Můžete se zbláznit z ticha?Veritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:104
Počet zobrazení:12 240

V tomto díle se Derek vydá do takzvané mrtvé komory, místnosti izolované od všech zvuků z vnějšího světa. Údajně tam nikdo nevydrží déle než 45 minut. Jak to tam vypadá, se dozvíte ve videu.

Přepis titulků

Budu křičet, jak nahlas jen dokážu, a budu se točit. - Přestanu, až mi dojde dech. - Super. - Můžu? - Jo. Když je otočená ke zdi, slyšíte zvuk díky tomu, že se jí láme kolem hlavy, nikoliv díky odrazu od stěny. To bylo úchvatné, díky. Nejtišší místo na světě je takzvaná mrtvá komora v Minneapolis.

Teď jsem v mrtvé komoře BYU. Mrtvá komora znamená, že se v ní neodráží zvuk. Toho je docíleno pomocí těchto pěnových klínů, které jsou na zdech a na podlaze. Vidíte, že stojím na mřížích, zatímco pode mnou jsou další klíny. Raději si nasaďte sluchátka, bude to celkem důležité.

Nízké frekvence dorazí ke zdi a díky tvaru klínů se mezi nimi budou odrážet prakticky navždy. Dokud se neztratí ve zdi. Vysoké frekvence se vstřebají do samotné pěny. Je slyšet, jak se ztrácí ozvěna, když tleskáte a pomalu zavíráte dveře. - Zvuk se úplně změnil. - Bezpochyby. Říká se, že je nemožné se v takovéto místnosti nezbláznit.

Rekord je prý 45 minut. Je to trochu klaustrofobické. A jako kdyby mi na hlavu působil velký tlak. Ale proč? Vzduch je tu úplně stejný. Nejspíš proto, že když jste v normální místnosti, je tam hodně ozvěn, což znamená i hodně prostoru. Ale tady ne, takže je to klaustrofobické. Jako v malinké místnosti.

Skoro jako v rakvi. Ano. Myslím si, že je to úzkostí, jste zvyklí na všechny možné zvuky, ale tady zmizí, takže zpanikaříte. Chybí tam něco, na co jste zvyklí, což může vyvolat stresovou reakci. Proto tam lidé blázní nebo mají zvukové halucinace.

Snaží se nahradit něco, co jim tam chybí. Všem říkám, aby dali vědět, kdyby se jim zatočila hlava. Abych je mohl pustit ven, než udělají nepořádek v naší drahé místnosti. Kdykoliv se pohnete, uslyšíte šelest oblečení, potom tekutiny ve své puse nebo v krku, jak se převalují, když pohnete pusou. A když tam budete déle, uslyšíte tok krve skrz mozek.

- Slyšela jsi ho? - Jo. Zní to jako pulzování. Mohla bys ten zvuk udělat, ať víme, na co se zaměřit? Toku krve? Je to pulzování... Někteří lidé prý slyší tlukot svého srdce. - Slyšela jsi ho? - Ne. Jeden houslista prý už po pár vteřinách tloukl na dveře, ať ho pustí ven.

Další tvrdí, že se tam nejde postavit, protože jste dezorientovaní a je vám špatně. A někteří dokonce slyší halucinace. Ale mně se to nezdá, připadá mi, že bych měl moct sedět v tiché místnosti bez světla, jak dlouho chci. Tak to sám vyzkouším, zůstanu tam tak dlouho, jak jen dokážu. - Užij si ticho.

- Díky. Teď už jsem sám v mrtvé komoře. A tohle je asi nejtišší místo, kde jsem kdy byl. Za chvíli jim řeknu, ať zhasnou. Myslím, že... Jsem připraven. Světla jsou zhasnuta, vypnu i kameru. Zapnutý nechám jen diktafon. Zesílil jsem audio, abyste slyšeli i nejtišší zvuky.

Nevím, jak dlouho jsem tu byl, ale je to pohodlné. Je tu hezky ticho. Mírně řečeno. Ale je to uklidňující. Jestli něco slyším, tak takový hluboký šum. Můžete slyšet tlukot mého srdce. Tam jsem ho neslyšel, ale mikrofon ho zachytil. Hádal bych, že tu jsem asi osm minut.

