, jsme asi deset metrů pod povrchem země. A tohle je odpalovací šachta.

A tamto je Titan 2. Největší a nejsilnější raketová zbraň v historii USA. Jaká je tam bomba? Termonukleární bomba. Má sílu jako 9 megatun TNT. Ve srovnání s Hirošimou? Asi šest set padesátkrát. Neuvěřitelně silná zbraň.

A jaký byl její smysl? Titan 2 byl využíván k tomu, aby v nepříteli vzbudil takovou hrůzu, že by si jakýkoliv útok rozmyslel. Při vědomí, že deset metrů pod zemí v obrněném bunkru uprostřed pouště můžeme přežít prvotní útok a opětovat palbu. Kdybychom to udělali, následky by pro nepřátele byly tak strašné, že by radši vůbec nezačínali.

To je základ odstrašení. Tato raketa už není aktivní, ale odpalovací systém je zachován. A chtěl jsem zažít, jaké je mít takovou moc. Můžeme jednu odpálit? Už jsem se bál, že se nezeptáš. Těchto sil bylo 54, každé bylo v provozu 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.

Připravené vystřelit rakety jedině na povel prezidenta USA. Posaďte se, veliteli. Děkuji. Tohle je řídící místnost, kde posádka čekala na vypálení raket. A jak rozkaz poznáme? Alfa. Dva. Tři.

Charlie. Hotel. Victor. Zapíšeme všechna písmena a čísla, která uslyšíme. Já je budu psát sem. Porovnáme je, a když se shodneme, že jsme slyšeli správně, máme tím platnou zprávu a oprávnění odemknout červenou pojistku.

Oba známe svoji kombinaci, navzájem je neznáme, musíme se shodnout na odemčení. Vevnitř jsou kontrolní karty, Ty dám tobě. V tajné zprávě nám poslali 7 znaků. Podíváme se na první dvě a najdeme podle nich kontrolní kartu. Pokud se karta shoduje se zaslaným kódem, pak je rozkaz platný.

Potom můžeme otočit klíčem. Už jsem je tam dal, tady je váš klíč. A já ho mám až tady. Jsou tak daleko, že ani s dlouhýma rukama nedosáhnu na oba. Musí se otočit během dvou vteřin a mají v sobě pružinu, takže se musí držet otočené pět vteřin. To zaručí, že to musí udělat dva lidé. Jeden člověk na to nestačí.

A nakonec dostaneme odemykací kód rakety. Šest koleček pro kód. Každé má 16 písmen abecedy. To je asi 17 milionů kombinací. Jen jedna odpálí raketu. Tohle je pojistka, která zabrání nepovolenému nebo neúmyslnému odpálení. Jakmile to všechno máme, ověření, klíče, kód, může to začít.

- Můžeme? - Jdeme na to. Odpočítej otočení klíčů. Pošleme to do vzduchu. Na váš povel, veliteli. Tři, dva, jedna, otočit klíče. A podržet. Můžete ho pustit. To je všechno.

Odpálení rakety má zelenou. V jakékoliv situaci to ale znamená vítejte ve třetí světové. Protože k tomu to spěje. Když otočíte klíčem, nejde to vzít zpět. Nijak. Když se baterie nabije, raketa se přepne na vnitřní pohon, takže je samostatná.

Zároveň se otevírají dveře sila. To zaznamená bezpečnostní radar a zapne alarm. Tím máme silo otevřeno. Navádění běží znamená, že počítač rakety převzal ovládání. Za pár vteřin bude start hlavního motoru. Motor si vytvoří zrychlení, odpojí se od rampy... A může vyrazit do neznáma.

A je to. Právě jsme vyhladili život na Zemi. Život jak ho známe. V těchto silech měly rakety Titan hrozivý účel. Ale zároveň měly, až na jadernou hlavici, i lepší využití. Například Voyager vynesla do vesmíru raketa Titan 3. Neil Armstrong byl ve vesmíru poprvé na Titanu 2. Stejné raketě, která by nesla jaderné hlavice na SSSR. Studená válka nepřinesla jen strach a možnost vzájemného zničení, ale také umožnila průzkum vesmíru.

Překlad: Šaman Bobo www.videačesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zaujimave video, ale nezodpovedali velmi dolezitu otazku. Kam ta raketa dopadne? To uz bola vopred naprogramova so suradnicami?

141

Odpovědět

Co je mi do nějakého Nového Zélandu?

72

Odpovědět

+gssgNéé, počkejte do března, až tu nebudu :D

00

Odpovědět

Targets were 3 pre-assigned locations in the Soviet Union. One of these would be selected during launch and all trajectory and flight calculations would be preprogrammed

50

Odpovědět

Blbost. Kazdej vi ze v ovalne pracovne, kremlu a u kima na zachode jsou cervena tlacitka ktery staci zmacknout.

73

Odpovědět

Říkal, že je to na povel prezidenta. Takže pomyslné červené tlačítko drží opravdu on.

10

Odpovědět

Tak to je naše Karlička sfoukla jak svíčku.... ona totiž červené tlačítko nosí po kapsách :-)
https://tv.idnes.cz/ministryne-obrany-karla-slechtova-cervene-tlacitko-fyk-/domaci.aspx?idvideo=V180118_191918_zpravodaj_vrja

01

Odpovědět

:D Vždycky mě strašně doklepou ty dva klíče... nééé, jeden člověk to sám nikdy nemůže otevřít... pokud teda nemá třeba jen násadu od koštěte... nebo jakýkoli jednoduchý zařízení, který bude držet ten klíč otočenej (a otočit oba do 2s? to ještě stihne udělat 5 dřepů :D)

135

Odpovědět

Tak určitě tam někoho nechali přijít do práce s nenápadným metrovým zařízením na otočení a podržení klíče v otočené poloze.

55

Odpovědět

+troll.https://edition.cnn.com/2013/10/23/us/air-force-nuclear-silo-doors-opened/index.html

Když tam projde donáška jídla, tak co by tam neprošel někdo s koštětem.

10

Odpovědět

Bez kodu je ti to stejně k ničemu

20

Odpovědět

+MorceUrčitě by to šlo nějak překlemovat...

01

Odpovědět

+MorceTo je úplně jedno. Jen mi prostě příde vtipný, jak strašně přesvědčivě tvrdí, že to jeden člověk nemůže nikdy sám zvládnout... přitom stačí kus klacku (nebo samozřejmě i jakejkoli komplikovanější nástroj) a jde to :D.
Kdyby to bylo aspoň na druhej straně místnosti za nějakou zástěnou - už by to bylo složitější (i když by furt stačil jen blbej provázek a cihla), ale když si řeknou "standardní člověk má rozpětí paží cca 180cm, tak je dáme 220cm od sebe a je to nepřekonatelná překážka", tak je něco špatně :D.

01