Více vnímám své srdce. Cítím každý puls a... Cítím, jak se šíří od hrudi k hlavě. Jako vlna. Slyším takové syčení, to je asi ze ztráty vjemů. Připomíná mi to Mission Impossible, kde se Tom Cruise plíží po budově a nesmí vydat moc decibelů. Teď jsem si krkl.

Jestli jste to slyšeli. I opravdu tiché zvuky tu jsou znásobeny. Jako kdyby se na to mozek kalibroval. Aby se tiché zvuky zdály hlasitější. Jako kdybych dokázal cítit více věcí, každý úder srdce mi připadá, že se trochu roztřese celé mé tělo. Je to jako přístroj, který v sobě má motor. Jako by se pořád třásl. Camerone, zdá se, že už jsem tu dost dlouho.

Jestli to vidíme stejně, že tu jsem přes 46 minut, rád půjdu ven. Takže až budeš chtít, můžeš rozsvítit. Jsi tam? Haló? Jsem tu už skoro hodinu, jestli to sleduji správně.

Neusnul jsem, jen jsem si to prostě užil. Je to příjemně tichý prostor. Rád bych si tím izoloval ložnici. Je to v pohodě. Mrtvá komora, 45 minut, hodina. Jednoduše. Mohl bych tu být pět hodin. Myslím, že by se tu dobře pracovalo. A teď už se jen musím dostat ven. Uvidím, jestli dokážu vyjít, aniž by mi rozsvítili. Dveře jsou také tiché.

A teď zpět do světa. Ahoj. - Žiješ? - Žiju. Moc nechápu, jak se tam dá zbláznit. To ticho je celkem příjemné. Ale jsou lidé, kterým je nepříjemné všechno možné. Třeba být ve tmě nebo v malém, uzavřeném prostoru. Možná zrovna to jsou lidé, které by to znepokojovalo.

Všiml jsem si, že tam byla spousta zvuků. Nebylo to jen ticho, musel jsem se soustředit, aby se to zdálo tiché. Jinak tam byly zvuky jako škrábání se ve vousech nebo i jen šelest oblečení nebo každé polknutí, každý nádech. Nejzvláštnější bylo vnímání srdce. Bylo to, jako kdyby silně pumpovalo, a cítil jsem, jak se cévami tlačí krev.

Ani jsem to neslyšel, spíš jsem to cítil. Cítil jsem, jak mé srdce třese mým tělem. To bylo zvláštní. Ale kromě toho to není nic šíleného. Žádné halucinace nebo něco takového. Takže mýtus, že tam nelze vydržet déle než 45 minut, jsem zbořil.

I když tohle nejsou Bořiči mýtů, myslím, že to není pravda. Překlad: Šaman Bobo www.videačesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Není to podobné jako když položíte hlavu do vody? Okolí slyšíte tlumeně, ale taky dokážete slyšet tlukot srdce atd.

10

Odpovědět

Slyšet vlastní tep je celkem normální a myslím, že to zažil už každý.... usínáte, ležíte na polštáři a najednou slyšíte dupat mravence pod hlavou :-) tak jsem tomu říkal jako malej. Pak jsem někde slyšel, že slyším puls spánkové tepny.

50

Odpovědět

Co vím, tak u nás jsou místa, kde se provádí terapie tmou - člověk je týden a více jenom ve tmě, odloučený od světa, neslyší nic z venčí a jí upravenou stravu pro jeho tělo.

30

Odpovědět

Ano je to v Brne, kamarat ktory tam zije akurat v stredu odtial vysiel.
Vydrzal 6 dni. Uplna tma a strava 1x denne aby si nemal pojem o case. Denna taxa cca 30€ :)
Podrobnosti budem vediet ked dojde na svk

00

Odpovědět

+JeremyMoji rodiče to zase podstoupili někde v Beskydech. Taťka to málem v půlce vzdal, mamka by tam chtěla znovu. :D

00

Odpovědět

A ta terapia sa pouziva pri com napriklad?

Viem, ze su deprivacne nadrze, kde clovek lezi vo vani tusim v niecom, ako v solnom roztoku, ktory ma vysoku hustotu (clovek sa "vznasa") a roztok ma teplotu ludskeho tela, aby kontakt s nim nevnimal. Je zaroven izolovany od hluku aj svetla a takto su minimalizovane jeho vnemy. No nelezi v tom samozrejme dni, mozno hodinu, dve? Straca i pojem o case. Ucel je bud cosi ako meditacia. Alebo i na mucenie by to mohlo byt dobre. :D

00

Odpovědět

+Tvé jménoNo, tak som si k tomu nasiel...
https://pobyt-ve-tme.cz
http://terapia-tmou.sk
https://www.lecba-tmou.cz
Ale myslel som, ze za terapiou bude predsa len nejaky ucel aj v klasickej medicine. Ale tusim tie weby (necital som komplet) odkazuju na "energie" a podobne veci.

00

Odpovědět

+Tvé jménoMá to mnohá využití - meditace, zdokonalení smyslů, člověk tam je sám se sebou a tak může přehodnotit svůj život apod.

10

Odpovědět

V práci máme komoru kde nameriam pod 16dB, pre ľudské ucho už je to ticho a je to fakt zvláštny pocit. Ja som cítil každý svoj nádych akoby vibroval po celom tele. Dosť creepy.

40

Odpovědět

Taky to právě máme v práci a fakt je to creepy, je vidět že kdo nikdy nebyl uvnitř tak nemůže pochopit ten pocit...

00

Odpovědět

Jestli někdo nezvládne na hodinu zvládnout jiné prostředí, které je pro něj nepřirozené, tak bych spíš počítal s nějakou osobnostní poruchou. Nevím, co by takový člověk dělal, kdyby ohluchl navždy, nebo měl například migrény spojené s pískáním v uších, úraz a podobně.
Pro mě je třeba nepříjemný hlasitý koncert, ale hodinu se to zvládnout dá. Stejně tak absence vjemů se zvládnout dá, stejně jako jsou restaurace "pro nevidomé", kde je totální tma.

A proudění krve v uších dokáže člověk vnímat i mimo naprosté ticho. Někteří s citlivějším sluchem s tím také musí žít celý život, že třeba vnímají neustálé tepání krve v uchu...

14

Odpovědět

Je vidět že jsi v takové komoře nikdy nebyl, je to fakt divné když tam člověk je. Nesrovnával bych to s hluchými.

10

Odpovědět

Znám lidi co jim celý život píská a šumí v uších kvůli vadě uší a jsou normální tak mi neříkejte že to nevydrží někdo více jak hoďku.

56

Odpovědět


Odpovědět

nie kazdy vydrzi sediet v tme hodinu, to uz su psychicke faktory

13

Odpovědět

Tinnitus jsem měl jednou v životě asi 10 minut a nepřál bych to ani nepříteli. Kdo nezažil neví o čem mluvím.

40

Odpovědět

Já tinitus mám asi 8 let a v pohodě, ale jsou lidi co se z toho zbláznili. Asi je to o povaze

10

Odpovědět

+VladimirHCTinnitus budu mít třetím rokem, nezvyknu si na něj nikdy. Nemůžu jít již na koncert, aniž bych si ho užil. Zabírá mi pervitin a spánek. Pervitin je s****a, která dá člověku co chce... i sračky co nechce. Spánek léčí...Snížení tlaku pomáhá. Zbláznil jsem se předtím, zbláznil potom. Nikomu neubližuji a snažím se být štastný, ale je to boj. Peace.

00

Odpovědět

Ja mam tinitus asi uz odmalicka. Ked som bol maly, myslel som si, ze to je normalne. Som zvyknuty na piskanie, aj teraz ho pocujem ale nevadi mi.
Asi pred rokom som sa prestahoval do bytu a prve noci som mal problem zaspat, lebo tam bolo velmi tiche prostredie a mozog sa velmi sustredil na to piskanie.
Cize mne by bolo velmi zle v takejto miestnosti.

00

Odpovědět

Já nevím, ale není to trochu znehodnocené tím, že mluví a není potichu? Že si pořád dodává nějaké zvukové vjemy tu a tam?

1514

Odpovědět

Tady se dává dislike i za dotaz, jo? :-D Beru na vědomí :)

86

Odpovědět

Dislike a like vyjadrujú aj súhlas a nesúhlas s položenou otázkou, bez nutnosti odpovede.

105

Odpovědět

Mluvil sotva par minut během 1 hodiny... Tvůj dotaz je zřejmě špatný... (proto)

33